Kolonializmus a migrácia

 

Treba sa vrátiť, a vlastne permanentne sa vracať, k historickému prejavu Muammara Kaddáfího na Valnom zhromaždení OSN zo dňa 23. 9. 2009. Jeho prejav bol aktuálny vtedy a aktuálny je dodnes.

Kaddáfí tam vtedy, okrem iného, povedal približne toto: na líbyjskej hranici som zastavil tisíce afrických migrantov na ceste do Európy. Spýtal som sa ich, prečo tam idú. Povedali mi, že chcú aby im koloniálne štáty vrátili ukradnuté bohatstvo, že ináč sa nevrátia domov. Ale ak by im koloniálne mocnosti dlžobu vrátili, tak nebudú ďalší migranti.

Že Kaddáfí hovoril o migrantoch z „čiernej“ Afriky pravdu, to viem, lebo som ich aj na vlastné oči niekoľkokrát videl, ako tiahli z Nigeru cez náhornú planinu Tassília do Líbye.

Neviem ako Kaddáfí vypočítal, že Afrika by mala dostať kompenzáciu 7,77 biliónov dolárov, či zohľadnil fakt, že ak koloniálne krajiny chceli svoju kolóniu ovládať a prírodné bohatstvo rabovať, kradnúť, museli vybudovať aspoň základnú infraštruktúru (cesty, železnice), ktorá kolóniám zostala dodnes.

Líbyjský vodca ďalej povedal, že Afričania (a samozrejme aj ľudia iných kontinentov) budú sledovať stopu trasy, po ktorej ich bohatstvo putovalo, a budú požadovať jeho vrátenie, respektíve jeho kompenzáciu. Vedia, že niektoré európske štáty sa stali bohatými aj tým, že si privlastnili bohatstvo dnešných rozvojových krajín. Určite je to hlavný dôvod, prečo prúd migrantov z Afriky neustal a migranti vedia, ktoré krajiny by im ich hodnoty mali vrátiť. Ale je isté, že sú aj iné dôvody pre migráciu – že to vyzerá na utajenú plánovanú akciu.

Prečo v Nemecku tak nadšene vítajú mladých Afričanov? Niekto hovorí, že by sa napríklad zišli v prípade vojny proti Rusku… Zaujímavé sú aj konšpiračné teórie, že temné sily majú záujem miešať rasy, aby vznikla masa ľudí s nižším IQ, ktorá by vedela pracovať, ale nemala by revolučné tendencie.

Ak teraz hovoríme najmä o Afrike, tak si treba uvedomiť, že je to kontinent s rôznymi prírodnými zdrojmi, predovšetkým však s ohromnými zásobami nerastných surovín, ktorých pri súčasnom konzumnom spôsobe života rapídne ubúda. Samozrejme, patrí sem ropa a plyn, ktoré sú dôležité tým, že sú zdrojmi energie, a ktoré sú krásnym príkladom, prečo bol Američanmi napadnutý Irak, aj Kaddáfího Líbya, prečo má problém napríklad Venezuela, či Irán.

Afrika však má aj iné nerastné suroviny, ako diamanty, urán, zlato, horniny so vzácnymi prvkami, atď. Tu vidíme nové spôsoby kolonializmu. Bohaté štáty cez súkromné firmy ťažia nerastné suroviny a zo zisku zostávajú doma len omrvinky. Pre príklady naozaj netreba chodiť ďaleko, pretože v tomto smere Slovensko patrí medzi tie najbanánovejšie krajiny v Európe, ktoré sa v tomto smere nemusia hanbiť ani pri porovnaní s Afrikou. Zahraničným spoločnostiam dovoľujeme prieskum na nerastné suroviny (urán, zlato, bentonit), tie do prieskumu investujú peniaze a potom chcú surovinu aj ťažiť.

Suverénna a vyspelá krajina si svoje nerastné bohatstvo stráži a sama využíva. Ak nejakú surovinu teraz nepotrebuje, tak si ju nechá na mieste, pretože je jasné, že v budúcnosti bude mať väčšiu hodnotu. V normálnej, civilizovanej a suverénnej krajine, kde nerastné bohatstvo je majetkom všetkého ľudu tej krajiny, súhlas s ťažbou, alebo ešte lepšie s prieskumom, by preto mal byť považovaný za trestný čin. O dnešnej realite na Slovensku v tomto smere je škoda hovoriť…

Vráťme sa ešte k Afrike, ktorá bola kolonizovaná celá, až na drobné výnimky, ako napríklad Etiópia, ktorej koloniálna minulosť s Talianskom bola krátka. A tu treba opakovane a nahlas hovoriť, že kolonializmus predstavuje veľkú čiernu škvrnu v histórii ľudstva s dôsledkami siahajúcimi do súčasnosti. A ešte jednu vec treba v tejto súvislosti Ursule von der Leyenovej a vlastne celej Európskej komisii a Európskej únii povedať a stále pripomínať: Slovenská republika (ako aj okolité štáty) nemá nič s kolonializmom a preto nemá žiadny dôvod, pokiaľ ide o dnešný problém s migráciou z bývalých kolónií, byť s koloniálnymi veľmocami lojálne, pretože voči žiadnej bývalej kolónii nemá nijaké podlžnosti.

Ba práve opačne, slovenskí experti, v rámci Československa a jeho medzivládnych dohôd pracovali v rozvojových krajinách v rôznych sférach, bola to internacionálna pomoc v čase, keď veľká časť sveta hľadala spravodlivejší politický systém a mnohé krajiny videli budúcnosť v socializme. Uvedená pomoc nebola zlatou baňou ani pre expertov, ani pre štáty, ktoré tú pomoc poskytovali. Boli to lekári, poľnohospodári, lesníci, geológovia, strojári, ba aj pedagógovia (v tom čase ešte malo naše školstvo svetovú úroveň, o ktorej sa nášmu kaderníkovi ani nesníva).

V dnešnom svete neexistuje internacionálna pomoc, dnes existuje už len biznis a ak sa niečo aj prezentuje ako pomoc, tak vtedy platí to prvé – biznis.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Lehotský St.

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 48

Celkové hodnotenie: 36.01

Priemerná čítanosť: 1956

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Na rieke Belá a jej prítokoch sa uskutočnila obhliadka migračných bariér

    0icon

    Na rieke Belá a jej prítokoch vo Vysokých Tatrách sa uskutočnila obhliadka migračných bariér. Diskutovalo sa o možnostiach spriechodnenia bariér a zlepšení spájaní rieky s…

    Zástupca EÚ Borrell neočakáva, že vojna na Ukrajine sa čoskoro skončí

    0icon

    Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   „Keďže sme sa na začiatku konfliktu zaviazali podporiť Ukrajinu, mali by sme v podpore pokračovať, kým sa nebudú…

    Iuventa postúpila do finále,v odvete v Lisabone remizovala 30:30

    0icon

    Lisabon 28. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Hádzanárky Iuventy Michalovce postúpili do finále Európskeho pohára EHF. V nedeľňajšom odvetnom semifinálovom súboji remizovali na palubovke Benficy Lisabon…

    Správy národných parkov by mohli mať nové úlohy v oblasti inváznych druhov

    0icon

    Mnohé kompetencie a úlohy v oblasti prevencie a manažmentu zavlečenia a šírenia inváznych druhov by sa mohli preniesť aj na správy národných parkov. Vyplýva to…

    V Oščadnici horí strecha hotela, zasahujú hasiči z Čadce a zo Žiliny

    0icon

    Strechu jedného z hotelov v Oščadnici zasiahol v nedeľu popoludní požiar. Na mieste zasahujú hasiči z Čadce, zo Žiliny a zo Záchrannej brigády Hasičského a…

    Svet tlačí na Izrael

    0icon

    Bratislava 28. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)   Tlak na izraelské vedenie sa zvyšuje - aby zabránilo operácii IDF v Rafahu a sprostredkovalo dohodu o rukojemníkoch…

    Ministri a poslanci budú odpovedať študentom na hodine otázok v parlamente

    0icon

    Ministri a poslanci budú v pondelok (29. 4.) odpovedať študentom na hodine otázok v pléne Národnej rady (NR) SR. Študenti budú dávať otázky z oblasti…

    Jamrichová vyhrala turnaj v Španielsku, získala do rebríčka 15 bodov

    0icon

    Slovenská tenistka Renáta Jamrichová sa stala víťazkou antukového turnaja ITF v španielskom Telde (dotácia 15.000 dolárov). V pozícii tretej nasadenej v nedeľnom finále dvojhry zdolala…

    Polícia vyšetruje krádež na výstave v bratislavskom Ružinove

    0icon

    Bratislavská polícia vyšetruje krádež na výstave v dome kultúry v bratislavskom Ružinove. Informovala o tom na sociálnej sieti. Verejnosť žiada o pomoc. Ku krádeži na…

    Xabi Alonso dostal štvrtú žltú kartu a jeden zápas si odsedí na tribúne

    0icon

    Leverkusen 28. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)   Španielsky futbalový tréner Xabi Alonso dostal jednozápasový dištanc v nemeckej Bundeslige. Kormidelník Bayeru Leverkusen dostal v sobotňajšom stretnutí…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Dušan Hirjak

    Marek Brna

    Erik Majercak

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA