Ruská federácia ≠ Sovietsky zväz

Hádam najmenej prijateľnou politikou, ktorú Sovietsky zväz presadzoval bol ateizmus. Zlizli to kresťanské cirkvi, ale napríklad aj moslimovia a židia. Je dosť ťažko pochopiť, prečo tomu tak bolo – veď predsa všetky cirkvi učia svojich členov, aby boli dobrými občanmi, aby pracovali, starali sa o svoje rodiny, nekradli, atď. Prečo by mal štát proti tomuto bojovať?  Dôležité však teraz pre nás je, čo z tejto politiky ostalo.

Nuž nič – hádam všetci sme videli ako sa prezident Putin prežehnáva. Tí, čo by ho chceli obviniť z pretvárky, mali by si spomenúť na apoštola Pavla – z prenasledovateľa kresťanov sa stal mučeník, ktorý za svoju vieru položil život. (Hneď chcem zdôrazniť, že z Putina nerobím apoštola – jednoducho chcem povedať , že čestné prijatie viery je možne v neskoršom veku a bez ohľadu na predchádzajúce názory.) V Ruskej federácii dokonca pôsobia katolícki slovenskí misionári.  A nedá mi nespomenúť, že prezident Putin prejavil viacej ústretovosti voči moslimom, ako ktorýkoľvek slovenský politik.

V čisto politickej sfére, v tzv. socialistických krajinách neexistovali nezávislé politické strany, ani slobodné voľby.  To, čo sme mali boli frašky – s niekoľkými pritakávačmi v „národnom fronte“ a s 99% výsledkami volieb. Aká je teraz situácia v Rusku? Nuž, existujú tam politické strany celého spektra – od komunistov až po pravicových nacionalistov. Je potešiteľné, že v prieskumoch verejnej mienky tieto dva extrémy majú len asi po 10% hlasov.

Ďalším neprijateľným aspektom sovietskej politiky bolo potláčanie súkromného podnikania.  (Sem by sa dala zarátať aj kolektivizácia poľnohospodárstva, ktorú nasledovali hladomory s miliónmi obetí.) Čo ostalo z tohto? Nuž Rusko je teraz nepochybne trhovou ekonomikou a nastúpené trendy vedú k obnoveniu súkromného podnikania – poľnohospodárstvo sa postupne privatizuje a hladomory boli vystriedané nárastom produkcie a exportov.  Malovýroba a služby sa tiež privatizujú, aj keď niekedy s bizarným výsledkom. Veľkovýroba je už tiež v súkromných rukách, hoci nie vždy v tých správnych a privatizácia za Jeľcyna pripomínala privatizáciu za Mečiara.

A napokon – možno menej dôležité, ale zato ľuďmi o to viac pociťované, boli obmedzenia voľného pohybu osôb. Pamätáme sa, že za „totáča“ sa nedalo voľne cestovať do kapitalistickej cudziny a dokonca aj pri cestovaní do „krajín tábora mieru“ existovali rôzne komplikácie. Dnes občania Ruska voľne navštevujú prakticky celý svet ako turisti.

Nechcem vytvárať dojem, že Rusko je nejakým rajom na zemi. Je však zrejmé, že komunistické okovy sú preč a odmietať spojenectvo a priateľstvo s dnešným Ruskom kvôli jeho komunistickej minulosti by nebolo o nič správnejšie, ako odmietať ich kvôli nacizmu s dnešným Nemeckom, alebo kvôli Napoleonovi s dnešným Francúzskom.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Konkol

O AUTOROVI

Som spisovateľ, cestovateľ, karatista

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 12

Celkové hodnotenie: 7.16

Priemerná čítanosť: 1654

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Schuster: Miesto Slovenska je v Európskej únii

    0icon

    Košice 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Slovensko musí poznať svoje miesto vo svete, a to je v Európskej únii (EÚ). Pri príležitosti…

    Susedské spory možno riešiť aj právnou cestou

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Susedské spory možno riešiť aj právnou cestou. Upravuje ich Občiansky zákonník, podľa ktorého má každý právo na to, aby…

    Prezidentka: Všetci by mali mať príležitosti nájsť si pracovné uplatnenie

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Všetci by mali mať skutočné príležitosti nájsť si pracovné uplatnenie a dokázať sa postarať o seba…

    Po utorkovom požiari v Čani umiestnili v telocvični 45 ľudí

    0icon

    Čaňa 1. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Dokopy 45 ľudí, z toho 24 detí, umiestnili do miestnej telocvične po utorkovom (30. 4.) požiari provizórnych príbytkov v…

    SaS: Vstup SR do EÚ bol významný, z členstva pramenia mnohé výhody

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Vstup SR do Európskej únie (EÚ) bol najvýznamnejším míľnikom. Únia nie je bezchybná, no našej krajine…

    V eurovoľbách možno krúžkovať najviac dve mená z jednej kandidátky

    0icon

    V júnových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) môžu Slováci krúžkovať najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Hlas bude platný aj vtedy, ak volič odovzdá…

    Predseda vlády Robert Fico odpracoval nočnú zmenu v závode pri Topoľčanoch

    0icon

    Topoľčany 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Henrich Mišovič)   Predseda vlády Robert Fico oslávil 1. máj prácou a absolvoval nočnú zmenu z utorka na stredu…

    UnHerd: kvôli krátkozrakosti elít zostane Západ v prípade vojny bez obrany

    0icon

    Brusel 1. mája 2024 (HSP/Unherd/Foto:TASR/AP-Axel Heimken)   Obyvatelia západných krajín nezoberú do rúk zbrane na obranu svojej vlasti, píše UnHerd. Štát prestal reagovať na ich…

    Blanár: Vstup do EÚ patrí k najvýznamnejším medzníkom samostatnosti SR

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR – František Iván)   Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ) patrí dodnes k najvýznamnejším medzníkom v dejinách našej samostatnej…

    Slovenských europoslancov nie je možné voliť zo zahraničia

    0icon

    V júnových eurovoľbách si občania nemôžu voliť slovenských europoslancov zo zahraničia. Voliť sa dá len na území Slovenska. Hlasovať môže volič aj mimo trvalého bydliska,…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA