Kolektívna vina v 20. storočí a dnes – trojaký meter

V poslednej dobe dosť často počuť výhrady opozičných politikov a aj „alternatívnych“ mediálnych komentátorov a analytikov k tzv. „dvojakým metrom“ súčasného režimu v rôznych otázkach. Kto čítal moje blogy, tak vie, že slovo „alternatíva“ dávam do úvodzoviek preto, lebo v mojich očiach sa tu o skutočnú alternatívu nejedná. Títo samozvaní „alternatívci“ totiž analyzujú alebo komentujú dôsledky chaosu v spoločnosti, príčinami sa však zásadne nezaoberajú a riešenia nenavrhujú, česť výnimkám. Výzva „Voľte nabudúce zodpovedne!“, ktorú zvyčajne počuť v „alternatívnych“ médiách, je totiž len prázdnym a takmer populistickým zvolaním. Dobre sa to počúva, ale to je tak všetko, čo sa prínosu pre poslucháča a spoločnosť týka.

A teraz k tým „dvojakým metrom“. Tiež som ich dal do úvodzoviek, lebo aj toto treba uviesť na správnu mieru. Napríklad, v poslednej dobe som na troch rôznych „alternatívnych“ rádiách počul o „dvojakom metri“ pri posudzovaní kolektívnej viny Rusov a Ukrajincov v prebiehajúcom konflikte. Ak niekto napríklad Ukrajincov nazve „banderovcami“ alebo „nacistami“, tak je to vládnou mocou označované ako „kolektívna vina“ a to sa vraj nesmie, avšak ak niekto Rusom zakazuje účasť na športových podujatiach, alebo zakazuje hranie ich umeleckých diel, tak to je už v poriadku a o „kolektívnej vine“ nepadne ani slovko.

Mnohí z vás si teraz myslia, že veď takto to naozaj v súčasnosti beží. Áno, beží, má to však historický háčik, alebo skôr háčisko. Pretože tak súčasná moc, ako aj akadémia, ale aj politická opozícia a mediálna „alternatíva“, teda prakticky široká inteligencia, sa dopúšťajú kolektívnej viny voči Nemcom v 20. storočí. Na Slobodnom vysielači nedávno zaznel typický názor, že Sudetských Nemcov, ktorí prijali ríšske občianstvo, bolo podľa jednaní v Jalte a Postupimi správne vyhnať z Čiech (údajne 200 tisíc mŕtvych; po vojne!), teda ich stáročných domovov, len aby už konečne zavládol pokoj víťazov. Toto už nie je „kolektívna vina“? – „Ale veď to je iné, oni si to zaslúžili“, ako keby som už mnohých z vás počul. Tu krátko pripomeniem môj blog „Niekoľkokrát malo Slovensko šťastie sprostých, ďalší raz ho už nemusí mať“ (škoda že sa k nemu nikto odborne nevyjadril), kde som pripomenul dve z hlavných príčin 2. svetovej vojny, o ktorých sa verejne nehovorí, a to

1)    podvod pri vzniku Poľska jeho založením aj na nemecky obývaných územiach

2)    ako aj poníženie Sudetských Nemcov v 1. ČSR na úroveň menšiny, hoci ich bolo viac ako nás Slovákov.

Keď už je teda reč o viacerých metroch, tak ja by som potom „kolektívnu vinu“ uplatňovanú voči Nemcom (ignorovanú všetkými), Rusom a Ukrajincom videl ako meranú nie dvojitým, ale priam trojitým metrom. A „alternatíva“ je v tomto práve tak vinná ako aj vládnuca moc a kolaborujúca akadémia.

Na toto všetko poukazujem preto, že bez správneho pochopenia svetovej vojny 1914-1945 sa ani po mnohých desaťročiach ďalej nepohneme. Historické klbko chaosu tu treba začať rozmotávať PO ČASOVEJ OSI ZĽAVA. Začať najprv sebakriticky o 1. ČSR vzniknutej na úkor Sudetských Nemcov a pokračovať potom objektívnym zhodnotením 1. Slovenského štátu. Bez tohto rozmotania bude chaos v našej spoločnosti pokračovať naďalej.

 

Linky:
Korene dnešnej doby (video)
Problémy dnešnej doby (video)
Genesis of the Western Worldview (kniha; kto má kindle, tak zadarmo)

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Zdeno Drdol

O AUTOROVI

Zdeno Drdol (1958, Zvolen), RNDr., pracoval v oblasti informačných technológií na Slovensku, v Kanade, v USA a vo Švajčiarsku prevažne ako konzultant vo viacerých renomovaných firmách, ako napr. Harvard University, Dow Jones, General Electric, Texas Instruments, Bank of Montreal, Credit Suisse alebo UBS.
V posledných rokoch sa venoval vývoju západného svetonázoru, o čom vydal aj jednu knihu, dostupnú na Amazone.
Od r. 2006 žije vo Švajčiarsku.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 31

Celkové hodnotenie: 9.18

Priemerná čítanosť: 957

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Slovensko poskytlo Libanonu humanitárnu pomoc

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko poskytlo zdravotnícky materiál pre libanonské ministerstvo zdravotníctva. Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR zo svojich zásob…

    Drucker: Som minister školstva, o žiadnu inú funkciu nemám záujem

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister školstva SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) nemá záujem o žiadnu inú funkciu. Zdôraznil, že je zodpovedný…

    V Ivanke pri Dunaji odhalili pamätník obetiam leteckého nešťastia poštovej linky

    0icon

    Na okraji obce Ivanka pri Dunaji odhalili v piatok pamätník obetiam leteckého nešťastia poštovej linky z februára 1977, pri ktorom zomreli štyri osoby. Výstavbu iniciovalo…

    Uhrík vyvíja aktivity na normalizáciu vzťahov EÚ s Ruskom

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenský poslanec europarlamentu Milan Uhrík (hnutie Republika) sa stal členom medziparlamentnej delegácie pre spoluprácu s Ruskou federáciou Hoci diplomatické…

    Rozhodnutie o hoteli Kyjev v Bratislave by možno mohlo padnúť do konca roka

    0icon

    Rozhodnutie o tom, či bude bývalý hotel Kyjev spolu s obchodným domom Prior v Bratislave vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, by mohlo padnúť do konca…

    Hlasité preskúšanie sirén v Rakúsku s možným presahom na prihraničné územie Slovenska

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zajtra, 5. októbra sa od 12.00 do 12.45 na celom území Rakúska vykoná hlasná skúška sirén a tiež celoštátna…

    Samojediný Danko

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR-Jakub Kotian)   Andrej Danko je expert a preborník v sebaľútosti. Všetci to dávno vieme, že niet na slovenskej politickej scéne…

    Meta Defence: Kolaps je blízko, AFU už nemá žiadne rezervy

    0icon

    Kyjev 4. októbra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   Po strate Ugledaru sa situácia ukrajinských síl na Donbase stala katastrofálnou, píše Konstantin Olšanskij v novinách Svobodnaja Pressa…

    Normy FIFA sú v rozpore s právom EÚ, rozhodol Súdny dvor Európskej únie

    0icon

    Luxemburg 4. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Niektoré prestupové pravidlá Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sú v rozpore s právom Európskej únie. V piatok to uviedol Súdny…

    Juraj Gedra vyvolal rozruch v nadácii Zastavme korupciu: Keď píšete, tak píšte pravdu

    0icon

    Bratislava 4. októbra 2024 (HSP/Facebook/ Foto: Screenshot Facebook video)   Juraj Gedra (SMER-SSD) navštívil nadáciu Zastavme korupciu, aby ukázal, ako sa robí špinavá politická kampaň…

    FOTO DŇA