Myslíte si, že je české školství pod vedením příslušného ministerstva, tedy toho nazývaného Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy? Že tomu tak musí být, protože to je logické?
Pak si to zase až tak nemyslete. A na logiku zapomeňte. Alespoň tedy v současnosti.
Od pondělí 25. května se totiž mají po více než dvouměsíční koronavirové pauze vrátit do škol žáci prvních až pátých tříd. A protože nebezpečí nákazy doposud ani zdaleka nepominulo, provází tento návrat nejedno opatření.
Aby bylo vše jasné, vydalo zmíněné ministerstvo dokonce manuál. Tedy jakousi moudrou knihu pro ředitele škol, aby tito věděli, jak si mají počínat, co se smí a co ne. Mluví se tu třeba o tom, kdo do školy smí a kdo ne, jak se mají vytvořit ze žáků, kteří se sem ještě v tomto školním roce chtějí vrátit, skupiny, jak se mají dodržovat rozestupy, nosit roušky, jak se bude dezinfikovat a podobně.
Až sem to vypadá rozumně, že? Jenže tady to začíná skřípat.
Onen manuál zakazuje, aby skupiny žáků opouštěly areál školy. Děti musí být po celou dobu zavřené v budově, nanejvýš se mohou pohybovat v objektu školy. Ale na veřejná prostranství už vycházet nesmí.
Ovšem…
Jak se ministr školství posléze nechal ve zpravodajství slyšet, vlastně by se ten manuál neměl brát zase až tak vážně. A děti by tedy měly mít možnost si někam i vyjít. Děti by si tak třeba mohly zajít někam do lesa…
Pak je jasně dáno, s jakými rozestupy mají děti přicházet do školy. Je to napsáno v oné moudré ministerské knize. Jenže jak si pan ministr dodatečně vzpomněl, mají školy jen omezenou možnost, jak dění mimo ně ovlivnit, a proto vlastně bude stačit jenom to, když se děti pokud možno nebudou v masovém měřítku shromažďovat přímo před školou. Manuál to sice zakazuje, ale ono na tom podle pana ministra zas až tak moc nesejde.
Ředitelé škol mají dohlížet na to, aby lidé před školou nosili roušky. Jasné jako facka. Jenže… jak pan ministr uznává, není to vůbec v pravomoci škol, je to na osobní zodpovědnosti každého jedince a jeho rodiny. Takže ředitelé musí, ale vlastně nemusí.
Ministerstvo prostě vydalo manuál, jak se chovat v současné době ve škole, aby se nešířila nákaza. Ale podle samotného ministra je hloupost se podle něj slepě řídit. Protože ten manuál vlastně ani není právně vymahatelný. A proto ani ministerstvo nebude sledovat, zda se dodržuje (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-se-chovat-ve-skole-slepe-dodrzovani-manualu-je-hloupost-rika-ministr-105363).
A pokud se někdo ve škole nakazí? Hádejte, kdo ponese zodpovědnost. Když ministerstvo rozhodlo, jak to má vypadat, ale ono vlastně o ničem nerozhodlo. Kdyby náhodou něco…
Inu, české školství
20. 05. 2020 |
Karma článku:
57.69
|
Počet pozretí:
520
|
Počet komentárov: 0
|
Autor: Viktor Pondělík
VYBRALI SME
Polícia vyšetruje incident v Banskom, pri ktorom mal muž napadnúť ženu
27. 06. 2026 0 komentárov
Prešovský kraj počas hlavnej púte na Mariánsku horu posilní autobusové spoje
27. 06. 2026 0 komentárov
Parlament tento rok zatiaľ prijal 45 zákonov, dva v zrýchlenom režime
27. 06. 2026 0 komentárov
Vodná hmla na námestí v Handlovej bude fungovať v predĺženom čase
27. 06. 2026 0 komentárov
Polícia apeluje na vodičov, aby počas horúčav nenechávali v autách zvieratá
27. 06. 2026 0 komentárov
Raši v nedeľu odcestuje do Istanbulu, zúčastní sa na parlamentnom samite NATO
27. 06. 2026 0 komentárov
Polícia zatkla 46-ročného muža po tom, čo bolo v kufri nájdené telo 17-ročnej dievčaťa
27. 06. 2026 0 komentárov
Turista spadol z Velickej steny, do nemocnice ho previezli vo vážnom stave
27. 06. 2026 0 komentárov
SNS nepodporí rozpočet, ak dôchodcovia nad 90 rokov nedostanú aspoň 824 eur
27. 06. 2026 0 komentárov
Polícia podrobila dychovej skúške v okolí Zemplínskej šíravy vyše 1500 vodičov
27. 06. 2026 0 komentárov
Ženy zomierajú, pretože systém zlyháva. Ľudskoprávna koalícia spustila výzvu Už ani jedna!
27. 06. 2026 0 komentárov



















