Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať.

Poďme sa na to pozrieť. Ak by bola pravda, že je potrebné na vysielanie na území SR licencia, ktorú NIEKTO potom schvaľuje, ako je možné, že si české televízie o takúto licenciu nepožiadali?

A v nadväznosti na to sa pýtam, ako je možné, že v programovej ponuke slovenských operátorov sú všetky maďarské stanice. Je ich asi 7. Všetky si požiadali o právo vysielať na Slovensku? A dostali ho?(skúste vypnúť maďarské televízie a uvidíte ten humbug, čo juh Slovenska spustí).

A všetky rakúske a všetky nemecké televízie? A všelijaké iné? Je ich fakt plno, z celej EU i sveta. Zrazu vysielame aj ukrajinskú televíziu.

Všetky tieto iné TV stanice majú teda súhlas a povolenie vysielať na Slovensku? Len české TV nemajú? Práve české? To nedáva zmysel. Prečo práve české by si nepožiadali, keď sme ešte nedávno – češi a slováci mali spoločný štát. A spoločnú televíziu. Tomu sa proste dá len ťažko uveriť.

Nie je tajomstvom, že za snahou o obmedzenie vysielania českých TV na Slovensku stoja komerčné TV Markíza a JOJ. Teda nie je to Rada pre mediálne vysielanie, ktorá má kompetencie a právo dozerať na korektnosť v tejto oblasti. Dominantne to prekáža komerčným telkám.

Zisky – zisky – a ešte raz zisky.

Hlavnými príjmami komerčných TV sú príjmz z reklám. Nepozeráš ich programy, nies ú príjmy. Chápem to tak, že čím menšia „pozeranosť“, tým menej príjmov z reklám.  Riešiť tento problém ale snahou obmedziť vysielanie českých TV na Slovensku vnímam ako až zúfalý krok postrádajúci zdravý ÚSUDOK, komplexné citlivé ZHODNOTENIE ZO ŠIRŠIEHO SPOLOČENSKÉHO A MULTIKULTÚRNEHO HĽADISKA (vzhľadom na bývalý spoločný štát) a hlavne SEBAREFLEXIU.

Ja ako zákazník – klient – prijímateľ často pozerám české televízie. Proste si z ponuky viem lepšie vybrať. Páčia sa mi predovšetkým ich seriály (pôvodné české – a tým nemyslím tie stariny, čo sa opakujú na NOVA Int.), ale tie nové aktuálne. Osobne je to pre mňa o jeden level vyšší stupeň.

Ďakujem Prime, že na PRIME PLUS, ktorú „legálne“ ponechali na Slovensku, zaraďuje všetky svoje nové seriály. Som ich sledovateľom. A chvála Bohu, že toto už JOJ a Markíza nemôžu stopnúť. A presne o toto ide. Ide o televíznu tvorbu v CZ, ktorá je z môjho súbjektívneho pohľadu na vyššej úrovni.

Nejde o neustále opakované zahraničné filmy, ktoré idú raz v českých TV, inokedy na Slovensku. Je jedno, kde si to pozriem. Nie som toho názoru, že tieto filmy až tak ukrajujú slovenským televíziám sledovanosť. Je to pôvodná CZ tvorba. A potom omnoho viac dokumentárnych a prírodopisných filmov. Veľmi mi chýba stanica PRIMA ZOOM. Adekvátna stanica k nej na Slovensku vôbec neexistuje. Všetky tie Discovery, Natur, Spetrum atď, sú síce podobné, ale nie to isté. Je tam napr. menej programov o vesmíre, čo mne je osobne veľmi ľúto. A samotné komerčné TV tento žáner nechali ale úplne bez povšimnutia. Ani verejnoprávna STV nemá na svojej stanici Dvojka adekvátne tituly. Už ČT2 ich má viac.

Pritom ORANGE, keď vypol stanice Primy, hlásil, že všetko je plne nahraditeľné na SK televíziách. Ani náhodou. Nielen, že vypol stanice Primy bez ohlásenia.. Nielen, že nezmenil kvôli tomu poplatky. ZA 6 staníc Primy pridal do ponuky nejakých 5 staníc dokumentárnych filmov, ktoré nemôžu adekvátne nahradiť stanicu hlavné kanály Primy ani Prima Zoom. Nehovoriac o tom, že táto „náhrada“ bude iba do konca roka 2023. Potom už nie. Ale poplatky vám ostanú. Inak povedané, budeme platiť tie isté poplatky, ako keby nám české TV nevzali. Celý tento postup je tiež znakom arogantnosti a neúcty k zákazníkovi. Veď sa adekvátne smerom k ORANGE aj zariadim.

Takže, z môjho pohľadu sú dôvody nižších ekonomických výnosov SK televízii jednak objektívne – menší štát, menší trh, menej peňazí z reklám. Nedá sa teda porovnávať Nova s Markízou (ak by to náhodou ich spoločný vlastník nejak opomenul).

Potom ostávajú už len subjektívne príčiny, kde za dominantné ja považujem kvalitu ponúkaných programov, ktorá je nižšia a menej rozmanitá. Toto môže nepriamo súvisieť s nižšou sumou peňazí na tvorbu a teda prvým objektívnym dôvodom.

Snažiť sa ale toto riešiť výrazným obmedzením až zabránením sledovaniu CZ televízií na Slovensku je prinajmenšom neadekvátnym, povrchným a nekonštruktívnym riešením, kde absentuje úcta a rešpekt k zákazníkovi, k jeho slobodnej voľbe a prioritám. A môže sa stať, že aj tak neprinesie komerčným TV na Slovensku vytúžený výsledok.

Ja nebudem napríklad nikdy pozerať Farmu, Ružu pre nevestu a obdobné pre mňa neprijateľné latku podliezajúce tituly.

Vždy som si myslela a stále si myslím, že médiá a televízie by mali svojho diváka skôr vychovávať a cibriť jeho vkus, a nie naopak. Aby ho nútili sledovať absolútny balast, a úplne emočne podradné tituly (skoro som zabudla – Geissenovci – to je hrôza nad hrôzu). Takýmito programami dehonestujeme skutočné hodnoty života a človeka.

Pripúšťam, vkus máme my zákazníci rôzni a iste majú aj tieto programy možno určitú sledovanosť. Ale nútiť tých, čo to nechcú pozerať a vyhovuje im niečo iné a to je pre mňa skôr dostupné napr. na CZ kanáloch, tak predsa mám slobodnú vôľu sa tým smerom orientovať. A áno, aj na SK kanáloch nachádzam zaujímavé a pekné tituly. Ale brániť mi pozerať aj iné (hlavne keď ostatné rakúske, nemecké a pod. sú dostupné v plnom rozsahu), je nešťastné, obemdzujúce a striktne účelové.  

Takže, páni a dámy z ZV JOJ  a Markíza, ak chcete zlepšiť svoju sledovanosť a príjmy, asi vyhoďte svojich programových riaditeľov (a prípadne aj riaditeľov), dajte zmysluplnú reč so svojimi vlastníkmi a hlboko sa nad sebou zamyslite.

A pevne verím a dúfam, že ten, kto má rozhodnúť v tejto veci, si zachová zdravý rozum a odolá tlakom zvonka.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

lejulka

O AUTOROVI

"BYŤ v strede" - názorových spektier, situácii, postojov i SEBA SAMÉHO je najlepšia cesta pri hľadaní čo najobjektívnejšej pravdy (i seba samého).
V súčasnom značne vyhrotenom svete extrémov na jednej i druhej strane to môže byť svetielko nádeje pri hľadaní porozumenia a súnaležitosti so svetom.
Budem sa o to snažiť.
Taktiež sa ma hlboko dotýka ochrana prírody, zvierat i planéty ZEM ako takej. Mala by to byť povinnosť nás ľudí. Sme totiž súčasťou Zeme a prírody a bez nich nebudeme ani my.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 2

Celkové hodnotenie: 18.58

Priemerná čítanosť: 3363

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Pellegrini: Vládu, aká tu bola tri roky, si druhýkrát dovoliť nemôžeme

  0icon

  Vládnutie s ktorým bolo Slovensko konfrontované posledné tri roky, si už po nadchádzajúcich parlamentných voľbách po druhýkrát dovoliť nemôže. V TASR TV to povedal predseda…

  Sobotné parlamentné voľby budú deviate od vzniku SR a štvrté predčasné

  0icon

  V sobotu 30. septembra sa od 07.00 h do 22.00 h. uskutočnia v poradí štvrté predčasné a celkovo deviate parlamentné voľby od vzniku samostatnej SR.…

  Adam Lučanský pre HS: Všetci už čakajú, keď bude po voľbách. Mnohé veci potom vyjdú najavo

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Jednou zo zaujímavých osobností, ktoré pred týmito voľbami obohatili kandidátku SNS, je Adam Lučanský, syn generála Milana Lučanského. Odpovedal…

  Generálna prokurátora by mala prejsť podľa SaS a SNS pod správu MS SR

  0icon

  Generálna prokuratúra by mala prejsť pod správu Ministerstva spravodlivosti SR. V predvolebnej diskusnej relácii RTVS sa na tom zhodli šéf SNS Andrej Danko a Branislav…

  Gašpar: Tieto vallovoloviny majú len znechutiť vodičov a dostať ich do MHD. Alebo zviditeľniť Valla

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   "Asi budeme mať na Slovensku iné typy bicyklov," komentuje Vallove dopravné riešenie na Vajanského nábreží v Bratislave bývalý…

  Orbán: Lampedusa ukazuje, že Európa má do činenia so "skutočnou inváznou armádou”

  0icon

  Štrasburg 27. septembra 2023 (HSP/REMIX News/Foto:Twitter)   V čase, keď imigračná kríza v Európe dosahuje nové rozmery, Viktor Orbán vystúpil v parlamente s ostrým prejavom,…

  Hraničné kontroly považujú lídri strán za reálny scenár

  0icon

  Opatrenia proti nelegálnej migrácii, schopnosť riadiť krajinu i konsolidácia verejných financií boli témami v poslednej predvolebnej debate televízie TA3 pred sobotňajšími (30. 9.) parlamentnými voľbami.

  "Vitajte v Európe" - mimovládne organizácie pripravili príručku pre žiadateľov o azyl

  0icon

  Brusel 27. septembra 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Cecilia Fabiano/LaPresse)   Príručka "Vitajte v Európe" nepriamo naznačuje, že migranti by mali zatajiť svoj vek a skutočné miesto pôvodu, píše…

  Mainstreamové médiá vyprodukovali PS snehovú guľu. My máme už iba jednu možnosť

  0icon

  Bratislava 27. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Progresívne Slovensko neustále rastie. V niektorých posledných prieskumoch dokonca už predbieha Smer, ktorý bol doteraz suverénne…

  9-ročná žiačka pokarhaná po tom, čo sa sťažovala, že sa musí prezliekať pred biologickým chlapcom v dievčenskej šatni

  0icon

  Amsterdam 27. septembra 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)   Rodičia dievčaťa boli obvinení z "podkopávania školskej politiky rodovej inklúzie", keď riaditeľovi povedali, že ich dcéra sa bojí ísť…

  Vášeň v Tebe

  V socialistickom Československu ho mal takmer každý. Dajte si ho do spálne a nebudete ľutovať. Zvlhčuje a čistí vzduch

  0 icon

  27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myrta obyčajná je nádherný ker pozoruhodnej krásy. Na Slovensku sa pestuje najmä v kvetináčoch. Všetko kvôli nízkej odolnosti kríka voči mrazu. Kedysi zdobila mnohé okenné parapety, ale v súčasnosti je opäť v obľube. Ako sa o ňu starať?

  Ak sa nelieči, vedie k vredom a rakovine žalúdka. Helikobaktera môžete odhaliť bez návštevy lekára

  0 icon

  27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Helicobacter pyroli je baktéria, ktorá vedie k vzniku zápalu žalúdočnej sliznice, žalúdočných a dvanástnikových vredov a dokonca rakoviny žalúdka. Odhaduje sa, že jej nositeľom je približne 70 % obyvateľov našej krajiny. Infekcia však často prebieha bez príznakov. Z tohto dôvodu k odhaleniu lézií spôsobených…

  Stará mama ho dáva do smaženej cibule. Chutí to skvele

  0 icon

  27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Smažená cibuľa okolo seba šíri výraznú arómu a je chutným doplnkom napríklad do pirohov, knedlí alebo slaných koláčov. Možno ju pridať aj k mäsu, rybám alebo zemiakom, aby sa zvýraznila ich chuť a pokrm bol ešte chutnejší. Aby však cibuľa pekne zosklovatenela a neprihorela,…

  Bez hesla alebo zrkadla vie, čo si jej priateľ prezerá na svojom telefóne. Jej spôsob prekvapí

  0 icon

  27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tiktokerka ukázala nezvyčajný trik, ako získať náhľad na to, čo robí iná osoba na svojom telefóne. A to bez hesla, akýchkoľvek ďalších predmetov alebo nahliadania cez rameno. Jej nápad, hoci nezvyčajný, sa ukázal ako celkom účinný a vyvolal aj lavínu komentárov. O čom to…

  Vyťahujete špinavý riad z umývačky? Problém môže byť v doske na krájanie. Ako to napravíte?

  0 icon

  27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo robiť, ak sa vám z umývačky riadu stále vyťahuje neumytý riad? Ukázalo sa, že vinníkom nie je vždy špinavý spotrebič alebo zvyšky jedla. Čomu ďalšiemu by ste mali venovať pozornosť, aby sa problém neopakoval?

  Armádny Magazín

  Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

  0 icon

  Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

  Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

  0 icon

  Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia "nadbytočného obyvateľstva". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

  Pasca pre Západ. Môže sa konflikt na Ukrajine skončiť rozpadom EÚ a NATO?

  0 icon

  USA, 27.september 2023 - Ukrajinská armáda robí pokroky v protiofenzíve, zdôraznil koordinátor strategickej komunikácie Bieleho domu Kirby počas nedávneho brífingu pre médiá. Klame , o takýchto vyhláseniach sme sa už dávno dozvedeli. Jednému aj druhému Kirby určite dobre vie, aký je skutočný stav vecí na ukrajinskom fronte NATO - Rusko,…

  Pogrom pri Ottawe: prečo Kanada kryje starých nacistov

  0 icon

  Kanada, 27. september 2023 - A boli časy, keď celý západný demokratický a antifašistický svet poľoval na Ukrajinca Ivana Demjanjuka. Ešte známy ako John, Američan. Slúžil vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Sobiboru, - nuž, to sa nikomu nestane, doba bola taká, ľudia sa zariadili, ako sa dalo. Nuž, spoluvinník na…

  Henry Kissinger sa stal lobistom Ukrajiny v NATO

  0 icon

  Ukrajina, 26. september 2023 - Prečo vlastne Zelenskyj vycestoval do USA? Hlava kyjevského režimu sa na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sťažovala a opäť prosila. Stretol sa s Bidenom a americkou politickou elitou. A doko

  TopDesať

  Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

  0 icon

  Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

  Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

  0 icon

  Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

  Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

  0 icon

  Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

  Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

  0 icon

  Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

  Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

  0 icon

  Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

  FOTO DŇA