Komisia nás chce presvedčiť Akčným plánom o colnej únii.

Európska komisia vypúšťa

jeden akčný plán za druhým. Plánovanie akcií, ktoré vedú k zmene v určitom časovom poriadku, je dobrá vec. Len sa to nesmie vymyslieť v úzkej centrálnej jednotke, ktorá ma strašne ďaleko k reálnemu výkonu colnej služby, bez účasti 27 členských colných správ – na ktoré je prenesená zodpovednosť.

Colné orgány členských štátov sú v rámci colnej únie EÚ pred prepustením tovaru do voľného obehu na colnom území EÚ zodpovedné za vykonanie širokej škály kontrol, ktoré majú chrániť príjmy EÚ, ako aj bezpečnosť a ochranu, zdravie a prosperitu občanov a podnikov EÚ.

Hneď na úvod Akčného plánu Komisie sa jasne a definitívne ustanovuje – kto je zodpovedný ! Podľa Lisabonskej zmluvy má síce Komisia výhradnú právomoc v rámci Colnej únie, ale to sa do Akčného plánu pozabudlo napísať. Asi to tam nebolo potrebné napísať, autor – Komisia to vie, hádam to nebude prezrádzať aj druhým – možno by časť zodpovednosti padla aj na autorku Akčného plánu – Komisiu.

V posledných rokoch sa ukazuje, že colné orgány členských štátov pri plnení svojich rozličných úloh zápasia s ťažkosťami.

Krásne, politicky, diplomaticky napísané – colné orgány sú nefunkčné. Na tvorbe tohto Akčného plánu určite spolupracoval, alebo bolo hlavným autorom, jedno z generálnych riaditeľstiev Komisie – Generálne riaditeľstvo pre dane a clo. Ak členské štáty pri plnení úloh zápasia s ťažkosťami – je na mieste otázka :s čím zápasí Komisia a jej Generálne riaditeľstvo pre dane a clo ?

Napriek rozsiahlej modernizácii colných predpisov EÚ v roku 2016 preukázateľne existujú problémy, akým je podhodnocovanie tovaru s cieľom vyhnúť sa clám a DPH[1], ako aj pašovanie nedovoleného alebo nebezpečného tovaru.

[1]               Vypočítalo sa napríklad, že potenciálne straty ciel a DPH v dôsledku podhodnotenia dovozu textilu a obuvi z Číny do jedného členského štátu dosiahli za obdobie 2013 – 2016 takmer 5,2 miliardy EUR. Pozri správu Európskeho dvora audítorov č. 19 z roku 2017: „Dovozné postupy: nedostatky v právnom rámci a neúčinné vykonávanie ovplyvňujú finančné záujmy EÚ“.

Odhaliť, spočítať a vyčísliť škodu je potrebná vec. Lena zase mi tu chýba aj otázka – prečo sa tak deje ? V tomto prípade ide o Veľkú Britániu – tak tej už môžeme vyčísliť úniky, Brexit to povoľuje. Len už znova zabudli pripomenúť – výhradnú právomoc v colnej únii má – Komisia ! A ešte dôležitejšia informácia je : tu sa nejedná o zlyhanie jedného členského štátu, jednej colnej správy – tu ide o systémové zlyhanie EÚ !

O tomto systémovom zlyhaní

som informoval listom prezidentku Komisie, kde som jej vymenoval inštitúcie kam som to tiež zaslal, alebo kde som to osobne prezentoval :

Kde som moje bol odhady a analýzy osobne prezentovať :

  • Národná rada SR – poradca pána predsedu NR SR
  • Finančné riaditeľstvo SR – riaditeľ pre colné úrady
  • Vyšetrovací výbor Európskeho parlamentu TAX2 – Panamské papiere v Štrasburgu

 

Kde som moje odhady a analýzy poslal v písomnej forme :

 

V Európskej únii :

  • predsedovi Komisie
  • Generálne riaditeľstvo pre dane a clo – DG TAXUD
  • Európsky dvor audítorov
  • OLAF
  • Europol
  • Eurojust
  • Európsky súdny dvor

 

Slovenská republika :

  • Národná rada SR – predseda, všetky relevantné výbory, poslanci – členovia výborov, politické kluby
  • Úrad vlády SR
  • Ministerstvo financií
  • Finančná správa SR
  • Najvyšší kontrolný úrad

 

Čo zapríčiňuje súčasný stav colnej únie :

  • liberálne –  globalistické ponímanie ekonomiky, kde kontrolná činnosť sa považuje za nežiaducu brzdu
  • Komisia sa dostala pod obrovský tlak lobistov z čiernej ekonomiky
  • Komisia sa nezaoberá dostatočne kontrolou zahraničného obchodu
  • colné správy členských štátov sa utápajú v tvrdom konkurenčnom boji: plnenie plánu výberu cla do národných rozpočtov
  • boj o investície a investorov zatlačil základnú povinnosť colných správ do útlmu – je to zlyhávanie colnej kontroly
  • aby sa vyše 120 tisíc colníkov v EÚ nezaoberalo colnou kontrolou – delegovali sa na nich sekundárne úlohy a práce – také čo nemajú s colnou kontrolou nič spoločné.

Záver,

na ozrejmenie časti úvodu Akčného plánu Komisie asi toľko. Len neviem prečo tam nespomenuli skutočný únik na cle a daniach pri dovoze tovaru z tretích krajín. Nenapísali to – lebo sa im to nehodí a hlavne : my riadime, zodpovednosť majú predsa členské štáty. Potom namiesto znižovania sadzieb, zrušenia niektorých daní sa deje pravý opak ! My nič – my len máme výhradnú právomoc – preto sme spravili Akčný plán !

Zdroj informácií : https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1601332545925&uri=COM:2020:581:FIN

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Miroslav Jurčo

O AUTOROVI

Aj v pozícii dôchodcu sa zaujímam o dianie v colnej únii EÚ. V každom odvetví sa dnes presadzujú úzko špecializovaní odborníci, tí presadzujú len svoj pohľad na problematiku - nedávajú fakty do súvislostí.
Preto sa pokúšam o zoradenie faktov do určitých logických súvislostí - výsledok je určitý pohľad na skúmaný problém.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 116

Celkové hodnotenie: 13.01

Priemerná čítanosť: 468

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Glück, Migaľ, Plaváková a Čaučík sa nestotožňujú s Harabinom v súdnej rade

    0icon

    Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin by sa nemal stať členom Súdnej rady SR. V diskusnej relácii TA3 V politike sa…

    V bratislavskej zoo sa narodilo mláďa samičky ťavy dvojhrbej

    0icon

    Bratislava 5. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V zoologickej záhrade v Bratislave sa ešte v apríli narodilo mláďa samičky ťavy dvojhrbej. Ide o jedno z prvých…

    Časť Návojoviec v mestskej časti Partizánskeho vytopilo po 15-minútovej prietrži mračien

    0icon

    Viacero domov, záhrad, kultúrny dom i pohostinstvo v mestskej časti Partizánskeho Návojovce vytopilo po 15-minútovej prietrži mračien. Okrem mimoriadnej situácie vyhlásili aj tretí stupeň povodňovej…

    Kde Rusi zaútočia najbližšie? „Očeretinský prielom“ očami západných expertov

    0icon

    Moskva 5. mája 2024 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Andriy Andriyenko)   Pred ruskou armádou sa otvárajú priame cesty do Pokrovska a Konstantinovky. Informuje o tom Konstantin Olšanskij v novinách…

    Rusi vydali na Zelenského zatykač. Ukrajinský prezident sa tak oficiálne stal hľadaným vojnovým zločincom

    0icon

    Kyjev 5. mája 2024 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Expert Perendžiev vysvetlil, prečo ministerstvo vnútra zaradilo Zelenského na zoznam hľadaných osôb práve teraz. Informujú o tom noviny…

    Kéry sa pozrel na posledné kroky prezidentky: Hovorí vám to slovo „gesto“ niečo?

    0icon

    Bratislava 5. mája 2024 (HSP/Foto:TASR)   Marián Kéry (Smer SSD) vo svojom statuse poukazuje na skutočnosť, že prezidentka Zuzana Čaputová ani posledné dni svojho úradovania…

    Za výskum v Tichom oceáne zatiaľ SR zaplatila viac ako 7,1 milióna eur

    0icon

    Bratislava 5. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Za výskum v Tichom oceáne zatiaľ Slovensko zaplatilo viac ako 7,1 milióna eur. Najbližšia expedícia na oceán je…

    Tomu sa povie odhalenie postoja v priamom prenose

    0icon

    Bratislava 5. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook)   Vstup Slovenska do EU a to ako si túto udalosť pripomenuli najvyšší predstavitelia, ukázalo v plnej nahote, ako je…

    Marchand vyrovnal zápis Gáboríka, Boston vyradil Toronto 7. v rade

    0icon

    Marchand vyrovnal zápis Gáboríka, Boston vyradil Toronto 7. v rade. Kapitán hokejistov Bostonu Brad Marchand nastúpil ako jedenásty hráč v histórii NHL na svoj dvanásty…

    Poslanci sa zídu opäť v utorok, čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov

    0icon

    Poslanci Národnej rady SR sa vrátia do lavíc opäť v utorok o 9.00 h. Počas dňa by mali rozhodnúť o viacerých prerokovaných bodoch programu, keďže…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Juraj Tušš

    Andrej Sablič

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA