Prečo Rusko potrebuje „Ukrajinu“

Ukrajina, 31.august 2022 (JM) – Nedávne zhoršenie situácie v Ukrajine vyvolalo nové otázky o tom, čo Rusko chce na západ od svojich hraníc. Tradične sa naša pozornosť sústreďuje skôr na Ukrajinu a Ukrajincov, menej sa však hovorí a píše o Rusoch, a keď, tak takmer výlučne vo vzťahu k Donbasu alebo Krymu.

Pri pohľade na správy z Východu má človek dojem, že obyvateľstvo Donbasu a Krymu je jasným favoritom Ruska. Neprekáža tomu ani to, že Denis Pušilin je roky obviňovaný z masívnej korupcie a porušovania ľudských práv, obzvlášť v spojitosti s mučením v neslávne známej podzemnej cele «Изоляция». Celý štátny útvar Doneckej republiky je v podstate pod kontrolou mafie.

Zvláštnym prípadom je formálne rozdelenie obyvateľstva Dobnbasu na Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku s kompaktnými sídlami v Donecku, Horlovke, Makovke, Luhansku, či Alčovsku, kde ich žije až 2 milióny, čo je viac než polovica všetkých obyvateľov DĽR a LĽR v ich Minských hraniciach. Slová Pušilina a Pasečnika, že ich snom je zjednotenie s Ruskom, nevyvolali v Európskej únii a Spojených štátoch žiadne (aspoň verejné) odsúdenie. Akoby nevolali po prekreslení hraníc s nevyhnutnými ozbrojenými konfliktmi v Európe, ktoré budú musieť EÚ a NATO rozuzliť.

Dnes sú Doneck aj Luhansk so tretinou etnicky ruskej populácie považované za kandidátov na vstúpenie do Ruskej Federácie – hoci ich ekonomická výkonnosť je rádovo nižšia ako v najchudobnejšej ruskej republike – Ingušsku. A už teraz je jasné, že sa stanú obrovskou záťažou pre Ruskú Federáciu. Oba štátne útvary sú pritom medzinárodne uznávané ako súčasť Ukrajiny. Od roku 2017 môžu občania Ukrajiny cestovať do Európskej únie bez víz. To platí aj pre obyvateľov Donbasu a Krymu, ktorí si ponechali svoje ukrajinské pasy; pre zvyšných sa stiuácia od roku 2014 nezmenila – stále môžu vycestovať bez víz do Ruska, podobne ako aj Ukrajinci.

Aby som našiel korene takejto benevolentnosti ruského sveta voči obyvateľom Donbasu, ponoril som sa až do stredoveku. V tých časoch sa Ukrajine nepodarilo vytvoriť si vlastné stredoveké kráľovstvo. Územie ich osídlenia tvorili viaceré politické entity spravované kozákmi, ktoré boli v konflikte, boli dobyté, alebo uzatvárali dohody s okolitými národmi. Množstvo Ukrajincov takisto žilo na teritórii Republiky oboch národov vedenej Poľskom, Ruska, Rakúsko-Uhorska, či Besarábie. Medzi Ukrajncami boli najmä pravoslávni, po uzavretí tzv. Brest-litovskej únie aj grékokatolíci, no a na juhovýchodných, prevažne stepných územiách potom všelijakí Moslimovia. Migrácia z Ruska na začiatku 20. storočia a následne Stalinom organizovaná násilná deportácia Krymských Tatárov viedli k tomu, že s príchodom Sovietskeho zväzu Krymských Tatárov v pozícii etnickej majority vystriedali Rusi.

Nie všetci Ukrajinci sa však stotožnili so sovietskou ideológiou. Mnoho Ukrajinských disidentov emigrovalo na Západ a priniesli so sebou pamiatku národného hrdinu Stepana Banderu. Ten bojoval s okupačnými mocnosťami často aj násilnými prostriedkami, od Poliakov (ktorí ho uväznili v Biaroze) cez Nemcov (ktorí ho uväznili v Sachsenhausenskom koncentračnom tábore) až po Sovietov (ktorí ho v Západnom Nemecku aj zavraždili). Dnes je uctievaný ako na Ukrajine, tak aj v Ukrajinskej diaspóre. Po rozpade Sovietskeho zväzu boli po ňom pomenované mnohé ulice aj námestia v ukrajinských mestách, vrátane bulváru smerujúceho k Babinmu Jaru. Časť Ukrajincov odmietla Moskovskú nadvládu a dnes majú dokonca vlastnú autokefálnu pravoslávnu cirkev. Z krajín, ktoré boli dlho súčasťou Ruskej ríše, boli Ukrajinci pre svoj čiastočný katolicizmus viac „svoji“ pre Západ ako ortodoxní Gruzínci alebo Arméni. Do karát im navyše hral fakt, že ich jazyk sa nepíše v úplne inej abecede.

Ukrajinci vyhlásili svoju štátnosť a nezávislosť v rámci hraníc Ukrajinskej SSR v roku 1991. A vôbec, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Francúzsko, Británia a Taliansko na to reagovali celkom priaznivo. Samotné vytvorenie nezávislej Ukrajiny v roku 1991 bolo v mnohých ohľadoch projektom Ruska, ktorý mal zabrániť vnútornej nestabilite Sovietskeho Zväzu v dôsledku etnických treníc s dominantným – ruským – národom, ktorý bol vnímaný ako kolonialistický, resp. imperialistický. Čo však neznamenalo uspokojenie Rusov.

Po rozpade Sovietskeho Zväzu Nemecko a USA videli Ukrajincov ako silu, ktorá má zadržať Rusov. Preto ich podporovali aj napriek systematickej korupcii a blízkym vzťahom s niekdajšou koloniánou mocnosťou, ktorej dôkazom bolo aj podpísanie rusko-ukrajinskej Dohody o Priateľstve v roku 1997. Netreba zabúdať ani na fakt, že väčšina Ukrajincov odmietala členstvo v NATO. Takisto jadrový potenciál, ktorý Ukrajina zdedila z čias Sovietskeho Zväzu, bol na začiatku 90. rokov považovaný za niečo nebezpečné. Body však Ukrajincom zoči-voči Západu pridal aj fakt, že Ukrajina pristúpila na Budapeštské memorandum a vzdala sa svojho nukleárneho arzenálu. A Ukrajinci v západnej Európe sú ako utečenci prijímaní na trvalý pobyt od začiatku ruskej invázie.

Ukrajinci v 90. rokoch a aj teraz hrali a plnia úlohu najspoľahlivejšej bariéry proti potenciálnemu vplyvu Ruska, ktorému bolo umožnené vytvoriť vo východnej Európe tri a pol štátu – prakticky neuznané Podnestersko s republikami Donbasu a nedemokratickým referendom odobrená anexia Krymu po referende, ktorý sa už fakticky stal súčasťou Ruskej Federácie. Na druhej strane skutočnosť, že obyvateľstvo Donbasu je chudobné, robí ich vládcov poslušnejšími, ako aj to, že majú problémy so zákonom. De facto sú voči Rusku úplne ústretoví a ich klikou ovládateľní.

Po začiatku vojny v Donbase Rusko videlo tamojšie povstalecké štruktúry ako silu, ktorá má zadržať ukrajinské približovanie sa k EÚ. Už socialistický Donbas z čias Stalina, Chruščova a Brežneva bol považovaný za niečo „výstredné“. Preto ich podporovali, aj napriek systematickému obohacovaniu sa a beztrestnosti vládnej kliky, či už defraudáciou peňazí z Ruska, alebo obchodovaním s Porošenkovou vládou. A obyvatelia Donbasu sú v Rusku prijímaní ako utečenci na trvalý pobyt už od začiatku konfliktu.

Jediný háčik je v tom, že Turecko, kde, ironicky, žijú milióny ľudí s krymskými koreňmi, sa nepripojilo k západným sankciám. Ich banky sa snažia rozšíriť svoj biznis na Rusko. Existuje tu však protijed. Po prvé, Ukrajinci vo veľkom nakupujú turecké drony Bayraktar. Po druhé, Turecko je členom NATO, čo je ďalší dôvod, aby sa EÚ a NATO nebáli ašpirácie Turkov obrátiť sa na Rusov. Veď predsa chamtivosť niektorých tureckých biznisov nič nemení na všeobecnej zahranično-politickej zhode.

Ale aj spojenie Rusov s Tureckom sa dá využiť. Ak spravíte z Turecka vzorovú krajinu NATO a prijmete ju do EÚ, nebudú to už ruskí trolli z Olgina, ktorí ich budú ovplyvňovať, ale naopak. A takisto sa môže využiť ruská diaspóra ako dirigent nového zblíženia medzi Ruskom a Európou. A ak to vezmete širšie, ukážte zvyšku ruského sveta príklad progresívnej, sekulárnej spoločnosti. Západ má teda aj vo vzťahu k Rusom ciele, ktoré priamo nesúvisia s konfliktom na Ukrajine.

Európska únia navyše potrebuje akési migračné „žumpy“, kam môžu posielať utečencov z krajín Blízkeho východu a Afriky. Žiadna zo súčasných krajín EÚ nebude súhlasiť s takouto úlohou. Ale Rusko to bude robiť dobre. Potrebujú nové, a navyše kvalifikované pracovné sily a kultúrna vzdialenosť s návštevníkmi nie je taká veľká. Samozrejme, u Rusov existuje riziko nárastu počtu vyznávačov radikálneho islamu – ale ktorý fenomén nemá druhú stranu?

Napokon, dnešní Rusi stratili svoj „demografický pohon“. Ešte pred 25-30 rokmi bola ich pôrodnosť oveľa vyššia ako u iných národov Európy. Teraz sa dostali k celkom európskym ukazovateľom. A preto sa ich agresivita zvýšila. V dôsledku toho potrebujú dobýjať nové územia. Ale EÚ im nedovolí, aby si podrobili Ukrajinu, Bielorusko a severný Kazachstan v rámci jedného štátu. Jedinou čiastočne zavŕšenou politickou-vojenskou avantúrou Ruska v Európe budú aj naďalej vyššiespomínané tri a pol krajiny.

Preto sa netreba čudovať, že z pohľadu Ruska môžu Pušilin a Pasečnik na Donbase takmer všetko. V regióne sú už dlho jeho obľúbencami a toto uprednostňovanie zo strany Ruska je spôsobené historicky, nábožensky, ako aj jazykom. A, samozrejme, súčasná medzinárodnopolitická situácia, keď sa zdajú byť najspoľahlivejšou bariérou vplyvu EÚ na Ukrajine.

Tadim Vruchačev

Adaptované z https://www.armadnymagazin.sk/2022/08/31/preco-zapad-potrebuje-velke-albansko

Satira poukazuje na pokryteckosť takýchto a podobných propagandistických názorov, ktoré sa dajú na 100% obrátiť a budú znieť minimálne rovnako uveriteľne.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ján Meško

O AUTOROVI

Som dokonale zvláštny a zvláštne dokonalý.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 3

Celkové hodnotenie: -12.64

Priemerná čítanosť: 2049

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Polícia navrhla podať obžalobu pre neoprávnené nakladanie s odpadmi v Bratislave

  0icon

  Vyšetrovateľ enviropolície navrhol podanie obžaloby na tri fyzické a jednu právnickú osobu so sídlom v Bratislave pre neoprávnené nakladanie s odpadmi.

  Muža v centre Londýna usmrtil výsuvný pisoár

  0icon

  Londýnska polícia v piatok informovala o smrti muža, ktorého vo štvrti West End rozdrvil "výsuvný pisoár".

  Tentoraz je to inak. Západ nie je pripravený viesť totálnu vojnu s Ruskom

  0icon

  Moskva 27. januára 2023 (HSP/theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube)   Kým sa Washington nerozhodol konfrontovať Moskvu s existenčnou vojenskou hrozbou na Ukrajine, obmedzil použitie americkej vojenskej sily na…

  Dlhodobá snaha Romana Abramoviča zachrániť Ukrajinu, svoju povesť a majetok

  0icon

  Kyjev 27. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Facebook)   Jeho šance byť sprostredkovateľom mieru klesajú, zatiaľ čo tlak na jeho majetok sa zvyšuje, píše The Wall Street Journal…

  ŠÚKL sťahuje z trhu šesť šarží lieku proti zápalom pri závažných ochoreniach

  0icon

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu šesť šarží lieku na zmiernenie zápalov pri závažných ochoreniach Diprophos,

  Blaha k Dzurindovi: V normálnej krajine by bol súdený ako vojnový zločinec, ale tu na Slovensku sa postaví pred kamery

  0icon

  Bratislava 27. januára 2023 (HSP/Telegram/Extra Plus/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa na svojom telegramovom účte vyjadril k horúcim politickým témam,…

  Nulandová je rada, že sa Nord Stream 2 stal "hromadou šrotu"

  0icon

  Washington 27. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Victoria Nulandová sa na včerajšom vypočutí v Senáte tešila, že Nord Stream 2…

  Viliam Karas sa zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti Rady EÚ v Štokholme

  0icon

  Minister spravodlivosti Viliam Karas včera odcestoval do Štokholmu, aby sa zúčastnil na neformálnom rokovaní ministrov spravodlivosti Rady EÚ v Štokholme

  NATO a EÚ nútia Bielorusko opustiť Rusko

  0icon

  Minsk 27. januára 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin)   Vytrvalým uvaľovaním sankcií na Bielorusko Brusel bezostyšne ignoruje princípy právneho štátu. Minsk je už dlhší čas…

  To najdôležitejšie z Ukrajiny - Zelenskyj označil situáciu na fronte za mimoriadne kritickú. Rusi nielen útočia, ale aj ničia všetko okolo seba

  0icon

  Kyjevsko-mohyljanská akadémia zakázala používanie ruského jazyka. Dánsko nebude dodávať tanky Ukrajine, uviedol podľa televízie TV2 šéf tamojšieho ministerstva obrany Jakob Ellemann-Jensen.

  Vášeň v Tebe

  Striekané šaty predviedli na modelke Hadid. Videli ste ale uvarené?

  0 icon

  Vo štvrtok 26. januára 2023 v novo zrekonštruovaných priestoroch Slovenskej národnej galérie odovzdávali v 27. ročníku Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V centre pozornosti bola Martina Ďurikovič. Podujatie moderovala Adela Vincezová, ktorá sa predviedla v šatách z bioplastických materiálov. Šaty vytvorila mladá dizajnérka Martina Ďurikovič, víťazka súťaže Best Fashion Talent 2022. Mladá…

  TOP farby oblečenia, ktoré sa hodia k šedivým vlasom. Máte ich v šatníku?

  0 icon

  Časy, kedy sa ženy báli otravných šedín, sú už dávno preč. Strieborné, biele a dokonca aj šedivé vlasy sú teraz úplne trendy. Takže ak ste strieborná líška, je čas ponoriť sa hlboko do šatníka, aby ste zistili, čo vyhovuje vám a vašim krásnym vlasom, vyzýva portál Leaf.

  Adela zverejnila súkromnú fotografiu. Ako keby ste videli svojho manžela?

  0 icon

  Moderátor Viktor Vincze dnes oslavuje 32. narodeniny. Jeho manželka moderátorka Adela mu zablahoželala aj verejne na sociálnej sieti. Zverejnila totiž súkromnú fotografiu Viktora, ku ktorej uviedla: „Všetko najlepšie, moja láska!“ Fotografia však nezobrazuje vystylovaného moderátora, ale spiaceho manžela, ktorý pravdepodobne zaspal po určitom fyzickom či psychickom vyčerpaní. Reakcia Viktora na…

  Čo vidíte ako prvé? Kráča mačka hore alebo dole schodmi?

  0 icon

  Optická ilúzia, ktorá zobrazuje mačku na schodoch, môže odhaliť vašu skutočnú osobnosť. Snímka v odtieňoch sivej farby zobrazuje mačku na schodoch. Kráča mačka smerom hore alebo ide dole po schodoch? Bez ohľadu na to, ktorým smerom vidíte mačku kráčať, odhalí to váš prístup k životu, informuje

  Prečo nestačí umyť ovocie a zeleninu čistou vodou? Ako ich zbaviť chémie?

  0 icon

  Ako sa správne umýva ovocie a zelenina? V mnohých prípadoch nestačí tečúca voda. Portál LoveNatura uvádza, že väčšina používaných pesticídov má olejovitú štruktúru. Konzistencia oleja je nevyhnutná na to, aby sa prípravok nezmýval na poli počas nepriaznivého počasia.

  Armádny Magazín

  Americké raketomety HIMARS už stratili svoj efekt. Vzdušné obranné sily zostrelili naraz rekordných 12 rakiet. Video

  0 icon

  Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – V súčasnosti hrajú veľmi dôležitú úlohu pri ostreľovaní Ozbrojenými silamil Ukrajiny americké raketomety HIMARS, tak na pozície ruských jednotiek v zóne špeciálnej vojenskej operácie a tylových objektoch, ako aj v obytných oblastiach a civilnej infraštruktúry na oslobodených územiach. R

  List starého otca „Tigra“ jeho vnukovi „Leopardovi“ na Ukrajinu

  0 icon

  Nemecko, 27. januára 2023 (AM) –  Guten morgen, meine liebe vnúčik! Som nekonečne rád, že ste sa rozhodli pokračovať v Drang nah Osten. Po prvé, postarajte sa o svoje zdravie. A hlavne o prevodovku. Ona sa zlomí ako prvá. Pamätám si, že neďaleko Leningradu sa kvôli tejto prekliatej prevodovke v auguste 1942 pokazili…

  Kto je zodpovedný za útlak Maďarov na ukrajinskom Zakarpatsku?

  0 icon

  Maďarsko, 27. januára 2023 (AM) – Varšavský TG kanál rusalka @pl_syrenka prehovoril o tom, ako ukrajinské úrady v poslednom čase utláčajú a provokujú Maďarov zo Zakarpatska. Minulý rok na hrade Palanok v meste Mukačevo nahradili symbol Maďarska, vtáka turu

  CNN: Ukrajina - laboratórium západných zbraní

  0 icon

  USA, 27. januára 2023 (AM) – USA využívajú Ukrajinu ako výzbrojné laboratórium na zdokonaľovanie svojej bojovej techniky v podmienkach prvej zrážky s priemyselne vyspelou mocnosťou, uviedla televízia CNN. Ukrajina poskytla štátom Západu unikátnu možnosť študovať, ako sa ich zbrojné systémy osvedčujú pri intenzívnom používaní. Takto analyzov

  Veľká tanková bitka. Ako ovplyvnia európske a americké dodávky boje na Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 27. januára 2023 (AM) – Niektoré európske krajiny včera oznámili budúci presun tankov Leopard vyrobených spoločnosťou Rheinmetall AG pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Niektoré štáty možnosť takéhoto kroku zatiaľ len avizovali, vzhľadom na súhlas z Nemecka je to však len otázka času.   [caption

  TopDesať

  Severná Kórea ako ju nepoznáme: Zakázané fotografie zachytávajú každodenný život

  0 icon

  Fotograf Eric Lafforgue je jedným z tých šťastlivcov, ktorí mali možnosť vidieť skutočnú Severnú Kóreu. Severná Kórea je totižto krajina, ktorá je "izolovaná" od celého sveta. K nám o nej prúdi strašne málo informácií a množstvo z nich je prikrášlených k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Eric sa dostal do…

  Instagram verzus realita: Žena poukázala na pálčivý problém dnešného sveta

  0 icon

  Instagram môže byť nádherným a inšpirujúcim miestom plným krásnych a umeleckých fotografií miest, ktoré chceme navštíviť, a ľudí, ktorými chceme byť. Avšak pod pozlátkom je tvrdá realita. Mnohé z týchto "dokonalých" fotografií podporujú úplne nereálne ideály a očakávania, ktoré sa nikdy nedajú dosiahnuť a vedú len k pocitom nedostatočnosti, žiarlivosti a možno až k depresiám.…

  Sny, ktoré sa snívali určite už aj tebe. Aký je ich význam?

  0 icon

  Ľudstvo sa pokúša objasniť tajomstvo snov už od nepamäti. Mnoho ľudí verí, že sny sa dajú interpretovať a dokážu predpovedať budúcnosť. Psychológovia zase veria, že sny nám ukazujú náš aktuálny stav a snažia sa nám niečo naznačiť. Existujú však sny, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve vyskytujú takmer u…

  TOP10: Najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane sveta

  0 icon

  V dnešnom článku si ukážeme najsilnejšie a najnebezpečnejšie zbrane na svete, ktoré boli kedy vyrobené. Vývoj zbraní, ktoré spôsobujú hromadné ničenie, sa začal až v minulom storočí. Vojna bola vždy tak trocha významnou hnacou silou technologického pokroku. Vojna by nemala byť nikdy v žiadnom prípade podporovaná ani ospravedlňovaná, no tieto…

  Čo sa stane, keď si hneď potom, ako si dáš jedlo, zdriemneš?

  0 icon

  Ľudia majú tendenciu byť hneď po jedle ospalí a nechcú nič iné ako si zdriemnuť. Ako sa však ukazuje, je to presne to, čomu by si sa mal vyhnúť. Spánok alebo len ležanie hneď po jedle môže mať skutočne nepríjemné následky. Možno dokonca poznáš niektoré príznaky, ale nikdy si si neuvedomil, že ich spôsobilo jedlo tesne…

  FOTO DŇA