Ekonomické teórie bludov na Slovensku od 1989 časť 4

Ekonomický blud č. 4.: najspravodlivejšie dane v štáte sú rovné dane, lebo všetci platia relatívne rovnako

Tento blud má 2 veľké muchy (asi aj viac ale 2 rozoberiem)

Prvou muchou je vzťah rovnej dane k príjmom ľudí. Je iné platiť 20% daň z 500 Eur a iné z 5000 Eur. Čo je na tom iné? To koľko vám ostane na míňanie po zaplatení daní a nevyhnutných výdavkoch na prežitie. Nechcem sa veľmi venovať tejto časti, pretože je obrovské množstvo modelov progresívnejších daní a spoločensky prijateľnejších v tomto zmysle. Opačný efekt zase príliš progresívne dane viedli politikov vo Francúzsku k schváleniu zákona, že v zmysle „dane nemôžu byť vyššie ako samotný príjem“. Čo chcem povedať je, že rovné dane vedú všeobecne k plateniu daní väčším počtom ľudí. Keďže je demokracia a v slobodnej spoločnosti by sa jednoducho našla +50% väčšina, pre ktorú je optimum zdaňovania vyššie ako je rovná daň, teda v progresívnej dani, z hľadiska ich príjmov a hlasovania v demokracii. Pri rovnej dani obrovská masa ľudí sa dobrovoľne necháva zdaňovať viac ako by mohla voči bohatším jednotlivcom, lebo je buď neslobodná, nemá vplyv na rozhodovanie, alebo tak robí zámerne alebo sleduje nejaký cieľ (síce je to čudné, ale táto možnosť tu je). Tak či tak je tento model v spoločnosti maximálne výhodný pre vysokopríjmových ľudí a firmy na úkor veľkej masy ľudí.

Druhá obrovská mucha v dnešnom systéme je, že niektoré spoločnosti napriek rovnej dani neplatia žiadne, alebo len minimálne dane. Treba priznať, že aj progresívne zdaňovacie systémy majú v tomto podobné problémy

Spoločnosti ako Apple, Google, Amazon a množstvo iných platia minimálne, alebo žiadne dane. Sám zakladateľ Apple Steve Wozniak tu priznáva, že spoločnosť platí percentuálne menej daní ako on sám platí na osobných daniach. Cez daňový systém Írska platil Apple dane iba 12,5%. Cez 2 írske dcérske spoločnosti dokonca platili iba 2% daň! Len Apple samotná jedna firma si vytvorila rezervu 200 miliárd USD v offshore pobočkách.

Tu by som sa pristavil pri jednom kľúčovom bode, na ktorý nás nikto v mainstreame neupozorní. Kde sú Apple dane zo zisku za výrobky, ktoré si kupujú slovenskí zákazníci? Kde na Slovensku sú dane zo zisku Amazonu generované z predajov na Slovensku? Kde sú ostatné priame dane generované z predaja na Slovensku veľkými nadnárodnými korporáciami? Tie z Apple vieme, že aspoň časť z nich išla do rozpočtu Írska.

Sme členmi EU. Počuli ste už niekedy, že EU by malo záujem nejakým spôsobom bojovať s nadnárodnými korporáciami aspoň na svojom EU území, aby tieto platili nejaké rozumné dane? Aby z toho mali občania EU osoh? V tomto nie sme v EU osamotení. Podľa všetkého väčšina EU štátov má z pôsobenia Apple čo sa týka daní z príjmu veľkú nulu. Snáď len Írsko si prilepšilo za všetkých. Všeobecne platí, že daň z príjmu platí podnikateľ tam, kde má daňový domicil. Je však tento prístup správny pri toľkých miliardách a pri tak obrovskom počte nadnárodných spoločností? Nechýbajú tieto peniaze v národných rozpočtoch? Kto potom dorovnáva tieto národné rozpočty? Žeby bežní ľudia v daných krajinách?

Aby sme sa nemýlili, tak k týmto spoločnostiam pre naše Slovensko treba pripočítať aj dane korporácií, ktoré u nás pôsobia priamo. Síce máme platný zákon o transferovom oceňovaní, avšak pri „správnom“ odôvodnení spoločnosti nájdu dostatok spôsobov ako výsledok preliať inam. Naše daňové úrady sú potom bezzubé, pretože aj naše zákony v tomto smere musia byť v súlade s EU a tie to jednoducho umožňujú

U nás viac rozšírený model sú aj schránkové firmy a odvod ziskov na Cyprus, či iné daňové raje. Bežný človek na to nemá, pretože jeho príjem nemusí stačiť ani na cestu tam a späť. Ale spoločnosti s miliónovými obratmi? Myslíte, že platia seriózne dane? Áno, pár takých určite je

Chcelo by to serióznejšie posedenie a výskum o veľkosti akých čísel v akom rozmere je tento problém, avšak osobne si myslím, že pri správnej výberovej politike EU by sa len samotnému Slovensku v rámci EU ušla +1 miliarda Eur ročne, možno aj viac. Pre porovnanie slovenský príspevok do EU je ročne 625 mil. Eur. Celá EU by mohla žiť len z tejto dane a ešte aj štátom ako doteraz rozdávať

Tu by som sa vrátil k aplikácii toho ako som písal o prvej muche. Optimum zdaňovania v tomto prípade nadnárodných korporácií nie je rovná daň alebo tá nízka, ktorú platia korporácie, ale je vyššie. Obrovská masa EU ľudí sa necháva dobrovoľne zdaňovať viac ako by mohla. Robí to preto, lebo je buď neslobodná, nemá vplyv na rozhodovanie, alebo tak robí zámerne alebo sleduje nejaký cieľ …

Hlavnými vojakmi v boji za aspoň „normálne“ zdanenie nadnárodných korporácií by mohli byť predstavitelia EU a ako silný blok by mohli v tomto mohli aj niečo dosiahnuť. Avšak pozrime sa na hlavného predstaviteľa EU – predsedu Európskej komisie – p. Jean Claude Junckera ako on k tomu prispel. On sám, ešte ako predseda vtedy vlády Luxemburska tu pomáhal spoločnosti Amazon v znížení dane z príjmu v prospech daňových príjmov v Luxemburgu a v neprospech daňových príjmov v iných Európskych krajinách. Tých jeho pomocí bolo viac, stačí vygúgliť J. Ako môžeme vedieť, že tento človek pracuje v prospech EU, keď sám roky zneužíval populáciu iných krajín EU v prospech ktorej bol premiér?

Pre ekonóma je jednoducho zarážajúce, že v EU, tváriacom sa silne sociálne sú samotné dane nastavené pre najbohatšie firmy hlboko pod optimom spoločnosti. Je prekvapujúce, že tak mocné spoločenstvo ako EU pripúšťa tak obrovskej mase vlastných ľudí zdaňovanie vyššie ako je optimálne

Na pokračovanie …

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 278

Celkové hodnotenie: 22.74

Priemerná čítanosť: 2073

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Street s Turym preložili pre silný dážď na pondelok

    0icon

    Slovenský skejtbordista Richard Tury si na svoju olympijskú premiéru bude musieť počkať. Súťaž v disciplíne street organizátori OH v Paríži preložili pre nepriaznivé počasie zo…

    Od januára evidovalo letisko šesť stretov lietadiel s vtákmi

    0icon

    Bratislava 27. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Od januára do konca júna bratislavské letisko evidovalo šesť stretov lietadiel s vtákmi z celkovo 12.519 odletov. Vtáctvo…

    Guardiola nevylúčil predĺženie kontraktu so City: "Rád by som zostal"

    0icon

    New York 27. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Martin Rickett)   Španielsky futbalový tréner Pep Guardiola nevylúčil podpísanie nového kontraktu s Manchestrom City. Súčasná zmluva mu vyprší po…

    Účastníci pochodu Vrba-Wetzler v sobotu absolvujú záverečný úsek

    0icon

    Skalité 27. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Záverečný, sobotňajší úsek tohtoročného pochodu Vrba-Wetzler Memoriál jeho účastníci absolvujú prevažne vlakom. Po príchode do Žiliny sa stretnú…

    Deň Vietnamu 2024 bude mať podtitul Náš spoločný domov

    0icon

    Bratislava 27. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Tohtoročný Deň Vietnamu sa uskutoční v nedeľu 18. augusta v areáli Palma v bratislavskom Novom Meste. Festival, ktorý…

    Slovan zaplatí za incidenty fanúšikov v Celje viac ako 17-tisíc eur

    0icon

    Futbalový ŠK Slovan Bratislava bude pykať za nevhodné správanie sa svojich fanúšikov v prvom zápase druhého predkola Ligy majstrov na ihrisku slovinského NK Celje (1:1).…

    Záhadný telefonát Belousova do Pentagónu. Unikli detaily

    0icon

    Moskva 27. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Valeriy Sharifulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Nedávny telefonát ruského ministra obrany Andreja Belousova do Pentagónu súvisel s tajnou operáciou, ktorú…

    Hyde park: Sme v pasci

    0icon

    Bratislava 27. júla 2024 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sme v pasci. A nemyslím tým len Slovensko, ale plus mínus celú tzv. východnú Európu. Médiá aj politici vášnia…

    Svetové médiá o otváracom ceremoniáli hier v Paríži: "Veľkolepé"

    0icon

    Paríž 27. júla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)   Ohlasy svetových médií na otvárací ceremoniál OH 2024 v Paríži: L'Equipe (Fr.): "Grandiózne." Libération (Fr.): "Medzi sabotážou…

    USA dajú Ukrajine poslednú príležitosť na víťazstvo: operácia Posledný úder

    0icon

    Washington 27. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Američania nie sú pripravení priznať porážku na Ukrajine, píše Antun Roša pre chorvátské noviny Advance. Washington súhlasí s…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Miroslav Iliaš

    Viktor Pondělík

    Artem Klymenko

    Erik Majercak

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    .

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA