Deň po

 

 

Máme to za sebou. Tretie voľby a jedny dôležitejšie ako druhé. Jednu vec majú však spoločnú – kreslá chránené časom. Svojim vyvoleným sme dali čas na to, aby plnili a naplnili naše očakávania. Aby dokázali, že sú „chlapi“ a myšlienky, výroky, tvrdenia ktoré nám dali aj obhajovali dôsledne a vytrvalo za každých okolností.

 

A tu je kameň úrazu. Som mnohonásobný volič. Do roku 1989 pri voľbách z mojej strany o nič nešlo. Môj hlas nemohol nič zmeniť. Takmer 100% účasť voličov volila iba stranu. Vláda jedinej strany mala svoje výhody aj nevýhody. Za všetko bola zodpovedná iba ona iba jediná iba tá Komunistická. Vedeli to voliči a bola si toho vedomá aj strana. Zmeny sa diali cestou evolúcie. Čo si pamätajú vedia a tých čo nezažili nebudem presviedčať.  Bolo by to zbytočné. Oni nememorujú poznajú iba to, čo citlivo navnímajú.

 

Ale späť k prenajatým kreslám. Našich zvolených si ctíme a vážime. Dávame im plat a benefity aké 99% voličov získa iba vo sne. Kameňom úrazu je však aj v tomto prípade reciprocita. Už krátko po voľbách si musíme klásť otázku: čo za nemoc ten môj vyvolený dostal? Sľuboval a neplní. Stratil pamäť? Namiesto činov, namiesto obhajovania sľubov, namiesto uvážených argumentov dvíha ruku podľa vystrčeného palca. Namiesto blaha občanov výhovorky. Raz je to koaličná zmluva, raz bývalá vláda, raz diktát EU.

 

A čo my s tým? Nič? Nič. Viete si predstaviť ako by vyzeral váš byt, keby ste ho prenajali v dobrej vôli a štyri roky nekontrolovali? Jednoducho, systém je zlý. Kreslo sme prenajali na stanovený čas bez kontroly. Každý súdny človek musí uznať, že spoločnosť žije z podstaty vybudovanej do roku 1989. Nie len to. Istota štvorročného blahobytu vytvorila priestor na nekonečnú pretvárku pred voľbami a nekonečnú aroganciu po zvolení. Stalo sa to pravidlom a celkom logicky víťazia majstri pretvárky bez štipky sebareflexie.

 

Zalovím v „Socialistickom realizme“ a ponúknem návod na riešenie. Neobjavím teplú vodu, lebo akási snaha tu už bola. Takmer sme schválili REFERENDUM. Bola, ale neschválili. Nie je to tragédia. Tak ako ani sudcovia nevedia čo je fašizmus, aké má znaky, aké má symboly, kto je fašista, kde, prečo a ako fašizmus vznikol, aké mal výhody a aké dôsledky, ani v tomto prípade nemáme celkom jasno čo referendum vlastne je. Pre mnohých je to iba slovo a každý si môže predstaviť čo chce. V skutočnosti je to sila, je to váha, je to zbraň. Je to nástroj v rukách občanov. Na jej obsluhu máme dva roky, lebo ak sa nemýlim, najbližší termín kedy o tejto téme s výsledkom hlasovania môže byť v našom zákonodarnom zbore reč je rok 2026. Dovtedy môžeme trénovať. Je to možné už od základnej školy (pôjdeme do Botanickej záhrady, alebo do ZOO), cez  správu v paneláku (zelenú strechu áno či nie) až po hlasovanie v obci (čističku, alebo kulturák).

 

Áno, už to niekde funguje, ale pozrime sa na dokladovanie výhod a nevýhod, na argumentáciu a diskusiu, najmä však na účasť zainteresovaných. Tu je problém –  informácie a účasť. Kým organizátor nedokáže tému detailne rozobrať (diskusiou vzdelaných odborníkov) a kým nedokáže zainteresovať prevažujúcu časť dotknutých, nemôže byť reč o úspešnom referende. Iba dobre informovaná a široká účasť hlasujúcich vedie k úspechu. To bez trénovania, bez umenia prebudiť záujem, bez dôkazov o prospešnosti a informovaní o rizikách nie je možné. A naopak, ak organizátor nedal hlas všetkým názorom a uplatnil informačnú manipuláciu čím verejnosť oklamal, musí byť primeraným spôsobom potrestaný.

 

Každé hlasovanie je referendum. Nie je to ľahké a priznajme, nevieme to robiť. Nízka účasť a voľba bez dostatočných informácií je toho dôkazom. Jednoducho, je ľahšie a najmä pohodlnejšie dôverovať. Tridsať rokov dôverujeme a vidíme, kam sme to  dopracovali. Používať silu argumentu a nie silu hlasu sa musíme naučiť a rozhodovanie o spoločných veciach musí byť na dennom poriadku, iba tak sa nám dostane pod kožu.

 

Keď to zvládneme, môžeme pristúpiť k úprave zákonov na všetkých stupňoch správy až po tie čalúnené kresla v parlamente aby sme mohli kedykoľvek v priebehu volebného obdobia vymeniť slabochov, tárajov, nespratníkov za osobnosti hodne našej dôvery. Stúpne rešpekt voličov aj zodpovednosť vyvolených. Obmedzíme drzosť politických strán aj nadutosť ich zakladateľov. Správa vecí verejných zostane v našich rukách. Ak chceme mať švajčiarske dôchodky, musíme sa naučiť používať švajčiarske právo kolektívnej zodpovednosti. Dovtedy budeme iba bezmocne škrípať zubami.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 165

Celkové hodnotenie: 37.01

Priemerná čítanosť: 976

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Na mnohých miestach komplikuje dopravu poľadovica

    0icon

    Na viacerých úsekoch slovenských ciest komplikuje dopravu poľadovica i sneženie. Informujú o tom zdroje dopravných informácií.

    Lipták verí Slovenkám aj smerom do budúcnosti: "Som veľký optimista"

    0icon

    Kapitán slovenských tenistiek Matej Lipták je po úspechu na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej optimista smerom do budúcnosti. Slovenky získali v Malage druhé miesto, čo…

    Detva ukončila tretiu etapu prípravy svojej parkovacej politiky

    0icon

    Detva 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mesto Detva v súčasnosti ukončilo tretiu etapu prípravy svojej parkovacej politiky. Znamená to, že má návrh opatrení na…

    Jankovič po prehre: "Boli sme asi najbližšie k víťazstvu"

    0icon

    Basketbalistky Piešťanských Čajok neuspeli vo svojom piatom vystúpení v E-skupine Európskeho pohára (Eurocup), keď prehrali na palubovke tureckého Bodrumu Basketbol 73:78. V tabuľke zostali na…

    Putin sa prihovoril národu

    0icon

    Moskva 21. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Pavel Bednyakov)   Ruský prezident Vladimir Putin sa 21. novembra večer obrátil na…

    Ministerka kultúry Šimkovičová odovzdala laureátom ceny v oblasti kultúry za rok 2023

    0icon

    Ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová dnes odovzdala ceny ministerky kultúry laureátom za rok 2023. Počas slávnostného odovzdávania vyzdvihla prínos ocenených nielen pre oblasť kultúry…

    Greenpeace protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja, klíme nepomôže

    0icon

    Greenpeace Slovensko ostro protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja. Nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach podľa organizácie nepomôže s riešením klimatickej krízy z dôvodu, že…

    Spevák Ed Sheeran v lete pomohol Ipswichu k získaniu nového hráča

    0icon

    Anglický futbalový klub Ipswich Town v lete získal jednu z nových posíl aj zásluhou populárneho speváka Eda Sheerana. Potvrdil to generálny riaditeľ klubu Mark Ashton,…

    Lekárske odborové združenie: Dáta ukazujú, že súkromné nemocnice na Slovensku dostávajú viac ako štátne

    0icon

    Súkromné nemocnice sú podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) na Slovensku, s prihliadnutím na finančnú náročnosť rôznych výkonov, lepšie platené ako tie štátne. Všeobecná zdravotná poisťovňa…

    Stuttgart bude v najbližších týždňoch bez útočníka Undava

    0icon

    Berlín 21. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Tom Weller)   Nemecký futbalový klub VfB Stuttgart sa v najbližších týždňoch musí zaobísť bez útočníka Deniza Undava "Na stredajšom tréningu…

    FOTO DŇA