Pomaly utíchajú vášne po prvom kole prezidentských volieb a na občana sa valí množstvo analýz. Väčšinou hovoria o jednom a tom istom: obaja kandidáti druhého kola sú prakticky názorovo a hodnotovo totožní. Čaputová viac slniečkárska, Šefčovič diplomaticky uhladenejší, no bez podstatného ideologického rozdielu. Opak je pravdou.
V prvom rade je Zuzana Čaputová nositeľkou dvoch amerických cien, obe hovoria mnohé. Prvou je Cena Hillary Clintonovej a druhou Goldmanova cena. Cena Hillary jednoznačne ukazuje, do akého tábora liberálov pani Čaputová patrí („cenu“ dostala aj Zuzana Wienk). Ide o najradikálnejšie krídlo sionistov, podporované tým najhorším, čo USA dokázali stvoriť. A Goldmanova cena býva používaná (pod zásterkou ekológie, ako inak) na označovanie nedotknuteľných osôb, vytipovaných pre šírenie americkej liberálnej agendy v politiky krajín, ktoré odolávajú ideológii neomarxistickej sebadeštrukcie. Majú nepísaný status imunity pred otázkami novinárov, sú uprednostňovaní v „prieskumoch“ a všemožne protežovaní. Z uvedeného vyplýva, že Mrs. Čaputová bude hrať podľa partitúr, zložených vo Washingtone a distribuovaných cez ambasádu USA v Blave. Kiska škodil iba tak, ako mu prikázali. Naopak aktívna Zuzana, ako energická žena, určite vyvinie veľa osobnej snahy na pretvorenie našej konzervatívnej spoločnosti na nepoznanie.
Šefčovič je naproti tomu dieťa Bruselu a odlišnej línie liberalizmu. Je umiernenejší, nudný, čiastočne zdieľa Ficove názory, hoci menej populisticky prezlieka kabáty. Napriek jasnej EU orientácii má v sebe prvky konzervativizmu v zmysle ustálenej politiky migrácie, zastáva sa V4 a vzhľadom k USA inklinuje k Trumpovmu globálnemu krídlu. Síce sa tiež jedná o chrapúnske lezenie do kapusty ohľadne našich vnútorných záležitostí, no pre Slovensko v súčasnosti s prijateľnejšími víziami. Pán Maroš je značne odtrhnutý od reality národa na „dolných podlažiach“, našťastie tam hore v bruselských oblakoch momentálne razia novú líniu. V kocke chce zrazu Európa prežiť a sebazničenie sa odďaľuje, ako to len ide. Uhladený diplomat nemá ambície liberálne pretvárať spoločnosť, skôr iba smerovať Slovensko proeurópsky a proatlanticky. V každom prípade predstavuje diametrálne menšie zlo, ako nebezpečná protikandidátka na úrad prezidenta.
Po vzájomnej neústupnosti Kotlebu a lavírujúceho Harabina, ktorý zanovito nechcel pochopiť nutnosť predvolebného profi marketingu (hlavne šéf jeho predvolebnej kampane), zostala posledná možnosť zastaviť udalosti pred pádom do priepasti. Kiska bol totiž iba pokusný balónik, Čaputová predstavuje časovanú a vysoko sofistikovanú nálož. Druhé kolo volieb je ešte dôležitejšie ako prvé, pretože nebudeme rozhodovať medzi dvomi odtieňmi ružovej, ale medzi agresívnou ružovou a pastelovou modrou. A to je sakra rozdiel.