Odbory a nízka cena práce na Slovensku

 

Na začiatok položím filozofickú otázku : Prečo je po 32 rokoch od nežnej revolúcie cena práce na Slovensku 3x nižšia, ako cena práce v priemere eurozóny, nie              v Nemecku, v Rakúsku, ale v priemere?

 

Prečo je cena práce rovnako 3x nižšia v porovnateľných podnikoch, ako sú banky, energetické monopoly, obchodné reťazce, automobilky, či rafinéria, ktoré povedzme si pravdu nezbalia “švestky” a nikam neodtiahnu?

 

Tieto otázky z pravidla vždy pravidelne vyvstávajú pri ktorejkoľvek vláde, zvlášť      pri konzervatívnych, pravicových vládach, ktoré začnú polemizovať s témami, ako takzvané, percentuálne vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce a zmenou daňového mixu, ktorej dôsledky si vždy odnesú zamestnanci. Navyše sa                    v súčasnosti pridávajú témy, ako zelená ekonomika a ochrana životného prostredia, alebo priemyselná revolúcia 4, ktoré znovu zaťažia obyvateľov ďalším daňovým zaťažením. Akosi politici a všakovaké zamestnávateľské think tanky prehliadajú rozdiel medzi percentuálnym a nominálnym zaťažením ceny práce    na Slovensku. Bez zvýšenia ceny práce môže byť politik aj David Coperfield, ale lepší život obyvateľstva, ani spravodlivejší odvodovo daňový mix nevyčaruje. Záujem zvyšovať cenu práce by preto mal byť záujem každého politika, ktorý riadi štát.

 

Nástroj, ktorý vedia politici použiť pre tento ciel a vždy ho populisticky radi realizujú tesne pred voľbami, je zvyšovanie minimálnych nárokov pre zamestnancov v Zákonníku práce vo forme rôznych príplatkov, alebo zvyšovanie minimálnej mzdy. Stále sa bavíme o minimálnych nárokoch a minimálnej mzde a o hranici chudoby, ktorá postihuje stále viac a viac obyvateľstva Slovenska.

 

Rovnako vedia politici paradoxne zvyšovať mzdy v štátnej správe v rámci kolektívneho vyjednávania    s odborovými organizáciami, ale paradoxne píšem preto, lebo tento krok musí byť podmienený vyšším rastom miezd a tým aj nominálneho odvodu do štátneho rozpočtu zamestnancov pracujúcich                      v súkromnom sektore. Preto je na zamyslenie ,prečo mzdy v štátnej správe rástli    v posledných rokoch rýchlejšie, ako mzdy v súkromnom sektore. Navyše, ak            v ekonomicky silných firmách, reťazcoch, korporáciách, monopoloch od nepamäti fungujú odborové organizácie, ktoré práve majú exkluzivitu   na vyjednávanie vyšších miezd, vychádzajúcu zo základných práv zamestnancov z Ústavy SR a        zo Zákona o kolektívnom vyjednávaní. A tu sa dostávame k základnému problému nízkej ceny práce na Slovensku, ktorý môžeme smelo pomenovať, ako nízke požiadavky odborov na rast miezd a udržiavanie sociálneho zmieru, na ktorom majú predovšetkým záujem zamestnávatelia. Oprávnene si dávate otázku , kde ostal záujem zamestnancov?

 

Treba konštatovať, že od roku 1989 odbory neprešli žiadnou reformou a to platí pre celý postkomunistický blok, ako celok. V minulosti sme sledovali proces privatizácie podnikov na Slovensku, kedy odbory ticho súhlasili s formami privatizácie a v mnohých prípadoch to bolo niečo za niečo. Odbory boli súčasťou tejto privatizačnej mašinérie, kedy získali rekreačné zariadenia podnikov, ako aj podiel  v Jednotnom majetkovom fonde /o ktorom sa mlčí/ a ďalšie výhodné dohody a benefity so zamestnávateľmi.
Posty v politike, v orgánoch štátnej a miestnej správy, ako všimné za pokojnú privatizáciu, netreba snáď pripomínať. Takýto stav vyhovoval privatizérom, odborovým funkcionárom aj politikom.
Zamestnanci sa oprávnene pýtajú, prečo sa odbory nezačnú správať nezávisle , ako odbory vo vyspelých západných krajinách. Prečo funkcionári odborov aj            v súčasnosti dostávajú po svojom poslaní na čele odborov lukratívne posty, či        na podnikovej, alebo politickej úrovni.

 

Zvlášť dnes, keď zamestnávatelia jednajú tvrdo voči zamestnancom, keďže sa dokázali veľmi rýchlo adaptovať v postkomunistickom, trhovom prostredí a vytiahnuť z tohto prostredia, len atribúty ranného kapitalizmu, nestačí robiť            z pozície odborov len marketingové akcie vo forme “takzvaných” protestov          pre politické strany, rekreačné zájazdy, kultúrne a športové aktivity, ako to bolo ešte za čias totality.

 

Dôsledkom tejto situácie je dlhodobý pokles organizovanosti zamestnancov            v odboroch a žiadna sebareflexia funkcionárov. Navyše majú odborové organizácie uzatvorené so zamestnávateľmi rôzne utajené dohody o činnosti a zmluvné platové podmienky, tiež utajované pred samotnými členmi a zamestnancami, aj napriek tomu, že predseda odborového združenia je v podstate verejná, volená funkcia zamestnancami a tí majú právo vedieť za akých podmienok ich vlastný predseda zastupuje a za akých podmienok a dohôd odborová organizácia, ktorej sú členmi funguje u zamestnávateľa. Treba si            na druhej strane uvedomiť, že je to výsledkom systému, ktorý tieto pravidlá zámerne takto nastavil.

 

Každý občan sa dnes pýta, prečo to je na Slovensku tak, že mzdy sú hlboko            za očakávaniami zamestnancov a mnoho mladých ľudí uteká do zahraničia. Odpoveď je jasná, je to nečinnosť odborových organizácií, keďže tieto majú vytvorené podmienky zo zákona, ale tieto možnosti Zákona o kolektívnom vyjednávaní nevyužívajú. Odpoveď si dajte sami, ale myslím si, že len zmenou Zákonníka práce a reformou odborových organizácií vieme my všetci tento stav      v spoločnosti zmeniť. Aj keď tento článok možno vyznieva, až veľmi kriticky voči odborom, zamestnanci si musia uvedomiť, že riešením pre zmenu je ešte väčšia odborová angažovanosť práve každého z Vás zamestnancov, či už v tradičných odborových organizáciách, alebo v novovytvorených nezávislých odboroch.

 

Ono sa ľahko kritika vyslovuje, ale riešenia oveľa ťažšie realizujú, keďže zamestnanci vidia len ten povrch tejto problematiky a neuvedomujú si, že je to práve systém, ktorý túto spavosť odborov podporuje a každými ďalšími voľbami sa zdokonaľuje. Je to neustály politický systém, ktorý nastavil Zákonník práce práve v tých paragrafoch, ktoré nastavujú vzájomné vzťahy medzi odbormi a zamestnávateľmi tak, aby boli odborové organizácie lojálne voči zamestnávateľom a udržovali sociálny zmier. A odbory tieto pravidlá za cenu pohodlia využívajú. Stačí si spočítať množstvo uskutočnených štrajkov za posledných 32 rokov              na prstoch jednej ruky a vyjde Vám odpoveď na otázku v prvej vete tohto blogu.

 

Dnes je úlohou hlavne novovznikajúcich, nezávislých odborových organizácií dostať odborovú činnosť z hlavy na nohy, získaním čo najväčšej podpory                od zamestnancov a tým najsilnejší vyjednávací potenciál a tlak voči zamestnávateľom a rovnako voči štátu na zmenu pravidiel. Treba si uvedomiť, že zákony, ústava, ako aj medzinárodné dohovory sú na strane zamestnancov a zamestnávatelia to dobre vedia, preto sa nebojme a začnime využívať naše práva. zdvihnime moc zamestnancov a dosiahnime rovnaké mzdové a životné podmienky, aké má vyspelá Európa.

 

Sme na začiatku cesty a všetky začiatky každej zmeny, v histórii boli ťažké. Dnes vieme, že na konci cesty bude úspech, lepšia životná úroveň a pracovné podmienky všetkých zamestnancov.

 

Ján Sýkora – Predseda OZ ČLEN

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ján Sýkora

O AUTOROVI

Odborový aktivista a predseda Odborového združenia ČLEN.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 6

Celkové hodnotenie: 24.23

Priemerná čítanosť: 930

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Dmitri Medvedev k atentátu na Fica: Proste len pragmatickosť určite nie rusofóbnosť

    0icon

    Moskva 16. mája 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Michal Svítok)   Prinášame vám v polnom znení vyjadrenie bývalého ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, ktoré publikoval na sociálnej sieti…

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku používaného pri cukrovke 2. typu

    0icon

    Bratislava 16. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu jednu šaržu lieku Metfogamma 500. Používa sa pri liečbe cukrovky…

    NAŽIVO: Deň po atentáte na Roberta Fica. Eštok menoval motívy strelca. Pellegrini: Pred premiérom sú najťažšie a najdôležitejšie hodiny a dni

    0icon

    Bratislava 16. mája 2024 (HSP/Foto:TASR) Aktualizujeme  Aj dnes Vám v tomto online článku budeme prinášať najnovšie informácie  16:45- Útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) dozoruje…

    Atentát na premiéra: Odborník upozorňuje na chyby

    0icon

    Bratislava 16. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Deň po atentáte na premiéra Roberta Fica sa vynárajú rôzne otázky. Kým muž, ktorý na predsedu vlády strieľal je…

    Hrabko: Ak páchateľa atentátu niekto radikalizoval zámerne, polícia to vypátra

    0icon

    Bratislava 16. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Ak páchateľa atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) niekto radikalizoval zámerne, polícia to vypátra rovnako, ako to…

    Vonku sú vyjadrenia, z ktorých ostáva rozum stáť. Na ťahu je vláda

    0icon

    Bratislava 16. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook/Peter Bardy, Marek Vagovič)   Strieľali na ústavného činiteľa, strieľali na demokraciu. Peter Bárdy z Aktualít píše, že je načase, aby…

    Chystá sa štátny prevrat? Ľudské hyeny hodujú na zranenom Ficovi

    0icon

    Bratislava 15. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot) Aktualizované 15. mája 2024 Tak sa niektorí dočkali. Komentáre pod správami o postrelenom premiérovi na sociálnych sieťach sú nečitateľné –…

    Trump tvrdí, že demokrati by mohli Bidena vyradiť z hry

    0icon

    Bratislava 16. mája 2024 (HSP/ The Daily Wire / Foto: TASR/AP-Charlie Neibergall)   Bývalý americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že scenár, v ktorom…

    Hráči ani diváci si nemôžu nechať puky, Sedláček: "Dáme im totožné"

    0icon

    Ostrava 16. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vo viacerých zápasoch hokejových MS sa stalo, že puk vyletel do hľadiska, no žiadny z divákov si ho…

    Ďalšiemu politikovi sa vyhrážajú zastrelením

    0icon

    Nitra 16. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Henrich Mišovič )   Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislav Becík (Hlas-SD) podal trestné oznámenie na polícii. Dôvodom sú…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Andrej Sablič

    Gustáv Murín

    Marián Tkáč

    Ivan Štubňa

    Miroslav Iliaš

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA