Svetom preletela správa z dejiska ZOH o novom dopingovom náleze ruského športovca. „Zimná olympiáda v Pjongčangu má ďalší dopingový prípad. Ruský reprezentant v curlingu Alexander Krušelnickij mal pozitívny test na zakázané meldónium.“
Skôr, než mávnete rukou nad nepoučiteľnými a večne podvádzajúcimi Rusmi je dobré vedieť toto:
- Meldónium vynašli v roku 1970 v Lotyšsku a dodnes ho vyrába lotyšská farmaceutická firma. Meldónium je liek s účinkom na rozšírenie koronárnych a periférnych ciev, preto sa používa na liečbu rôznych druhov ischémií.
- Objaviteľ lieku Ivars Kalvinš tvrdí, že liek vyvinul pre sovietsku armádu na zlepšenie kyslíkovej bilancie vo vysokých horských polohách. Liek je v pobaltských štátoch a Rusku voľne dostupný.
- Informácie o tom, že preparát zvyšuje výkonnosť, a teda môže slúžiť ako doping, pochádza hlavne z propagačných materiálov výrobcu a predajného portálu rupharma.com. V Rusku sa meldónium používalo aj ako preparát na liečbu a rýchlejšie odstránenie príznakov abúzov alkoholu.
- Meldónium zakázala WADA 1. 1. 2016 po incidente na Európskych hrách v Baku, kde sa zistilo takmer masové užívanie meldónia vo vzorkách pri dopingových testoch. Keďže mnohí z mladých športovcov si neboli vedomí, že liek užili a WADA napriek intenzívnemu vyšetrovaniu nemala v rukách materiálny dôkaz „štátom organizovaného dopingu“, tento incident poslúžil ako potvrdenie, že tréneri a lekári dávkujú preparáty športovcom bez ich vedomia.
- Meldónium bolo v rozpore s pravidlami WADA zakázané skôr, ako sa dokázal jeho účinok pre reálny doping. WADA v prípravnej štúdii nestestovala skutočné účinky meldónia, ale kto zo športovcov mal v moči stopy meldónia. V jej štúdii sa ukázalo, že spomedzi 4316 ruských športovcov malo asi 17 % stopy meldónia, naproti tomu z 8230 ostatných športovcov malo stopy meldónia len 2 % testovaných. Zákaz meldónia je teda zrejme motivovaný protirusky.
- Aj podľa zdrojov z USA však účinok meldónia na zvýšenie výkonnosti nie je dostatočne vedecky preukázaný. Kana´dan Don Catlin, dlhoročný dopingový expert, prehlásil doslova: „Neexistuje žiadny reálny dôkaz, že meldónium zvyšuje výkonnosť – NULA percent.“ Profesor Michael Joyner z Mayo Clinic v Rochesteri, Minnesota, sa vyjadril, že chýba klinické potvrdenie účinkov a bol by prekvapený, keby sa ukázalo, že meldónium má silnejšie účinky ako kofeín.
- Na zákaz meldónia už 15-mesačným dištancom doplatila ruská tenistka Šarapovová, hoci preparát užívala 10 rokov pred jeho zákazom kvôli nedostatočnosti magnézia a rodinnej anamnéze diabetu – teda z medicínskych dôvodov. Tieto jej WADA neuznala a pri rozhodovaní brala do úvahy prehnane prísne kritériá rozpadu metabolitov meldónia v tele, ktoré sa podľa nej počítali v dňoch, hoci neskoršie štúdie doložili zotrvávanie týchto látok v tele aj niekoľko mesiacov. (Pritom si pripomeňme známych svetových astmatikov, ktorí legálne užívajú solbutamol – s doloženým citeľným povzbudzujúcim účinkom).
- Na nález dopingu u curlistu s podivom reagovali aj konkurenti, ktorých ruský pár porazil v boji o bronzovú medailu. Čudujú sa, načo vôbec by bol doping v curlingu platný.
Zdá sa teda, že pričinením najvyšších športových organizátorov a funkcionárov z MOV a WADA sa heslo „fair play“ čoraz viac stáva retro vykopávkou z minulého tisícročia a čoraz menej sa o víťazoch rozhoduje naozaj na športovisku.