Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“
Vlastné
V rokoch 1977-79 som študoval na ASV pri ÚV-KSSZ v Moskve a pri záverečných, štátnych skúškach som prehlásil:
-
Politická ekonómia socializmu nie je veda, ale kniha rozprávok o socializme
-
Socializmus je potrebné odstrániť ďalším revolučným krokom
-
Tri rôzne názory na „základnú bunku socializmu“, troch Moskovských vedeckých inštitúcii sú nesprávne. Tou bunkou je >>>TOVAR – cena – hieroglyf<<<, ako to vyplýva z Marxovho Kapitálu.
Skúška trvala dlho a štyria profesori priznali, že:
-
môže to byť alternatívny názor, ktorému by som sa mal venovať, lebo potrebu revolučného kroku proklamuje aj ÚV – KS Bulharska
-
pri tejto príležitosti sme diskutovali, aj o výzve ÚV-KSSZ z roku 1966 o potrebe materialistického zhodnotenia budovania socializmu.
Po skončení akadémie som nešiel do teoretickej oblasti, lebo by som mal asi problémy politické zo strany dogmatických obhajcov socializmu, ale rozhodol som sa zo svojho zorného uhla skúmať spoločnosť v praktickom živote.
Prvý úspech sa dostavil v roku 1991, keď som sa obrátil na vedecké ustanovizne s návrhom za zavedenie pevnej mernej jednotky na oceňovanie spoločenskej práce vloženej do produktu pre potreby spoločnosti i jednotlivcov. Nebol som pochopený a ustanovizne mlčali.
Druhý vážny krok som učinil v roku 2003, keď my vyšle kniha: Lúpež storočia a NEOEKONÓMIA. Kto Vás okradol o prácu a milióny“
Na základe zhodnotenia analýzy socializmu a navrhnutej mernej jednotky pre ekonomickú vedu som v knihe spracoval matematický model, ako by mohla byť merná jednotka využitá od tej najmenšej ekonomickej jednotky po celosvetovú, za účelom rozumného hospodárenia a spolužitia.
Ďalší významný krok som uskutočnil v roku 2006, keď som v článku: https://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2006022701 rozlúštil Marxom zadefinovaný problém: >>>TOVAR-cena-hieroglyf<<< a preukázal tým skutočnosť, že základným problémom ľudstva nie je človek, ale makroekonomická (zločinecká) ideológia, ktorú denne, slepo používa celý svet a používali sme ju aj v socializme, a preto nám skolabovalo plánovanie.
Samozrejme po celý ten čas, až do dnešných dni aktívne to vysvetľujem spoločnosti vo viac ako 100 zverejnených článkoch.
Zbytočne!!! Tak, ako je zbytočné vysvetľovať kazateľom nevedecký charakter ich náboženstiev, tak je zbytočne vysvetľovať makroekonóm zločinecký charakter ich ideológie.
Zhrnutie:
Pracovať metódou „základnej bunky“ znamená zhltnúť obrovské množstvo informácii o problémoch, ktoré spája hľadaná základná bunka. Výsledkom je potom jednoduchá, jediná veta.
Karol Marx takúto vetu vyslovil na margo kapitalizmu v „Manifeste komunistickej strany“, ktorá znie: „V tomto zmysle môžu komunisti zhrnúť svoju teóriu do jedinej vety – zrušenie súkromného vlastníctva.“
Moje viac, ako 40 ročné úsilie roztrúsené po rôznych materiáloch môžem zhrnúť do dvoch viet:
-
Základným dôvodom chaosu, nespravodlivosti a vojen vo svete je voľný radikál ZISK* a na ňom založená makroekonomická ideológia.
-
Riešením je odstránenie makroekonómie a sformovanie novej, jednotnej ekonomickej vedy, ktorej podstatu bude tvoriť pevná merná jednotka na oceňovanie celospoločenskej práce vloženej do produktu potrebného pre spoločnosť i jedincov.
Historické zdroje
Z histórie hľadania odpovede na základnú otázku ľudstva, ako sa správať rozumne a žiť v mieri, mimo iných spomeniem:
-
Už Aristoteles vo svoje práci Politika si všimol rozdiel medzi zárobkovým umením a náukou o vedení domácnosti v tom čase nazývaná ako oikonómia >>>(“oikos” , čo znamená dom alebo domáce hospodárstvo a “nomos” , čo znamená zákon). Podľa Aristotela je zrejmé, že zárobkovým umením (umenie!!! no nie veda) sa obstarávajú prostriedky a domácnosť tieto prostriedky používa .
-
Dôležitý krok na tejto ceste spravil Karol Marx nielen Manifestom komunistickej strany, ale aj prehlásením, že na základe jeho hĺbkových analýz spravodlivosť a mier vo svete je možný po zmysluplnej „negácii negácie“, ktorú nazval „komunistická celosvetová revolúcia“.
-
Prvý kto pochopil neúplnosť a nedostatočnosť Marxovho poznania bol Lenin, a preto začal formovať NEP
-
J.V. Stalin pochopil nedostatočnosť spoločenského poznania pre rozumné správanie sa ľudstva aj počas socializmu začiatkom 50-tých rokov a prejavil to vo svojich ekonomických prácach, ale nenašiel riešenie
-
Charles de Gaulle, hľadal odpoveď na otázku, čo zvoliť za základ peňazí namiesto zlata, aby ekonómia sa stala rozumnou (exaktnou) vedou.
-
L. Brežnev po nástupe do funkcie GT KSSZ, pochopil, že poznanie spoločnosti o sebe a v tom aj o socializme je nedostatočné, a preto vzniklo uznesenie ÚV-KSSZ v roku 1966 o potrebe vedeckého zhodnotenia socializmu.
-
Gorbačov prevzal nahromadené problémy z budovania socializmu v ZSSR a pokúsil sa ich riešiť „rozumnou“ cestou, takzvanou Heglovov formulkou „téza > antitéza > syntéza“ (ktorú už odmietal Marx), v podobe mixu kapitalizmu a socializmu (ich zmierením). Následok sa dostavil a začala 3. Hybridná celosvetová vojna, devastáciou ekonomiky socialistických krajín.
-
Dávid Bohm: Chápanie planéty Zem ako jedného celku, jedného organizmu, realita jednej globálnej ekonomiky a jednej globálnej svetovej civilizácie dáva možnosť vrátiť pôvodný význam ekonómii, avšak na báze holistickej paradigmy. Globálna svetová ekonomika by potom mala byť chápaná, ako jeden celok, ako jedno hospodárstvo a ekonómia, ako veda sa môže zaoberať fungovaním tohoto hospodárstva ako celku a najmä jeho zákonitosťami. Zem potom môžeme chápať ako svoj dom a, ako k svojmu domu sa potom budeme k zemi správať.
-
V. V. Putin vidiac následky začiatku tejto hybridnej vojny sa pokúša o nastolenie spravodlivosti vo svete a vola po hľadaní východiska diplomatickou cestou, ale bez poznania príčiny tohto stavu. Samozrejme, že nemôže uspieť a ani neuspeje, ak nepochopí podstatu svetového chaosu – entropie.
-
Svet nespí a hľadá riešenie, napríklad: https://www.hlavnespravy.sk/konzervativci-tiahnu-do-boja-chcu-vytvorit-alternativu-k-svetovemu-ekonomickemu-foru/3033658
Samozrejme je toho veľa, čo poukazuje na možnosť nastolenia spravodlivosti a mieru vo svete na báze HOMO SAAPIENS, žiaľ konzervativizmus až makroekonomický dogmatizmus nás vedú na jatky III. Svetovej vojny alebo ešte viac do minulosti, teda do neo-feudalizmu* (viď Svetové ekonomické fórum, ktoré stojí za „Veľkým resetom” ).
V Michalovciach4.2.2023
Andrej Sablič
* Neo-feudalizmus alebo nový feudalizmus je súčasným znovuzrodením politík vládnutia, ekonomiky a verejného života, ktoré pripomínajú tie, ktoré boli prítomné v mnohých feudálnych spoločnostiach.