Na rôznych fórach čítam, že ekonomická situácia v USA je katastrofálna a každú chvíľu má padnúť dolár. Že je nutné sa vrátiť k zlatému rubľu a nazhŕňať zlato čo bude kryť novú menu. Pravdou je, že USA majú vysoký dlh a ich zadlženie rastie vysokým tempom. Padne?
Po páde Brettonwoodskej menovej sústavy 15. augusta 1971 bol zrušený zlatý štandard. Do konca roka 1973 takmer všetky krajiny opustili zlatý štandard. Zaviedol sa systém pohyblivých menových kurzov. Na jeho zavedenie v Medzinárodnom Menovom Fonde bol menovaný Johan Witteveen 1. septembra 1973. Väčšina krajín spolu s bývalým východným blokom vtedy potichu súhlasili s tým, aby US dolár bol medzinárodným platidlom. Ich vtedajšie rozhodnutie a jeho vplyv je momentálne jeden z najpodstatnejších ekonomických činiteľov v súčasnosti a jeho dosah si uvedomujeme z rôznych pohľadov až po toľkých rokoch. Je otázna motivácia Brežneva prečo s tým takto súhlasil. Osobne si myslím, že to bola zmes viacerých faktorov. Prvým bola asi ekonomická negramotnosť vtedajšej východnej elity, ktorá sa prejavovala počas jeho „panovania“. Druhou bola určite povaha naivity v zmysle jeho viery, že problém medzi krajinami raz musí skončiť happy endom. Keď si na východe uvedomili čo spravili, pokúsili sa situáciu zachrániť „konvertibilným rubľom“, avšak už bolo neskoro. Nadvláda dolára bola neotrasiteľná.
Kam to celé teda teraz smeruje? V dolári je uložené bohatstvo najbohatších ľudí. Najbohatší ľudia však vládnu a sú v pozadí všetkých vlád. Chcú prísť o svoje bohatstvo? Určite nie. Ako to teda urobiť, aby to celé neskolabovalo? Je možné, že v určitom čase sa im to vymklo spod kontroly v USA niekde okolo Busha jr. Trump je ich kandidát. Myslím, že čo hovorí je úplne v súlade s tým, čo bohatí potrebujú urobiť. Znížiť v USA výdavky na zbrojenie, stabilizovať a naštartovať ekonomiku, znížiť dlh, reštrukturalizuje výdavky a poškrtá pijavice. V tomto pohľade nastolí rovnováhu a udrží bohatstvo v dolári tak, aby sa postupne transferovalo do iných aktív na Zemi, ktoré sa pripravujú na tento transfer. Samozrejme môže využiť nástroje ako inflácia alebo zmena kurzu voči iným menám. Avšak toto celé bude čo najmenej bolestivé oproti tomu čo ponúka Clintonová. Toto radšej nejdem rozoberať, lebo jej záujmy sú úplne iné ako záujmy bežných ľudí a aj ako záujmy najbohatších! Zaujímavé spojenie vzniká medzi bežnými a najbohatšími ľuďmi. Samozrejme, v iných oblastiach Trump pôjde cestou ďalšieho bohatnutia bohatých na úkor absolútnej väčšiny, kde sa tieto spojenia s bežnými ľuďmi rýchlo potrhajú. Čo je dobré je, že pôjde cestou mieru. Načo je najbohatším bohatstvo vo svetovej vojne?