Vyšiel článok v SME – https://domov.sme.sk/c/23329430/slovaci-v-rusku-nehraju-len-hokej-ale-aj-robia-vyskum-co-urobila-vojna-s-vedeckou-spolupracou.html – v ktorom som spomínaný i ja.
Podtitulka toho článku je “Proruské nálady sa vo vede neprejavili.” Preto prikladám moje odpovede na otázky redaktora Martina Vanča.
1. Vôbec som nevedel, že aj Vy pôsobíte v Dubne. Poslednú informáciu som mal o Vás takú, že UMB s Vami na jeseň nepredĺžila pracovný kontrakt. Ako sa Vám podarilo dostať sa do SÚJV v aktuálnej situácii?
Ohľadom nepredĺženia pracovného pomeru by som upresnil – pán dekan FPV UMB najskôr v apríli 2023 vypísal výberové konanie šité aj na moje docentské miesto na Katedre chémie. No pán rektor toto vypísané “výberko” začiatkom júla 2023 zrušil. Obvykle sa nové výberové konanie na predĺženie pracovného pomeru na univerzite nevypisuje, ak dotyčného tvorivého pracovníka už viac nechcú. Preto tento spôsob zrušenia môjho pracovného miesta si dovoľujem nazvať “rektorský hard-kill”. Podrobnejšie o celom píšem v blogovom článku (1).
Potom od septembra 2023 do konca apríla 2024 som pracoval ako učiteľ chémie na Gymnáziu Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Tam som sa dostal do polemiky s trans-sexualizmom, o čom vyšli dva články v konzervatívnych médiách (2a,2b) a tiež videorozhovor s Dannym Kollárom, kde vystupujem (“coming out”) z anonymity v zmienených dvoch článkov (2c).
A medzitým, od novembra 2023 som si vybavoval vedecké pracovné miesto v SÚJV, Dubna.
Dostať sa pracovať do SÚJV bolo pre mňa celkom jednoduché – mali voľné pracovné miesto pre zahraničného vedca, tak ma zobrali. Pomohlo aj to, že so SÚJV som mal predtým, ešte ako zamestnanec UMB, spoluprácu na diaľku, cez internet, a môj vedecký profil spadá do toho, čomu sa v SÚJV venujú.
Celkovo nie je zákaz pre občanov Slovenskej republiky vycestovať do Ruska a pracovať tam v akejkoľvek civilnej oblasti, základná podmienka je mať vybavené víza do Ruskej federácie, a to na zaklade pozvania od prijimajucej strany.
2. Čomu sa v SÚJV budete venovať? Kto je Vaším zamestnávateľom? Je to priamo SÚJV? (keďže ako vyslaný vedec tam pôsobiť nemôžete).
Zamestnáva ma – ako Slovenskom “nevyslaného” vedca – priamo SÚJV.
Moja vedecká náplň je v aplikácii metód relativistickej kvantovej chémie pre superťažké prvky a ich zlúčeniny, čo sú produkty v jadrových experimentoch, aké sa robia aj v SÚJV, a vedci potrebujú predpokladané chemické systémy bližšie charakterizovať.
V mimopracovnej oblasti sa blogovaním budem venovať šíreniu dobrého mena SÚJV, ruskej vedy a Ruska ako takého na Slovensku. Viď napríklad moje posledné posty na FB (https://www.facebook.com/miro.ilias).
Vzorom v pozitívnych postojoch k Rusku sú pre mňa niektori vládni poslanci a politici. Osobitne oceňujem aktivity pána podpredsedu Národnej rady Ľuboša Blahu v budovaní vzťahov s Ruskom. Vyzdvihujem aj pani ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú, ktorá obnovila kultúrnu spoluprácu s Ruskom. Verím, že sa vo vládnej koalícii nájde politická vôľa na obnovenie pozastavených aktivít Slovenskej republiky v tomto špičkovom vedeckom ústave s medzinárodnou účasťou (3).
3. Aká je v SÚVJ momentálne pracovná atmosféra v kontexte vojny? Riešite s kolegami aj vojnu? Sú medzi nimi aj takí, čo vojnu neschvaľujú a hovoria o tom? Zasahuje vojna alebo politický režim akýmkoľvek spôsobom do Vašej práce alebo do práce Vašich kolegov?
Z hľadiska platných pravidiel je SÚJV prísne apolitický, a nesmú sa na jeho pôde konať politické aktivity. Miesto majú aktivity odborné, ako sú vedecké semináre, ktorých tu beží mnoho.
Inak v SÚJV vládne pohodová pracovná atmosféra. S kolegami neriešime vojenský konflikt, ale hlavne naše príjemné pracovné veci. K tomu veci praktické, napríklad ohľadom ubytovania, či bežného života v Dubne, v Rusku, čo je pre mňa – nováčika v Dubne – dôležité.
Do samotnej tvorivej práce v SÚJV Dubna nezasahuje konflikt. Ukrajinské drony na Dubnu nenalietavajú. Do vedeckej práce nezasahuje ani štát. Vtedajsi Sovietsky zväz vytvoril perfektný, medzinárodne vedený ústav, takmer ideálne prostredie pre domácich a zahraničných vedcov. Keďže sú vytvorené výborné podmienky na vedeckú prácu, voľne použijem frázu “rabótajme, bratia” – t. j. venujme sa, milí kolegovia, tu v Rusku, našej obľúbenej vede.
Mrzutosťou v súvislosti s konfliktom sú sankcie voči Rusku, ktoré nám Slovákom mierne komplikujú cestovanie na Slovensko a peňažný styk s domovinou.
Este konštatujem, ze západne sankcie zamerané na izoláciu vedeckých pracovníkov z Ruska poškodzujú aj tých Rusov, ktorí nepodporujú špeciálnu vojenskú operáciu. Podla mňa je na škodu, že na vedecké konferencie v Európe nepozývajú prednášateľov z ruských inštitúcií. Keď vedcov z Ruska už nevítajú v Európe, vítajú ich v nezápadných krajinách Ázie, Ameriky či Afriky, a s týmito krajinami si Rusko ďalej prehlbuje svoje kontakty.
Inak v súvislosti so sankciami voči Rusku je zaujímavý prípad supravodivých magnetov, ktoré vyrába SÚJV. V rámci platných dohôd s nemeckým partnerským ústavom GSI (4a,4b) mali tieto špeciálne magnety ísť z Ruska do Nemecka, no pre sankcie dodávku zrušili. Koncom roka 2023 sa manažment nemeckej strany obrátil na SÚJV so žiadosťou o obnovenie prác na objednávkach na magnety, ktoré maju byt hlavnou zložkou cyklickeho urýchľovača SIS 100 v Darmstadte. A tak od februára tohto roku sa v SÚJV pracuje na výrobe a testovaní supravodivých magnetov pre nemeckych partnerov (4c).
4. Možno táto otázka je ešte predčasná, ale nebojíte sa, že bude pre Vás ťažšie publikovať v medzinárodných vedeckých časopisoch, keď máte ako afiliáciu uvedenú SÚJV?
Tohoto sa vôbec nebojím.
Nájde sa pár časopisov, čo odmietajú práce vedcov zo SÚJV (a z niektorých ďalších ruských inštitúcií), no na svete je omnoho viac iných indexovaných vedeckých časopisov, ktoré nerobia rozdiely medzi vedcami z Ruska a vedcami mimo Ruska.
Logika činnosti vedeckého časopisu je mať stály prísun kvalitných prác z celého sveta, a vyberať tie najlepšie z nich, lebo časopis robia práve publikované práce a ohlasy na ne. Nemá potom pre redakcie význam odrezávať sa od zdroja kvalitných prác len kvôli ruským pracoviskám ich autorov.
Takže aj túto “publikačnú” sankciu vedia v Rusku, kde pracuje mnoho vedcov, domácich i zahraničných, ľahko prekonať.
5. Ako dlho plánujete ostať v SÚJV?
Tak dlho, ako sa mi bude dať, určite minimálne rok.
Po strate docentskej pozície na UMB a po skúsenostiach s pôsobením v banskobystrickom gymnáziu je Rusko pre mňa akoby zasľúbená zem. Som tu v bližšom kontakte so svojimi doktorandami zo Štátnej univerzity v St. Petersburgu, a tesím sa, že ich uvidím tvárou v tvár, keď prídu za mnou sem do Dubny.
Okrem iných miest v Rusku by som rád, ako rusofil, navštívil aj mesto Doneck, metropolu novopripojeného (novoruského) regiónu Donbas. V rámci solidarity s miestnymi obyvateľmi, trpiacimi od roku 2014 ostreľovaním banderovským ukrajinským režimom, by som rád pre nich urobil nejaké akademické aktivity (prednáška, seminár) na Doneckej štátnej univerzite – Fakulta chémie. Rád by som spoznal aj poloostrov Krym.
6. Ktorí Slováci ešte pôsobia v SÚJV? Ja osobne mám informáciu o týchto: Ján Dubna, st., Ján Dubna ml., Michal Hnatič, Norbert Kučerka a Lukáš Mižišin. Viete ešte o niekom ďalšom?
Na túto otázku neodpoviem, lebo moji noví kolegovia si želajú zostať v anonymite. No okrem Slovákov sú v SÚJV ešte aj pracovníci z Česka a z Poľska.
Referencie
(1) https://blog.hlavnespravy.sk/32852/ako-si-univerzita-nakoniec-so-mnou-poradila/
(2a) https://standard.sk/581005/slovenska-skola-ucitelom-transrodovost-je-specialna-potreba-ziacku-oslovujte-ako-chlapca ;
(2b) https://www.hlavnespravy.sk/ucitel-gymnazia-vzdoruje-transagende-ziacku-odmieta-oslovovat-muzskym-zamenom/3466384 ;
(2c) https://www.youtube.com/live/rQFdgcNbooE?si=7Si-vFjG2BGYJHya
(3) https://blog.hlavnespravy.sk/33247/otvoreny-list-novemu-ministrovi-skolstva-vo-veci-akademickej-spoluprace-s-ruskom/
(4a) https://news.europawire.eu/fair-gmbh-and-the-joint-institute-for-nuclear-research-jinr-russia-sign-agreement-for-the-construction-of-magnets-for-particle-accelerator-7654321234565456890/eu-press-release/2015/04/30/20/48/38/34098/ ;
(4b) https://h2020-infra.misis.ru/en/news-events-publications/news/220-fair-and-jinr-conclude-contract-on-the-construction-of-magnets-for-particle-accelerator ;
(4c) https://expert.ru/nauka/ozhidaemaya-sverkhprovodimost/
Súvisiaci článok