Nie sme zvieratá! Ale prečo tak myslíme, konáme a žijeme?

Človek je človek a zviera je zviera. To je každému jasné. Je však tragické, ak človek, ktorý by mal stáť vyššie, žije, tvorí, rozmýšľa, správa sa a funguje na základe princípu, prevzatého zo zvieracieho sveta. Je to princíp boja! Na základe neho vyhráva silnejší, rýchlejší a úspešnejší.

Tento princíp je užitočný vo svete zvierat a prírody, pretože zaručuje zdravý vývoj prírodného sveta v najhrubšej hmotnosti. Na základe neho sa vyvíjal život na zemi od najjednoduchších foriem až po tie najzložitejšie. Až po ľudoopov. Nimi dosiahol prírodný vývoj svojho vrcholu.

Cieleným usmerňovaním pripravili bytosti prírody, stojace za správou prírodného diania, alebo inak povedané – bytostní, všetko potrebné pre inkarnáciu ľudských duchov do fyzických tiel ľudoopov. Naše telo pochádza zo zvieracieho sveta, ale naše vnútorné jadro, ktoré sa doň vtelilo, je vyššej podstaty, pretože pochádza z ríše Ducha. Naša podstata je ľudsky duchovná a svojim vývojom v hmotnom tele začala pôvodne zvieracie telo postupne pretvárať a zušľachťovať na svoj vlastný, ľudsky duchovný obraz.

Je preto úplne logické, že v začiatočných fázach nášho vývoja sme prevzali od zvierat aj ich základný princíp existencie, ktorý je princípom boja. Tak ale, ako ľudský duch postupne kultivoval pôvodné zvieracie telo do ľudskej podoby a na ľudský obraz, rovnakým spôsobom sme mali kultivovať i prírodný princíp boja. Tento princíp mal byť v ľudskom spoločenstve len prechodným stavom, pretože plne zodpovedá zvieracej podstate, ale absolútne nezodpovedá našej duchovnej podstate.

Úlohou a hlavným princípom ľudského duchovného druhu je niečo úplne iné! Je to úsilie o čistotu a o pomoc slabším, pretože v snahe udržiavať svoje vnútro čisté a pomáhať všetkým, ktorí pomoc potrebujú, spočíva vzostup človeka do ríše Ducha.

Z ríše Ducha sme ako nevedomé duchovné zárodky zostúpili do zvieracích tiel, zušľachtili sme ich do ľudskej podoby a našou úlohou bolo vymaniť sa aj zo zvieracieho princípu boja. A to prostredníctvom príklonu k pomáhajúcemu princípu, podávajúcemu pomocnú ruku všetkým slabším. V pochopení a realizovaní tejto skutočnosti spočíva osvietenie jednotlivca i celého ľudského druhu, pretože iba toto môže priniesť porozumenie, pokoj a mier na zemi. Medzi ľuďmi i medzi národmi.

Syn Boží Ježiš Kristus svojim učením o láske k blížnemu, ako k sebe samému, postavil na zemi hraničný kameň, od ktorého malo ľudstvo začať s aktívnym a masívnym prechodom od princípu boja k princípu pomoci slabším. K princípu vzájomnej podpory na ceste k duchovnému vzostupu.

Ako sa však ľudstvo zachovalo? Do akej miery sa dokázalo pozdvihnúť k princípu podpory a pomoci všetkým slabším?

V tomto smere sme absolútne zlyhali. Zvierací princíp boja sme vôbec neprekonali a nezbavili sme sa ho. Aj napriek určitému pozitívnemu posunu dopredu je tento princíp stále činný a ľudia sa podľa neho stále riadia.

Jediné, čo sme s ním urobili je to, že sme ho pokrytecky natreli na ružovo. Zmenili sme jeho vonkajšie formy, ale podstata zostala rovnaká. Zvieraciu podstatu princípu boja sme skryli za pojmy, ako je súťaž, konkurencia, alebo úspech. Za úsilie byť najlepší, najšikovnejší a najúspešnejší. Za snahu za každú cenu vyniknúť nad ostatnými.

A nevyhli sa tomu dokonca ani náboženstvá, ktoré mali prinášať svetu vzájomnú ľudskú láskyplnosť a prostredníctvom nej mier na zemi. Namiesto toho sa aj medzi náboženstvami rozmohlo vzájomné súperenie a vzájomná nevraživosť.

Vývoj vo stvorení sa však nedá zastaviť a čas určený na to, aby sa ľudstvo definitívne zbavilo prírodného princípu boja sa začína krátiť. A pretože čas od doby Pána Ježiša Krista až do dneška nebol v tomto smere správne využitý, prichádza Veľká očista, ako ďalší hraničný kameň, uzatvárajúci veľké časové obdobie, určené na dobrovoľné oslobodenie sa od prírodného princípu boja. Lebo ak doteraz, od čias Krista išlo o niečo, čo bolo postavené na dobrovoľnej snahe jednotlivca, teraz nastáva v tomto smere nutnosť posunu celku.

Tento posun, alebo transformácia ľudstva, bude vynucovaný tlakom Svetla. Tlak Svetla spôsobí, že každé úsilie vyniknúť nad ostatnými, alebo mnohé iné druhý uplatnenia zvieracieho princípu boja, privodia dotyčnému človeku nie slávu a uctievanie ako doposiaľ, ale zrútenie. Ľudia budú tlakom Svetla a vlastným bolestným prežívaním donútení začať sa odkláňať od najrozličnejších, pokrytecky maskovaných foriem zvieracieho princípu boja. Budú donútení začať sa konečne prikláňať k tomu, čo je úlohou a poslaním ľudského duchovného druhu. A my sa to už konečne buď naučíme a prejdeme Veľkou očistou, alebo sa to nenaučíme a Veľká očista pred nami zatvorí bránu k možnosti nášho ďalšieho jestvovania vo stvorení

To staré definitívne končí! Je najvyšší čas zbaviť sa toho zvieracieho v nás. Nastal čas zbaviť sa prírodného princípu boja vo všetkých jeho podobách a formách. Je čas vradiť sa do harmónie stvorenia a do súladu s Vôľou Stvoriteľa takým spôsobom, aký je od človeka Svetlom očakávaný.

A Svetlom je očakávané pozdvihnutie ľudského rodu nad jeho doterajšie jednanie, opierajúce sa o princíp boja, na úroveň vzájomnej pomoci a podpory pri našom spoločnom duchovnom vzostupe ku Svetlu.

Človek má konečne pochopiť a zrealizovať to jediné, čo ho robí človekom. Je to čistá vôľa a ochota pomáhať. Je to pomáhanie slabším a menej zrelým v ich duchovnom vzostupe, ktoré prináša mieru plný a harmonický život na zemi.

Jedine takýmto spôsobom človek správne napĺňa zmysel vlastného bytia. Takýmto spôsobom slúži zároveň Svetlu i ľuďom. Človek má pôsobiť, ako podporovateľ všetkého, čo sa snaží o dobro, čistotu a túži po Svetle. Má pomáhať a podporovať všetko slabšie, čo sa nachádza vo vývoji nižšie, ako je on sám, pričom sa počíta úplne každá pomoc blížnemu, i keby to malo byť len podanie pohára vody, ako o tom hovoril Kristus.

Každého, kto sa rozhodne takto žiť, to bude výrazne posúvať nahor v jeho vlastnom duchovnom vývoji a dozrievaní, pretože na pomáhajúce pôsobenie potrebuje človek v sebe nájsť a rozvinúť oveľa viac duchovných a duševných síl, ako pri uplatňovaní princípu boja. Potrebuje napríklad obrovské množstvo trpezlivosti, pri prekonávaní ľudských slabostí a ľudskej nezrelosti. Musí byť schopný porozumenia voči iným a musí dokázať neustále odpúšťať v uvedomení si, že väčšina ľudí nekoná zlo zo zlého chcenia, ale z nezrelosti a nevedomosti.

Preorientovanie sa ľudí zo zvieracieho princípu boja na duchovný princíp pomoci slabším, by však pozitívne ovplyvnilo nie len ľudskú spoločnosť, ale i svet prírody, pretože vyžarovanie ľudsky duchovne pomáhajúceho by kultivovalo, zušľachťovalo a pozdvihovalo i pôvodný prírodný princíp boja. Povznášalo by ho na novú, oveľa vyššiu úroveň.

Takáto vízia budúcnosti bola symbolicky vyjadrená slovami starozákonného proroka, predpovedajúceho, že „raz príde čas, kedy sa baránkovia budú pokojne pásť v blízkosti leva a on im neublíži.“ To znamená, že i princíp boja v prírode sa zmení.

A dôjde k tomu vtedy, keď „ľudia prekujú svoje meče na pluhy.“ Ide opäť o symbolické vyjadrenie toho, že raz príde v ľudskej spoločnosti doba, kedy meč, ktorý je symbolom princípu boja, bude prekovaný na pluh, symbolizujúci mieruplnú prácu pre pozemský a duchovný prospech blížnych, čo sa rovná prechodu ľudstva na princíp pomoci slabším. A to následne pretvorí i princíp boja v prírode na oveľa vyššiu a ušľachtilejšiu úroveň.

Staňme sa už konečne skutočnými ľuďmi, ktorých ľudskosť sa prejavuje ochotou pomáhať všetkému slabšiemu a vzájomne si pomáhať na spoločnej ceste k Svetlu. Toto je nádherná vízia budúcnosti ľudstva, ktorej naplnenie sa nezadržateľne blíži. Zostáva iba na nás, či dokážeme v tomto zmysle pretvoriť vlastnú osobnosť, aby sme sa tejto budúcnosti stali hodní.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Milan Šupa

O AUTOROVI

Som človek presvedčený o tom, že to skutočné, pravé a pravdivé je možné uvidieť len vnútorným zrakom.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 86

Celkové hodnotenie: 21.88

Priemerná čítanosť: 1038

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Za koľko miliárd by Ódor predal Slovensko?

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Foto:FOTO TASR-Pavel Neubauer)   „Zvoľme si odbornosť a slušnosť,“ vyzýva expremiér Ľudovít Ódor v predvolebnom videu na Facebooku. Má slušivý oblek, pokojný tón,…

  Zoroslav Kollár zverejnil ďalší pozdrav Milanovi Majerskému

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/YouTube/Foto: TASR - Martin Baumann)   Zoroslav Kollár zverejnil pokračovanie videa, v ktorom sa venuje predsedovi KDH Milanovi Majerskému. Zameral sa…

  Keď prsteň je corpus delicti

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Oficiálna správa z tlače: R. 1952 kopal železničiar pán František Elek základy domu č. 292 v Hrhove, okr. Rožňava,…

  Macronovo impérium sa rozpadá

  0icon

  Paríž 26. mája 2024 (HSP/spectator/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)   Macronovo impérium sa rozpadá, píše Jonathan Miller pre britský Spectator. Francúzske zámorské územia sa obrátili chrbtom k Parížu.…

  Maďarsko blokuje podporu Ukrajiny z ruských zdrojov

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Mehmet Emin MengĂĽarslan-Anadolu Agency)   Maďarsko zdržiava prijatie zákona, ktorý by umožnil Ukrajine profitovať zo zmrazených ruských aktív. Prvá platba do…

  Pred finále Francúzskeho pohára prišlo k stretu fanúšikov PSG a Lyonu

  0icon

  Niekoľko hodín pred finálovým zápasom Francúzskeho pohára medzi futbalistami Paríža Saint Germain a Lyonu (2:1) prišlo k stretu skalných priaznivcov oboch tímov. Na diaľnici vedúcej…

  Generál posiela odkaz koalícii: "Na dvoch stoličkách sa sedieť nedá"

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (HSP/Facebook/Foto: Screenshot)   Generál Jozef Viktorín (Republika) za posledné dni vníma dva momenty, pri ktorých sa pristavil na sociálnej sieti. Prvým…

  Krátkodobé a dlhodobé dôsledky posledného samitu Putin - Si

  0icon

  Moskva/Peking 26. mája 2024 (HSP/thehindu/Foto:TASR/AP-Rao Aimin/Xinhua)   Rusko-čínske vzťahy už dávno nie sú súkromnou záležitosťou oboch krajín, píše The Hindu. Ich stav a vývoj ovplyvňuje…

  ZVJS eviduje za minulý rok 45 priestupkových vecí

  0icon

  Bratislava 26. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) eviduje za minulý rok 45 priestupkových vecí. Vyplýva to z ročenky ZVJS za…

  Srdečné pozdravy z fronty

  0icon

  Praha 26. mája 2024 (HSP/vidlakovykydy/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)  Prezident Biden se prý nezúčastní mírového summitu o Ukrajině, který se má odehrát na začátku července ve Švýcarsku… To…

  Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

  Peter Lipták

  Miroslav Iliaš

  René Pavlík

  Marek Brna

  Peter Haršáni

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA