Nielen Istanbulský a utečenecký dohovor, ale aj nastolenie vymožiteľnosti práva a bezpečnosť Slovenska sú kritériá pre výber prezidenta.

Pozeral som skoro všetky diskusie kandidátov na televíznych staniciach TA3, Markíza a aj RTVS. Nemôžem sa však ubrániť pocitu, že ako moderátori, tak aj mnohí kandidáti mi pripadali ako ľudia odtrhnutí od reality a života drvivej väčšiny obyvateľov Slovenska.

Časť moderátorov bola zameraná najmä na spochybnenie kandidátov a tak ich najviac zaujímali všelijaké pikošky z ich života, alebo sa snažili na nich niečo vytiahnuť, aby ich to v očiach verejnosti skompromitovalo. Jedine voči pani Čaputovej boli mimoriadne ohľaduplní. A tak sme v priamom prenose mohli vidieť ako sa o nej vyrábal pozitívny obraz a ako sa likvidovali v očiach verejnosti jej súperi.

Ako som už predznamenal, reálny život je však o inom ako boli mnohé diskusné mudrovačky.

Prvá rana z dela bolo odhalenie objednávateľa vraždy J.Kuciaka a jeho partnerky. Ukázalo sa, že ak sa polícia a dozorujúca prokuratúra môžu naplno venovať svojej práci a majú rozviazané ruky, tak dokážu prísť k reálnym výsledkom. Preto by som rád upozornil na to ako keď kandidát Štefan Harabin predstavil svoju koncepciu odpolitizovania polície, prokuratúry a súdnictva, ako na to zareagovali jeho najvážnejší súperi. Harabín jasne ukázal na príkladoch ako sa kupčí v parlamente ak do čela týchto orgánov vrátane Najvyššieho kontrolného úradu sú volení predstavitelia poslancami v parlamente. Jasne ukázal čo je prekážkou stíhania tzv. veľkých rýb.

Aká bola na to reakcia jeho najvážnejších súperov ?

Pán Šefčovič taktne mlčal, lebo zrejme nemal k tomu direktívy zo SMER-u a pani Čaputová sa netajila, že o skutočné odpolitizovanie nemá záujem a hmlisto predstavila svoju koncepciu, ktorej nik nemohol rozumieť, ale určite by k zásadnej zmene neviedla.

Druhou ranou bolo odhalenie predstaviteľov SNS pánov Danka a ministra obrany Gajdoša, že sa za chrbtom verejnosti pod rúškom veľkorysého daru na rekonštrukcie letísk pripravovali podmienky a záväzky na pobyt cudzích vojsk na našom území.

Opäť stanovisko Štefana Harabina bolo jednoznačné, že on v pozícii prezidenta ako hlavného veliteľa slovenských ozbrojených síl by nikdy nedovolil zriadiť na našom území cudzie vojenské základne a prítomnosť akýchkoľvek cudzích vojsk.

Zo strany pána Šefčoviča a pani Čaputovej sme mohli počuť iba mudrovanie o našom plnom zakotvení v transatlantickom partnerstve a ochrane Slovenska NATO-m. Nič o tom, že nedovolia na našom území umiestnenie cudzích vojakov a že vo funkciu prezidenta budú konať tak, aby na Slovensko neboli namierené žiadne rakety.

Takže nielen vypovedanie Istanbulského dohovoru, vypovedanie Dohody OSN o utečencoch, ale aj záväzok sfunkčniť orgány zabezpečujúce spravodlivosť a poriadok ako aj konať v roli najvyššieho veliteľa ozbrojených síl v záujme občanov Slovenska sú témy jednoznačne od seba odlíšili topkandidátov na prezidenta.

Každý súdny človek dá preto svoj hlas Štefanovi Harabinovi.

Viliam Oberhauser, KDŽP, kandidát do europarlamentu č.3


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.