Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvetovému rozšíreniu vírusu, teda pandémie, Rusko vyzvalo ku spolupráci všetky štáty a firmy (št. úloha-objednávka), ku dohode o uvoľnení licencií a výrobe vakcíny. Firmy Pfi-Bio, Moderna (USA) odmietli. Následkom bolo spustenie vývoja a výroby vakcíny v každom štáte, ktorá má na to možnosť a prostriedky.
Je známe, že vírus chrípky mutuje a po podaní vakcíny to trvá asi 3-4 roky. V súčasnosti sa vyrába a podáva v celom svete približne 10 vakcín proti Covidu, každá má svoj, iný vzorec. Pri desiatich druhoch vakcín vzniká min. 10 mutácií, čo znamená aj 10x (v celom svete, relatívne) rýchlejšiu zmenu, mutáciu, už v mesiacoch. O čom svedčí aj to, že každá vlna chrípky (jar-jeseň) má nálož novej mutácie Covidu. Príkladom je tretia vlna na Slovensku, z vyše 92% mutácia „delta“. Každá nová mutácia znižuje predpokladanú, spísanú liekovú účinnosť (pred mutáciou) vakcíny niekoľkonásobne (a možno úplne). Možno aj liekov, pretože sú vyvijané (v čase) na určitý druh mutácie vírusu.
Aj na základe vyššie napísaného sa znižuje aj rozdieľ medzi prekonavšími (P), očkovanými (O) a neočkovanými (NO). Pretože každá nová mutácia je akoby nová vírusová chrípka. Najlepšie sú na tom P, u ktorých sa vytvoria protilátky na niekoľko rokov. Na rozdieľ od O, u ktorých je to na niekoľko mesiacov (rel. podľa druhu vakcíny).
Od NO je nutné oddeliť rizikové skupiny – choroby, vedomé aj nie vedomé, t.j. každý kto má nejakú chrobač, na toho môže i chripôčka Covid mať fatálne následky. U ostaných je to individuálne, ako (zdravo) a kde (prostredie) žije. 80 ročná osoba môže mať lepšiu odolnosť (až 99%) ako 40 ročná. U nich je potrebné zisťovať pravidelne protilátky, nič viac netreba.
Neochota USA spolupracovať s výrobou a podávaním vakcín s ostatnými je príčinou tejto situácie. Čo je za tým – obrovský zisk v desiatkach miliárd dolárov (Pfizer presiahol 100 mlrd), žiadostivosť ovládnuť celosvetový trh s vakcínami (i hospodársku krízu) a tým aj vytvoriť závislosť jednotlivých krajín na USA (spolu s D – vládcom ríše EÚ). Získať celosvetovú moc. Samozrejme, že každá väčšia krajina sa bráni a vytvára pre svoje teritórium vlastnú vakcínu, Toto sa nedá nazvať ináč ako celosvetová vojna o vakcíny pri ktorej sa vakcína používa ako biologická zbraň na ovládnutie iných krajín. Pretože to v konečnom dôsledku, škodí každému. Slovensko, pri súčasnej vládnucej zberbe, sa správa ako tajtrlík, kolónia USA, platiaca pánom odpustky či desiatky, devastujúce vlastné hospodárstvo.
Pri tejto „vojne“, ktorú „odpálili“ USA, však záleží aj na kvalite vakcíny. Comirnati od Pfizer-Biontech je zatiaľ najväčším sklamaním. Po jej podaní, vytvorené protilátky sa za 3-4 mesiace nielen stratia, ale klesnú pod pôvodnú úroveň pred podaním.
Budúcnosť, prognóza ? Jednotlivé laboratória už majú ďalší stupeň vakcíny (na svoje zmutované vakcíny). Bez spolupráce všetkých celosvetovo, sa však širokospektrálnu vakcínu nepodarí vytvoriť ani za desať rokov. A čas sa kráti, pretože slabý Covid (je nutné ho potlačiť na celom svete) môže zmutovať s druhovo iným vírusom, napr. kiahne (herpes), osýpky, nedajbože ebola. Verím, že Kuba, Čína, India i Rusko dokážu spolupracovať, i preto si myslím, že by sme na Slovensku mali uvoľniť vakcíny a lieky (i odborné články) prednostne z týchto krajín.
7. decembra 2021 Ján Droppa