Vláda volených primátorov a združení profesií

 

Pre život potrebuje každá spoločnosť najmä dve veci: životný priestor a služby. Každý človek musí jesť, vzdelávať sa, pracovať. Každý potrebuje lekára, remeselníka, túži po kultúre. Celá spoločnosť potrebuje odvetvia priemyslu, dostupnosť energií, služby, verejnú správu, sociálnu istotu, vnútornú aj vonkajšiu bezpečnosť.

Nový zastupiteľský orgán by mal mať dve oblasti tvorby – regióny a združenia. Prvú časť snemovne by tvorili zástupcovia regiónov. Ľudia čo v regióne žijú, svoje problémy poznajú najlepšie. Vedia čo musia chrániť, čo budovať, komu pomôcť aj čomu zabrániť. Dokázali to aj v časoch Kovidu aj v čase krízy na Ukrajine. Pripravuje sa nová štruktúra organizovania regiónov. Tvorcovia by mali pamätať aj na spôsob priamej voľby kandidátov do NRSR tak, aby každý územný celok si mohol vybrať a zvoliť dvoch zástupcov a priamo ich delegovať do NRSR.

Druhú skupinu by tvorili odborníci združení v profesijných zväzoch podľa vzdelania a profesií. Každý štát potrebuje poľnohospodárstvo, remeselníctvo, finančníctvo, lekárstvo, služby, obranu, ochranu, obchod, umenie, … . Ak má skutočne nastať zmena a nie iba výmena, potom odborné skupiny musia mať v najdôležitejšom zastupiteľskom úrade vlastné zastúpenie. Aj v tomto prípade by platil princíp priamej voľby kandidátov do NRSR tak, aby každý zväz mal dvoch volených a priamo delegovaných zástupcov.

Vyvolený a zvolený poslanec musí dôveru voličov považovať za česť. Musí si byť vedomý toho, že prospech voličov, majiteľov štátu, ktorý on bude spravovať, má väčšiu hodnotu ako jeho osobné blaho a prospech. Poslanec musí so všetkou vážnosťou a zodpovednosťou rešpektovať sľub daný voličom. V opačnom prípade má jedinú možnosť – opustiť zastupiteľský orgán a uvoľniť miesto náhradníkovi ktorý nastúpi po nových voľbách. Počas volebného obdobia má poslanec iba jednu povinnosť – pracovať pre dobro občanov. To si musí uvedomiť aj pri každom hlasovaní. Prospech občanov je vždy na prvom mieste. Koniec koncov – to je účel prísahy. Pozbaviť mandátu zástupcu regiónu bude v právomoci príslušného regiónu a to isté bude platiť aj v prípade profesijných zväzov. Zmenu vykonajú referendom.

V predchádzajúcej časti ma čitateľ obvinil, že neviem čo je imperatívny mandát. Asi sa ozval politik, možno priamo poslanec. Tu je jadro nefunkčnosti súčasne platného systému. Poslanec nepovažuje sľuby dané voličom za príkaz, ale iba za cestu ku kreslu. Medovým motúzom nezáväzného sľubu si otvorí dvere a čo potom odhlasuje už nikoho nesmie zaujímať. Predsedu možno, voliča nie. Dokonca ak nastane stav, že voliči vyslovia neschopnej vláde zostavenej a riadenej poslancami nedôveru, stavajú sa na zadné a trvajú na dodržaní práva škodiť celé štyri roky. Preto sľub poslanca daný voličovi musí byť pre neho alfa – omega. Sľub = povinnosť = príkaz (imperatív)!!! Ak to chápe ináč, nemá právo uchádzať sa o priazeň voličov. Zmena o ktorej hovorím to vidí práve tak.

Zostavený parlament si na prvej schôdzi zvolí predsedu a potrebné orgány. Už z podstaty veci nebude možné vytvoriť kartel, rozdeliť zákonodarný orgán na vyvolencov a vydedencov.

Parlament zostavený zo zástupcov regiónov a zástupcov profesií výrazným spôsobom podporí odborné riešenie problémov, ktoré trápia Slovensko a obmedzí sústavný boj politických strán o moc. Posilní postavenie regiónov aj profesijných zväzov. Nebudú musieť chodiť po kolenách od čerta k diablu prosiť, dúfať a veriť. Budú mať svojich overených delegátov priamo u prameňa správy štátu.

 Navrhovaný systém je revolučný a stretne sa nepochybne s odporom politikov. Definitívnu podobu zmeny by mali vo verejných diskusiách na pôde verejnoprávnych médií zobrať do rúk vzdelanci z relevantného prostredia. Čas venovaný tejto téme bude určite lepšie využitý ako nekonečné, zbytočné a trápne debaty arogantných diskutérov v nedeľu a vôľa občanov.

Už počujem námietky a prirovnania k niektorým vojnovým štátom. Vopred upozorňujem, že kritici sa mýlia. Návrh ktorý predkladám má okrem profesii aj zástupcov územnej správy. Som presvedčený, že jedno bez druhého nemôže dobre fungovať. Parlament bude spravovať celý štát. Nie iba túto krajinu na úkor občanov.

A ešte jedna poznámka. Nebola to práve politická strana, čo k moci dostala najväčšieho agresora pred Druhou svetovou vojnou?

Aj vďaka našej národnej vlastnosti  hľadať dôvody prečo sa TO nedá, bude ťažké otvoriť čo i len diskusiu k nastolenej téme. Napriek tomu verím, že politická strana ktorá by s touto myšlienkou začala pracovať a dala si ju volebného programu ako sľub voličom, mohlo by sa o štyri roky niečo zmeniť.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

René Pavlík

O AUTOROVI

Narodil som sa v čase, keď vlaky mali tri triedy. Podstatnú časť života som strávil v Bratislave. Po absolvovaní strednej školy som aj maturitu zvládol bez protekcie a podvádzania.
Prestávky bývania ma zastihli v Pardubiciach (otec reprezentoval v ÚDA), v Košiciach (dva roky na internáte) a v Brne (26 mesiacov - vojna na letisku).
Vystriedal som niekoľko zamestnávateľov TATRA Kopřivnice (konštruktér motorov, skúšobný technik), STK (kontrolór), SHMÚ (hydrológia podzemných vôd), Letisko MRŠ (ochrana, dispečer paliva).
Do 18. rokov som pretekal na kajaku a neskôr som sa venoval služobnej a súťažnej kynológii (28 rokov).
Bratislavskú králikáreň, ktorej hodnota neustále stúpa, som pred dvanástimi rokmi prenechal svojmu ženatému synovi (s dvomi deťmi), aby nemusel žiť v petržalskom podnájme a presťahoval som sa do krásneho prostredia kopaníc kde sa ešte ľudia zdravia aj keď sa nepoznajú. Neľutujem.
Moje rodné mesto sa zmenilo a máločo v ňom k lepšiemu. Rodná nemocnicu na Zochove neexistujej, výletnú reštaurácia do ktorej chodil už Ľ. Štúr nepoznávam, tam kde desaťročia predávali klince je bohviečo, a v MHD vám nemá kto povedať kam ide a kde máte prestúpiť, sneh sa neodváža, iba solí a prehadzuje. V Bratislave je viacej Blavákov ako normálnych ľudí. Opakujem - neľutujem.
Ak som napísal málo, rád doplním.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 147

Celkové hodnotenie: 37.62

Priemerná čítanosť: 926

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Podujatie Dribluj za nádych podporí predčasne narodené deti

  0icon

  Bratislava 17. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavol Ďurčo)   Športovo-zábavné podujatie Dribluj za nádych podporí predčasne narodené deti. Je spojené s verejnou zbierkou Dýchať nie…

  Ani po roku nie je rozhodnuté, či bude hotel Kyjev vyhlásený za NKP

  0icon

  Bratislava 17. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo kultúry (MK) SR ani po roku nerozhodlo, či bude hotel Kyjev spolu s obchodným domom Prior v…

  Pri odvykaní od fajčenia sa treba načas vyhýbať stretnutiam s fajčiarmi

  0icon

  Bratislava 17. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V boji proti závislosti od fajčenia pomáha viacero činností. Pri odvykaní je vhodné plánovať si aktivity a nedať priestor…

  Vysporiadať sa nie je správne

  0icon

  Bratislava 17. júna (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovesá vysporiadať sa a vyporiadať sa sú nespisovné Namiesto nich je správne použiť slovesá ako: vyrovnať sa, poradiť sa, zvládnuť,…

  Ferratu Kyseľ opäť otvorili, v Prielome Hornádu uzavreli dva mostíky

  0icon

  Spišská Nová Ves 17. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Daniel Stehlík)   Počas uplynulého víkendu opätovne otvorili Ferratu Horskej záchrannej služby Kyseľ v Slovenskom raji. Správa Národného parku…

  Ďalšie známe meno medzi prezidentovými poradcami

  0icon

  Bratislava 17. júna 2024 (HSP/TV Markíza/ Foto: Facebook Jozef Banáš)   Nový prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini v rozhovore pre TV Markíza prezradil, že na…

  Denník N sa svojsky "ospravedlnil"

  0icon

  Bratislava 17. júla 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Denník N opäť prekročil všetky čiary. V jednom zo svojich podcastov moderátori dourážali predstaviteľov Smeru len preto, že sa…

  Deň otvorených dverí priblížil život na mliečnej farme

  0icon

  Oponice 17. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Priblížiť deťom a rodinám život na mliečnej farme, priviesť najmenších k záujmu o živočíšnu výrobu a zvýšiť spotrebu mlieka…

  Rekviem za Čaputovú a čo možno očakávať od nového prezidenta Pellegriniho?

  0icon

  Bratislava 17. júna 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Mandát prezidentky Čaputovej je naplnený a môžeme ho teda hodnotiť. Jej mandát bol poznačený váhavosťou, neschopnosťou prijať dôležité,…

  "Denník N potvrdil, že proti nám vedie totálnu vojnu: Už stačilo!" Odkazuje Blaha

  0icon

  Bratislava 17. júna 2024 (HSP/Facebook/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Určite ste počuli, čo spáchal Denník N – v novom podcaste sa politický marketér Adam Znášik aj so…

  Vášeň v Tebe

  Auto Trendy

  Reklama

  Armádny Magazín

  TopDesať

  FOTO DŇA