Bdejte! Volanie k strážcom plameňa

Ak do ohňa ustavične pravidelne neprikladáme, začne slabnúť a nakoniec vyhasne. Žiaľ, v ľudskej povahe je zakorenená lenivosť, čo sa prejavuje tak, že to, čím sme na začiatku horeli a úplne nás to spaľovalo, začne postupne nebadane chladnúť, až to v nás nakoniec vyhasne.

Takýmto spôsobom skončili mnohé vrúcne lásky, ktoré napokon úplne vychladli. Takýmto spôsobom prichádzame o silné prvotné nadšenie pre mnohé veci, ktoré sa postupne vytráca a zmení v stereotyp bez nadšenia.

A žiaľ, takýmto spôsobom často končí aj na začiatku silné a strhujúce duchovné prežívanie. Aj naša viera býva často spočiatku silná, vrúcna a horúca, ale časom postupne chladne a stáva sa vlažnou. Stáva sa už len formálnou, bez vnútorného ohňa.

A k takémuto niečomu dochádza i u ľudí, ktorí sa dopracovali k najvyššiemu duchovnému poznaniu na zemi, obsiahnutému v Posolstve Grálu. Aj v tomto prípade sa stáva, že dôjde k vnútornému citovému vyprázdneniu tak, že zostane len vonkajšia škrupina. Zostane len niečo, čo je uchopené rozumom, o čom sa s inými rozpráva, alebo polemizuje, avšak silný citový náboj, ktorý je rozhodujúci, začína postupne chladnúť.

Úplne pri všetkých veciach však platí, že človek by ich mal prežívať neustále tak silne a tak intenzívne, ako keď sa s nimi stretol prvý krát. Ako keď prvý krát zasiahli jeho dušu a cit.

Človek musí žiť vždy plne citovo tak, ako keby všetky veci boli pre neho stále nové. Či už je to láska, duchovné poznanie, modlitba, alebo niečo iné. Všetko by malo byť natoľko citovo živé, ako keby sme to práve dnes objavili.

V tomto spočíva živosť ducha! Nikdy by sme nemali dopustiť, aby sa nám zásadné veci nášho bytia vnútorne ošúchali, zovšedneli a vybledli. Všetko podstatné v nás by malo stále žiariť, ako nové a citovo živé. Presne tak, ako je to u detí, ktoré žijú každý deň v plnohodnotnosti citového prežívania.

Práve kvôli tomu, že my ľudia máme tendenciu pomaly vo všetkom kĺzať nadol, až k zovšedneniu a vyblednutiu vecí, ktoré sme na začiatku neraz prežívali priam strhujúcim spôsobom, práve kvôli tomu boli prednesené slová, že prví budú poslednými a poslední prvými.

Čo to znamená?

Znamená to, že tí poslední budú mať to najcennejšie, čo vôbec človek môže mať. A síce, horúcu a vrúcnu citovú živosť, súvisiacu s duchovným poznaním, s modlitbou, s láskou, alebo s niečím iným.

Lebo žiaľ tí prví, ktorí sa k tomuto všetkému dostali skôr, z hľadiska nedokonalosti ľudskej povahy stratili časom tú intenzitu vrúcnej živosti, akú mali na začiatku, a všetko v nich sa nachádza v procese postupného blednutia a citového vyprázdňovania.

A práve preto sa stanú prví poslednými a poslední prvými. Preto budú mať tí prví v rukách už len prázdny obal, zatiaľ čo tí poslední budú držať v rukách plnohodnotnosť. A to skrze silný, nevyblednutý a svieži náboj citovej vrúcnosti.

Stáť vedome, ako vedomá ľudská bytosť vo stvorení, v sebe zahŕňa poznanie našich ľudských predností, daností, ale aj slabostí. O našom sklone k určitým slabostiam máme vedieť a máme sa ich snažiť vyvarovať.

A práve preto sa máme stať strážcami plameňa! Strážcami večného ohňa vnútorného citového nadšenia! Citového nadšenia, o ktoré by sme v zásadných životných veciach nemali nikdy prísť. Takéto niečo by sme nemali nikdy dopustiť.

A čo konkrétne by to malo byť? Ktoré veci by v nás nikdy nemali vyblednúť a mali by zostať stále živé, nové a také, ako prvý krát? Čo v nás má stále nezmenené silne citovo horieť?

V prvom rade je to čistá radosť z vedomého bytia, naplnená vďakou Stvoriteľovi. Každý deň sa má stať dňom takejto radosti. Máme žiť vnútorne čistý a detský radostný život na zemi. A máme byť za to vďační Stvoriteľovi, ktorý nám to umožnil a umožňuje. Ktorý nám dáva každodenne príležitosť detsky sa radovať z tých najobyčajnejších vecí. Z nového dňa, z prírody, zo zdravia, z rodiny, z priateľov a z mnohých iných vecí, ktoré nám robia radosť a tešia nás.

V druhom rade je to radostná práca a radostné tvorenie ku cti Božej. Je to možnosť a dar chváliť nebeského Otca všetkými svojimi každodenne vykonávanými činmi. Je to radostný čin, ktorý sa stáva modlitbou. Modlitbou radostného činu, konaného ku cti Pána. Takýmto spôsobom môžeme našu radosť, pociťovanú z toho, že niečo tvoríme a robíme, premeniť v modlitbu chvály Najvyššieho.

Za tretie je to snaha o čoraz dokonalejšie a hlbšie poznávanie Vôle Stvoriteľa, a samozrejme, aj jej napĺňanie.

Má sa to diať v dvoch rovinách. V rovine vedomej a podvedomej.

V rovine vedomej ide o neustálu chuť poznávať stvorenie. Chuť vedome poznávať jeho zákony a napĺňať ich v každodennom živote.

V rovine podvedomej ide o citový prístup ku všetkému, čo k nám prichádza a čo z nás vychádza. Lebo cit je hlasom nášho ducha. Prostredníctvom citu nám náš duch ukazuje, ako sa máme správne zachovať v každodenných situáciách tak, aby sme v nich jednali v súlade s Vôľou Stvoriteľa, ktorú máme vtlačenú do svojho ducha. Do svojho najhlbšieho ja, prejavujúceho sa citom a hlasom svedomia.

No a za štvrté by v nás mal neustále horieť jasný oheň dobrého chcenia, prejavujúci sa snahou nijakým spôsobom neublížiť blížnym a nespôsobiť im nijakú ujmu ani len v myšlienkach.

Tieto veci by sme mali v sebe stále znovu a znovu objavovať a oživovať. Mali by v nás zostávať stále nové. Nikdy by nemali vyblednúť, alebo ochladnúť.

Toto je oheň, ktorý máme stále strážiť a neustále doň prikladať, aby vždy horel jasným plameňom. Aby nikdy nezačal slabnúť a nikdy nevyhasol.

Lebo každá nastávajúca vlažnosť v tomto smere je postupným úpadkom, ktorý môže byť tak pomalý a nenápadný, že ho ani sami nezbadáme. Až napokon, pred súdnou stolicou Pána zistíme, že z toho, o čom sme sa domnievali, že to máme pevne v rukách, zostala len prázdna škrupina a prázdny obal, bez živej citovej vrúcnosti a bez živého citového jadra.

Každý z nás má k tomu tendenciu. Poznajme preto túto svoju ľudskú slabosť a v nijakom prípade nedopusťme, aby nás vnútorne vyprázdnila a pripravila o všetko. To sa nám ale nemôže nikdy stať, ak vždy zostaneme bdelými strážcami plameňa. Ak si v sebe udržíme posvätný oheň nadšenia pre veci Božie. Pre veci večné, pravé a skutočne hodnotné.

Ignis Dei! Oheň Boží! Oheň nadšenia pre veci Božie! Jeho udržanie je životne dôležité práve v dnešnej dobe rozumového chladu, rozumovej racionality a rozumovej vypočítavosti.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Milan Šupa

O AUTOROVI

Som človek presvedčený o tom, že to skutočné, pravé a pravdivé je možné uvidieť len vnútorným zrakom.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 51

Celkové hodnotenie: 22.05

Priemerná čítanosť: 1011

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Smer-SD sa môže rozhodovať medzi týmito stranami

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2023(TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Strana Smer-SD má momentálne na výber osloviť Hlas-SD a pokúsiť sa o spojenectvo s tretím koaličným partnerom. Rozhodovať sa…

  V okrese Senica spadlo malé lietadlo

  0icon

  Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR prijalo na tiesňovú linku informáciu o páde malého lietadla v okrese Senica. Na miesto vyslali ambulanciu rýchlej lekárskej…

  Píšu o nás v zahraničí

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Svetová tlač sa dnes zaoberá výsledkami volieb na Slovensku, pričom z toho, že zvíťazil Robert Fico, cítiť obavy…

  NAŽIVO: Deň po voľbách sa začína veľká hra. Šimečka: Urobíme všetko pre to, aby Smer-SD nezložil vládu

  0icon

  Ako to dopadlo v jednotlivých okresoch. [caption id="attachment_3275704" align="aligncenter" width="1217"] Ako to dopadlo v jednotlivých okresoch.[/caption]

  Michaličková v Tangeri 22., víťazkou sa stala Nemka Tertschová

  0icon

  Slovenská triatlonistka Zuzana Michaličková obsadila na podujatí Svetového pohára v marockom Tangeri 22. miesto. V nedeľných pretekoch dosiahla čas 1:00:45 hodiny a za víťaznou Nemkou…

  Prezidentka poverí v pondelok Roberta Fica zostavením vlády

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok) Aktualizované 1. októbra 2023 15:48 Prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti vyhlásila, že poverí víťaza volieb Roberta Fica…

  Vášáryová nazvala časť voličov "nesystémovými voličmi a vyslovenou spodinou"

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2023 (Novinky.cz/HSP/Foto: Screenshot)   V rozhovore pre portál Novinky.cz sa Magda Vášáryová vyjadrila, že najpravdepodobnejšie zloženie budúcej vlády, teda Smer SD, Hlas…

  Sagan sa rozlúčil s cestou deviatym miestom na Tour de Vendee

  0icon

  Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil na svojich záverečných cestných pretekoch Tour de Vendee 9. miesto. Trojnásobný majster sveta oznámil svoj koniec vo WorldTour v januári…

  Vysvetlili, prečo tento rok nebude spočítaných 100 % hlasov

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Daniel Stehlík) Aktualizované 1. októbra 2023 16:09 V jednom okrsku v Prešovskom kraji sa nepodarilo sčítať hlasy a výsledky budú neplatné.…

  Dobré ráno Slovensko. Fico is back

  0icon

  Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/Foto: Facebook)   Komu dobre, komu nie. Populácia Slovenska sa dnes zobudila do slnečného rána, ale nie všetci boli vysmiatí. Mimovládkari,…

  Vášeň v Tebe

  Je biely zvyšok na zemine v kvetináči pleseň alebo kal? Skôr ako začnete konať, venujte pozornosť dvom veciam

  0 icon

  1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Biele zvyšky na zemine v kvetináčoch sú bežným javom. Rovnako častý je aj dôvod na obavy, najmä keď sa začneme pýtať, čo je príčinou jeho vzniku. Ako zistíte, či ide o pleseň alebo o neškodnú, ale nevzhľadnú usadeninu?

  Jesenný tekvicový a pomarančový džem bez pasterizácie. Chutný doplnok do koláčov, croissantov a palaciniek

  0 icon

  1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Práve prebieha najväčšia tekvicová sezóna. V súčasnosti ich vídame nielen v obchodoch s potravinami, ale aj v stánkoch. Hoci väčšina ľudí si z nich zvykne pripravovať slané jedlá, tekvice rovnako dobre fungujú aj v sladkých konzervách. Odporúčame najmä recept na sladký a citrusový tekvicový…

  Bude rok 2024 špeciálnym priestupným rokom? Môžete to skontrolovať pomocou dvoch jednoduchých pravidiel

  0 icon

  01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Priestupný rok je kalendárny rok, ktorý sa predlžuje o 1 deň. Namiesto štandardných 365 dní ich bude 366. Táto udalosť nastáva raz za 4 roky. Ako vypočítať, či je daný rok priestupný a odkiaľ tento názov pochádza? vysvetľujeme.

  Dôležitá starostlivosť o maliny. Jesenný rez pre zdravé a bohaté ovocie

  0 icon

  01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prerezávanie malín je pre tieto rastliny nevyhnutným postupom. Mali by byť rezané, pretože to má pozitívny vplyv na ich úrodu a násadu plodov. Čoskoro budeme môcť realizovať jesenný rez. Kedy presne to musíme urobiť a ako? Naučte sa všetky tajomstvá rezania, aby maliny plodili…

  Cuketový kečup: Zdravá a chutná alternatíva k paradajkovej omáčke

  0 icon

  01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Priaznivci zdravej výživy, jednoduchých surovín a lahodnej chuti určite ocenia výhody cuketového kečupu. Tento unikátny produkt si získal srdcia mnohých používateľov internetu vďaka jednoduchej príprave a nedostatku zbytočných chemikálií a zlepšovákov. Ako pripraviť cuketový kečup doma? Dáme vám tip.

  Armádny Magazín

  Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

  0 icon

  Rusko, 1.október 2023 - Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia

  Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

  0 icon

  Slovensko, 1.október 2023 - Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to

  Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

  0 icon

  Rusko, 1.október 2023 - Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročn

  Vojenský expert: "Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra"

  0 icon

  Rusko, 1.október 2023 - Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity, naprie

  Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

  0 icon

  USA, 30.september 2023 - Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji. V…

  TopDesať

  Pracie gély v domácnosti: Tieto triky určite nepoznáte

  0 icon

  Pracie gély na prádlo dokážu oveľa viac, ako len vyprať oblečenie! Zisti, či by si vedel v domácnosti využiť výhody pracieho gélu aj inde ako v kúpeľni. Pracie gély sú skvelou alternatívou k iným pracím produktom. Gél na farebné a biele pranie je základným vybavením každej kúpeľne. Môže sa používať na pranie nohavíc, košeli, jemných…

  Neohľaduplnosť ľudí nemá hraníc. Neuveríte vlastným očiam!

  0 icon

  Neohľaduplnosť ľudí: Na internete existujú komunity, ktoré sa venujú správaniu blbcov. Ľudia v nich zverejňujú svoje príbehy a uvažujú o tom, kto sa mýli a kto by si mal svoje chyby priznať. "Mal som sa manželke vyhrážať rozvodom?" "Bolo správne predať dom bez toho, aby som jej to povedal?" Je tu…

  Prečo ľudia dávajú alobal za router? Funguje to?

  0 icon

  Prečo ľudia dávajú alobal za router? Tento prekvapivý trik by mohol byť liekom na to, keď vaša Wi-Fi dostane záchvat vyrovnávacej pamäte - je to pravda, alebo len ďalší technologický mýtus?  Predstavte si, že je útulný piatkový večer doma a vy ste sa usadili, aby ste si pozreli svoj obľúbený…

  Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou?

  0 icon

  Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou? Nie všetci majú tú možnosť vlastniť záhradu. Tí, čo ju nemajú k dispozícii, využívajú práve balkóny ako svoju odpočinkovú mini záhradku a zároveň aj ako vonkajšiu obývačku počas leta. Na balkóne nemusí byť prázdno ani v zime. Nebudeš tam môcť síce…

  Celebrity zachytené na fotografiách z detstva

  0 icon

  Dnes si ukážeme celebrity zachytené na fotografiách z detstva. A čo vy, máte radi svoje fotografie z detstva? Nasledujúce fotografie vás prinútia znova listovať vo svojich rodinných albumoch. Nič sa nevyrovná tomu sladkému pocitu nostalgie, ktorý zažijete, keď si pozriete fotografie z detstva. Tak ako mnohí z nás, aj celebrity…

  FOTO DŇA