Prvotné výsledky rozsiahlej štúdie ruských vedcov naznačujú, že Slovania by mohli mať až niekoľko jedinečných génov, ktoré sa nevyskytujú u žiadneho iného etnika alebo iba vo forme nefunkčných pseudogénov. Celkové výsledky tejto štúdie môžu kompletne rozlúštiť slovanský pôvod a objasniť expanziu slovanských národov v 6. storočí.
V piatok, 13.7. sa vedcom z ruskej Dubny podarilo čiastočne objasniť prvý špecifický genetický marker, jedinečný pre ľudí slovanskej národnosti. Jedná sa o bližšie nešpecifikovaný gén, lokalizovaný na krátkom ramienku chromozómu X (Xp 26.2), ktorého presná sekvencia bude publikovaná do konca tohto roku. Výsledky bioinformatických predikcií naznačujú, že výsledný proteín, ktorý je týmto génom kódovaný, obsahuje niekoľko hydrofóbnych transmembránových domén, jeho lokalizáciu na bunkovej membráne potvrdili aj výsledky z konfokálnej mikroskopie.
Experimenty na transgénnych laboratórnych myšiach, do ktorých bol tento gén vložený, poukazujú na jemné, ale signifikantné (p < 0.05) zvýšenie inteligencie, rýchlosti, sily a miery reprodukcie oproti kontrolným myšiam, v sérii štandardných testov na zisťovanie pamäti a rozpoznávania. Veľmi zjednodušene by sa teda dalo tvrdiť, že Slovania majú oproti iným etnickým skupinám jemnú evolučnú výhodu, ktorá sa odrazila v ich hojnom počte a možnosti značnej diverzifikácie.
Tieto nové poznatky nás posúvajú zas o krôčik vpred v rozlúštení polemiky, prečo je slovanská etnická skupina jednou z najúspešnejších na Zemi.