Mindfulness – kľúč k lepšiemu duševnému zdraviu | Marek Horňanský psychológ

Žijeme v dobe, ktorá na nás kladie čoraz vyššie nároky.Neustále pracovné povinnosti, rodinné záväzky, zmeny vo svete, prúd nových informácií… V tomto zhone často zabúdame na to najdôležitejšie. Teda na seba a na prítomný okamih. Vedomý život alebo anglicky „mindfulness“, nie je len módnym pojmom, ale praktickým podloženým prístupom, ktorý nám ľuďom môže pomôcť zvládať stres, úzkosť i každodenné starosti.

„Mindfulness znamená uvedomovať si všetko, čo robíme, bez súdenia …“ Jon Kabat-Zinn

Mindfulness by sme mohli preložiť ako vnímavosť, obozretnosť alebo vedomie sama seba. Učí nás pozerať sa okolo, vnímať svoje telo a zbaviť sa svojich negatívnych pocitov. Hlavnou výhodou je to, že nám zásadne pomáha zvládať stres, úzkosť a všetky negatívne myšlienky s tým spojené. Pri mindfulness ide o to, zameriavať svoju pozornosť na to, čo práve robíme. Nezáleží na tom, či umývame riad, venčíme psa, vedieme pracovné jednanie. Cieľom je sústrediť sa na aktuálnu činnosť, na to, čo cítite vo svojom tele a neodbiehať myšlienkami do minulosti či budúcnosti, netrápiť sa tým čo bolo alebo čo bude.

Cieľom je žiť tu a teraz. Pokiaľ však myšlienky prídu (a ony prídu), uvedomte si ich, prijmite ich a pomaly a vedome ich opustite a zamerajte sa znovu na aktuálnu činnosť. Ďalším dôležitým aspektom je neposudzovanie. Teda stav, keď vnímate, čo sa práve deje, ale zdržíte sa posudzovania. To Vám umožní stať sa nestranným vedomým pozorovateľom. Vďaka tréningu takého postoja môžete získať primeraný odstup od emočného prežívania situácií a možnosť reagovať na aktuálne situácie uvážlivo a vedome.

„Neustále zamestnávanie mysle je prekážkou skutočného života …“ Leo Babauta

V západnej medicíne sa princípy mindfulness objavili už v 70. rokoch 20. storočia, a jedným z propagátorov bol americký profesor Jon Kabat-Zinn. Podľa neho, by sme sa princípi všímavosti mali snažiť aplikovať na akúkoľvek činnosť v našom živote. To znamená sústrediť svoju pozornosť na to, čo práve teraz robíme a nebyť myšlienkami mimo seba. Skúste si spočiatku vybrať jednu vec, ktorú pravidelne robíte. Napríklad varenie obeda, umývanie riadu, sprchovanie, venčenie psa alebo čokoľvek iné a začnite túto činnosť vykonávať s bdelou pozornosťou.

Pokiaľ si uvedomíte, že sa Vám nedarí udržať pozornosť a Vaša myseľ skĺzava inam, zamerajte sa na znovu na vykonávanú činnosť, a to bez negatívnych emócií či akéhokoľvek hodnotenia seba samého a svojho snaženia. Dôležitou súčasťou dennej rutiny by mal byť čas pre seba. Zamerať by sme sa mali na činnosti, pri ktorých sa sústredíme iba na prítomnosť, pri ktorých nie sme prilepení na mobil či TV. Niekto rád vyrazí na prechádzku do prírody, iný si pôjde zacvičiť.

Mindfulness nie je len technika. Je to skôr životný štýl. Učí žiť v prítomnosti a plne prežívať každý okamih. V dnešnom svete nás často rozptyľujú externe podnety.  No práve schopnosť venovať sa prítomnému okamihu môže mať hlboký vplyv na naše duševné zdravie a pohodu. Integrácia mindfulness do každodenného života môže byť jednoduchšia, než si myslíme. Od krátkych meditácií po vedomé dýchanie … každý z nás môže nájsť vlastný spôsob, ako sa spojiť so svojou prítomnosťou. Výsledky sa však dostavia. Pocity väčšieho pokoja, zníženie stresu, väčšia schopnosť reagovať na výzvy a problémy života. Nezabúdajte, že každý krok smerom k vedomej prítomnosti je krokom k lepšiemu a vyrovnanejšiemu životu.

Marek Horňanský Ψ bibliografia:

§  Nolen-Hoeksema S. Atkinson and Hilgard’s Introduction to Psychology. UK Cengage Learning EMEA, 2014. ISBN 1408044102

§  Russell J. Cambridge International AS & A Level Psychology Coursebook.  UK Cambridge University Press, 2022. ISBN 1009152483

Marek Horňanský psychológ


VYBRALI Z SME













Blogy

Marek Horňanský psychológ

Marek Brna

Milan Šupa

Andrej Sablič

Matúš Pestrý

Tibor Danáč

.
.
.

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.