V mestskom múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši práve prebieha unikátna výstava. Umeleckého kováča Richarda Jurovatého kedysi pred mnohými rookmi zaujala slovenská tradícia drotárstva a prijal túto techniku do svojej umeleckej výbavy. Drotárske výrobky, ktoré neboli úžitkové, vznikli ako „hobby“ na ozdobu a dnes sú v niekoľkých slovenských múzeách, majú insítny nádych. Jurovatý sa inšpiroval touto technikou a začal drôt kombinovať s kutými výrobkami. Jeho ambíciou bolo urobiť z drotárstva plnohodnotnú umeleckú techniku, jedinečnú pre Slovensko. V tejto tradícii pokračoval aj syn, vnuk a aj najmladší pravnuk, takže dnes je to už štvrtá generácia Jurovatých, ktorí pracujú touto technikou.
Ako sa to Jurovatým darí, posúďte sami.
Jadrom expozície je „Liptovská svadba zo Sliačov“. V centre sú nevesta a ženích v životnej veľkosti a s realistickým stvárnením ľudového kroja. Toto spojenie v jednej expozícii je unikátne, lebo inak sa obe figúry vystavujú oddelene. Sú z rozličných zbierok dvoch rôznych múzeí, hoci ich majster tvoril ako jeden celok.
Vstupné na výstavu je pol eura, ako jeden malý kopček zmrzliny. Dojmy z výstavy pretrvajú zaručene dlhšie ako tá zmrzlina. A čas na návštevu je len do konca januára, potom sa ženích s nevestou znovu rozídu a ktovie, ako sa im znovu podarí stretnúť.
———————————————————————
Písané pôvodne pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)