Saxofonista Joe, reklamný agent Sidney Falco, kúzeln(ý)ík Houdini alebo utečenec Joker. Týchto mužov spája jeden a jeho meno je Tony Curtis. Do Hollywoodu priniesol nový, svojský štýl a ovplyvnil ním aj také hviezdy akými boli James Dean či Elvis Presley.
Jeho veľkou vášňou bolo aj fotografovanie.
Tony Curtis sa narodil 3. júna v roku 1925 na Manhattane (nie v Bronxe, ako to uvádzajú niektoré zdroje) ako Bernard Schwartz do rodiny židovských imigrantov. Otec bol Maďar a matka pravdepodobne pochádzala z územia Slovenska, z okolia Poltára, vtedajšieho Uhorska. Často spomínal ako sa rodičia doma často rozprávali po maďarsky. Detstvo nemal príliš šťastné, keďže rodina mala finančné problémy kvôli ktorým musel istý čas stráviť s bratom Júliusom v sirotinci. Matka navyše trpela schizofréniou a často si to odnášali aj deti. Brata Júliusa v roku 1938 zabilo nákladné auto, čo bola pre Tonyho veľká rana.
Tony ako mladý námorník.
Nikdy nevedel, čo bude robiť. Keď na ulici hľadali dobrovoľníkov do amerického námorníctva počas druhej svetovej vojny hneď sa prihlásil. Po jej skončení a návrate domov sa rozhodol skúsiť šťastie ako herec. Začal študovať a navštevovať kurzy, kde sa zoznámil aj s Walterom Matthauom. „Walter vyzeral vždy staro, aj keď bol mladý. V kurzoch mu dávali vždy úlohy starých mužov.“
Televíznu kariéru začal podpisom zmluvy s Universal Pictures a zmenou mena na Tony Curtis. Prvý „štek“ dostal vo filme Criss Cross. V krátkej tanečnej scéne s Yvonne De Carlo stihol zaujať tisíce fanúšičiek a listy do štúdia sa len tak hrnuli. „Ja som nemusel robiť nič, oni ma zvádzali a ja som sa nebránil.“ Panictvo stratil v 15 so staršou ženou ako to uviedol vo svojej autobiografíi American princ (Americký princ). „Keď som prišiel do Hollywoodu bol to pre mňa ako iný svet. Bolo to nádherné, samé večierky a krásne ženy,“ opisoval svoje začiatky. „Raz som prišiel s Marlonom Brandom na večierok. Všetky ženy hneď upriamili pohľady na nás. Tá najkrajšia sa najprv pozrela na Marlona, potom na mňa, no jej pohľad sa už na Marlona nevrátil. Marlon mi neskôr hovoril, že som jediný, ktorý mu dokázal ukradnúť ženu.“
Jeho výzor bol doslova magnetom pre ženy Začal sa zrod novej éry vtedajšieho Hollywoodu. Jeho úlohy začínali krásavcami, no neskôr sa prepracoval aj k zložitejším a charakterovým úlohám. „Mal som peknú tvár, rýchlo som sa učil a to vtedy pre film stačilo.“
Nepripomínajú vám tie vlasy Elvisa?
Prvou zásadnejšou úlohou bola postava v Houdiniho v rovnomennom filme, kde si zahral so svojou prvou manželkou Janet Leight (známou z filmu Psycho) s ktorou mal 2 dcéry. Jednou z nich je známa herečka Jamie Lee- Curtis (určite si pamätáte film Ryba menom Wanda) . Bol milovníkom žien. Ženatý bol celkovo šesťkrát a mal 6 detí. Syn Nicholas zomrel v roku 1994 na predávkovanie drogami. S nimi mal veľké skúsenosti v 70- tych rokoch aj samotný Tony. „Vtedy to bol v Hollywoode boom. „Šňupal“ každý a bolo jedno na akú párty som prišiel. Kokaín mi dodával silu a mal som pocit, že v posteli dokážem všetko.“ spomínal Tony na svoju drogovú minulosť.
V roku 1957 prišiel zlom v jeho filmovej kariére a to v podobe filmu Sweet Smell of Succes (Sladká vôňa úspechu), kde si zahral po boku Burta Lancastera. Jeho výkon zaradili medzi najlepšie výkony, ktoré neboli nominované na Oscara.
Na toho takmer dosiahol o rok neskôr za úlohu Jokera Jacksona vo filme The Defiant Ones (Útek v reťaziach), kde si zahral po boku Sidney-a Poitiera. Hoci Oscara nikdy nezískal, na nedostatok filmových úloh sa nemohol sťažovať.
Hviezdy filmu (zľava) Sidney Poitier, Tony Curtis, Sammy Davis jr. a Jack Lemmon.
Ďalšia prišla v roku 1959 v podobe filmu Niekto to rád horúce, ktorá mu priniesla slávu po celom svete. Spolu s Jackom Lemmonom sa prezliekli za ženy, hrali s dievčenskou kapelou a on rozdával horúce bozky Marilyn Monroe ako multimilionár s prízvukom Caryho Granta. „Bol to môj veľký vzor. Veď sa len naňho pozrite. Ako chodí, ako rozpráva, on je skutočný gentleman. Vždy som chcel byť ako on,“ nešetril slovami chváli na Granta.
So svojím veľkým vzorom si zahral v komédii Operation Petticoat (Operácia spodnička), kde si zahral postavu Nicka Holdena. Jeho dcéra Jamie- Lee hrala v remaku z roku 1977 sestričku Barbaru, ktorá bola milostným záujmom Holdena.
V roku 1968 si strihol rolu z celkom iného súdka. Zahral si mnohonásobného vraha Alberta De Savyho, vo filme Bostonský prípad inšpirovaného skutočným prípadom. V 70- tych rokoch hral najmä v televíznej produkcii. Spolu s Rogerom Moorom vytvorili dvojicu v seriáli The Persuaders známu aj u nás v Československu.
Jeho vášňou nebolo len herectvo, či fotografia, ale aj maľovanie. Maľoval rád a dôkazom toho, že to nebola len vášeň je aj jeho obraz vystavený v Metropolitnom múzeu.
Tony Curtis zomrel 29. septembra 2010 vo veku 85 rokov na zástavu srdca. Pochovali ho s jeho obľúbenými vecami, klobúkom a iPhonom.
*RIP