Mesiášske nápady, blackout a reálne riešenia

Pán premiér vyzval ľudí aby sa vyjadrili k jeho nápadu Slovensko uvrhnúť do totálnej ekonomickej krízy so skrytým názvom „blackout“ . Slovensko potrebuje pre rôzne oblasti rôzne riešenia. Centrálny krízový štáb nestačí, využime naplno systém civilnej ochrany obyvateľstva, zapojme do neho samosprávy, miestne podnikateľské subjekty a organizácie.

Podľa môjho názoru aj doterajšie ekonomické opatrenia boli vykonané v strachu, ktoré spôsobila neznáma viróza a nevedeli sme ako sa vyvinie. Dnes už máme skúsenosti z krajín, kde prijali rôzne formy opatrení a tiež z ich výsledkov. Už terajšie opatrenia prijaté na Slovensku neprimerane dusia ekonomiku a ak nebudeme konať, tak Slovensko zahynie nie vinou vírusu, ale hladu. Možno sa to zdá pritiahnuté za vlasy, ale ak nebudú pritekať financie do fondov na vyplácanie dôchodkov, na zdravotné ošetrenie a na prefinancovanie nákladov ľudí, ktorí prestali pracovať, tak  z čoho tie všetky výdavky vláda pokryje?

Iste je pekné s obdivom sa dívať na Čínu a okolité ázijské štáty, kde si dokázali úspešne s chorobou poradiť.  Treba však vidieť v akom prostredí robia opatrenia a aké majú oni technické možnosti. Výstižne to ukazuje video z Číny, kde v podmienkach totalitného režimu a vysokej technickej úrovne, náš občan tam žijúci, popisuje celý proces dôsledného sledovania ľudí a riešenia tých čo sú nakazení:  https://www.youtube.com/watch?v=tVKyq3Mb31I .  Popisovaný postup umožňuje technika, ktorá je v Číne už masovo aplikovaná. Je to však s obrovským zásahom do práv občanov a v totalitnom režime sa to využíva aj na prenasledovanie oponentov https://www.ta3.com/clanok/1170810/bezpecnost-verzus-sloboda-stoji-rozpoznavanie-tvari-za-to.html . Na dôvažok opatrenia boli prijímané v konkrétnych lokalitách a zvyšok krajiny ďalej pracoval a vytváral zdroje na prefinancovanie chodu tohto obrovského štátu.

Ak teda vyhodnotíme opatrenia, ktoré prijala Čína, tak na Slovensku sú nerealizovateľné, lebo ako som uviedol na to nemáme technické vybavenie a na dôvažok je to taký zásah do slobody občanov, ktorý normálni civilizovaní ľudia by určite neprijali. Druhou vecou je, že u nás ani netreba touto cestou postupovať, lebo na Slovensku nie je taká koncentrácia obyvateľstva v superveľkých mestách, aby takéto postupy bolo potrebné. Treba iba plne využiť, že Slovensko je stále vidiecka krajina, kde polovica ľudí žije na dedinách a vôbec v oveľa jednoduchšie organizovateľnom prostredí.

Špeciálnym prípadom je Bratislava, kde je aj veľký pohyb obyvateľstva. Pritom aj Bratislava, v čínskom poňatí, je iba malá dedinka. Jej špecifickým problémom je veľký príliv ľudí ráno do práce a po skončení pracovného času, ich odchod do širokého okolia. Dokonca, časť ľudí dochádzajúcich do Bratislavy, býva aj v okolitých štátoch, čiže v ich prípade vznikajú tu špecifické problémy koordinovania politík boja proti koronavírusu s Maďarskom a Rakúskom. Podobná situácia môže byť ešte v Košiciach. Pre ich riešenie je potrebné prijať špecifický režim.

Druhým špeciálnym prípadom sú rómske osady, Lunik IX a prímestské rómske štvrte. To, ako odznelo na tlačovke, nie je iba problém s nedostatkom vody, ale všeobecne špecifická situácia. Po dobu pandémie, by zrejme bolo potrebné, aby celé tieto osady boli v karanténe. Namiesto finančného vyplácania sociálnych dávok, ktoré vedú k ich pohybu za zaobstaraním si denných potrieb, im v čase karantény treba ich vyplácať v naturáliách (potraviny a najnutnejšie potreby). Tým by sa predišlo ich pohybu po okolí a roznášaniu nákazy.

Keďže Slovensko je vidiecka krajina bolo by v ostatnej časti Slovenska potrebné znovu aktivovať činnosť systému civilnej obrany, tak ako by mala fungovať v každej krízovej situácii. Na okresných úradoch sú pracovníci, ktorí systém „civilnej ochrany“ majú na starosti. Tí by mali zvolať príslušných primátorov a starostov a spoločne vypracovať postup, v ktorom by:

  • identifikovali ľudí nakazených koronavírusom a zabezpečili ich špeciálne riešenie,
  • zorganizovali ochranu tej časti obyvateľstva, ktorá je ohrozená nákazou na živote a stanovili by pravidlá ako sa pre nich zabezpečí taká starostlivosť, aby neboli ohrozovaní nakazenými ľuďmi,
  • pre ostatných ľudí vytvorili podmienky normálneho fungovania, aby deti mohli chodiť do školy a pracovne činní ľudia pracovať, aby naša ekonomika vinou pandémie neskrachovala.

Slovensko by sa takto malo rozčleniť na mikroregiony, kde by sa vytvorili miestne mikroregionálne krízové štáby, ktoré by zabezpečovali organizovanie ochrany ľudí postihnutých pandémiou, ochranu rizikových skupín a normálne fungovanie zdravých ľudí, ktorí nie sú ohrození pandémiou na živote.  Pracovníci Okresných úradov, ktorí majú na starosti „civilnú ochranu“ by mali pôsobiť ako styční pracovníci štátu, ktorí by vytvárali prepojenie miestnych krízových štábov na centrálny krízový štáb a zabezpečovali by ich materiálne potreby.

Ľuďom treba veriť, že so znalosťou miestnych podmienok najlepšie zorganizujú také riešenie, aby sme aj v takejto situácii mohli fungovať čo najbližšie k normálu. Času však nie je veľa, lebo založenie novej úrody a vytvorenie podmienok pre výrobu domácich potravín v pandémiou ohrozenom globálnom svete nepočká. Agrotechnické termíny tvrdo diktujú čas potrebný pre konanie.

Súčasný systém jedného centrálneho krízového štábu, ktorý má úlohu celoštátneho „spasiteľa“ vedie k takým nápadom akým bol navrhovaný „blackout“. Ten by určite slovenskú ekonomiku pochoval a ľudí nezachránil.

Viliam Oberhauser

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Viliam Oberhauser

O AUTOROVI

minister vlády SR 1990-1992, poslanec SNR a NR SR, národohospodár

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 29

Celkové hodnotenie: 20.05

Priemerná čítanosť: 2492

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Ministri pod Poľanou hovorili o návrhu zákona na odstraňovanie drevín

    0icon

    Slovensko má tretie najlepšie podmienky na pestovanie poľnohospodárskych plodín v rámci celej Európskej únie (EÚ). Po stretnutí s lokálnymi poľnohospodármi v Detve to povedal minister…

    K útoku na kandidáta do EP sa prihlásil len 17-ročný tínedžer

    0icon

    Bratislava 6. mája 2024 (HSP/ ABC News/ BBC News/ Foto:TASR/AP-Heiko Rebsch)   V súvislosti s útokom na kandidáta do eurovolieb v nemeckom meste Drážďany sa…

    Polícia v Prešove vyšetruje poškodenie skla na vozidle fľašou

    0icon

    Trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci vedie polícia v Prešove v súvislosti s poškodením skla na vozidle pri jednom z hotelov. Ako…

    Polícia ukončila vyšetrovanie v prípade tragického požiaru v Handlovej

    0icon

    Polícia ukončila vyšetrovanie tragického požiaru v bytovom dome na Okružnej ulici v Handlovej z júna 2022. Vyšetrovateľ v pondelok odovzdal spisový materiál prokurátorovi spolu s…

    V zberných surovinách vo Svidníku bol nájdený granát

    0icon

    V zberných surovinách vo Svidníku bola pri triedení železného šrotu nájdená munícia z druhej svetovej vojny. Nález polícii oznámil v piatok (3. 5.) 61-ročný Svidníčan.

    Polícia pátra po 57-ročnom Milošovi Galovičovi z Kotešovej

    0icon

    Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 57-ročnom Milošovi Galovičovi z obce Kotešová v okrese Bytča. Ako informovala krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková,…

    Fungovanie detských ambulantných pohotovostí by sa mohlo od júla skrátiť

    0icon

    Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti by sa mohli od 1. júla skrátiť z 22.00 h do 20.00 h. Zabezpečiť to má pozmeňujúci návrh zákona,…

    Na R1 v smere na Nitru sa prevrátil autobus

    0icon

    Polícia upozorňuje na neprejazdný pruh na rýchlostnej ceste R1 z Trnavy smerom na Nitru, kde sa prevrátil autobus. Dopravu na mieste nehody regulujú diaľniční policajti.

    Členovia volebnej komisie musia byť pri výkone funkcie nestranní

    0icon

    Členovia volebnej komisie musia byť nestranní pri výkone funkcie a nepôsobiť v prospech ani neprospech kandidujúcich subjektov. Tomu musia prispôsobiť aj svoje oblečenie a konanie.…

    Opíjanie čistou vodou má svoj konkrétny cieľ

    0icon

    Bratislava 6. mája 2024 (HSP/Foto:Facebook)   V sociológii je známy pojem metropolitného človeka, resp. metropolitného občana. Obyčajne sa tým myslí človek žijúci vo významných metropolách,…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Milan Šupa

    Gustáv Murín

    Dušan Hirjak

    Juraj Tušš

    Andrej Sablič

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA