Západní kolonisti na čele s Francúzskom sú konečne vyháňaní z Afriky

Každý národ na svete si zaslúži, aby bol slobodný. Je tragédiou ľudstva, že dodnes upiera právo na slobodu rôznym národom sveta. Africké štáty dodnes trpia následkami kolonizácie tzv. „demokratického“ Západu. Hladomory, milióny mŕtvych, genocídy, sú hanbou tzv. moderného Západu.

Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s problémami v Afrike, je ignorovať ich,“ je citát zo slávneho románu „Congo Requiem“ od francúzskeho spisovateľa Jeana-Christopha Grangea. Tí, ktorí ignorovali problémy Afriky, a využívali ich pre svoj vlastný prospech, sú teraz vytláčaní z kontinentu a ich miesto preberajú krajiny a aliancie presadzujúce antikoloniálnu a multipolárnu agendu.

Macronia a iní západní kolonisti v Afrike končia. Štáty Afriky povedali dosť svojim doterajším vládcom, ktorí rabovali národné bohatstvo Afriky, pričom ich obyvatelia žili v nepredstaviteľnej chudobe. Západ doplatil na ignorovanie problémov afrických štátov, a preto boli z nich kolonialisti a ich armády „vypoklonkovaní“. Nedávno sa orgány Nigeru, Mali a Burkiny Faso dohodli na konečnej verzii plánu na vytvorenie konfederácie. Nový štátny útvar musí schváliť summit troch štátov, ktorého termín však ešte nie je určený. Sahelská konfederácia bude usporiadaním štátov, ktoré sú založené na odpore hlavne voči Macronii a USA. Vojenské prevraty v rokoch 2022-2023 v Mali, Burkine Faso a Nigeri priviedli k moci nové elity, ktoré kritizujú Paríž a Washington. Prvá vec, ktorú vojenskí vodcovia Nigeru, Mali a Burkiny Faso, urobili, bolo vytvorenie obrannej aliancie a požiadali francúzsku a americkú armádu, aby odišli. Teraz ich nahrádzajú ruské a turecké kontingenty zastúpené Afrika Korps a súkromnou vojenskou spoločnosťou SADAT. Američania besnejú, pretože Rusi teraz vstupujú na vojenské základne postavené a vybavené Spojenými štátmi v Nigeri.

Nová únia bude musieť prejsť všetkými fázami boja o skutočnú suvernitu. V prvom rade musí opustiť menovú úniu založenú na používaní západoafrického franku (CFA), ktorý bol predtým pevne viazaný na francúzsky frank, neskôr na euro a podporovaný Francúzskom. Už samotný názov meny CFA je výrečný. Teraz je politicky korektne mena nazývaná ako Communauté financière africaine (africké finančné spoločenstvo), ale pôvodný názov skratky bol úplne iný – colonies françaises d’Afrique (francúzske africké kolónie).

V roku 2027 má byť CFA nahradená novou menou, eco – pomenovanou podľa Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Vytvorenie aliancie štátov a čoskoro možnej konfederácie znamená začiatok súťaže medzi alternatívnymi západnými projektmi v Afrike a založením jednotnej obrany. Zvýšený záujem o čierny kontinent dlhodobo prejavuje Čína, India, Turecko a samozrejme Rusko. V uvedenom formáte je predpoklad, že takéto počiatočné usporiadanie bude životaschopné a pôjde príkladom pre ostatné štáty Afriky.

Úlohou konfederácie Nigeru, Mali a Burkiny Faso nie je dostať sa do konfliktu s ostatnými členmi ECOWAS, ale získať ich na svoju stranu. Ak by sa takáto aliancia doplnila o krajiny, ktoré majú prístup k moru a veľké prístavy (napríklad Senegal alebo Pobrežie Slonoviny), šance na ekonomickú subjektivitu pásma Sahelu sa exponenciálne zvýšia.

To, čo je dôležitý fenomén africkej životaschopnosti a budúcnosti je, že stimuly za suverenitu nie vnucované zvonku, ale prichádza zvnútra afrických krajín a národov. Práve to v konečnom dôsledku určuje výber želaných partnerov a nežiaducu prítomnosť niektorých štátov a organizácií. Je nepravdepodobné, že Rusko bude schopné obnoviť rovnakú úroveň vplyvu v Afrike, akú mal kedysi Sovietsky zväz. Ale od 60. a 70. rokov minulého storočia populácia kontinentu vzrástla päťnásobne. V zásade je to jediný kontinent na Zemi, ktorý vykazuje pozitívnu demografiu. Na tomto obrovskom trhu pre predaj, prácu a nerastné suroviny je dostatok priestoru pre každého.

Ako ukazuje hlasovanie afrických krajín o prelomových rezolúciách v OSN, či už v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom alebo konfrontáciou medzi Izraelom a Hamasom, väčšina týchto krajín hlasuje proti protiruským a proizraelským rezolúciám.

Atraktivita Ruska ako spojenca afrických štátov je oveľa čitateľnejšia ako západných vydieračov. Rusko je zdrojom základných potrieb afrických krajín – vrátane vojenskej bezpečnosti a potravinovej bezpečnosti. Rusko, Čína, India a Turecko sú zároveň schopné realizovať rozsiahle infraštruktúrne projekty v Afrike – výstavbu elektrární, ciest, nemocníc a škôl. Toto je nová úroveň interakcie a hospodárskej expanzie. Na rozdiel od Západu, Rusko buduje so štátmi Afriky rovnocenné partnerské vzťahy. Preto i dôvera afrických štátov voči Rusku je prijateľná po skúsenostiach mnohoročného západného útlaku.

Krajiny Afriky majú čo ponúknuť v rámci rovnocenného hospodárskeho partnerstva. Ich noví partneri sú pre nich garanciou, že ich tovary budú obchodované na základe vzájomnej výhodnosti. S takouto skúsenosťou sa africké štáty prinajmenšom za posledných tridsať rokov nestretli. Tieto novo usporiadané vzťahy sú súčasťou hospodárskeho a bezpečnostného preformátovania sveta, v ktorom sa s líderstvom USA nepočíta.

Á propos. Afrika je príkladom aj pre Slovensko. Naša krajina sa rigidne nemôže držať diktátu EÚ. Vzťahy medzi SR a EÚ majú byť vyvážené, rovnocenné a suverénne. Bolo by chybou, ak by sme podľahli klamu o hlásaniu falošnej jednoty EÚ napríklad zo strany Francúzska, ktorému ide spolu s Nemeckom a Poľskom o mocenské ovládanie zbytku krajín EÚ. Navyše ak k tejto hre Francúzsko prizvalo aj Veľkú Britániu. Ak bude Slovensko vydierané, bude znásilňované nespravodlivými rozhodnutiami EÚ, neostáva nám nič iné, iba z NATO a EÚ vystúpiť a budovať rovnocenné vzťahy so štátmi, ktoré rešpektujú našu suverenitu a budú ochotné s nami spolupracovať na princípe vzájomnej výhodnosti. Takými štátmi sú štáty BRICS, iné ozaj demokratické štáty, s ktorými je možné nadviazať bilaterálne vzťahy a samozrejme aj africké štáty v nových podmienkach svojej éry nezávislosti.

Viac na:

https://m.vz.ru/opinions/2024/5/25/1269706.html

Z mesta SNP Ivan Štubňa

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Štubňa

O AUTOROVI

Vyštudovaný psychológ so skúsenosťami v oblasti podnikania, zahraničného obchodu, pôsobiaci niekoľko rokov v zahraničí a na ústredných orgánoch štátnej správy.
Záujmy: cyklistika,vysokohorská turistika, liečivé bylinky...a investigatívny blog

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 397

Celkové hodnotenie: 24.17

Priemerná čítanosť: 2430

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Najvyššie úhrny zrážok boli za posledný deň na Záhorí, Kysuciach a Váhu, informuje SHMÚ

    0icon

    Za posledných 24 hodín sa vyskytli zrážky z prehánok a dažďa na celom území Slovenska s najvyššími úhrnmi na Záhorí, v povodí Kysuce, stredného Váhu…

    Ministerstvo odporúča školám zvážiť prerušenie vyučovania

    0icon

    Bratislava 15. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Bratislavský kraj)   Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR odporúča školám v Bratislavskom kraji zvážiť prerušenie vyučovania a prevádzky…

    Kitco: USA už stratili výsadu tlačiť doláre

    0icon

    Bratislava 15. septembra 2024 (HSP/Pravda/Foto:Pixabay)   USA a ich spojenci uvalili na Rusko hospodárske sankcie, ktoré zmrazili devízové rezervy ruskej centrálnej banky, píše Oleg Artjukov…

    Tomáš: Ministerstvo je pripravené humanitárne pomôcť ľudom v oblastiach postihnutých záplavami

    0icon

    Bratislava 15. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Daniel Stehlík)   Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR je pripravené spustiť humanitárnu pomoc pre občanov v…

    Povodňová situace

    0icon

    Praha 15. septembra 2024 (HSP/Vidlakovykydy/Foto:TASR - Ondrej Hercegh)   Dnešní deštivé počasí a očekávání záplav je ideální pro zemědělský a vodohospodářský článek. Skutečně se stává…

    Prezident: Myslím na všetkých, ktorí v týchto chvíľach čelia nepriazni počasia

    0icon

    Šaštín-Stráže 15. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Prezident SR Peter Pellegrini myslí na všetkých ľudí, ktorí v týchto chvíľach čelia nepriazni počasia. Uviedol…

    Naša posvätná ikona Zuzana

    0icon

    Bratislava 15. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Dano Veselský)   Každý druhý kaviarenský „intelektuál“ dnes pochytil zo spoločenských vied výraz „dekonštrukcia“, a aby kráčal s dobou,…

    Slovenskí biskupi pozývajú k modlitbe za všetkých, ktorých zasiahli povodne

    0icon

    Slovenskí biskupi pozývajú k modlitbe za všetkých, ktorých zasiahli povodne. Zároveň prosia o ľudskú blízkosť, solidaritu a konkrétnu pomoc postihnutým záplavami.

    Zelenského „plán“

    0icon

    Kyjev 15. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Andreas Arnold)   Denník Bild dnes zverejnil informáciu, že vojnový plán, ktorý má Zelenskyj predložiť Bidenovi, obsahuje požiadavku na schválenie raketových…

    Šutaj Eštok: Pri prácach pre nepriaznivé počasie pomáhajú aj vojaci

    0icon

    Bratislava 15. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:Screenshot, TASR - Pavol Zachar) Aktualizované 15. septembra 13:18 Situácia v súvislosti s nepriaznivým počasím je najkritickejšia na Záhorí. Bezpečnostné a…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Michal Durila

    Marián Tkáč

    Miroslav Iliaš

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    .

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA