Zaoberám sa viac ekonomikou než politikou, takže sledujem kŕdle “čiernych labutí” prilietajúce na Slovensko v inom uhle: 1. Zaniká strojársky gigant TRENS a.s. Trenčín…správa z TA3 19.1.2024 … A viac okrem jediného článku v Pravde – nič. Ani v HN (to boli kedysi Hospodárske noviny, dnes je to webplátok antikomunistov a rusofóbov) nič, i keď sa tam zaoberajú “globálnymi ekonomickými javmi” a politické strany si tiež “nič nevšimli”, i keď… Slovensko zánikom strojárskej fabriky TRENS a.s. pred privatizáciou známej ako TOS (Továrny obrábacích strojov! Trenčín stráca svoju schopnosť vyrábať výrobné prostriedky cez fabriku, ktorá bola v slovenských rukách…
Vlastne, to mal už byť bod 2., lebo: Nastala veľmi smutná éra slovenskej spoločnosti a ekonomiky. Keďže už národné hospodárstvo Slovenska fakticky neexistuje, boli tu aspoň do roku 2024 ostrovčeky výrobného priemyslu, ktoré dokázali vyrábať stroje pre výrobu iných výrobných prostriedkov. Tak TOS Trenčín po roku 1990 po privatizácii bol premenovaný na TRENS a.s. Trenčín a mal to obrovské šťastie, že čerpal licenciu pôvodnej TOS na výrobu klasických horizontálnych sústruhov a dokázal vyvinúť rad obrábacích sústružníckych centier SBL a všetko už s pridanou hodnotou – CNC, teda čislicovo riadenými , dnes digitálnymi systémami riadenia. Exportoval svoju výrobu takmer do celého sveta, ale faktom je, že hlavným trhom boli ruskojazyčné teritóriá, teda nielen Ruská federácia, aj Ukrajina, Bielorusko, Kazachstan, aj do Tadžikistanu, Azerbajdžanu, Kirgizska,…ale aj a hlavne po roku 2014 po embargu do Turecka, Egypta, …teda až sa to tak nezhoduje s argumentom, že to “embargo na Rusko” ich zlikvidovalo.
Prečo žalieť za TRENSom? Mal licenciu! Licencia na výrobu kovoobrábacích sústruhov v sebe spája nielen technológiu, presnosť a opakovateľnosť výrobného procesu. Bola zdokonalená o tie nakupované alebo kooperované uzly ako CNC, rezné hlavy, nože, ale i o rad strojov, ktoré dokážu skutočne efektívne obrábať už rôzne kompozity ( dobré pre kozmický priemysel a námorníctvo), aj byť integrované do automatizovaných celkov spolu s podávačmi obrobkov, odoberačmi sústružených výrobkov, zmene technológií na diaľku (online) a hlavne – okrem licencie tu bolo vždy tých 100-150 skutočných majstrov -technológov a výrobcov. Viete, ako sa cení „ručná práca“ zhotovovania náročných kovových vretien a zostavovanie ložiskových sústav pre vysokootáčavé sústruženie? Viete, ako sa dosahuje mikrónová presnosť obrábania? To všetko vás v škole nenaučia…nevedeli to donedávna ani činske sústruhy, sotva kórejské, dnes možno už to vedia ruské sústruhy. Obrábacie centrá SBL v sérii napr. pracovali v záporožskom výrobnom podniku na výrobu leteckých motorov MotorSyč na Ukrajine, ale i v závodoch Euratom, vo veľkom ich nakupovali Turci, Egypt. atď. A z exportu mal priamo z daní z predaja veľa aj štátny rozpočet SR (čo pri automobilkách z dani z predaja nemá!).
Mali sme vtedy teda vlastnú výrobu vo vlastníctve v slovenských rukách!
No a to všetko sa končí! Liecnciu predajú – alebo im to české firmy ako ASPA, FERMAT – odoberú, stroje sa odpredajú za babku, ľudí ak už neprepustili – tých majstrov – dajú na Úrad práce, budovu predajú a pozemky – lukratívne uprostred mesta – predajú…a basta…čierna labuť teda prvá – pristála! Nečakane…
Odporúčanie vláde SR a ministerke hospodárstva SR D.Sakovej: Vezmite TRENS do svojich rúk, spravte z neho štátny podnik, teraz je čas, keď sa neozvali zamestnanci a nechceli zamestnaneckú samosprávu, zamestnanci sú rady ak im z garančného fondu zaplatia dve ušlé mzdy a pošlú ich na trenčiansky Úrad práce.