V tomto videu kanadská vicepremiérka Chrystia Freeland, ktorá je riaditeľkou Svetového ekonomického fóra Klausa Schwaba, vyhlásila, že vláda zhodnotila potrebu mimoriadnych nástrojov zmraziť účty jednotlivcov zistených cez crowd-fundraisingové platformy, platobné platformy a platobných poskytovateľov.
Toto opatrenie by malo byť trvalé a teda nielen v čase vyhlásenia núdzového stavu, ktorý už medzitým tento týždeň v Kanade aj skončil a účty demonštrantom sú rozmrazené. Považuje to za nevyhnutné a tiež veľmi mierumilovné ako riešiť náročné a mimoriadne situácie, akou bola podľa vlády aj nelegálna blokáda kamionistami Konvoja slobody. Rovnako si ponecháva možnosť zrušiť platnosť poistenia kamiónov.
Ďalší príklad toho, ako sa opatrenia určené pre mimoriadne opatrenia na dočasnú dobu, stavajú trvalými opatreniami kontroly-chtivých politikov. Vláda pod vedením Justina Trudeaua ich totiž využila na to, aby mohla zrušiť legálny protest konvoja slobody a potrestať jeho účastníkov, dokonca aj ich rodinných príslušníkom, ktorí sa následne nevedeli dostať k finančným prostriedkom na bankových účtoch. Protest vyhlásila v istom momente za nelegálne stanovanie a okupáciu.
Trudeau sa nechal počuť: „Už to nie je viac legálny protest vyjadrujúci nesúhlas s politikou vlády. Teraz je to ilegálna okupácia.“ Len nie je jasné, kedy to vlastne prestal byť legálny protest chránený ústavou. Premiér Kanady ešte pred 2 rokmi dal takýto status na Twitteri: „Kým mnohí z nás pracujú z domu, sú tu ešte ďalší, ktorí to nemôžu – ako kamionisti, ktorí pracujú deň a no, aby zaistili, že naše police sú zásobené. Tak ak môžete, prosím POĎAKUJTE KAMIONISTOVI za všetko, čo robí a pomôžte mu ako môžete“.
Chrystia Freeland, ktorá je po matke ukrajinského pôvodu a s deťmi doma rozpráva ukrajinsky, je zároveň ministerkou financií. Síce študovala ruskú literatúru a históriu, no vydala sa najprv na dráhu novinárky. Neskôr sa stala riaditeľkou agentúry Reuters, odkiaľ zamierila do kanadskej politiky.