Čarovanie s Boeingom zostreleným nad Ukrajinou

Pravda je len jedna. Ale nemusí sa nám dostať do uší, ak ju kompetentní ignorujú, médiá zamlčia a spoločným úsilím vykreujú „pravdu“ na želanie.

   Dňa 28. septembra sa konali dve tlačové konferencie o zostrelení Boeingu nad Ukrajinou v júli 2014. Porovnaním ich obsahu a spôsobu uchopenia problematiky dostávame názorný obraz zásadne odlišného prístupu pátrania po pravde. Stopy týchto tlačoviek v správach zas pekne ilustrujú činnosť médií a charakter ich mienkotvornej úlohy.

V Holandsku medzinárodný vyšetrovací tím na svojej tlačovke predstavil čiastkový záver vyšetrovania, a to, čím a skadiaľ bol zostrelený Boeing. Jednoznačným záverom je, že išlo o ruský raketový komplex Buk, dovezený krátko pred zostrelením lietadla z Ruska a hneď po zostrelení zase do Ruska odvezený. Použila sa raketa 9M38, ktorá priletela z poľa pri dedine Pervomajskyj, čiže z územia obsadeného domobranou Doneckej republiky, a lietadlu letela v ústrety. Tieto tvrdenia na tlačovke vyšetrovatelia dokazovali niekoľkými počítačovými animáciami znázorňujúcimi presunu Buku a tiež trasy cesty z Ruska do Pervomajsku a späť. Súbor dôkazov doplnili asi štyrmi-piatimi videozáznamami znázorňujúcim pohyb Buku po cestách a mestách. Prítomných na tlačovke presvedčovali i troma telefonickými rozhovormi údajne veliteľov proruských bojovníkov, ktoré poskytla ukrajinská tajná služba vyšetrovacím orgánom, a tie o ich hodnovernosti nezapochybovali.

Mali to ale vyšetrovatelia šťastie: šikovným ukrajinským tajným službám sa podarilo získať nahrávku, ako sa chystajú Buk priviesť, ako ho privážajú a tiež rozhovor, že akcia úspešne dopadla a požičaný Buk je už naspäť v Rusku.

Raz vidieť, je viac než dva razy počuť, tak si pozrite jeden zo spomínaných presvedčivých rozhovorov údajných veliteľov domobrany. Citujem:

„Kam tú krásavicu zložiť, Nikolajevič?“

„Ktorú? Tamtú?“

„Áno, áno, čo som priviezol. Už som v Donecku.“

„Tú, ktorú myslím, áno? „M“?

„Áno, áno, áno.“

„Oj, BM.“

„Áno, Buk, Buk.“

„Ona je na hentom, na ťahači?“

„Áno, ona je na hentom, ju treba prosto…“ /koniec záznamu/

Predpokladám, že všetci čitatelia týchto riadkov sú už teraz jednoznačne a neochvejne presvedčení takýmto pádnym dôkazom, že Boeing zostrelili členovia doneckej domobrany, (alebo po slovensky „proruskí separatisti“). A nikoho ani nenapadne zamýšľať sa nad tým, na kýho Fera by domobrancom (či separatistom) bolo dobré náročne dotrepať z Ruska Buk (a to ešte rovno cez Doneck, nech ho všetci vidia a nech ho aspoň niekto nakrúti na mobil), pri Pervomajskom si z neho zastrieľať na kórejské lietadlo, vypáliť na mieste streľby trávu, aby mali vyšetrovatelia na tlačovke pekný obrázok miesta činu, potom Buk ihneď odviezť späť do Ruska a celý čas o tom všetkom podrobne klábosiť cez verejné telefónne linky, aby mali vyšetrovatelia jednoznačné dôkazy.

To si o nás skutočne myslia, že na mediálny povel nekriticky uveríme Disneyovským rozprávkam a že počítačové animácie a nahrávky telefonátov si pomýlime s presvedčivými dôkazmi?

Čoho sa však diváci na tlačovke nedočkali boli Ukrajincami vyšetrovateľom poskytnuté snímky ukrajinského mobilného radaru, ktorý náhodou práve v čase a v lokalite katastrofy testovali a ktoré vraj dokazujú, odkiaľ priletela raketa. Nepočuli sme ani nahrávku leteckých dispečerov. Taktiež chýbali technické informácie analyzujúce charakter poškodenia lietadla a dosvedčujúce správnosť holandskej verzie. A extrémne podivné je, že vyšetrovatelia nezobrali do úvahy žiadne informácie a údaje poskytnuté ruskou stranou. Dokonca ani čisto technické parametre komplexu Buk neprebrali z ruskej technickej dokumentácie, ktorú pre tento účel ruská strana odtajnila, ale šli po ne do Fínska, kde majú zakúpený komplex Buk, a čo na tom, že verziu na export z roku 1996, ktorá má trocha iné technické parametre. Ani pri ilustrácii rozptylu častíc bojovej hlavice, nevychádzali z technických údajov použitého typu rakety, ale z príkladu uvedenom v americkej učebnici. Vyšetrovateľom vôbec nevadilo, že tá používa cylindrický bojový prvok s detonátorom vzadu, ale všetky rakety komplexu Buk majú bojový prvok súdkovitého tvaru s detonátorom vpredu, pričom rozdiel skresľuje uhol rozptylu častíc o 15 – 20°. Taktiež vyšetrovací tím nevyrušuje, že ich počítačový model poškodenia lietadla nezodpovedá reálnym škodám…

Zhrnuté a podčiarknuté, medzinárodný vyšetrovací tím si vopred vybral jeden variant a jeho správnosť sa potom krvopotne snažil dokázať prostriedkami, z ktorých viaceré sú pochybné až komické.

Presuňme sa teraz do Ruska na tlačovku firmy Almaz Antej, ktorá je výrobcom raketového komplexu Buk. (https://www.youtube.com/watch?v=pSM1axo7LrQ ) Ich zástupcu do holandského vyšetrovacieho tímu nepribrali, preto sa výrobca pustil do vlastného vyšetrovania, ktorého výsledky prezentoval na dvoch veľkých tlačových konferenciách 13. 10. 2015 a 28. 9. 2016. Účastníci by sa márne tešili na ďalšie Disneyovské animácie. Tu premietali technické modely, výsledky skúšok a obrázky poškodení lietadla a snažili sa prítomným zrozumiteľne vysvetliť podstatné princípy problematiky.

Zástupca Almaz Antej uviedol, že prácu začali skúmaním charakteru poškodenia lietadla. Na základe prebitých otvorov zistili dráhy striel a z nich vyplývajúci uhol stretu rakety a lietadla. Pri stanovovaní presných okolností vykonali 124 pokusov, z čoho dva veľké poľné pokusy simulovali reálny výbuch rakety: prvý pre svoju verziu zostrelenia – vychádzajúcu z dráh striel v plášti Boeingu (čiže pre raketu prilietajúcu pod uhlom 72° z ukrajinského územia z lokality Zaroščenskoje), druhý, na reálne privezenej prednej časti lietadla pre verziu podporovanú holandskou stranou (lietadlo a raketa leteli takmer proti sebe, teda pre výstrel od dediny Pervomajskij z doneckého územia).

Treba zdôrazniť, že poškodenie lietadla reálne zodpovedá ruskej verzii. Ak chcete princíp pochopiť (pozrite si 25. a 58. minútu tlačovej konferencie Almaz Antej z 13. 10. 2016: https://www.youtube.com/watch?v=j8_VSygcTCI alebo), vezmite si papier a nakreslite pod seba obrys dvoch lietadiel z pohľadu zhora. K obom prikreslite raketu s výbušnou časťou umiestnenou kúsok pred kabínou pilota (teda vľavo tesne pred lietadlom). Prvá raketa (holandská verzia) prilieta oproti, teda spredu – nakreslite ju v podstate rovnobežnú s líniou ľavého krídla. Na druhý obrázok (ruská verzia) si nakreslite raketu prilietajúcu sprava spoza lietadla v podstate rovnobežne s pravým krídlom lietadla (križujúcu dráhu Boeingu pod uhlom 72°). A napokon v bode pri kabíne pilota nakreslite na oboch obrázkoch šípku kolmú na raketu. To je hlavný smer, ktorým sa rozleteli častice.

A teraz porovnajte smer zásahu s reálnym poškodením Boeingu. Reálne je ľavá strana prednej časti lietadla, teda v mieste pilota je kovovými úlomkami „obšuchnutá“, priečne výstuhy sú prebité naprieč, poškodený je ľavý motor. Zodpovedá to ruskej verzii. Pri holandskej verzii by bola kabína prebitá v podstate kolmo, strely by preleteli naprieč lietadlom a po priestrele by poškodili aj pravý motor, ktorý poškodený nebol.

Za zmienku stojí i menenie vzdialenosti rakety od lietadla v čase výbuchu. Holandskí vyšetrovatelia pôvodne podľa počtu a hustoty častíc, ktoré poškodili lietadlo, počítali s odstupom 4 metre. V závere vyšetrovania zmenili vzdialenosť na 2 metre. Hustota a nepravidelný rozptyl častíc ich tiež netrápili?

Napokon spomeňme fakt, že podľa reálneho poškodenia lietadla sa použila stará raketa, ktorú Rusko vyradilo z používania v roku 1986, ale Ukrajina tieto rakety ešte v pomerne veľkom počte má. Dôkazom je tvar dier po zásahoch. Nové rakety, ktoré má Rusko vo výzbroji obsahujú aj kovové častice motýlikovitého tvaru, ktoré zanechávajú charakteristický otvor pri zásahu. Takéto poškodenia sa ale na plášti lietadla nenašli.

Takže zhrnuté a počiarknuté, zatiaľ čo ruská strana podrobne technicky vysvetlila oba predpokladané prípady a dokázala, ktorý a v čom zodpovedá resp. nezodpovedá reálnemu poškodeniu, a všetko dokázala aj poľnými pokusmi, holandská strana sa ruskou verziou ani len nezaoberala, ani ju nespomenula, nevyjadrila sa k nej, neuviedla, prečo je nesprávna. Ide teda o prípad zamlčania, ktorý sa môže použiť len vtedy, ak sa vyšetrovatelia spoliehajú na oddanú spoluprácu médií. A tej sa na Slovensku dočkali.

Z verejnoprávneho hľadiska je na mieste posúdiť najmä informovanie verejnosti zo strany RTVS. Redakcie predviedli princíp dvojakého metra. Zatiaľ čo jednotlivé prezentácie záverov vyšetrovateľov predstavili v polohe akoby dokázaných faktov (napr.: „krok po kroku ukázali cestu Buku“, „prehrali telefonáty“, „tvrdenia podložili výpoveďami svedkov a satelitnými zábermi“), ruskej strane nedali priestor ani na jediný jej záver, respektíve jeho redakčnú interpretáciu. Všetko zostrihané tak, aby z toho Rusi vyšli v zlom svetle a aby sa nedemaskovala vykonštruovaná „pravda“. Veď posúďte sami – pozrite si Správy z 28. 9. a vypočujte si večerný Rádiožurnál. Ten doplnili i reportážou v relácii K veci, kde namiesto dôležitej tematiky z tlačoviek, od veci zahltili široký priestor výsostne subjektívnymi rozhovormi s pozostalými a ich psychologickým výskumom. Presne podľa hesla, aby sa téme venovali, ale nič nepovedali.

Dalo by sa hovoriť ešte o mnohom, kto vie po rusky – pozrite si záznamy z tlačových konferencií sú zaujímavé… Priestor jedného článku totiž umožňuje poskytnúť len hrubý náhľad a mierny posun vecí na pravú mieru.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Iva Vranská Rojková

O AUTOROVI

Som spisovateľka, publicistka, prekladateľka a občianska aktivistka a mám "zlozvyk" hľadať pravdu aj na tabuizovaných teritóriách a sprostredkovávať ju ľuďom, ktorí ešte majú záujem počúvať.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 16

Celkové hodnotenie: 20.83

Priemerná čítanosť: 3470

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Krajniak: Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky

  0icon

  Bratislava 25. februára (TASR/HSP/Foto:TASR- Dano Veselský)   Núdzový stav potrebujeme okrem iného na to, aby sme vedeli pomôcť klientom i zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Vďaka…

  USA uvalili na Dobroslava Trnku a jeho syna sankcie

  0icon

  Washington 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Americký rezort diplomacie vo štvrtok zakázal bývalému generálnemu prokurátorovi SR Dobroslavovi Trnkovi a jeho synovi Jakubovi vstup…

  Krajská prokuratúra: Smrť Violy nebola spôsobená cudzím zavinením. Zlyhalo jej srdce pri opakovanom tupom násilí

  0icon

  Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Viola Macakova)   Smrť Violy Macákovej, ku ktorej došlo v novembri 2019, údajne nebola spôsobená cudzím zavinením a bezprostrednou príčinou úmrtia…

  Ombudsmanka: Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunity

  0icon

  Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych…

  Nadal sa pre problémy s chrbtom odhlásil z turnaja v Rotterdame

  0icon

  Rotterdam 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hamish Blair)   Španielsky tenista Rafael Nadal vo štvrtok oznámil, že pre problémy s chrbtom nebude štartovať na turnaji ATP v…

  Vláda SR znížila dotáciu na modernizáciu športovej infraštruktúry a stopla projekt výstavby cyklistického centra

  0icon

  Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovenská vláda skresala o viac ako 20 miliónov eur financie na modernizáciu športovej infraštruktúry na roky 2021 a…

  Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura zostáva vo väzbe

  0icon

  Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán K. zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR…

  Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície, uviedla Kolíková

  0icon

  Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Odborná verejnosť sa zhoduje na potrebe zmeniť súdnu mapu. Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe…

  Penta predáva mäsokombinát Mecom. Biznis s mäsom preberú Číňania

  0icon

  Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Investičná skupina Penta po štrnástich rokoch ukončuje svoje pôsobenie v sektore spracovania mäsa. V pondelok oznámila očakávaný predaj…

  Čína schválila ďalšie dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19

  0icon

  Tchaj-Pej 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čína vo štvrtok schválila ďalšie dve vakcíny proti koronavírusu pre širšie použitie. Tamojšie regulačné orgány podmienečne odobrili…

  TopDesať

  10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

  0 icon

  Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

  Prekliata budova Dakota a záhadné udalosti

  0 icon

  Newyorská budova, ktorú v rokoch 1880 až 1884 postavili na 72. ulici v mestskej časti Upper West Side na Manhattane, sa vždy spájala so záhadnými udalosťami. Prinášame ďalší zaujímavý článok o udalostiach, ktoré sa jednoducho vysvetliť nevedia. Budovu Dakota navrhol architekt Hnery Janeaway Hardenbergh (1847 až 1918). Jej výstavbu financovali Newyorčania Isaac Merritt…

  Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 1. časť

  0 icon

  Y2K, označované aj ako chyba tisícročia, je predmetom nášho ďalšieho článku, v ktorom vám priblížime, o čo vlastne išlo. 31. decembra 1999 celý svet s napätím čakal, čo spôsobí tzv. „problém roku 2000“. Nakoniec sa nič vážne nestalo a mnohí tvrdia, že išlo o najväčší podvod v dejinách. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na údajne…

  10 celebrít, ktoré ukrývajú nečakaný skrytý talent

  0 icon

  Celebrity žijú pod mikroskopom. Napriek tomu sa niektorým z nich podarilo ukryť tajný talent. Čomu sa venujú mimo herectva či hudby? Niektoré z celebrít sa začali venovať maľovaniu ešte pred tým, ako sa stali celebritami, iné objavili svoj talent až neskôr v živote. Niektoré celebrity maľovali pod pseudonymom a je možné, že si…

  Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

  0 icon

  Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

  Vo svete IT

  Rover Perseverance zachytil haváriu pristávacieho modulu

  0 icon

  Pristávací modul „Sky Crane,“ ktorý zniesol na povrch Marsu rover Perseverance, minulý týždeň havaroval. Dobrou správou je, že rover zachytil fotografie, píše portál Space. Pristávací modul bol posledným krokom počas „siedmich minút strachu.“ Ide o časový úsek, v ktorom musí misia sama prejsť tenkou atmosférou Marsu, spomaliť a dosadnúť na…

  Ľudia so sklonmi k extrémizmu si nedokážu poradiť so zložitými úlohami: Tvrdí to nová štúdia

  0 icon

  Extrémizmus každého druhu môže byť nebezpečný. Jedinci sa môžu v určitých prípadoch obrátiť na násilie, aby dokázali všetkým naokolo svoju pravdu. Bol to práve extrémizmus, ktorý prispel k nespočetnému množstvu tragédií, píše portál IFLScience. Výskumníci z University of Cambridge však tvrdia, že prišli na to, čo môže stáť za extrémistickým…

  Toto je TOP 10 celosvetovo najpopulárnejších smartfónov za rok 2020. Zoznam vás určite prekvapí

  0 icon

  Každoročný rebríček najpopulárnejších smartfónov za predošlý rok je opäť na stole. Tentokrát prišla s komplexným reportom za rok 2020 analytická spoločnosť Omdia, ktorej výsledky boli zverejnené na zahraničnom portáli Phonearena.com. Spoločnosť Omdia vytvorila zoznam „najpopulárnejších“ smartfónov za rok 2020, ktorý vychádza z celkových dodávok týchto zariadení po celom svete. Výsledky…

  Google Mapy dostávajú tmavý režim. Takto si ho môžu aktivovať prví šťastlivci, ktorí ho už majú k dispozícii!

  0 icon

  V priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že spoločnosť Google začala s distribúciou viacerých nových funkcií pre Android smartfóny. Jednou z nich je aj natívna podpora tmavého režimu pre aplikáciu Google Mapy. Tmavý režim v Google Mapách je postupne distribuovaný Spoločnosť Google v súvislosti s uvoľnením tejto funkcie…

  Sčítanie obyvateľov 2021: Kde, kedy a ako? Pozor, prebieha online!

  0 icon

  Sčítanie obyvateľov na našom území má dlhú históriu, ktorej začiatok sa datuje ku koncu 18. storočia. Ide tak o jeden z najstarších druhov štatistík, ktorý sa v pravidelných intervaloch opakuje. Jeho cieľom je zistiť nielen to, koľko ľudí žije na území štátu, či miest, ale aj zistiť bližšie demografické informácie…

  Armádny Magazín

  Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

  0 icon

  Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystup

  Debut slovenského rýpadla na vojenskej výstave v Abu Dhabí

  0 icon

  Abu Dhabí, 25. februára 2021 (AM) - História spoločnosti CSM INDUSTRY sa v Československu začala písať v roku 1967. V roku 1976 sa začala výroba legendárneho univerzálneho dokončovacieho stroja UDS. Za 50 rokov sa na celom svete vyrobilo a exportovalo viac ako 30 000 strojov a konštrukčných mechanizmov UDS. Stroj je…

  Ako cvičenie NATO takmer vyvolalo jadrovú vojnu so ZSSR

  0 icon

  Rusko, 25. februára 2021 (AM) – Kvôli rozsiahlemu cvičeniu NATO Able Archer sa ZSSR v roku 1983 pripravoval na jadrovú vojnu so Spojenými štátmi, píše The Drive s odvolaním sa na odtajnené materiály amerického ministerstva zahraničia. Dokument obs

  Vrtuľníky Bell Huye II putujú do libanonských vzdušných síl

  0 icon

  FORT WORTH, Texas (25. februára 2021) – Spoločnosť Bell tento mesiac dodala libanonským vzdušným silám (LAF) tri vrtuľníky Bell UH-1H-II. Stroje rozšíria existujúcu flotilu letectva Libanonu, ktoré ich plánuje nasadiť pri najrôznejších pátracích a záchranárskych operáciách, pri transporte vojakov alebo počas hasičských a p

  Bezkonkurenčná Derivácia. Najnovší protilietadlový delostrelecký komplex

  0 icon

  Rusko, 25. február 2021 (AM) - Viete, že Rusko o 5-7 rokov dodá na trh asi 50 nových druhov zbraní a špeciálnej techniky? Určite bude medzi nimi protilietadlový delostrelecký komplex „Derivácia-PVO“ 2S38, predurčený na boj s dronmi, riadené rakety „Grom-E1“ a „Grom-E2“...  

  Svetlo sveta

  Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

  0 icon

  „Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

  Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

  0 icon

  Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

  V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

  0 icon

  V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

  Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

  0 icon

  Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

  KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

  0 icon

  Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

 • icon FOTO DŇA