Mesiášske nápady, blackout a reálne riešenia

Pán premiér vyzval ľudí aby sa vyjadrili k jeho nápadu Slovensko uvrhnúť do totálnej ekonomickej krízy so skrytým názvom „blackout“ . Slovensko potrebuje pre rôzne oblasti rôzne riešenia. Centrálny krízový štáb nestačí, využime naplno systém civilnej ochrany obyvateľstva, zapojme do neho samosprávy, miestne podnikateľské subjekty a organizácie.

Podľa môjho názoru aj doterajšie ekonomické opatrenia boli vykonané v strachu, ktoré spôsobila neznáma viróza a nevedeli sme ako sa vyvinie. Dnes už máme skúsenosti z krajín, kde prijali rôzne formy opatrení a tiež z ich výsledkov. Už terajšie opatrenia prijaté na Slovensku neprimerane dusia ekonomiku a ak nebudeme konať, tak Slovensko zahynie nie vinou vírusu, ale hladu. Možno sa to zdá pritiahnuté za vlasy, ale ak nebudú pritekať financie do fondov na vyplácanie dôchodkov, na zdravotné ošetrenie a na prefinancovanie nákladov ľudí, ktorí prestali pracovať, tak  z čoho tie všetky výdavky vláda pokryje?

Iste je pekné s obdivom sa dívať na Čínu a okolité ázijské štáty, kde si dokázali úspešne s chorobou poradiť.  Treba však vidieť v akom prostredí robia opatrenia a aké majú oni technické možnosti. Výstižne to ukazuje video z Číny, kde v podmienkach totalitného režimu a vysokej technickej úrovne, náš občan tam žijúci, popisuje celý proces dôsledného sledovania ľudí a riešenia tých čo sú nakazení:  https://www.youtube.com/watch?v=tVKyq3Mb31I .  Popisovaný postup umožňuje technika, ktorá je v Číne už masovo aplikovaná. Je to však s obrovským zásahom do práv občanov a v totalitnom režime sa to využíva aj na prenasledovanie oponentov https://www.ta3.com/clanok/1170810/bezpecnost-verzus-sloboda-stoji-rozpoznavanie-tvari-za-to.html . Na dôvažok opatrenia boli prijímané v konkrétnych lokalitách a zvyšok krajiny ďalej pracoval a vytváral zdroje na prefinancovanie chodu tohto obrovského štátu.

Ak teda vyhodnotíme opatrenia, ktoré prijala Čína, tak na Slovensku sú nerealizovateľné, lebo ako som uviedol na to nemáme technické vybavenie a na dôvažok je to taký zásah do slobody občanov, ktorý normálni civilizovaní ľudia by určite neprijali. Druhou vecou je, že u nás ani netreba touto cestou postupovať, lebo na Slovensku nie je taká koncentrácia obyvateľstva v superveľkých mestách, aby takéto postupy bolo potrebné. Treba iba plne využiť, že Slovensko je stále vidiecka krajina, kde polovica ľudí žije na dedinách a vôbec v oveľa jednoduchšie organizovateľnom prostredí.

Špeciálnym prípadom je Bratislava, kde je aj veľký pohyb obyvateľstva. Pritom aj Bratislava, v čínskom poňatí, je iba malá dedinka. Jej špecifickým problémom je veľký príliv ľudí ráno do práce a po skončení pracovného času, ich odchod do širokého okolia. Dokonca, časť ľudí dochádzajúcich do Bratislavy, býva aj v okolitých štátoch, čiže v ich prípade vznikajú tu špecifické problémy koordinovania politík boja proti koronavírusu s Maďarskom a Rakúskom. Podobná situácia môže byť ešte v Košiciach. Pre ich riešenie je potrebné prijať špecifický režim.

Druhým špeciálnym prípadom sú rómske osady, Lunik IX a prímestské rómske štvrte. To, ako odznelo na tlačovke, nie je iba problém s nedostatkom vody, ale všeobecne špecifická situácia. Po dobu pandémie, by zrejme bolo potrebné, aby celé tieto osady boli v karanténe. Namiesto finančného vyplácania sociálnych dávok, ktoré vedú k ich pohybu za zaobstaraním si denných potrieb, im v čase karantény treba ich vyplácať v naturáliách (potraviny a najnutnejšie potreby). Tým by sa predišlo ich pohybu po okolí a roznášaniu nákazy.

Keďže Slovensko je vidiecka krajina bolo by v ostatnej časti Slovenska potrebné znovu aktivovať činnosť systému civilnej obrany, tak ako by mala fungovať v každej krízovej situácii. Na okresných úradoch sú pracovníci, ktorí systém „civilnej ochrany“ majú na starosti. Tí by mali zvolať príslušných primátorov a starostov a spoločne vypracovať postup, v ktorom by:

  • identifikovali ľudí nakazených koronavírusom a zabezpečili ich špeciálne riešenie,
  • zorganizovali ochranu tej časti obyvateľstva, ktorá je ohrozená nákazou na živote a stanovili by pravidlá ako sa pre nich zabezpečí taká starostlivosť, aby neboli ohrozovaní nakazenými ľuďmi,
  • pre ostatných ľudí vytvorili podmienky normálneho fungovania, aby deti mohli chodiť do školy a pracovne činní ľudia pracovať, aby naša ekonomika vinou pandémie neskrachovala.

Slovensko by sa takto malo rozčleniť na mikroregiony, kde by sa vytvorili miestne mikroregionálne krízové štáby, ktoré by zabezpečovali organizovanie ochrany ľudí postihnutých pandémiou, ochranu rizikových skupín a normálne fungovanie zdravých ľudí, ktorí nie sú ohrození pandémiou na živote.  Pracovníci Okresných úradov, ktorí majú na starosti „civilnú ochranu“ by mali pôsobiť ako styční pracovníci štátu, ktorí by vytvárali prepojenie miestnych krízových štábov na centrálny krízový štáb a zabezpečovali by ich materiálne potreby.

Ľuďom treba veriť, že so znalosťou miestnych podmienok najlepšie zorganizujú také riešenie, aby sme aj v takejto situácii mohli fungovať čo najbližšie k normálu. Času však nie je veľa, lebo založenie novej úrody a vytvorenie podmienok pre výrobu domácich potravín v pandémiou ohrozenom globálnom svete nepočká. Agrotechnické termíny tvrdo diktujú čas potrebný pre konanie.

Súčasný systém jedného centrálneho krízového štábu, ktorý má úlohu celoštátneho „spasiteľa“ vedie k takým nápadom akým bol navrhovaný „blackout“. Ten by určite slovenskú ekonomiku pochoval a ľudí nezachránil.

Viliam Oberhauser

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Viliam Oberhauser

O AUTOROVI

minister vlády SR 1990-1992, poslanec SNR a NR SR, národohospodár

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 29

Celkové hodnotenie: 20.05

Priemerná čítanosť: 2492

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    To najdôležitejšie z Ukrajiny

    0icon

    Kyjev 26. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Kharkiv Regional Prosecutor's Office/ via AP)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch…

    Ostrihoňová sa bojí únosu

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (HSP/Foto:screenshot youtube)   Tento týždeň sme zaznamenávame „čierny štvrtok“ pre slovenské verejnoprávne médiá... Ešte v stredu večer na mítingu Progresívneho Slovenska (tzv.…

    Kultový konštruktér Newey je údajne na odchode z Red Bullu

    0icon

    Paríž 26. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Red Bull Racing F1 Fans Forever )   Kultový konštruktér monopostov F1 Adrian Newey je údajne na odchode z Red Bullu.…

    Matovič sa vyjadril k šokujúcemu správaniu svojho poslanca

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (HSP/Facebook/Foto: TASR – Jaroslav Novák)   Tento týždeň sme priniesli správu o nešportovom správaní poslanca OĽaNO Viliama Tankóa na galavečeri bojových…

    Ak bez NATO, tak môžeme: Európania sa pripravujú na vojnu s Ruskom

    0icon

    Moskva 26. apríla 2024 (HSP/ria/Foto: vygenerované AI)   V americkej propagande zameranej na Európu dominuje kľúčová téza: boj s Ruskom o Ukrajinu je životne dôležitý…

    Enrico Letta: „Oveľa viac než len trh“ (Jednotný trh budúcnosti) – viac únie, menej suverenity

    0icon

    Rím 25. apríla 2024 (HSP/Foto:screenshot twitter)   Bývalý taliansky premiér Enrico Letta predniesol na aprílovom samite Európskej rady (O samite sme informovali sme o tom tu)…

    O slniečkárskych pokrytcoch a slobode médií

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (HSP/ Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (SMER-SSD) vo svojom nedávnom príspevku na sociálnej sieti Telegram pripomenul tým, ktorí dnes…

    Jourová po stretnutí s Ficom či Šimkovičovou vyjadrila svoje obavy

    0icon

    Postavenie verejnoprávnych inštitúcií v Európe treba posilňovať. Ich podpora je dôležitá najmä pre jedinečnosť verejnoprávnych vysielateľov na mediálnom trhu. Zhodli sa na tom zástupcovia Ministerstva…

    TikTok zúri - USA prijali zákon vyžadujúci jeho predaj od čínskej materskej spoločnosti

    0icon

    Bratislava 26. apríla 2024 (HSP/ The Daily Wire/ Foto:TASR/AP-Kiichiro Sato)   Amerika vyžaduje, aby materská spoločnosť ByteDance, ktorá je pod kontrolou čínskej vlády, odpredala platformu…

    Boris Kollár vyzýva Fica a vládnu koalíciu: "Ukážte, ako sa to robí, do psej matere!"

    0icon

    Bratislava 25. apríla 2024 (HSP/Facebook/Foto:TASR - Jakub Kotian )   Boris Kollár (Sme rodina) v nedávnom videu na sociálnej sieti Facebook reaguje na rast cien…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA