No, neviem, neviem, či som sa v titulku náhodou v prídavnom mene nepomýlil. Premiér nám síce hovoril o óóóhromujúcich úspechoch jeho vlády, no myslím si, že pôsobenie jeho vlády je tak „óóóhromujúce“, že je pre všetkých až óóóchromujúce! Najviac som sa pobavil na tom, ako sa pochválil, že to bola jeho jeho vláda, ktorá uviedla do prevádzky tretí blok atómovej elektrárne a pripísal si všetku zásluhu na tomto čine roka. Povedal nám to s takým pátosom ako Alenka, prepáčte samozrejme Hegerko z ríše divov. To treba zapísať do Guinessovej knihy rekordov. Postaviť a spustiť atómový reaktor doteraz tak rýchlo nedokázal nikto iný, iba Hegero-Matovičové vlády.
Nuž ale, ako sa velebil, mnohým určite aj v krku zabehlo, možno aj „vybuchol“ televízor. Ako sa chválil, tak sa chválil – ako nám pomohli jeho i Matovičova vláda počas pandémie i keď nás musela obmedzovať, ako pomohli od začiatku inflácie, ako pomáha teraz pri vysokých cenách palív., ako…, ako… Moderátorka Tv JOJ Dibákova ani nechcela (Ako povedala, zo slušnosti! Škoda, že deklarovanú slušnosť nepoužíva pre všetkých hostí!) zastavovať tieto chválenkárske reči. Niekoľko krát sa Heger nechal opakovane počuť, aké úspechy dosiahol a to boli univerzálne odpovede na presne cielené otázky. (So základmi daru kazateľskej rétoriky sa to zahováranie úspešne učí od „mozgového trustu vlády“ Remišovej.). A bolo jedno, na čo sa Dibáková pýtala, či na menšinovú vládu, že má vláda najnepriaznivejšie výsledky prieskumov v histórii Slovenska, alebo na konkrétne opatrenia proti inflácii či na plyn a elektriku. Moderátorka Dibáková nám dávala najavo, kam politicky vlastne patrí a až okato a trpezlivo „hladkala Hegerka po vlasoch“ i napriek tomu, že povedala, že ona je vlastne v opozícii, keďže bol premiér sám v štúdiu a nemal súpera. Ak by tam sedel zástupca Smeru, Hlasu, či Republiky, tak by samozrejme, ako je jej zvykom, spustila guľomet útočných, nepríjemných až podrývačných presne smerovaných otázok, akých sme boli neraz svedkami.Tentoraz to bol slabý odvar.
Komicky opäť vyznelo, ako pomohli dôchodcom! Veď dostali vianočný príspevok už v júli a od januára vláda zvýši dôchodky o 11,2 percentá.Vláda, alebo zákon o valorizácii zvýši dôchodky pán premiér? Ten tu platí už dosť dlho. A tak sa pýtam, v čom pomohli navyše, keď to všetko parí dôchodcom so zákona??? Ak sa pýtam navyše, tak slovo NULA, alebo NIČ, po anglicky bude Heger rozumieť ZERO. To je adekvátna odpoveď a nie opakovanie táranin od Matoviča.
Spomeniem ďalšie Hegerove chválenkárstvo: „Naša vláda má preukázateľné skutky v porovnaní s vládami, ktoré tu boli pred nami!!!“ Za kabaretný humor možno považovať aj rečnícku otázku Hegerka: „Povedzte mi, ktorá vláda dala vyše miliardu Euro do výstavby a rekonštrukcie nemocníc? Nuž je ľahké sa chváliť cudzím perím, pretože ani jedna vláda pred ním nedostala na to miliardy Euro z Európskej Únie. Naozaj si Herger myslí, že všetci Slováci sú tupí od prírody a že im môže natárať aj zlaté a platinové exkrementy?
Samozrejme, že zase nezabudol iluzórne spomenúť, ako ho ľudia povzbudzujú, aby vydržal a dokončil dielo (možno mal v Poltári a aj inde (na oslavách SNP sa radšej uzavreli do rezervácie) zápal stredného ucha a hanlivé výkriky na jeho adresu počul ako skandovanie ala Ukrajina – Sláva Hegerovi, sláva národnému premiérovi!).
Je čudné, že aj slovenský premiér nepozná definície a nevie, že tu bol socializmus pod vedením komunistickej strany a nie komunizmus. Nuž, ale nemal sa to ako naučiť, pretože, ako povedal, pri zmene režimu mal iba 12 rokov. Pán premiér a čo tak si doštudovať dejiny!
Na otázku o hádaní sa vo vládnej koalícii reagoval slovami: “Občania nepotrebujú vedieť, aký status napísal politik. Potrebujú vedieť, čo táto vláda pre nich urobila,” Žiaľ, to robenie cítime na každom kroku. Spomeniem útržkovito – učitelia, zdravotnícki pracovníci s lekármi, zatváranie fabrík a ústa tým, ktorí sa snažia hovoriť pravdu, nezvládnutie inflácie a z toho vyskakujúce existenčné problémy aj v samosprávach i v domoch s diaľkovým vykurovaním a mohol by som pokračovať. Osem mesiacov čakania na stále len radiacu sa koalíciu, ktorá si aj napriek tejto situácii dopriala dvojmesačnú letnú dovolenku. Bolo by toho na dve strany. To všetko majú byť podľa Hegera „ prevratné“ veci, ako to nerobili žiadne bývalé slovenské vlády. A v tom mal naozaj pravdu, že sa ani jednej vláde pred ním nerúcal celý štát!
Spomeniem aj jeho vyjadrenie na tlačovej besede po neotvorení schôdze parlamentu po odstúpení SaS z koalície, kde nám vyslovil opäť „óóóhromujúcu vedecko-flozofickú myšlienku“, ktorá lieta po internete. Heger: „Pozrite sa menšinová vláda, je menšinová vláda. To znamená, že má v parlamente menšinu. My celý čas hovoríme a preto som prekvapený, že to niekoho prekvapuje, že menšinová vláda dnes nemala v parlamente väčšinu. Som prekvapený, že to niekoho prekvapuje! Nás to neprekvapuje!!!“ A ja som zas presvedčený a určite nie som sám presvedčený, že na tvorbe tohto úžasného filozofického traktátu zasluhujúce si aj pozornosť medzinárodne oceňujúcich porôt všetkých odvetví, sa podieľal s pomocou výskumu „elitných amerických vedcov” a musel si veľmi natrápiť svoje „úžasné“ zmýšľanie!
A tak na záver môžem skonštatovať. Papier znesie všetko, ale televízny éter v podaní premiéra Hegera tisícnásobne viac.
Pavel Jacz