Cyklus,
alebo logické zoradenie udalostí nás obklopuje aj v našom bežnom živote. Vo väčšine prípadov sa dostávame pri niektorej fáze cyklu – zase na jeho začiatok. Druhá zaujímavá skutočnosť je to, že takýto cyklus málokedy sa prejaví len jeden krát. Vo väčšine prípadov sa to v určitej perióde opakuje – vzniká určitý druh správania sa.
Prečo
je to dôležité ? Dnes už nie je veľký problém, aj z verejne dostupných zdrojov získať určité informácie. Je to skôr naopak – informácie sa na nás hrnú zo všetkých strán. Nevieme posúdiť ich pravdivosť hneď v prvom okamžiku, ako sa ich dozvieme.
Analyzujeme
si tieto informácie aj bez toho aby sme si to uvedomovali. Napríklad v rodine. Ak si vaša ratolesť upratuje svoju izbu len pod nátlakom, vynesie odpadkový kôš len tri krát za rok, prídete domov a kôš je vyprázdnený, izba uprataná, tak je to odchýlka od bežného správania sa, všimnete si to aj keď máte v hlave aj množstvo iných udalostí a problémov.
Na tomto zobrazení je znázornený základný cyklus získavania a tvorby správ. Takto vzniká ekonomické, politické, športové a iné spravodajstvo.
Boj s kriminalitou
v Európskej únii, ale aj na Slovensku, jeho úspešnosť je presne o rýchlom, správnom, neskreslenom vyhodnotení informácii.
Zostaňme na Slovensku.
Áno aj odhaľovanie a následné potrestanie trestnej činnosti je cyklická záležitosť. Presne ako pri sile reťaze, reťaz je taká pevná ako je pevné najslabšie očko v reťazi. Takto by sme mohli posúdiť aj cyklus odhaľovania a trestania trestných činov. Slovenské súdnictvo je dôležitá a určite aj podstatná súčasť uvedeného cyklu. V súčasnosti, pri väzobnom stíhaní aj vysoko postavených sudcov, nie je v ľahkom rozpoložení.
Iné je však dôležité – súdnictvo je len jedna časť cyklu, je tam ešte viacej iných súčastí o ktorých je zatiaľ relatívne ticho. Bolo a je súdnictvo najslabším ohnivkom, alebo nás prekvapenia len čakajú ? Za uvedené čísla v obrázku si môžete dosadzovať iné a iné subjekty, ktoré by sa mali na odhaľovaní trestnej činnosti podieľať.
Záver.
Úniky na cle a daniach a následnom predaji dovezeného tovaru zo štátov mimo EÚ predstavujú ročne minimálne 851 000 000 000 €. V prepočte na obyvateľov to potom vychádza ročne 8 510 000 000 € na Slovensku.
Uvedené financie sa nestratia – dostanú sa do čiernej ekonomiky. Ani tam nezostanú – použijú sa okrem iného aj na zabránenie fungovania cyklu odhaľovania trestnej činnosti.
Že by to bol dôvod, prečo sa s uvedenými vysokými sumami nechce nikto zaoberať v EÚ a aj na Slovensku ? Vírus na svete skôr alebo neskôr porazíme. Čiernu ekonomiku nie ! Čo na to poviete ?