FOTO: Vyhľadávanie publikácií vo Web of Science podľa inštitúcii na Slovensku a v Ruskej federácii s rokom publikovanie 2022. Autor: Miro Iliaš
V kontexte môjho nedávneho rozhovoru (1) som si dovolil uskutočniť anonymný prieskum medzi kolegami vedcami, zamestnanými na slovenských vedeckých a akademických inštitúciach o tom, akým spôsobom sa ich dotklo zablokovanie inštitucionálnej spolupráce s ruskými partnerskými inštitúciami.
V otvorenej databáze vedeckých karentovaných publikácií Web of Science som pre rok 2022 našiel vyše 300 záznamov – indexovaných prác, v ktorých (niektorí) autori boli súčasne zo Slovenska a z Ruskej federácie (RF). Z týchto záznamov som vytiahol vyše 160 emailov kolegov zo slovenských inštitúcií vyššieho vzdelávania (vysoké školy, Slovenská akadémia vied). Týchto som oslovil s prosbou o vyplnenie anonymného dotazníka, ktorý sa týkal ich spolupráce s ruskými kolegami. Zodpovedalo 19 kolegov, a tu sú výsledky prieskumu:
1. Na otázku koľko ste za posledných 5 rokov mali indexovaných publikácii (WoS, Scopus), kde spoluautori sú z inštitúcií z Ruskej federácie, drivivá väčšina respondentov uviedla, že mala v za posledných päť rokov aspoň jednu publikáciu s Rusmi. Dokonca viac ako 5 článkov malo 31.6% respondentov. Ukazuje to veľkú mieru spolupráce vedcov zo Slovenska s ruskými kolegami.
2. V kontexte prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine aký je Váš postoj k prerušeniu akademickej/vedeckej spolupráce s inštitúciami v Ruskej federácii ? Skôr nesúhlasilo 21.1% účastníkov, nesúhlasilo 47.4%, skôr súhlasilo 5.3% a súhlasilo 26.3%. Ako vidíme z odpovedí, väčšina kolegov je proti prerušeniu väzieb s ruskými inštitúciami.
3. Poškodili nejakým spôsobom zavedené sankcie voči Rusku Vašu zabehnutú spoluprácu s ruskými vedcami ? 52.6% uviedlo poškodenie spolupráce a 21.1% uviedlo nepoškodenie.5.3% uviedlo, že málo poškodili. Čiže vyše polovia opýtaných konštatuje poškodenie zabehnutej vedeckej spolupráce, čo je podľa mňa pre slovenskú vedu škoda.
4. Pri zavedených sankciách voči Ruskej federácii sa prosím vyjadrite ohľadom Vašej spolupráce s ruskými vedcami. 21.1 % respondentov dokáže naďalej plnohodnotne vedecky spolupracovať cez internet, sankcie fakticky nevadia. 26.3% uviedlo, že kvôli sankciám majú len čiastkové obmedzenia spolupráce, ktoré nepredstavujú vážnu prekážku. 21.1% opýtaných uviedlo, že sankcie spôsobujú vážnu prekážku spolupráce s ruskými vedcami. Tu je dobré, že vďaka slobodnému internetu dokážu niektorí vedci (vrátane mňa) z opačných strán politickej barikády naďalej spolupracovať. No sú aj takí kolegovia, ktorý sankcie poškodili. Tu len špekulujem, zrejme mali zmluvnú spoluprácu s pridelenými peniazmi, a zrazu naplánované veci (služobky napríklad) padli.
Na 5. otázku “Boli by ste ochotný verejne podporiť vhodne naformulovanú iniciatívu za obnovenie vedeckej a akademickej spolupráce s Ruskou federáciou ?” odpovedalo kladne 21.1% opýtaných, a negatívne sa vyjadrilo 26.3%. Zvyšok si zvolil možnosť nevyjadriť sa.
Na poslednú, voliteľnú 6.otázku sa mohli voľiteľne vyjadriť “čo si myslíte o sankciách, namierených proti spolupráci s ruskými vedcami. ” bola väčšina z 10 odpovedí proti sankcionovaniu spolupráce. Jedna pani respondentka, občianka RF, mi vytkla moju rusofíliu, v kontexte slobody slova na Slovensku oproti RF. Pre všetku rusofóbiu a sankcie voči Rusku, ktoré idú aj proti vedeckej spolupráci, som sa stal rusofilom a otorene tu bojujem. Ešte jedna odpoveď bola v štýle, že Rusko je teroristický štát, tak je prerušenie spolupráce oprávnené.
Čo ďalej ? Štyria anonymní kolegovia uviedli v piatej otázke, že by boli ochotní verejne podporiť nejakú vhodne sformulovanú iniciatívu za obnovenie spolupráce s ruskými inštitúciami. Na úvod navrhujem text typu: “My, zamestnanci slovenských inštitúcii vyššieho vzdelávania, ktorí sme spolupracovali a ďalej spolupracujeme s vedcami z ruských inštitúcií, sa obraciame na vedenie našich slovenských inštitúcií, aby obnovili pozastavenú zmluvnú spoluprácu s ruskými partnermi, alebo aspoň aby nebránili individuálnej, nezmluvnej spolupráci svojich zamestnancom s ruskými kolegami nepovoľovaním služobných ciest do Ruskej federácie. “ Text sa ešte dá rozšíriť, vylepšiť, ale to by som rád robil až vtedy, ak by sa nás, odhodlaných, nazbieralo viacej. Kto chce, nech mi priamo napíše email na Miroslav.Ilias@umb.sk .
Ak by takáto iniciatíva, podopretá mnou a niekoľkými angažovanými vedcami, vyšla na verejnosť a získala by aj nejaké podpisy od podporovateľov, mohla by byť podkladom na ďalšie iniciatívy akademickým samosprávnym orgánom, aby prehodnotili vyše ročné blokovanie spolupráce s ruskými inštitúciami.
Ďalšie podnety, námety k tejto téme napíšte prosím do diskusie pod článok.Dobré by bolo, aby kolegovia vedci pod pláštikom anonymity uviedli konkrétne príklady, ako sankcie voči RF poškodili ich zabehnutú spoluprácu, prípadne ako sa s tým vysporiadali.
Odkazy:
(1) https://www.hlavnespravy.sk/chemik-miroslav-ilias-vyzyva-obnovme-vedecku-spolupracu-s-ruskom/3071008