Pani Čaputová, pre vašich kumpánov zákony neplatia?
O tom že Čaputová vymenovala za veľvyslanca Kočnerovho komplica z kauzy Technopol Kováča ml., som písal už v minulom blogu.
Čaputová na svoju obhajobu uviedla, že nevidela dôvod urobiť iné rozhodnutie, ako urobila vláda a výbor.
Michal Kováč mladší sa mohol stať veľvyslancom len po vopred dosiahnutej dohode medzi prezidentkou, predsedom vlády a ministrom zahraničných vecí. Ak by s jeho nomináciou ktorákoľvek z uvedených strán nesúhlasila, tak sa veľvyslancom nestane.
Keďže Čaputová tvrdí, že chce dodržiavať zákonnosť na Slovensku tak jej zacitujem paragraf 66 odsek 1 a 2, zákona o štátnej službe.
§ 66
(1) Služobný úrad zaradí štátneho zamestnanca mimo činnej štátnej služby, ak bol obvinený zo spáchania úmyselného trestného činu a jeho ďalšie vykonávanie štátnej služby by ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby; to neplatí, ak bol štátny zamestnanec vzatý do väzby.
(2) Služobný úrad zaradí štátneho zamestnanca mimo činnej štátnej služby, ak bol obvinený zo spáchania úmyselného trestného činu a bol prepustený z väzby, ak by jeho ďalšie vykonávanie štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby.
To, že Lajčák nedodržiava zákon, neznamená, že rovnako sa ma správať „prezident“. Veď na to tam je, aby takýmto nezákonnostiam zabránil a nie ich odobroval. Ak by tam sedel Kiska, tak by ma to ani neprekvapilo, ale od Čaputovej ktorá údajne skončila právo, by som očakával, že si vie aspoň prečítať aj zákon o štátnej službe, lebo sama vyhlásila, že s právoplatným rozhodnutím mníchovského súdu, ktorý vraj Kováča ml. zbavil podozrení, sa zoznámila.
Tieto Čaputovej právne znalosti vysvetľujú, prečo aj advokátsku registráciu musela získať podvodom. Nemecký súd nezbavil Kováča ml. podozrení, ale iba stíhanie zastavil, keď dospel k záveru, že ho nebude možné odsúdiť (zloženie kaucie spoluobvinenými v jeho prospech výmenou za amnestie od prezidenta Kováča a udelenie diplomatickej imunity obvinenému). No ak sa o právne úvahy pokúša právnička, ktorej životný výkon bolo napísanie dvoch 40-stranových brožúrok pre Sorosovu nadáciu, tak sa ani nemôžeme čudovať.
Odhliadnuc od toho, Kováčova podvodná činnosť pokračovala aj počas jeho diplomatickej misie na Taiwane, kde ako slovenský veľvyslanec je podozrivý že sa spolupodieľal na podvode, ktorý prevyšoval 30 miliónov €.
Čaputová teda vymenovala človeka, ktorému bol Lajčák povinný prerušiť výkon štátnej služby. Zrušením amnestie sa obnovilo trestné stíhanie Kováča ml. za úmyselný trestný čin podvodu. Je ohrozený štátny záujem, že bude podvádzať znovu. Iné by bolo, keby bol súdený napríklad za trestný čin výtržníctva, aj tam by to bolo na zváženie, ale tu sa jedná o podvod. Okamžite keď bolo obnovené trestné konanie, mal byť Kováč ml. postavený mimo výkon štátnej služby. On nemohol byť ani na ministerstve zahraničia vykonávať riaditeľa odboru, lebo aj to je štátna služba rovnako
ako post veľvyslanca. Je obvinený z úmyselného trestného činu a ďalšie vykonávanie štátnej služby podvodníkom ohrozuje záujem štátnej služby.
Pýtam sa teda ešte raz, bude Čaputová dohliadať nad zákonnosťou, alebo ju bude porušovať ako to robila doteraz, počnúc neústavnou inauguráciou, vymenovaním tresne stíhaného človeka do Súdnej rady, vyhláseniami, že nevymenuje predsedu NS a končiac nezákonným vymenovaním Kováča ml. za veľvyslanca?