Ako uvažuje Orbánove Maďarsko o vojne ? – 1 časť.

Prezidentka varuje celý svet pred udalosťami na Slovensku a pred tým,aby sme sa nevydali maďarskou cestou a prestali podporovať dodávky zbraní na Ukrajinu.

 

V niekoľkých blogoch prinášam voľný preklad podstatných častí prednášky Vukicsa Ferencza, maďarského pegagóga na Univerzite verejných služieb, podplukovníka, analytika a  odborníka na otázky bezpečnosti. Prednáška trvá takmer dve hodiny, celú si ju v maďarskom jazyku môžete vypočuť tu  Vukics Ferenc – A háború utáni Magyarország. Miklósfa 2023.06.01. – YouTube

 

Aby sa čitatelia mohli zamyslieť na tým, čo môže formovať maďarský postoj k vojne na Ukrajine.

 

“V susedstve prebieha vojna, hoci myslíme, že nie až tak blízko, ale dosť blízko na to, aby nás zaujímala, keby sme napríklad žili v Brazílii  alebo v Argentíne, asi by  to bolo iné, ale keďže sa jedná o blízky vojenský konflikt, tak nás zaujíma.

 

Navyše pred niekoľkými desiatkami rokov sme boli konfrontovaní s tým, čo sa stáva, keď sa rozpadáva jedna krajina, keď začal juhoslovanský konflikt. Tam sme tiež pozorovali ako sa krok za krokom situácia eskalovala a ako sa môže zmeniť na genocídu, teda tak, ako to v skutočnosti nikto nechcel. Teda väčšina tam žijúcich obyvateľov to vôbec nechcela a nakoniec ich tam predsa dostali.

 

Keď bosniansky prezident Izetbegovič pristal na to, že sa dohodne s Chorvátmi a Srbmi a podpíšu mierovú zmluvu, navštívil  ho americký veľvyslanec v Juhoslávii, v Belehrade, a ubezpečil o bezpodmienečnej podpore zo strany USA armádu Izetbegovica, ktorá inak stála pred porážkou. To viedlo k tomu, že Izetbegovic odmietol podpísať mierovú zmluvu pripravenú európskymi krajinami, ale rozhodol sa pokračovať v boji na základe americkej podpory. Dôsledkom toho bolo, že sa v južnej časti Juhoslávie, objavili džihádisti, financovaný Američanmi, ktorý nehovorili jazykom obyvateľstva, nerozumeli mu, a výsledkom bolo rozpútanie brutálnej vojny. Jedna strana ukázala určitú mieru brutality a druhá sa snažila dokázať, že je schopná ešte väčšej brutality. Rany z tejto vojny sa dodnes nevyliečili. Vidíme to aj na situácii v Kosove, darmo prebehli dlhé roky, a pocit krivdy nepominul.  Ak vieme, že Juhoslávia je sud s pušným prachom, keď sa poobzeráme okolo seba, vidíme viacero takýchto sudov s pušným prachom. A tu sa natíska otázka, aká budúcnosť čaká nás. Kto má deti, kto má plány do budúcnosti, kto niečo očakáva od života, toho trápi ako sa vyvinú udalosti.

 

 

 

Obyvatelia východnej Európy vymierajú. To, čoho sme teraz svedkami, je vymieranie civilizácie. Od roku 1980 tohto obyvateľstva sústavne ubúda. Nerodí sa toľko detí, aby nahradilo obyvateľov v týchto krajinách. Keď som chodil do školy, učili sme sa, že Maďarsko má 10,9 milióna obyvateľov. V súčasnosti tu žije 9,3 milióna Maďarov tak, že spoza hraníc sa prisťahovalo približne milión obyvateľov. A v rovnakej situácii je celá východná Európa, je úplne jedno či hovoríme o Rusoch, Chorvátoch, Poliakoch, Slovákoch. Najlepšie sú na tom Češi, kde sa rodí 1,9 dieťaťa.

 

Na udržanie počtu obyvateľov v krajine je potrebné 2,1 dieťaťa, čo sa u nás nerodí, takže sme v pomalom procese vymierania. A z detí, ktoré sa u nás narodia, ktoré vychováme, vyškolíme, sa podstatná časť rozhodne, že opustí krajinu a bude žiť v zahraničí, kde bude plátať tie medzery, ktoré si spôsobila západná spoločnosť. Keď si uvedomujeme, že sa rodí menej detí, z nich mnohé nebudú pracovať  v Maďarsku a chrániť záujmy Maďarska, jedná sa o proces, ktorý sa postupne zrýchľuje. Tým, že  ľudské a materiálne zdroje, ktoré nám tu ostanú budeme vynakladať na to, aby sme sa zahrali na „ kozácky tábor“ strážiaci hranice, že budeme míňať peniaze na to, aby sme držali veľkú armádu, nakupovali predražené zbrane.

 

V súčasnosti komisia zložená zo zástupcov demokratov a republikánov prešetruje, v akých cenách Pentagon nakupuje zbrane. Sú veľmi predražené. Napríklad také rakety Stinger, začiatkom 90 rokov sa dali kúpiť za 20000 dolárov, teraz sa predávajú za 400000 alebo 200000, podľa typu,  aj keď zohľadníme infláciu, aj tak sú ceny 7 násobné. Nech nikoho nepomýli to, keď sa tu hovorí o tom, že sa zvýšia výdavky na zbrojenie na 2% HDP, že za to nakúpime viacej zbraní. Nie kúpime rovnaký počet, alebo 2x alebo 3x drahšie. Teraz keď sa vyčistia sklady zbraní v jednotlivých krajinách vo vojnovom konflikte, nové zbrane sa budú predávať extrémne predražené. Americká vyšetrovacia komisia, ktorá vyšetruje prehnané ceny, zistila, že na niektorých zbraniach je až 40 násobný zisk. Zbrojárske firmy navyše dodávajú zbrane bez technologického popisu zbraní, čo je ich  tajomstvom, a preto ak sa zbraň pokazí, môže ju opravovať len zbrojárska firma, pričom pri nákupe zbraní cena za opravu a servis a inovácie, určená nie je. Keď som ja chodil na vojenskú akadémiu, učili sme sa  technologický popis  a konštrukciu každej časti zbrane, hasiaceho prístroja, rakiet a všetkého.  U týchto nových zbraní nič z toho nevieme. Opraviť ich vie len firma, čo ich vyrobila. Pri výdavkoch na zbrane v USA nie je ani verejná súťaž. Výdavky na zbrojenie patria k diskrétnym výdavkom, teda nie je treba rozpisovať a vyúčtovať na čo boli vynaložené. Zbrane sa kupujú sa priamym zadaním.

 

Takže keď to zhrniem, nerodí sa dosť detí. Z 1,2 sme to vytiahli na 1,5, ale v 70 tych rokoch, sa  narodilo 220000 detí, a teraz v minulosti boli časy, keď sa narodilo len 86 -88 tisíc detí, teraz sa to zvýšilo na 93 tisíc. A keď sa narodili moji rodičia, rodilo sa 250 tisíc detí.

 

A ak obmedzené zdroje, ktoré máme, nevenujeme vzdelávaniu, rodinnej politike, zdravotnej starostlivosti, alebo budeme ich míňať na plnenie cudzích záujmov, nákup obrovského množstva zbraní, a staneme sa ochrancom východných hraníc prosperujúceho západu, náš štát zanikne.

 

Rozumieme vôbec tomu, čo sa deje okolo nás ? Ako povedal náš premier, ťažko povedať, či vojny vymysleli preto, lebo sa nimi dá reorganizovať spoločnosť, alebo počas vojny prišli na to, že sa ňou reorganizuje spoločnosť. Ale isté je, že v súčasnosti táto zmena prebieha. Preskupenie síl, hospodárskych a iných zdrojov. Napríklad upozorním na jednoduchú vec, doteraz sme boli súčasťou Rusko- Nemecko – Čínskej spolupráce a mali sme na tom ekonomický prospech, tak toto bude zničené. Nový model má byť, všetky technológie zo Západu, potraviny zo Západu, všetko bude musieť prichádzať cez USA, a tie dosadia takých obchodných zástupcov a riaditeľov, ktorí budú hájiť výlučne americké záujmy. A každý, kto zbohatol iným spôsobom, ten bude zlikvidovaný.

 

V Európe sa chystá výmena elít, a jej výsledkom bude, že nakoniec si nebudete mať z koho vyberať. Keď vypukla vojna, môj už nebohý otec sa pýtal, ako je možné, že ľudia sú stále  takí hlúpi, že sú ochotní zabíjať jeden druhého. Že tu v 21. storočí sme ochotní zabíjať človeka, ktorého sme nikdy nevideli, ktorý nám neublížil, ktorému sme my nechceli ublížiť. Stále budujeme svet, v ktorom nás iní navedú na to, aby sme bojovali proti niekomu, kto proti nám bojovať nechcel, s kým sme ani my nechceli bojovať, bez toho, že by nám ublížili, a predsa ich považujeme za nepriateľov.

 

Ešte nepochopiteľnejšie je to v prípade Ukrajiny, kde v jej strede a na východe, skoro nejestvuje rodina, ktorá by nemala takmer tucet príbuzných v Moskve alebo Petrohrade, kde napriek úsiliu vlády stále 35 – 50 % domácností hovorí rusky. Na toto hovorí západné velenie, že to nie je až taká chyba, keď sa Rusi zabíjajú navzájom, lebo to je ich názor na túto vec. Samozrejme to nehovoria verejnosti, tam používajú kvetnané reči, ale najdôležitejšie pre nich je to, že tam nemusia poslať nikoho zo svojich. Keď vidíme, že Ukrajinci tak divo a bezočivo hovoria s celým svetom, tak sa nečudujme. Ukrajincom povedali a oni uverili tomu, že sú „egerským hradom“, ktorý bráni všetkých ostatných pred vpádom  tureckých hord  a oni sú tí, ktorí chránia slobodu. A keď teda oni majú bojovať a zomierať za nás všetkých, my posielajme lietadlá, zbrane, peniaze vojakov. A teda je samozrejmé, že sme drzí a niekedy nerobíme to, čo sa od nás očakáva, lebo často máme pocit, že ste nás v tom nechali samých.

 

Ukrajinci sa dostali do tohto stavu preto, lebo sa vzdali vlastnej nezávislosti. V súčasnosti sa nerealizujú národné záujmy, nie za ne zomierajú Ukrajinci, keby to tak bolo, po vypuknutí vojny by prijali mierový návrh, ktorý predložil Naftali Benet, v marci minulého roku, kedy sa aj dohodol so Zelenským a Putinom, že sa Ukrajinci  vzdajú ambícií vstúpiť do NATO a ruské vojská sa stiahnu z ich územia. A na území Donbasu a Luhanska bude kultúrna a jazyková autonómia. Keby to prijali, Ukrajina by mala zachované hranice z roku 1991 a nemuselo by  zomrieť 200 tisíc ľudí a nemuselo sa zraniť takmer trištvrte milióna ľudí. Ale toto sa nestalo, lebo sa objavil britský premiér Boris Johnson, podobne ako sa u Izetbegovica objavil americký veľvyslanec a povedal, že európskymi štátmi vypracovaný mierový plán  neprijmú a do nekonečna  budú bosniakov podporovať vo vojne.

 

To nekonečno znamenalo aj to, že v Tuzle vystúpili z lietadla mudžahedíni financovaní USA a začali ľuďom odrezávať hlavy. A od tohto momentu sa vojna premenila na peklo. To  sa stane, kedy sa medzi strany zamieša veľmoc a prisľúbi im podporu,  tieto precenia svoj geopolitický význam,  precenia svoju dôležitosť a úlohu v konflikte. To sa stalo aj Ukrajincom, ktorý vyhlásili, že vojna sa musí skončiť tak, že 150 km do vnútrozemia Ruska sa stane demilitarizovanou zónou, ktorá bude zabezpečovaná ukrajinskými a medzinárodnými silami, priemysel tohto územia má vyprodukovať náhradu škody spôsobenej Ukrajine vojnou, majú vydať všetkých vojnových zločincov a Ukrajina má získať právo dohľadu nad ruským jadrovým arzenálom. O tejto demilitarizovanej zóne hovoril Budanov už pred rokom, že to sú ich plány, vtedy si všetci mysleli, že to bol brept, ale odvtedy to potvrdil Zelensky aj Podoljak. Zelenský pred pár dňami vyhlásil, že ich vojna nie je len o tom, oni nebojujú len za Ukrajinu, alebo bojujú za všetky neslobodné národy Ruska. K tomu treba vedieť, že existuje západom financovaná organizácia s názvom „ Slobodné národy Ruska“, ktorá sa pravidelne stretáva v Prahe a majú veľké konferencie na tému, na koľko častí je treba rozdeliť Rusko. Tí, ktorí majú tieto plány veľmi nepoznajú Rusko, že ako by vyzeral svet, a čo by sa stalo s 6000 jadrovými hlavicami, do koho rúk by sa dostali.

 

Na druhej strane tento štýl komunikácie zo strany Ukrajiny a západu, je jednoznačným signálom pre Rusko, že nemá inú možnosť, len ísť vpred, pretože sa usilujú o jeho  zničenie. Nemajú o čom hovoriť, rokovať, že Rusko chcú zničiť. Na to Rusko povedalo, že ak má byť svet bez Ruska, tak nech je svet radšej zničený. To nie sú príliš dobré správy. A vidieť , že sme začali napríklad s prilbami a ja som sa osobne hádal s mnohými odborníkmi, ktorí na začiatku hovorili, že o lietadlách určite nebude žiadna reč. Ale ja som ich presviedčal o tom, že môžu uveriť, že postupne sa dostaneme aj k lietadlám a konflikt bude eskalovať.

 

A dnes si musí každý uvedomiť, že Európa už je vo vojnovom konflikte s Ruskom.  Keď vypukla vojna, odborná právnická  poradná komisia Bundestagu zaujala stanovisko k tomu, či je dodávanie zbraní považované za účasť vo vojnovom konflikte a uzavreli, že to nie, ale cvičenie vojakov na území Nemecka už je priamou účasťou na vojnovom konflikte. A čo teraz robíme? V celej Európe cvičíme ukrajinských vojakov.

 

Na to niektorí namietli, že aj Maďarsko cvičilo vojakov, ale je rozdiel, keď  pripravujete jednotky na odmínovanie a zdravotníkov na ošetrovanie vojakov, a  tým nerozvíjate ich bojové a útočné schopnosti. Ale tí čo pripravujú strelcov, obsluhu rakiet, tankov, tí áno. Všetky krajiny, ktoré cvičia vojakov na Ukrajinu, sú stranou vojnového konfliktu. Z krajín EU to nerobí len Maďarsko a Rakúsko. Okrem toho sú všetky krajiny EU vo vojne s Ruskom. A tu je veľmi dôležité, že nie to zaváži, čo si o tom myslíme my, ale čo si o tom myslí Rusko. A čo si o tom myslí Ukrajina. A oni si o tom myslia toto.

 

A tu nezáleží na tom, že EU a USA vedú túto vojnu ako zástupnú, od toho táto vojna existuje. Vznikol problém, že pre F 16 nie je riadne letisko na Ukrajine. Preto povedali, že by sa mohlo stať, že tieto lietadlá vzlietnu z územia Poľska, alebo Slovenska, odletia na Ukrajinu, tam zasadia úder a vrátia sa na územie Slovenska a Poľska. Na to niektorí povedali, že to už veľmi zaváňa  účasťou na vojne. A nie je žiaden rozdiel ani v tom, že odovzdáme bojové vozidlá, čo podľa medzinárodného práva nie je účasť vo vojne, ale ak sa tam vozidlá poškodia, a tie sa neopravujú na Ukrajine, ale v Litve, v Čechách alebo na Slovensku a zavezieme naspäť na bojisko a tam vyškolíme na jeho používanie a navyše aj ukrajinskú pracovnú silu dovezieme na Slovensko a do Čiech, lebo ukrajinské opravovne Rusi zbombardovali, aby si ich mohli opravovať v zázemí, musí každý zobrať na vedomie, že to je to isté ako štart lietadla na bojové akcie na území Ukrajiny. Teda vyhlásenie, že Európa je vo vojne s Ruskom nie je prehnané.

 

Teraz vzniká nový problém s tým, že sa míňajú vojaci na Ukrajine, a preto je potrebné občanov Ukrajiny, ktorí vycestovali do Európy vrátiť späť domov a poslať ich na front. Ale už aj to je hrôzostrašné, že tých robotníkov, ktorých prepravia z Ukrajiny, aby tu opravovali vozidlá, tí nemôžu uniknúť z továrne, a nemôžu odísť na západ, lebo ich tam strážia, aby neušli. Tí vojaci, ktorých cvičia  vo Veľkej Británii, v Nemecku, a inde, nemôžu povedať, že dobre tak pre mňa stačilo, ja nechcem ísť bojovať, ten nemôže prejsť cez bránu a odísť, že nepôjde na front. A kto ho zadrží ?

 

Ukrajinské  osobitné služby a osobitné služby západných krajín. Teda zabránia tomu, aby niekto unikol z konfliktu, ak sa rozhodne, že tam nechce bojovať. My, ktorí sme ako vojaci čítali Clausewitza ( Carl von Clausewitz – Wikipedia) vieme, že vojnu je možné vyhrať dobitím území, zlomením odporu obyvateľstva, alebo zničením armády. Armádu je možné zničiť aj tak, že nenapredujete, ak máte dostatok zbraní a streliva, ale likvidujete jej pokusy o útok.

 

Presne to sa stalo v  Bachmute minulý mesiac. Zdá sa, že tam  zomrelo okolo 56 – 70 tisíc ukrajinských vojakov, zranilo sa 85 – 95 tisíc a Ukrajinci tam stratili celú armádu.  Je to už tretia armáda, ktorú stratili. Jedna armáda pozostáva zo 120  až 150 tisíc vojakov. A chystá sa štvrtá armáda, ktorá sa chystá na protiútok. Aj teraz sa pokúšali o protiútok, ktorého výsledkom bola strata  29 bojových vozidiel a približne toľko isto pancierových vozidiel, a skoro všetci vojaci, ktorí sa o to pokúšali zomreli. Teda nevyzerá, že veľká jarná ofenzíva, ktorá sa posunula už na leto,  by sa mohla uskutočniť. Treba pripomenúť, že Ukrajinci informujú len o stratách civilného obyvateľstva, nie o vojenských stratách. Pri nedávnom ruskom útoku na ostrov Ribarskij, kde bol úder smerovaný na rozviedku a skupinu na štýl Budanov, tam údajne tiež zomrelo niekoľko stoviek ľudí, približne stovka vyšších ukrajinských dôstojníkov, a tiež cca   20 zahraničných členov rozviedky. Ukrajinci v odpovedi útočili dronmi na Moskvu, kde Moskva povedala, že pozametali úlomky skla, ktoré z toho vznikli. A na druhej strane totálne ničenie, zničili poslednú ukrajinskú vojnovú loď, protiútok utopili v krvi,  najnovšie zbrane, ktoré boli na Ukrajinu dovezené, všetko Rusi zničili, a zdá sa, že pri nedávnych  útokoch  zničili ďalšie Patrioty, čím okamžite odletelo pár miliárd dolárov. V posledných dňoch sa Patrioty snažili brániť ukrajinský vzdušný priestor, a 40 % ročnú výrobnú kapacitu Patriotov zostrelili za 4 dni. Takže nevieme odkiaľ budú rakety v ďalšom období. Tak tvrdiť pri týchto okolnostiach, že Ukrajinci zájdu 150 km do ruského vnútrozemia je dosť opovážlivé vyhlásenie. A to čo teraz vidíme je, že západ sa snaží povedať, že nepodporuje protiruské akcie, hoci jeden z členov britskej vlády tvrdí, že to je v poriadku, čo počas vojny nie je nič nezvyčajné, jedna krajina útočí na druhú. Lenže iná situácia je, ak bojujeme proti krajine, ktorá je jadrovou veľmocou, na územie ktorej keď sa útočí, a bude odpovedať jadrovými zbraňami, potom je na mieste otázka, či sa takýto útok oplatil.

 

 

 

Rusko nemá  najprísnejšiu jadrovú doktrínu, lebo podľa nej použije jadrové zbrane len v prípade útoku na jeho územie. Najprísnejšiu jadrovú doktrínu majú USA, ktoré použijú jadrové zbrane, ak niekto zaútočí na USA, jeho spojencov a partnerov. A kto sú partneri, to potom povedia, keď už bude potom. Najtvrdšiu jadrovú doktrínu nemajú Rusi, to treba povedať. Mnohí hovoria, že tu idú proruské reči, ale už na začiatku vojny som povedal, že aby každý zvesil ruské a ukrajinské zástavy, ak je niekto v takom psychickom stave, že potrebuje vyvesiť zástavu, nech vyvesí maďarskú. A treba vedieť, že národ, ktorý po vypuknutí vojny nechráni svoje  záujmy, ten dopadne veľmi zle.

 

A pre Maďarsko by malo byť veľkou výstrahou to, čo sa stalo už síce  veľmi dávno, ale dodnes nevieme, kto zbombardoval Košice a my sme za to vstúpili do 2. svetovej vojny, lebo niekto zbombardoval Košice. Boli to Sovieti, Nemci, Rumuni ? Každý má nejakú predstavu, kto to vie lepšie ako my, ale my by sme o tom  radi získali čo najpresnejšiu informáciu, ale táto nie je. A dostali sme sa tam, že tisíce Maďarov za to muselo zomrieť, cez naše územie prešiel front, krajinu vydrancovali, ženy znásilnili, ľudí odvliekli na nútené práce do Sovietskeho zväzu a museli sme obnovovať zničenú krajinu od podlahy.

 

 

 

 -pokračovanie v ďalšej časti-

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Viktória Hellenbart

O AUTOROVI

"Kde niet hanby, ani ohľadu na právo, ani na statočnosť a dôveru, vláda je tam vratká" Seneca

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 5

Celkové hodnotenie: 19.55

Priemerná čítanosť: 984

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Rusi môžu opäť hrať zápasy v kategórii do 17 rokov

  0icon

  Nyon 26. septembra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Juilliart)   Ruská futbalová reprezentácia hráčov do 17 rokov môže opäť hrávať stretnutia v Európe. V utorok o tom rozhodla…

  Začínam sa obávať, či niektoré sily nepripravujú pôdu pre slovenský Majdan, píše politológ

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (HSP/Facebook/Foto:Facebook)   Eduard Chmelár varuje vo svojom najnovšom príspevku pred prípadným slovenským Majdanom. Zároveň upozorňuje na agresívne zásahy do predvolebnej kampane…

  Snaží sa získať si na poslednú chvíľu voličov? Matovič podal trestné oznámenie

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (HSP/TASR/Foto:Facebook)   Hnutie OĽANO podalo v utorok na Národnej kriminálnej agentúre trestné oznámenie na finančníka Jaroslava Haščáka. Dôvodom je podľa lídra…

  Smer-SD hovorí o nezastupiteľnej úlohe miestnej a regionálnej samosprávy

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Strana Smer-SD hovorí o nezastupiteľnej úlohe miestnej a regionálnej samosprávy v slovenskej demokratickej spoločnosti. Zároveň oceňuje…

  Superpohár UEFA sa v roku 2024 uskutoční vo Varšave

  0icon

  Lausanne 26. septembra  2023 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Futbalový Superpohár UEFA sa v roku 2024 uskutoční vo Varšave. Duel medzi víťazom Ligy majstrov a šampiónom Európskej ligy…

  Predvolebná diskusia rádia Expres a Sme neprekvapila. V hlavnej úlohe aktivistickí moderátori

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Pod záštitou Rádia Expres a denníka Sme práve prebieha finálna predvolebná diskusia lídrov politických strán. Robert Fico a…

  Zomrel David McCallum, známy ako "Ducky" zo seriálu NCIS

  0icon

  New York 26. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Vo veku 90 rokov zomrel v pondelok herec David McCallum, známy z televíznych seriálov The Man From…

  Zoroslav Kollár prijal výzvu Borisa Kollára a tiahne do "boja": Teraz budem hovoriť

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Boris Kollár dostal vo videu pozdrav od svojho menovca Zoroslava. Potešený však asi nebude. Zoroslav Kollár zdvihol hodenú…

  Prituhuje: Prvý prieskum posúva PS do vedenia, rastie aj OĽaNO. Druhý ukazuje rozdielne percentá

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (HSP/TASR/Foto:HSP) Aktualizované 26. septembra 2023 19:30 Voľby do Národnej rady (NR) SR by v septembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom…

  Veľký výpredaj softvéru: tiny11 verzia 23H2 - štíhla a stredná verzia systému Windows 11. Získajte ju len za 11,69 €!

  0icon

  Bratislava 26. septembra 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Najnovšia verzia sa nazýva tiny11 verzia 23H2, ktorá je založená na systéme Windows 11. Cieľom tejto verzie je…

  Vášeň v Tebe

  Ako vyčistiť chladničku, aby ste sa zbavili zápachu? Vôbec nemusíte použiť ocot. Jedno ovocie stačí

  0 icon

  26.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Chladničku využívame na skladovanie potravín, preto by sme ju mali udržiavať čistú. Pravidelné umývanie zvnútra aj zvonku vám pomôže zbaviť sa baktérií a plesní, ktoré sa môžu rýchlo preniesť na potravinárske výrobky. Ako vyčistiť chladničku, aby sa leskla ako nikdy predtým?

  Nepreplácajte v kaviarňach a pripravte si ju doma. Je to skutočný jesenný hit, po ktorom šalie celý svet.

  0 icon

  26.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Za našimi oknami sa už objavila jeseň. Dážď, chladnejšie dni a večery budú počas nasledujúcich týždňov našou každodennou rutinou. Preto sa oplatí nájsť spôsob, ako sa počas týchto chvíľ nejako zahriať. Naším návrhom je tento nápoj, ktorý v kaviarňach láme rekordy obľúbenosti. Chutí rovnako…

  Kedy zasadiť maliny? Chyť svoj rýľ! Vhodný dátum sa nezadržateľne blíži

  0 icon

  26.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Maliny sú jedným z najčastejšie vysádzaných plodov v slovenských záhradách. Obsahujú veľa vitamínu C a podporujú imunitný systém. Poradíme vám, kedy maliny sadiť, aby krásne rástli.

  Ku kukurici pridajte dve polievkové lyžice. Bude mäkké a chrumkavé

  0 icon

  26.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Kukuričnú sezónu možno považovať za začatú, pretože v obchodoch sú už dostupné zlaté klasy. Jej chuť je ťažké porovnávať s niečím iným, ale môžete ho jesť buď samostatne, alebo so zemiakmi. Aby kukurica nesklamala, musí byť dobre pripravená. Stačí dodržať niekoľko pravidiel, potom bude…

  Ako sa raz a navždy zbaviť ovocných mušiek? Nepotrebujete ocot. Táto metóda „funguje ako sen“

  0 icon

  26.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, ako sa raz a navždy zbaviť ovocných mušiek z vášho domova? Našťastie existuje účinné domáce riešenie, ako sa nepríjemných mušiek doma zbaviť. Účinky budú viditeľné po 24 hodinách.

  Armádny Magazín

  Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

  0 icon

  Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

  Sýria - Turecko: anexia na pochode, "model Aleppo" a dialóg hluchých

  0 icon

  Sýria, 26.september 2023 - Ak-Sarajskí stratégovia sa snažia dať ruskú vojenskú prítomnosť v Sýrii do služieb svojich dlhodobých cieľov a aktuálnych zámerov.   Turecko sa pripravuje na spustenie komplexného plánu repatriácie sýrskych utečencov do vlasti a návratu nelegálnych migrantov, ktorý nazvalo "model Aleppo", informoval 14. augusta provládny denník Sabah. Podľa

  Tri typy ruských zbraní, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu pri odrazení protiofenzívy

  0 icon

  Rusko, 26. september 2023 -Dnes v noci bezpilotné lietadlá ozbrojených síl Ruskej federácie zaútočili na niekoľko zariadení prístavnej infraštruktúry v meste Izmail v Odeskej oblasti. Informovali o tom ukrajinské médiá. Sklady a asi 30 nákladných áut, ktoré sa používajú na prepravu paliva, vrátane ukrajins

  Poľsko-ukrajinské vzťahy: čo sa pokazilo?

  0 icon

  Poľsko, 26.september 2023 - Ešte nedávno by bolo ťažké predstaviť si, že by sa poľský prezident Duda ocitol na ukrajinskej webovej stránke " Mierotvorca", na ktorej sú zverejňovaní nepriatelia Ukrajiny. Alebo že by Poľsko prestalo dodávať zbrane ukrajinským ozbrojeným silám. Áno, pre Rusko a väčšinu sveta, ktorý nie je nepriateľsky…

  Veľkorysá pomoc od USAID: Uzbekistanu ponúkajú vrecko otrávených "sušienok"

  0 icon

  USA, 26. september 2023 - V podmienkach formovania nového systému svetového poriadku sa rozvojové ekonomiky prikláňajú k politike viacerých sektorov, čo znamená využívanie ambícií a nezhôd svetových lídrov v prospech vlastných hospodárskych a politických záujmov. Líder Uzbekistanu nie je v tejto veci výnimkou. Zatiaľ čo sa snaží udržiavať úzke vzťahy…

  TopDesať

  Cviky, ktoré vám pomôžu vyzerať až o 7 rokov mladšie!

  0 icon

  Existujú špeciálne cviky na masáž tváre, ktoré pomáhajú obnoviť pôvodnú polohu lebečných kostí a zlepšiť mikrocirkuláciu v tkanivách tváre. Tento systém sa nazýva Korugi. S pribúdajúcim vekom sa pokožka tváre stáva ochabnutou, a to nielen preto, že ochabujú tvárové svaly a znižuje sa produkcia kolagénu a elastínu. Je tu ešte…

  Emocionálne inteligentní ľudia zvládajú hádky lepšie vďaka týmto trikom

  0 icon

  Emocionálne inteligentní ľudia majú nevídaný arzenál. Majú schopnosť logicky očariť a zdôvodniť svoju cestu takmer akýmkoľvek problémom. Myslím si, že hlavným trikom, ktorý používajú emocionálne inteligentní ľudia, je sebakontrola. Majú toľko seb

  Vzácne fotografie, ktoré zmenia váš pohľad na svet

  0 icon

  Nasledujúce vzácne fotografie zmenia váš pohľad na svet. Uvidíte mnohé obyčajné veci a miesta z trocha iného uhlu pohľadu. Na tomto svete je nespočetné množstvo pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. A hoci je nemožné navštíviť ich všetky, našťastie na internete nájdeme množstvo vysoko kvalitných obrázkov Tádž Mahalu, Mony Lisy, Veľkého…

  Otvorená fľaša vína: Ako dlho môže byť víno otvorené

  0 icon

  Ako dlho vydrží otvorená fľaša vína? Máme pre vás odpoveď a niekoľko trikov, vďaka ktorým bude vaša ochutnávka vína svieža aj po vytiahnutí korku. Milujete pohár vína k večeri? My tiež!

  Dávali ste v škole pozor? Základy fyziky vás poriadne otestujú!

  0 icon

  Dávali ste na hodinách fyziky pozor? Tento kvíz otestuje vaše základy fyziky, pretože fyzika je naozaj všade navôkol nás. Vstúpte s nami do fascinujúcej svety fyziky, ktorá tvorí základy nášho pochopenia prírody okolo nás. Aj keď už možno máte školské časy dávno za sebou, nezabudli ste snáď na základy fyziky,…

  FOTO DŇA