To, čo sa odohralo v Bratislave s výsledkami volieb, nedáva celkový obraz logiky. Team Bratislava ovládol skoro celú Bratislavu. Magistrát, Staré mesto i ďalšie časti Bratislavy sú aj vďaka 85 percentnému zastúpeniu poslancov plne v rukách nového zoskupenia mladých liberálnych experimentátorov vďaka premyslenej reklamnej propagande hlavne na sociálnych sieťach a na internete.
Spomeniem niekoľko faktorov, ktoré sa podieľali na výsledkoch týchto volieb.
1. Prispel k tomu aj termín volieb, počas ktorého mnohí Bratislavčania uprednostnili cestu k hrobom a tak účasť z vyše pol miliónového mesta bola iba 39 percentná!!! (Referendum neplatí, ak sa na ňom zúčastní menej ako 50 % obyvateľov, prečo je to vo voľbách inak??? Referendum je totiž u nás nechcené dieťa zasahujúce zväčša do politickej línie koalície, ale voľby sú v ich záujme!).
2. Ďalším faktorom bolo aj to, že obyvatelia vopred po prvý krát v histórii nedostali domov zoznamy poslancov a kandidátov na starostov, primátorov a županov!!!, aby sa mohli doma v pokoji poradiť a rozhodnúť sa a tak museli pod stresom zaškrtávať mená kandidátov vo volebnej miestnosti ktorým, dajú svoj hlas. Najmä starší obyvatelia neovládajúci internet mali problémy, koho pre nich z neznámych kandidátov zakrúžkovať.
3. Spojenie komunálnych a župných volieb vytvorilo ďalší ešte väčší galimatiáš v hlavách voličov. Veď na Slovensku bolo z milióna 915 tísíc zúčastnených voličov 213 tisíc neplatných hlasov!!! (je to päť krát viac ako predchádzajúcich voľbách!!!) Tak aj v Bratislave hodili do koša vyše 11 percent hlasov – teda každý desiaty volebný lístok bol neplatný! Toľko ich priznali, no mohlo ich byť podstatne viac! Navyše cca 2500 Vallových hlasov (z celkového počtu voličov dostal 83 000 tisíc hlasov) prirátali poslednému kandidátovi!!!
4. Množstvo nedumajúcich mladých innnnn a cooooool ľudí, ktorí vynechali návštevy hrobov mimo Bratislavy opantali len reklamné reči o slobode, o úžasnosti činov a sľubov. Ak by náhodou vybočili z tohto smerového názoru, kamaráti by sa im obrátili chrbtom a tak aj tu funguje davová psychóza. Mladým to ešte môžeme vďaka tomu akceptovať, pretože dostávajú do slúchadiel z mobilu stále presne mierené výstrely z Facebooku, Twitteru, Tik-Toku, Instagramu a ďalších sociálnych sietí, bez ktorých neurobia ani krok. Nezaujíma ich podstata, ale uznanie v seberovnej spoločnosti. Možno by stratili kamarátov a nemali by s kým komunikovať a pôsobenie na sociálnych sieťach by bolo pre nich katastrofálnou psychickou udalosťou len preto, lebo by svoje mozgy donútil rozmýšľať. A tak radšej svoju mozgovňu nechávajú vo voľnobežnom takte prispôsobujúcej sa pravidelným trendovým vlnkám. Pridať plyn by bolo nebezpečné!
Ak Team Bratislava volili aj občania strednej generácie, tak sa im dosť čudujem, pretože tí majú určite najviac výhrad. Tou hlavnou je drahá (o 300 percent navýšená ročná rezidenčná parkovacia sadzba a teda drahšia z 10 na 39 Euro) a nepremyslená parkovacia politika. Zaparkovať v hlavnom meste Bratislavčanovi, okrem svojho bydliska je dosť náročný výkon. Opravári a služby odmietajú prísť do niektorých oblastí. Ich prvá otázka, ak sa dajú vôbec presvedčiť, aby prišli je nasledovná: „Dá sa u vás zaparkovať? Ak pri zápornej otázke neodmietnu, tak budú musieť nosiť náradie vyše kilometra a to bude drahšie a dlhšie to bude trvať.“ Samozrejme, že čas je drahý a to predražuje služby, pretože objednávateľ služby musí garantovať aj preplatenie pokuty. Ale to úradných stoličkárov na dopravných oddeleniach magistrátu a mestských častí nezaujíma. Rovnako je to aj s rodinnými návštevami. Pre rezidentov je miesta okrem niektorých sídlisk viac ako dosť. Ponuka rezidentských parkovísk v niektorých mestských častiach vysoko prevyšuje potreby obyvateľov. Len na polkilometrovej ulici v Starom meste, kde býva primátor je v každom čase voľných od 9 do 24 nevyužitých rezidentských miest na parkovanie!!! Pred nemocnicami a potrebnými inštitúciami pre občanov je zase problém zaparkovať. Skúste zaparkovať pri Miestnom úrade Staré mesto. V tejto oblasti je najviac starých občanov. Zastávka električky je vzdialená skoro 400 metrov.
Ešte jedna nelogičnosť. Ročná daň za približne 66 metrov štvorcových bytu aj s pozemkom v dani magistrátu sa rovná výške ročnej dane za vyhradené parkovacie miesto (11 štvorcových metrov) pre invalida v dani Mestskej časti Staré mesto!!!
100 percentné zvýšenie daní, aby bolo aj na zdvojnásobený aparát na magistráte rovnako nikomu neprekáža, rovnako ako jeden z najvyšších, ak nie najvyšší plat primátora v Európe.
A to nespomínam niektoré ďalšie nesplnené sľuby Teamu Vallo, ktorý sa prevtelil do Teamu Bratislava. Napr. V zelenej agende z 10 000 sľubovaných stromčekov sa podarilo zasadiť len na polovicu. Predpokladal som tento nerealizovateľný sľub v jednom z článkov pred predchádzajúcimi voľbami a dnešný stav mi dal za pravdu. V najzelenšom meste Európy nebolo kde sadiť a tak si sadiari našli miesto na duby, ktoré jeden za druhým vysychajú aj pozdĺž hlavnej cesty v zanedbanom Horskom parku. Predtým odtiaľ zlikvidovali asi 15 urastených miestnych stromov. Po Horskom parku sa všade váľajú kmene vyvrátených stromov, odlomených konárov ako na neestetickom drevenom smetisku. Nikto ich neodváža, nikto neupravuje lesopark. Stala sa z neho bezestetická divočina, kde už nie je problém stretnúť diviaka. Ale musíme uznať, že číslo desaťtisíc znie impozantne, ohromujúco a opojne!!!
Otázna je aj termínovaná výstavba električkovej trate do Petržalky. Spomínané problémy, čistota a aj stav ciest a chodníkov sú asi pre Bratislavčanov také nepodstatné, že Vallo získal z chudobnej 39 percentnej účasti oprávnených voličov až dominantných 60 percent a poslanci vyše 80 percentné zastúpenie!!!
Popíšme si inú stránku veci. Valla a Team Bratislava sponzoruje Esset – bezpečnostno-počítačová firma spolupracujúca s americkými tajnými službami, pre ktorú je nejaký počítačový univerzálny červ reagujúci na verzály PS za menom a upravujúci výsledky asi tak náročný, ako pre obyčajného človeka pozametať si kuchyňu. A hlasy vo voľbách sa zratúvajú elektronicky a prsty v systémoch má aj Esset. Nuž, dáva to logiku vzhľadom na sebaisté vyjadrenia víťazov už pri desaťpercentnom zisku hlasov. Ručné prerátanie hlasov by bolo za potreby! Rovnako ako aj ďalšie dve nezávislé firmy a štátna firma by mali nezávislo rátať hlasy. To, čo sa stalo, naozaj veľmi pripomína volebnú manipuláciu!!!
Ak to čím skôr nedokážeme napraviť, v nasledujúcich parlamentných voľbách sa môže stať, že mimoparlamentné Progresívne Slovensko, alebo aj nenávidené OĽaNO bude mať s preferenciami možno 5 – 6 percent na čele s trnavským štricákom víťazných 50 percent.
A potom budeme mať v ústave opäť zakotvenú, tentoraz vedúcu úlohu PS či OĽaNO a v Bratislave Vallov Team Bratislava aj z hľadiska zatvárania úst a neprijímanie iného názoru. To sme tu už za socializmu mali a trvalo to 29 rokov, pokým sme sa tejto formulky z ústavy zbavili! Odskúšali sme si to od marca do augusta tohto roku, kedy bez súdnych rozhodnutí zavreli ústa pre koalíciu nepríjemným názorom! A tak v mnohých prípadoch pravda cerila svoje zuby spoza mreží!
Pavel Jacz