nájdete aj na www.narodohospodari.sk a mnoho iných článkov
Predtým, než začne vláda SR zachraňovať ekonomiku, mala by si dať urobiť vážne analýzu vlastníctva podnikov a vôbec, všetkých hospodárskych subjektov v Slovenskej republike.
Toľko nárekov ani na „Múre nárekov“ neodznieva ako dnes, že sme si umŕtvili ekonomiku a že nám padá „slovenská ekonomika“ a preto ju treba zachraňovať a to najlepšie zo štátneho rozpočtu, respektíve cez úverové linky ECB, ktoré bude garantovať štát.
Áno, ten ŠTÁT, ktorý je podľa liberálov a celej neoliberálnej doktríny už 30 rokov NAJHORŠÍ VLASTNÍK. A všetci padajúci odrazu chcú od neho, aby ich ekonomicky a finančne zachraňoval.
Máme ekonomiku na Slovensku, nie slovenskú ekonomiku
V analýze vlastníctva hospodárskych subjektov v Slovenskej republike jasne vyskakuje fakt, že až 90 % vlastníctva výrobných podnikov a hospodárskych subjektov je vo vlastníctve cudzích investorov a sem sa musia rátať aj „investori“, ktorí si založia eseróčku za 470 Eur a prevádzkujú ju tu povedme až virtuálne, ale obrat a príjem majú. To bol extrémny príklad, väčšinou si tu majitelia zo zahraničia spolu s našimi menšinovými vlastníkmi založia nejaký hospodársky subjekt (dobre sa to dá analyzovať v Obchodnom registri SR) a nejaký slovenský manažér ako zamestnanec vo funkcii konateľ takýto podnik riadi. On ho nevlastní – ale riadi. To znamená, že ak neplní KPI – teda kritériá pre odmeňovanie, nielenže je ohrozený jeho životný status, ale môže oň aj prísť.
A preto všetci kričia, pomoc, štát náš, pomôž!
Pomer medzi štátnym a súkromným vlastníctvom je ešte výraznejší: štát vlastní v hospodárstve SR sotva 0,3% majetku cez štátne podniky, zvyšných 99,7 % vlastníctva je v súkromných rukách.
V čase prosperity a počas procesu privatizácií bol štát najhorší vlastník.
V časoch krízy má byť štát zrazu spasiteľom.
Ale ECB neumožňuje, aby štát „rozdával“ peniaze: ECB posiela pri garancii štátu Slovenská republika peniaze do súkromných zahraničných komerčných bánk a tam si na základe vládnych rozhodnutí budú chodiť podniky pre pomoc. Úverovú pomoc. Pomoc, ktorú treba splatiť. A splácať ju má síce podnik, ale štát Slovenská republika ručí za splatenie. Tomu sa hovorí
socializácia strát
a navyše – štát a teda výkonný orgán vláda, majú teraz masívne odpúšťať dane, poplatky, odvody, majú za zamestnancov platiť mzdy, atď atď.
Je to veľmi zaujímavá a historicky ojedinelá situácia: štát ako vraj „najhorší vlastník“ ide zachraňovať svetovo konkurenčné podniky prevažne zahraničným investorom, ktorí si roky zo Slovenska urobili svoj „Klondajk“ na vycucávanie ziskov počas prosperity.
Strácam reč…
O čo ale ide predovšetkým?
Vraj ide o záchranu pracovných miest. Už teraz podniky vydiearajú, že ak im vláda nepomôže,, budú prepúšťať. A “vláda” lieta od brány podniku ku bráne podniku a sľubuje pomoc a sľubuje odpúšťanie daní a poplatkov a sľubuje, že mzdy zamestnancov “zatiahne” za podniky. Ale prečo? Nerozumné ak zároveň z týchto miezd chce štát inkasovať odvody a dane a dokonca z nich v budúcnosti bude platiť dôchodky.
Ak ide o pracovné miesta, dá sa to urobiť aj elegantnejšie:
Napriek všetkému popísanému sú na Slovensku stovky podnikov a tisícky živnostníkov, ktorí v prípade stimulov v dopyte a teda v prípade riadeného štátneho dopytu dokážu rýchlo vytvárať pracovné miesta a to v oblastiach, ktoré pre veľké cudzie investorské podniky nie sú zaujímavé. Našich občanov treba hlavne zamestnanť, umožniť im zarábať mzdou či príjmami v podnikaní a k tomu potrebujú mať smery, ktorými sa riadený dopyt bude uberať: povedzme výroba potravín, poľnohospodárska produkcia, zlepšovanie životného prostredia, služby obyvateľstvu, stravovacie, ubytovacie, prepravné, zdravotné…myslite na niečo a už to máte ako perspektívny program.
Ak to nevie a nechce vláda v štátnych podnikoch, dobre, tak nech TAM NASMERUJE ÚVEROVÉ LINKY ECB.
MY ZOŠTÁTNENIE DLHOV SÚKROMNÝCH INVESTOROV NEPOTREBUJEME DNES ANI PO ROKU 2020!