ŽILINSKÁ DOHODA
V stredu sme si pripomenuli 83. výročie vyhlásenia Autonómie Slovenskej krajiny v rámci ČSR, ktorá sa do dejín zapísala aj ako tzv. Žilinská dohoda. Tento dôležitý historický míľnik je pomerne málo známy pre väčšinu Slovákov. Pritom to bol jeden z prvých formálnych úspechov na ceste k Slovenskej samostatnosti.
👉 Stala sa oneskoreným naplnením požiadaviek dohôd známych ako a Clevelandská a najmä Pittsburgská dohoda, ktorú podpísal aj samotný T.G. Masaryk v roku 1918, no zapieral to takmer do svojej smrti..
👉 Žilinskú dohodu podporili takmer všetky vedúce osobnosti politických strán pôsobiacich na Slovensku. Výhrady voči Hlinkovej Slovenskej ľudovej strane mali viacerí, avšak pri dôležitých otázkach sa vedeli s ňou spojiť a podporovať ju.
👉 Deklaráciu podpísanú v Žiline formálne ratihabovalo (spätná ratifikácia) Národné zhromaždenie Republiky Česko-slovenskej ústavným zákonom 299/1938 z 22. novembra 1938 ako Zákon o autonómii Slovenskej krajiny. Tu je kompletné znenie návrhu zákona, na ktorom sa zhromaždenie uznieslo:
§1.
Cieľom zabezpečenia prajného vývinu slovenského národa v rámci republiky Československej upravuje sa verejnoprávne postavenie Slovenska a jeho národných, politických, kultúrnych, hospodárskych a sociálnych záujmov a v dôsledku toho decentralizuje sa vládna a výkonná moc na Slovensku.
§2.
Vládnu a výkonnú moc na území slovenskej krajiny vykonáva slovenská vláda, pozostávajúca z piatich členov – ministrov. Výnimku tvorí agenda ministerstva zahraničia, národnej obrany, správa štátneho dlhu a uzavieranie pôžičiek pre spoločné potreby štátu.
§3.
Jeden z piatich ministrov bude poverený funkciou predsedu slovenskej vlády. Všetci piati ministri sú zároveň aj členmi ústrednej vlády v Prahe.
§4.
Na Slovensko takto prenesená vládna a výkonná moc, rozdelí sa na odbory takto:
1. Vnútro, spravodlivosť a zdravotníctvo: sem patrí doterajšia agenda ministerstva
vnútra, zdravotníctva a telesnej výchovy a spravedlivosti.
2. Doprava: sem patrí agenda ministerstva pôšt a telegrafov a železníc.
3. Hospodárstvo: sem patrí agenda ministerstva verejných prác, obchodu, priemyslu a zemedelstva.
4. Osvetový: sem patrí agenda ministerstva školstva a národnej osvety.
5. Finančný a sociálny: sem patrí doterajšia agenda ministerstva financií a sociálnej pečlivosti. Všetky štátne podniky, jestvujúce na území Slovenska, podliehajú rozhodujúcej právomoci slovenskej vlády, ktorá ich zadelí do patričného odboru.
§5.
Úmernú čiastku rozpočtových výdavkov ustáli paritná komisia, určená s jednej strany ústrednou vládou a s druhej strany slovenskou vládou.
§6.
Zákon tento nadobúda účinnosti hneď vyhlásením a platí pokiaľ sa ustanoví autonómna vláda za zmenenej ústavy.
§7.
Previesť tento zákon ukladá sa ústrednej vláde a slovenskej vláde spoločne.
Pod návrh zákona sa podpísali:
P. Teplanský, K. Stodola, J. Ursíny, J. S. Vančo, Ing. J. Líška, J. Lichner, K. Rybárik, O. Devečka, dr. E. B. Lukáč, A. Šelmec, Ing. J. Styk, dr. M. Vančo, dr. J. Paulíny-Tóth, dr. J. Ivák.
👉 Ďakujeme všetkým, ktorí si našli čas a pripomenuli si túto významnú udalosť pred Katolíckym domom v Žiline a pred domom Dr. Jozefa Tisa, ktorý o úspešnom podpísaní deklarácie informoval zástupcov z tlače i občanov.