Zdroj : Európsky dvor audítorov
Historický model,
si môžeme prestaviť pri niektorom starom, opevnenom meste. Má štyri brány pri ktorých stojí stráž a kontroluje koho vpustí do mesta. Boli tam aj mýtnici, ktorí za dovážané tovary vyberali mýto. Pravdepodobne všetci vedeli – koho môžu pustiť do mesta a koho hľadajú aby ho zatvorili do žaláru.
Súčasný model,
veľkého priestoru Európskej únie, jej niektorých častí patriacich pod dohodu – Schengen.
I
Vytvorením schengenského priestoru sa zrušili hraničné kontroly medzi zúčastnenými krajinami, ktoré zahŕňajú 22 členských štátov EÚ a štyri ďalšie európske krajiny. Zrušením vnútorných hraníc sa však zdôraznil význam účinnej kontroly a dozoru nad vonkajšími hranicami schengenského priestoru. Kontrola vonkajších hraníc je v najvyššom záujme občanov EÚ a ďalších zainteresovaných strán.
Tu sa treba pozastaviť – účinná kontrola vstupujúcich osôb, teraz nemyslím tie státisíce narušiteľov vonkajšej hranice EÚ, ktoré vstupujú do schengenského priestoru cez zákonom stanovené miesta – hraničné priechody.
Dnes, keď jedna virtuálna suma peňazí spraví vo svete za minútu niekoľko operácii, ešte každý na inom svetadiely, nemôže byť kontrola osôb, aj keď na veľa miestach – žiadny problém. Je to ale tak ?
IV
Naša hlavná audítorská otázka znela: „Podporujú hlavné informačné systémy EÚ pre vnútornú bezpečnosť kontroly hraníc účinným spôsobom?“ Dospeli sme k záveru, že príslušníci pohraničnej stráže využívajú tieto systémy čoraz častejšie a spoliehajú sa ne pri vykonávaní hraničných kontrol. V súčasnosti však tieto systémy niektoré údaje vôbec neobsahujú, zatiaľ čo ďalšie údaje nie sú úplné alebo sa nezadali včas. To znižuje účinnosť niektorých hraničných kontrol.
Využívať niečo čoraz častejšie pre mňa znamená, že raz pustia cez hranicu, za ktorou už nikto nikoho nekontroluje všetkých čo tam prídu, potom zas nepustia – lebo sa pozrú do zoznamu ?
Ešte zarážajúce je, ak by sa našiel hraničný prechod ktorý by chcel kontrolovať všetkých čo prichádzajú, tak to neznamená že sa to podarí. Prečo ??
V súčasnosti však tieto systémy
- niektoré údaje vôbec neobsahujú,
- zatiaľ čo ďalšie údaje nie sú úplné
- alebo sa nezadali včas.
- To znižuje účinnosť niektorých hraničných kontrol.
Neviem prečo ma hneď napadla paródia na staré heslo strážcov hraníc : “Neprejdú, keď nepôjdu “. Potom v tomto smere – “Kontrola vonkajších hraníc je v najvyššom záujme občanov EÚ a ďalších zainteresovaných strán.” vyznieva buď ako nepochopenie problému, alebo úplne jasný výsmech nás občanov, ktorí to všetko platíme.
Ako mohli všetky štáty dopustiť tento stav ?
Záver,
Vrátim sa k tým starým bránam do mesta, kde vedľa stráže boli aj mýtnici. Dnes existuje 28 colných správ v EÚ, je v nich zamestnaných cez 120 000 colných úradníkov, stav kontroly tovaru je ešte v horšom stave, ako kontrola osôb.
Podrobnosti o colnej únii
https://miroslavjurco.blogspot.com/
https://miroslavjurco.blog.pravda.sk
https://twitter.com/miroslavjurco1?lang=sk
https://www.linkedin.com/in/miroslav-jur%C4%8Do-b85183155/detail/recent-activity/posts/
https://disqus.com/by/miroslavjurco/
https://www.youtube.com/channel/UCBVUAK9C1t5UnhGGWl_zkbA?view_as=subscriber
https://blog.hlavnespravy.sk/moje-blogy/