• Ako nás MSM vedome klamú a približujú k vojne

  Publikované 15.04. 2018 o 23:02 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Spracované podľa námetu pána Bavora.

  Pred niekoľkými dňami zaútočili armády USA, Spojeného kráľovstva a Francúzska na Sýriu na základe „overených“ správ o chemickom útoku, za ktorý údajne nesie zodpovednosť vláda Sýrie a menovite Baššár Asad.

  Niekoľko týždňov predtým sa medzinárodná situácia vyostrila po chemickom útoku v Spojenom kráľovstve na občanov Ruska Skripaľovcov, za ktorý podľa vlády Spojeného kráľovstva nesie zodpovednosť Rusko a menovite Vladimír Putin. Od nás, vrejnosti, sa očakáva podpora našim vládam, solidarita so spojencami a schvaľovanie medzinárodných krokov našich vodcov.

  Ale ako sa môžeme spoľahnúť, že informácie, ktoré dostávame z MSM, sú pravdivé?

  Novinári MSM deklarujú, že sa pri svojej práci riadia etickým kódexom novinára a analogický dokument existuje vo všetkých svetových redakciách s podobným obsahom. Práve týmto etickým kódexom mlátia novinári MSM po hlavách všetkých alternatívnych spravodajcov a práve neplnenie tohto kódexu je najčastejším dôvodom na zaradenie rôznych alternatívnych spravodajských portálov na index „európskych hodnôt“.

  Preskúmal však niekto kriticky, ako MSM dodržujú vlastný etický kódex a ako spoľahlivo informujú práve o kritických udalostiach? Áno, preskúmal. Pred niekoľkými dňami som od pána Bavora na spracovanie dostal článok Michaila Chosudovského z portálu GlobalResearch. Jeho obsahom je podrobné preskúmanie niekoľkých „fake news“ a technológie, akú pri tom MSM použili.

  Správam obvykle veľmi pridá na vierohodnosti, ak sú použité obrazové materiály a videá. Ilustrujú samotnú správu a práve podľa týchto materiálov si čitateľ robí predstavu, ako daná udalosť prebiehala. Ak má správa pôsobiť aj na emócie, tak bez obrazového materiálu je veľmi ťažké dosiahnuť želaný výsledok.

  Prvým príkladom z uvedeného článku je to, ako belgický portál DHnet v tomto videu a LaLibre tu informovali o teroristickom útoku v Bruseli v marci 2016. Obrazový materiál bol pri tom použitý archívny – z januára 2011 a z teroristického útoku na Moskovskom letisku Domodedovo. Porovnajte zábery, ako o nich informovali ruské zdroje a rovnaké materiály v januári 2011 publikovalo aj BBC.

  Hneď vzápätí, 22. marca 2016 došlo k ďalšiemu teroristickému útoku v Bruseli, v metre na stanici Maelbeek. Médiá o tom informovali taktotakto – tieto videá sú dokonca prezentované ako živé zábery z kamier v metre. Pritom vďaka internetu a sociálnym médiám sa podarilo odhaliť, že obidve videosekvencie sú v skutočnosti z teroristického útoku z apríla 2011 v Minsku. Porovnajte tutu.

  Chosudovsky v článku podčiarkuje, že obidve vyššie uvedené videá sú z dvoch nezávislých spravodajských portálov. Naše MSM takýto postup považujú za korektné overenie informácie v súlade s kódexom novinára. Ale v rovnaký deň v dvoch nezávislých spravodajstvách použili rovnaký „fake“ – nepravdivý obrazový materiál. Ide o príliš nepravdepodobnú koincidenciu na to, aby sme to mohli zmiesť zo stola ako náhodu. Postup „overovania z dvoch nezávislých zdrojov“ teda ani v MSM nie je spoľahlivou poistkou pred lživými správami.

  Ďalší príklad podobne lživej manipulácie so správami pochádza z redakcie jednej z najprestížnejších spravodajských spoločností – BBC. Tá 27. mája 2012 pri informovaní o rozsiahlom masakre v Sýrii (sic!), ktorému padli za obeť stovky detí, použila fotografiu z Iraku z roku 2003. Pôvodný autor fotografie, Marco di Lauro (Sifty News) to komentoval: „Keď som tú fotografiu uvidel v správach, skoro som spadol zo stoličky. Som v šoku, že takáto  spravodajská organizácia ako BBC si neoveruje svoj materiál a uverejní čokoľvek, čo im do redakcie pošlú a hodí sa im to k textu, ktorý chcú uverejniť.“ Hovorca BBC to komentoval slovami, že táto fotografia niekoľko hodín po masakre v Sýrii kolovala po internete, tak ju redakcia použila, ale s dodatkom, že zdroj nie je spoľahlivo overený.

  Tu sa stojí za to pristaviť a zapamätať si – „najdôveryhodnejšie“ svetové spravodajské agentúry teda pri mimoriadne citlivých témach niekedy pracujú rovnakým spôsobom, aký paušálne pripisujú „konšpiračným“ webom.

  Tretím príkladom z článku boli zábery z „oslobodenia“ Tripolisu po zvrhnutí Kadáffiho v Líbyi. BBC atmosféru vítania osloboditeľov demonštrovalo týmto videom zaplneného Zeleného námestia v Tripolise.

  Pozorný a informovaný čitateľ sa však právom pýtal, čo sú to za čudné vlajky. Osloboditelia z hnutia kráľa Idrísa predsa používali čiernu vlajku, prípadne kombinovanú s červeným a zeleným pruhom. Prečo na vlajkách z Tripolisu nie je nikde čierna farba? Je to preto, že zábery sú z Indie a ľudia na námestí mávajú vlajkami Indie. BBC doplnilo titulok „Live from Tripoli“. Pravda z Tripolisu sa však pravdepodobne nedala vysielať naživo, lebo by nebola v súlade so správami o humanitárnom výsledku bombardovania NATO a nemohli by ukázať šťastných obyvateľov, ktorí sú za toto bombardovanie vďační.

  Ďalším príkladom boli zábery CNN z protestov 14. Marca 2008 v Tibete a z ich násilného potlačenia čínskou políciou. Doslova šlo o ilustráciu pokojných protestov budhistických mníchov a brutality, s akou ich čínski policajti potlačili.

  Ale pozorný čitateľ sa tiež bude pýtať, či čínski policajti nosia khaki uniformy britského strihu a hlavne ten urastený policajt s fúzami, ten nepripomína Číňana ani v zlom filme. Je to preto, že o deň skôr, 13. Marca 2008, sa konali protesty Tibeťanov v Indii na hraniciach s Čínou.

  CNN o nich informovali a nemali zábrany použiť zábery z týchto protestov (úplne vedome) aj pri informácii o protestoch v Tibete o deň neskôr. Pritom treba povedať, že protesty v Indii sa konali pod záštitou dalajlámu, ktorý má sídlo v neďalekej Dharamsale a boli ohlásené ako nenásilné. Samotní organizátori pochodu pozvali západných novinárov, aby nafilmovali pokojný a nenásilný pochod. Svetové médiá použili ten istý obrazový materiál metódou copy-paste aj k svojej nasledujúcej správe o protestoch v Tibete.

   

  Verím, že súdnemu čitateľovi týchto niekoľko príkladov stačilo, s poukázaním na to, že ide zrejme len o špičku ľadovca a o mnohých manipuláciách sa pravdepodobne ani nedozvieme. Našim MSM potom úplne stačí, že ako zdroje uvádzajú CNN alebo BBC, a už sa nenamáhajú s akýmkoľvek overovaním. Ak je informácia v obidvoch z nich, tak majú dušu na mieste aj so splnením kritérií etického kódexu.

  Vzhľadom na momentálnu výbušnú situáciu v Sýrii však treba povedať, že vyššie uvedené informácie sa nesmú brať len ako anekdota. Je to oveľa závažnejšie. Informačné zdroje ako CNN a BBC totiž používajú aj Trump (Ivanka), Mayová a Johnson. Veľmi dobre to dokumentuje telefonický rozhovor Tonyho Blaira s Kaddaffim z 25. Februára 2011, krátko pred útokom spojencov na Líbyu.

  V rozhovore, ktorý trval hodinu, sa Blair s Kaddaffim bavia o nepokojoch a bojoch v Severnej Afrike. Blair nástojí (podobne ako dnes spojenci voči Assadovi), aby Kaddaffi prestal terorizovať domáce obyvateľstvo a aby začal dialóg. Kaddaffi hovorí, že všetko je inak, že na jeho policajné stanice útočí Al-Kajdá a že on sa bráni terorizmu, inak že je všade naokolo pokoj. Doslova: „Na 100 % sa nič nedeje.“ Blair však trval na svojom: „Mám to potvrdené zo správ, ktoré sú v spravodajstve a nechaj ma, aby som ti vysvetlil, že sa bavím aj s ľuďmi a každý chce, aby sa to skončilo mierom.“ Kaddafi dal Blairovi aj slúchadlo do okna, nech počuje, že sa nestrieľa, povedal mu, nech sa príde sám presvedčiť, že je vítaný a ak nemôže prísť, nech pošle do Líbye svojich reportérov, nech sa presvedčia na vlastné oči. Márne. Blair poslal stíhačky a strely s plochou dráhou letu.

  Dnes v Sýrii to nie je iné.

   

  Zdroje:

  http://trsr.sk/wp-content/uploads/Eticky_kodex.pdf

  https://www.globalresearch.ca/who-is-behind-fake-news-fake-videos-and-images/5634429

  http://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2016/03/Screen-Shot-2016-03-22-at-14.45.47.png

  http://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2016/03/Screen-Shot-2016-03-22-at-16.01.28.png

  http://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2016/03/Screen-Shot-2016-03-22-at-14.57.44.png

  https://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2017/11/Screen-Shot-2018-01-26-at-01.09.45.png

  https://www.youtube.com/watch?v=0JYI6Q9dn5c&t=56s

  https://youtu.be/ai0PrlhV56M

  http://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2016/03/Screen-Shot-2016-03-23-at-17.08.42.png

  https://youtu.be/CeUE6XjyioQ

  https://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2012/05/Screen-Shot-2017-11-10-at-19.36.12.png

  http://www.sify.com/news/bbc-criticised-for-using-iraq-photo-to-illustrate-syrian-massacre-news-international-mf2ludjeehgsi.html

  https://youtu.be/R_-lzI8I0_0

  https://youtu.be/ge5SEPvRUtI

  http://www.globalresearch.ca/articlePictures/CNNvideo1a.JPG

  http://www.globalresearch.ca/articlePictures/CNNvideo2d.JPG

  https://www.telegraph.co.uk/news/politics/tony-blair/12086505/Tony-Blairs-phone-conversations-with-Colonel-Gaddafi-revealed.html

  https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/gaddafi-accused-tony-blair-of-supporting-al-qaeda-as-former-pm-urged-him-to-step-down-during-arab-a6800526.html

  ———————————————————————

  Písané pre: https://poznamkypanabavora.wordpress.com/ (upravené)

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Šampionát šprintov štartuje v apríli

  0

  15-ty ročník slovenského šprintérskeho šampionátu v sezóne 2019 prinesie päť kôl. Súperi si zmerajú sily v troch základných kategóriách Autá Profi, Autá Street a Motocykle, ktoré sa následne delia na triedy podľa objemu, pohonu či preplňovania. Šampionát šprintov odštartuje spojeným majstrákom na pôde našich južných susedov 7. apríla na letisku…

  Pozor, jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu s príplatkom

  2

  Slovo robí chlapa – platí aj o policajtoch.  S prichádzajúcim údajným kolapsom dopravy v bratislavskom Ružinove v súvislosti s prebudovaním kruhovej križovatky Prievoz sa strhla veľká informačná kampaň. Mesto sa snažilo hasiť vznikajúci dopravný požiar ponúkanými dopravnými riešeniami a motoristi sa začali rozhodovať, či auto, motorku alebo bicykel. Pár dní pred uzávierkou polícia…

  Šoférovanie bez dokladov? Vo svete už realita

  16

  Šoférovanie bez dokladov? Pred rokmi absolútny nonsens. Dnes, v elektronickej dobe, sa to pomaly stáva realitou. Niektoré európske krajiny nad tým uvažujú, a dokonca majú pripravené aj právne normy. A nemusíme pritom chodiť ani veľmi ďaleko. Stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde majú pred nami poriadny náskok. 

  Roland Gumpert Nathalie je superšport na metanol

  2

  Nemecká značka predstavila model, ktorý by mohol byť budúcnosťou elektrického pohonu. Roland Gumpert Nathalie je elektrický superšport na metanol. Predstavitelia značky tvrdia, že vďaka metanolu bude mať auto v eco-režime dojazd až 1200 km. Zatiaľ to znie poriadne bláznivo, no poďme pekne po rade.

  Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R

  9

  Dnes tu máme ďalšie video z drag race, alebo po slovensky šprintu áut, ktoré sú si vcelku rovnakými súpermi. Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R je zaujímavým počinom, v ktorom si zmerajú sily skutočne rovnocenné autá, teda až na poháňanú nápravu. Ale nebudem predbiehať, treba si pozrieť video.

  FCA diesel v autách ešte asi ponúknu. Menia plány

  0

  Zastavenie produkcie naftových motorov v dohľadnej dobe? Automobilky sa pred časom nechali počuť, že práve to je ich stratégia, dalo by sa povedať, že rovno prioritná úloha. Jednou z nich boli aj FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Tí chceli úplne zastaviť výrobu naftových motorov v osobných autách do r. 2022. No…

  KAMzaKRÁSOU

  Výber správnych plienok pre bábätko je dôležitý! Aké by mali mať vlastnosti?

  0

  Starostlivosť o malé bábätko býva neraz skutočne náročná. Určite sa však zhodneme na tom, že každá mamička chce pre svoje dieťa v každej situácii jednoducho to najlepšie. A to platí aj pri výbere plienok. Je predsa dôležité, aby drobcovi perfektne sedeli, prinášali mu pocit pohodlia a boli tiež šetrné k…

  Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

  2

  Bábika je typickou hračkou dievčat po celom svete už od útleho detstva. História výroby bábik pritom siaha skutočne ďaleko do minulosti. Už pre 4000 rokmi si tieto hračky vyrábali z hliny starí Gréci aj Egypťania. Bábiky majú bohatú históriu, počas ktorej sa menil ich vzhľad aj materiál, z ktorého boli…

  Ako rýchlo znížiť horúčku? Skús overené triky lepšie ako tabletky!

  2

  Horúčka je akousi reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa nachádza v organizme. Avšak, je veľmi dôležité odhadnúť vážnosť situácie, a teda aj vážnosť horúčky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať skôr odbornú pomoc a neskúšať žiadne domáce triky. Ak predsalen ste za domácu liečbu, tak máme pre vás overené triky našich starých…

  Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

  1

  Najznámejšími poruchami stravovania sa sú bezpochýb anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať…

  Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

  5

  Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme, ako sa o ne správne starať. Medzi prvými si zodpovieme otázku - Ako presádzať orchidey?

  Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

  2

  Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička…

  TopDesať

  Fotografie, ktoré priam neuveriteľne uchopili čas

  0

  Čas plynie naozaj rýchlo. Vyzerá to, že stredná škola bola práve včera, a potom si zrazu uvedomíš, že už nie si ani na vysokej škole. Zrazu prešlo 10, 20 alebo dokonca 30 rokov od tvojej stužkovej - tak dlho, že sa potrebuješ pozrieť na fotografie, aby si si na to spomenul.…

  Maďarský Černobyľ? Szentkirályszabadja je ďalšie tajomné mesto duchov

  0

  Dvaja Česi cestujú autom po rôznych krajinách a navštevujú neobyčajné miesta. Zábery zo svojich ciest uverejňujú na videách na svojom YouTube kanáli s názvom WeAreCarFans. V ich najnovšom videu sa pozreli do maďarského mesta Szentkirályszabadja, ktoré nápadne pripomína neslávne známe ukrajinské mesto duchov. Dvaja českí cestovatelia zverejnili video o návšteve opusteného…

  Čo je (ne)bezpečná vzdialenosť? Prečo sa ňou zaoberať?

  0

  Koncom desaťročia bolo nedodržanie bezpečnej vzdialenosti v SR 4. najčastejšou príčnou dopravných nehôd. Aká je teda bezpečná vzdialenosť a ako ju "odmerať"? V porovnaní so západnými susedmi, kde je výchova a vzdelávanie vodičov na diametrálne inej úrovni je to ohromne veľa. Prečo sa tento problém dostal tak vysoko? Lebo do prijatia novely zákona…

  Národný park Göreme: Magická perla Turecka zapísaná v zozname UNESCO

  0

  Turecko je v očiach Slovákov predovšetkým obľúbenou letnou destináciou. More je teplé, počasie stále slnečné a služby sú vo väčšine hotelov na vysokej úrovni. Turecko je však oveľa viac, ako len dovolenková destinácia. So svojou rozlohou 783 356 kilometrov štvorcových má rozhodne čo ponúknuť. Medzi inými aj Národný park Göreme a skalné pamiatky v…

  Tieto fotografie ti ukážu, že svet je plný rozdielov

  0

  Náš krásny svet je plný rozdielov, či sa nám to páči, alebo nie. Množstvo vecí je už na prvý pohľad rozdielnych. Preto je užitočné pozrieť sa triezvo na veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Svet je plný prekvapení a patria k nemu aj takéto zvláštnosti a dokonca aj anomálie, ktoré ti…

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…