Nefunkčný demokratický centralizmus a jalová demokracia. Ako to zmeniť?

Publikované 16.02. 2018 o 07:17 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Úvodné slovo:Tento svet sa už totálne zbláznil a vracia sa do stredoveku. Elementárna logika hovorí, že pokiaľ objekt je zložený z dvoch alebo viac subjektov, je schopný sebareflexie len v prípade symbiózy medzi spoločným záujmom (centrom) a individuálnymi záujmami jeho zložiek (demokraciou). Duálnosť tejto podstaty je nevyvrátiteľná. Len sebec, vládnuca trieda a jej poplatné spoločenské vedy v snahe šíriť svoju pravdu a záujmy za každú cenu odmietajú duálnu realitu a utekajú sa k monizmu. Zdá sa, že vládnuca trieda a sociálne siete vytvorili priestor na šírenie a nadvládu hlúposti nad zdravou logikou. Je čas spamätať sa, pretože hlúposti v ktorých sa zmieta naša spoločnosť už ohrozujú nielen vývoj spoločnosti ale aj zdravotný stav ľudí. Monoteistické šarlatánstvo propagáciou jalovej demokracie dnes víťazi nad vedou vo všeobecnosti.“

K tomuto názoru ma priviedla moja analýza spoločenského vedomia ako celku. Nuž a do tohoto spoločenského košíka hlúpeho nazerania na spoločnosť patrí aj monoteistická propagácia „demokracie“. Demokracia ako samostatný jav v spoločnosti neexistuje a nemôže existovať. To čo sa dnes po svete šíri ako demokracia je jalová demokracia rovnako ako gender ideológie a pod. Pokiaľ gender ideológiu považujem skôr za výplod hlúposti s jalovou demokraciou je to možno trocha ináč.

Pri súčasnom nefunkčnom demokratickom centralizme (duálnej spoločnosti) centrálnu zložku predstavujú bezprízorné peniaze ktorým slúži 42 ľudí na svete, ktorí vlastnia rovnaké bohatstvo ako najchudobnejších 50% na celom svete“ (TU). Toto je vrchol celosvetovej pyramídy (vládnucej triedy) ktorá ovláda cez ekonomický mechanizmus svet. Vládnucej triede je príjemné šírenie jalovej demokracie ktorá vyvoláva ilúzie a rozpory v masách, rozkladá totiž ich vzájomnosť ktorá by mohla byť pre vládnucu triedu  nebezpečná. „Nech sa Tí dole požerú, naša moc a zisky porastú rýchlejšie“. Toto je realita a nikto si neuvedomuje, že sa tým zo dňa na deň zvyšuje exponenciálnym spôsobom napätie nielen medzi triedami ale aj národmi, štátmi podobne ako to bolo pred I. aj II. Svetovou vojnou. To či šírenie jalovej demokracie je vedomé alebo plynie z ľudskej hlúposti je úplne vedľajší problém.

Nuž je načase aby sme začali rozmýšľať ako sformovať funkčný demokratický centralizmus v politickej nadstavbe i ekonomickej základni a to skôr ako vzájomne odpudzujúce sa centrum a demokracia spôsobia kolaps ľudskej spoločnosti. Dnešná EÚ je toho príkladom. Exponenciálne narastajúce napätie, ako nás učí fyzika vždy končí explóziou ak človek nenájde cestu k jeho uvoľňovaniu či ovládaniu. Nuž a na toto žiadne zbrane ani ich rovnováha nestačia, na to treba rozum.

O bezmocnosti demokracie v súperení s dokonale organizovaným centrom a bezprízorným kapitálom možno spisovať knihy. Právo voliť raz za štyri roky či cestovať za podradnou prácou do zahraničia alebo napísať niekde blog bez odozvy z centra to nie je rovnocenné postavenie demokracie k centralizmu (diktatúre), zaštítenému ústavou, kapitálom, políciou a vojskom.

Osobne to môžem potvrdiť pretože od roku 1991 upozorňujem na potrebu dať peniazom pevný základ a od roku 2006 predkladám dôkazy o tom, že súčasná ekonómia je zlodejské učenie a nie veda. Všetky tieto upozornenia a návrhy skončili v odpadkových košoch politikov či akademikov. Naviac ako bývali pracovník v štátnej správe viem ako vyzerala snaha o funkčný demokratický centralizmus počas socializmu. Mimo iných skúsenosti bol mi pridelený podnet na nehospodárne vynakladanie prostriedkov v určitom národnom podniku. Podnet podal človek ktorého považovalo okolie za „šibnutého“. Na základe týchto informácii som požiadal nadriadený orgán aby som mohol založiť spis bez prešetrovania. Odpoveď bola striktná: „Ak mám doklad, že je nesvojprávny potom s takýmto dokladom môžem založiť spis bez prešetrovania. V inom prípade podnet musím prešetriť, s menovaným prejednať, o výsledku spraviť zápis a informovať nadriadený orgán.“ (Pýtam sa prezidenta, predsedu vlády, predsedu SAV, generálneho prokurátora atď. či majú takýto doklad o mojej nesvojprávnosti?)

Tým nechcem povedať, že išlo o plne funkčný demokratický centralizmus ale bola to dobrá snaha uviesť ho do života.

Filozofická (interdisciplinárna) analýza

Ak sa pozrieme do histórie vývoja spoločensko ekonomických formácii (SEF) od otrokárskej po socialistickú a po vylúčení ich osobitosti potom môžeme konštatovať, že spoločnosť bola vždy rozdelená na triedu riadiacu a riadenú. Toto sú protipóly ktoré si protirečia ale zatiaľ netvoria funkčnú jednotu. Trieda riadiaca má všetky páky na ovládanie spoločnosti vo svojich rukách a riadená trieda je trpiaca bez akýchkoľvek práv. Neexistuje tu spravodlivosť. Marx predpokladal, že spravodlivosť sa dosiahne zrovnoprávnením teda odstránením duálneho charakteru spoločnosti a vznikne beztriedna spoločnosť. Ide o vážny logický omyl! V prírode dualizmus je základom vývoja schopnosti na ňom založených prvkov. V spoločnosti takýmto základným prvkom je existencia muža a ženy a v ich spojení funkčná rodina. Ak má byť spoločnosť vývoja schopná a schopná reagovať na nové podmienky ktoré jej vývoj prináša, potom si musí zachovať duálny charakter ktorý jej vštepila rodina. Prechod k monizmu by zničil jej schopnosť sebareflexie a plynulého prispôsobovania sa novým, a novým podmienkam. V podstate všetky SEF vrátane kapitalizmu boli vzhľadom na nedostatočne vyvinutý (funkčný) dualizmus a nadvládu jednej triedy monoteistické. To spôsobuje, že SEF sa množia len klonovaním. Kapitalizmus v USA, Rusku, Číne, Etiópii či Bangladéši sú si podobné ako „vajce vajcu“. Rozdiely sú len v detailoch a veku, nič viac. Táto skutočnosť spôsobuje, že nie sú schopné evolučného vývoja a preto sú napriek duálnej podstate potrebné zmeny revolučné.

Spravodlivosť v dualizme neznamená zjednotenie práv a povinnosti, teda rovnosť, ale naopak spravodlivosť v nerovnosti. Kladný a záporný pol (muž a žena) nemožno kvalitatívne spojiť, pretože by to znamenalo ich zánik. Možno ich však kvantitatívne vyrovnať pri zachovaní ich polarity (kvality) čim vznikne „jednota v protirečení“ – podstata pôsobenia základných zákonitosti vývoja v prírode a teda i spoločnosti.

Na základe tejto logickej úvahy možno vysloviť návrh následovnej tézy:

Organizmy a objekty jednobunečné a duálne ktoré zatiaľ netvoria funkčnú jednotku, pokrok vo svojom vývoji dosahujú revolučnými krokmi, zatiaľ čo duálne organizmy tvoriace funkčný celok (schopné sebareflexie), pokrok vo svojom vývoji dosahujú evolučným vývojom.“

Ak sa táto téza potvrdí potom po ďalšom revolučnom kroku, ak spoločnosť získa schopnosť sebareflexie nebude to spoločnosť beztriedna ale funkčne triedna a tak získa schopnosť evolučného vývoja bez potreby revolučných zmien.

Ako to zmeniť? Alebo obsah ďalšieho revolučného kroku vo vývoji celosvetovej spoločnosti.

  1. Trieda riadiaca i riadená musia dostať plné právo na svoje vlastné riadiace centra a sebe vlastné organizačné štruktúry budované z dola hore. Takto je potrebné zabezpečiť základ pre „spravodlivosť pri zachovaní nerovnosti“.
  2. Trieda riadiaca si organizuje „hornú komoru“ parlamentu ktorá si konštituuje vládu ovládajúcu spoločnosť (ekonomické, spoločenské, technologické, ekologické procesy) až po úroveň majstra a pod. Na túto činnosť táto trieda a predovšetkým jej jednotlivý funkcionári musia mať pridelenú jednoznačnú a nedeliteľnú právomoc ale aj zodpovednosť!!!
  3. Trieda riadená si organizuje „dolnú komoru“ parlamentu ktorá si konštituuje „najvyšší všeľudový kontrolný úrad“ ktorý cez svoju „vertikálu“ zakončenú dôverníkmi z ulice, pracoviska a pod. zbiera informácie o problémoch v spoločnosti ktoré postupuje svojím orgánom a odborným ustanovizniam na overenie a spracovanie návrhov na ich riešenie.
  4. Parlament predstavuje spoločné zasadnutie oboch komôr parlamentu ktoré majú rovnaký počet poslancov a rovnaké hlasovacie práva.

Samozrejme, toto je ideový návrh ktorý treba overiť v diskusii a následne rozpracovať „na drobné“.

Nabudúce o novej ekonomickej štruktúre spoločnosti založenej na princípe demokratického centralizmu a nových peniazoch.

Prípravne články (TU)

Určené pre: Prezidenta SR, predsedu NR SR, predsedu vlády SR, predsedu SAV, generálneho prokurátora a verejnosť.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Poslanci dnes majú po troch dňoch diskusií hlasovať o novele zákona o politických stranách

Bratislava 20. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   SNS chce cez pozmeňujúci návrh presadiť, aby sa meno člena štatutárneho orgánu strany nemohlo nachádzať v jej názve Poslanci Národnej rady SR dnes majú po troch dňoch diskusií hlasovať o novele zákona o politických stranách. K návrhu predložili viaceré pozmeňujúce návrhy opoziční poslanci,…

Britský veľvyslanec v SR vo štvrtok odovzdá cenu Ľubomírovi Feldekovi

Bratislava 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska si 25. výročie nadviazania diplomatických vzťahov so Slovenskou republikou pripomenie udelením Ceny veľvyslanca. Vo štvrtok ju na slávnostnej recepcii dostane slovenský básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek. "Pán Feldek sa na Slovensku zaslúžil o…

V Nemecku na mieste protestu proti výrubu vzácneho lesa zahynul novinár

Berlín 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Christophe Gateau)   Jeden z novinárov pokrývajúcich sledovaný protest ochrancov prírody proti výrubu lesa v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zahynul v stredu pri páde z veľkej výšky. Tlačová agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na oficiálne zdroje. Policajný hovorca Paul Kemen označil prípad…

Victoria Beckham nebola v škole populárna

Bratislava 20. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Joel Ryan)   Interpretka tiež uviedla, že pre ňu nebolo nikdy nič jednoduché. Anglická speváčka a módna návrhárka Victoria Beckham v škole nebola populárna. Interpretka, ktorá sa preslávila v skupine Spice Girls, to prezradila v rozhovore pre magazín Glamour. "Objavte, kto ste. Hovorím to od čias,…

Dopúšťa sa Maďarsko telesného týrania migrantov? Alebo ide len o lživé obvinenia EÚ-pozorovateľov?

Budapešť 20. septembra 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)   Viktor Orbán sa ako prvý a hneď od začiatku postavil nebojácne proti utečeneckej politike kancelárky Merkelovej, a to v čase keď sa ešte naplno opájala svojimi „úspechmi“ a dávala sa servilne oslavovať Obamom, Clintonovou a ďalšími ako novodobá, druhá matka Tereza. Vtedy…

Lídri oboch Kóreí absolvovali výstup na posvätnú horu Pektu

Pchjongjang 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pyongyang Press Corps Pool via AP)   Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un podnikli vo štvrtok na záver trojdňového summitu oboch Kóreí neobvyklý výstup na horu Pektu. Severná Kórea považuje túto sopku, ležiacu na hranici medzi Čínou a KĽDR, za posvätnú. Informovali o…

Čo sa stalo predtým, ako prezident Finančnej správy František Imrecze podal demisiu?

Bratislava 20. septembra 2018 (HSP/Foto:HSP-Ivan Lehotský)   František Imrecze, prezident Finančnej správy SR, nečakane oznámil, že odchádza z funkcie. Stalo sa tak na zasadnutí výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet, na ktorom Imrecze poslancom vysvetľoval, aká je pravda o medializovanej záležitosti ohľadne údajných colných podvodov, na ktoré mal…

Sauli Niinistö: Zo strany Ruska niet ohrozenia

Moskva 20. septembra 2018 (HSP/kp.ru/srspol.sk/Foto:TASR/AP/Lehtikuva-Jussi Nukari )   Ruský senátor Alexej Puškov, ktorý okomentoval slová fínskeho prezidenta Sauli Niinistö, že zo strany Ruska niet nijakého ohrozenia, poukázal na to, že Fínsko sa nesnaží v NATO a na Západe „vylepšiť si svoje postavenie“  za cenu šírenia výmyslov. Sauli Niinistö vraj nevidí nijaké hrozby…

Zranených z posledného incidentu v Sailsbury pustili z nemocnice

Salisbury 20. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Filippov)   Muž a žena, ktorí boli zranení počas posledného incidentu v Salisbury, boli prepustení z nemocnice, ako uviedla polícia Wiltshire County na Twitteri. "Obaja, ktorí boli odvezení do nemocnice po incidente v centre mesta v nedeľu večer, boli prepustení. Neberieme tento incident ako podozrivý,"…

„Padajúce rakety a výbuchy nad morom“: Svedkovia prehovorili o izraelskom útoku na Latakiu

Lakatia 20. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)   Svedkovia popísali izraelský nálet na Latakiu v Sýrii, pri ktorom videli ako bolo ruské lietadlo Il-20 tragicky zostrelené protilietadlovou raketou. Keď hovorili pre agentúru RT Ruptly, obyvatelia uviedli, že videli padajúce rakety a obrovské výbuchy. Miestny muž Ammar Altounji vyhlásil, že incident sa…

Pápež zablahoželal Rímskej židovskej obci k trom významným sviatkom

Vatikán 20. septembra 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)   „Zo srdca vám prajem, aby nadchádzajúce oslavy oživili spomienku na prijaté dobrá od Najvyššieho, aby boli pre židovské komunity vo svete zdrojom ďalších milostí a duchovnej útechy.“ Toto prianie vyjadril pápež František v blahoprajnom telegrame zaslanom Najvyššiemu rabínovi Ríma Riccardovi Di Segnimu…

Čistému je všetko čisté. Vladyka Milan Chautur: Tej ženy mi je ľúto. Pobozkať a objať dieťa je čosi normálne

Bratislava 20. septembra 2018 (HSP/Foto: grkat.ke)   Vladyka Milan Chautur sa vyjadril k obvineniam z údajného sexuálneho obťažovania a celkovo k mediálnym útokom na cirkev v posledných týždňoch. Uviedol, že situácia sa už pomaly dostáva na úroveň Írska, kde sa liberálom darí rozbíjať cirkev. Pred dvoma dňami vyvolal rozruch rozhovor s…

Keď sa výrobca pálenky rozhodne vychovávať národ k multikulturalizmu a sekundujú mu slniečkari a mimovládkari

Bratislava 20. septembra 2018 (HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok bola na tlačovej konferencii v Bratislave predstavená nová kampaň značky Absolut pod názvom „Slovensko žije všetkými farbami“, ktorej súčasťou bol aj prieskum miery akceptovania cudzincov občanmi. Cieľom kampane má byť, aby si čo najviac Slovákov uvedomilo, že farba pleti neurčuje to, kým…

EÚ: Európa nemôže zneužívať migračnú krízu na politický boj, musí spolupracovať

Salzburg 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kerstin Joensson)   Európski lídri by mali prestať zneužívať problém migrácie pre politický zisk, a namiesto toho by mali spolupracovať s africkými krajinami ako s rovnocennými partnermi za účelom zastavenia prílevu migrantov. Zhodli sa na tom vysoko postavení predstavitelia EÚ v stredu na neformálnom summite EÚ…

Kto má šancu pripraviť o kreslo „večného“ primátora Bardejova Hanuščáka? Porazí ho Andrej Gmitter?

Bardejov 20. septembra 2018 (HSP/Foto:HSP)   Bardejovu - perle východného Slovenska, mestu s najkrajším námestím, kúpeľmi a čarovnou prírodou, šéfuje už skoro 20 rokov Boris Hanuščák. Mnohí v meste si myslia, že po tak dlhej dobe mu už chýbajú nové myšlienky a hlavne ťah na bránu. Vedenie mesta je pre neho už rutinou…

Bono z U2: Pápež je "zdesený" zo sexuálneho zneužívania v cirkvi

Vatikán 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)   Podľa frontmana írskej rockovej skupiny U2 Bona je pápež František "zdesený" zo sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Spevák sa v stredu stretol s Františkom v súkromní vo vatikánskom hoteli, kde pápež žije. Diskutovali spolu o rôznych témach - napríklad o "divokej beštii, akou…

Rusko preštuduje izraelské dáta súvisiace so zostrelením ruského lietadla

Moskva 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko, Pool)   Ruský prezident Vladimir Putin prijal v stredu ponuku Izraela o poskytnutí podrobných informácií o izraelskom leteckom útoku v Sýrii, ktorý vyvolal paľbu zo strany Sýrie, pri ktorej došlo k zostreleniu ruského prieskumného lietadla. S odvolaním sa na vyjadrenia Kremľa o tom informovala…

USA opäť označili Irán za hlavného podporovateľa terorizmu vo svete

Washington 20. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Irán zostáva vedúcim "štátnym sponzorom" terorizmu vo svete, zatiaľ čo celosvetový počet teroristických útokov naďalej klesá. Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov to uviedlo v stredu vo svojej výročnej správe, o ktorej informovala tlačová agentúra AP. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v správe obviňuje…

TopSpeed

Ferrari Monza SP1 a SP2, limitka s najsilnejším V12

0

Ferrari pri predstavení novej stratégie ukázalo aj prvé autá modelového radu Icona. Nové Ferrari Monza SP1 a SP2 majú pripomínať ikonické pretekárske stroje z konca 40-tych a potom 50-tych rokov minulého storočia, napríklad Ferrari 166 MM, 750 Monza a 860 Monza. Dizajnérsky na toto obdobie odkazuje hlavne absenciou strachy a čelného skla. Pod retro dizajnom…

Prvý Česko-slovenský Hyundai i30N Meet 29.9. Slovakiaring

1

Ak by ste mali vybrať auto, ktoré za posledný rok urobilo najväčšiu dieru do sveta, ktoré by ste vybrali? Za mňa by to bol určite Hyundai i30 N. Donedávna nepredstaviteľná kombinácia Hyundai a športovosť sa dali dohromady a vyšiel z nej doslova zázrak. Stavaný bol na prekonanie Golfu GTI, avšak tam zďaleka…

Ferrari potvrdilo nástupcu LaFerrari, hybridy, V6 a SUV

0

Ferrari predstavilo stratégiu na najbližších pár rokov. Ekologická vlna už dorazila aj do Maranella, automobilka naskakuje na hybridizáciu portfólia, chvalabohu to nebudú všetky autá. Do roku 2022 chcú mať 60 % áut s hybridným pohonom. To veľmi nepoteší Tifosov, ale snáď to tých zvyšných 40 % zachráni. Automobilka ale verí, že…

Bude maximálna rýchlosť na rakúskych diaľniciach 140 km/h?

2

Pred zhruba mesiacom sme priniesli informáciu, že na rakúskych diaľniciach sa zmenila maximálna rýchlosť. Na dvoch diaľniciach u našich susedov navýšili maximálnu povolenú rýchlosť na 140 km/h. Je to v štádiu skúmania dopadov. Tá mala trvať iba rok. Bol to akýsi pilotný projekt. Po krátkej chvíli tu máme prvé ohlasy od kompetentných.

Cena diaľničnej známky ani v r.2019 neporastie. Máme sa tešiť?

6

Cena diaľničnej známky na Slovensku sa už niekoľko rokov nemení. Chvala bohu, je adekvátna neúplnosti cestnej siete. Vodiči zaplatia za diaľničné známky aj na rok 2019 rovnakú cenu. Ročnú diaľničnú známku si môžu zakúpiť v hodnote 50 eur, mesačnú (30-dňovú) za 14 eur a 10-dňovú za 10 eur. Ročná diaľničná…

Chceš si požičať Porsche? V USA skúšajú Porsche sharing

6

Ak sa vám pošťastilo splniť si automobilový sen, je jedno, aký veľký, drahý či len skromný, určite ste zavolali dobrému kamarátovi, a pozvali ho na jazdu. Ten pocit: Toto ti musím ukázať! Predstavte si, podobne sú na tom mnohí majitelia ikonickej značky, a nosia v sebe naliehavú potrebu sa o tú ohromnú radosť a…

KAMzaKRÁSOU

Vyhraj 3x balíček produktov Lacalut sensitive - pre citlivé zuby!

0

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo mávame rôzne problémy s našimi zubami? Síce pravda nie je veľmi príjemná, ale za všetky problémy si poväčšine môžeme sami.  Aj keď sa mnohí vyhovárame na genetiku a na našich rodičov, je to vždy lepšie zvaliť na niekoho iného, ako uznať, že vinníkmi sme skutočne len…

Pozor, vírusová faryngitída útočí: Zisti, ako ju odlíšiš od angíny!

0

Spolu s daždivým počasím, studenými ránami a melancholickou náladou, nám príchod jesene prináša aj obdobie chrípok. Posledné roky sa nám často stáva, že symptómy, ktoré pociťujeme, nevieme ani poriadne zaradiť a preto nevieme, či sme len prechladnutí, máme chrípku či niečo vážnejšie. Odhaľte základné príznaky, ktoré má vírusová faryngitída a spoznajte tiež najlepší…

Prepeličie vajíčka: Pozri sa, čo obsahujú a prečo ich používať!

0

Prepeličie vajíčka sú vysoko cenené vďaka svojej nutričnej hodnote. Už to je pomerne veľký dôvod, prečo ich zaradiť do svojho jedálnička, čo povieš? A to je len začiatok, pretože tých dôvodov je oveľa viac. V dnešnom článku si prejdeme všetky benefity týchto vajíčok, pozrieme sa im pod škrupinku, aby sme zistili, čo…

Domáce masky bez chémie: Jablková, mandľová a šípková, ktorú skúsiš?

1

Ktorá z nás by nechcela byť krásna, avšak ani nie tak s pomocou mnohých vrstiev mejkapu, ale prirodzene - vďaka zdravej pleti? Či už si nositeľkou normálnej, suchej, zmiešanej, mastnej, citlivej, problematickej, aknóznej,... jedným slovom akejkoľvek pleti, máme pre teba návod na prípravu domácich masiek, ktoré obsahujú samé zdravie a žiadnu chémiu. Domáce…

Xylénové pižmo: Len prenikavá vôňa alebo aj nebezpečná hrozba?

0

Xylénové pižmo (Musk xylene) je pojem, dobre známy predovšetkým tým, ktorí sa čo i len trošku orientujú v kozmetike, najmä parfumérstve. Okrem parfumov býva častou syntetickou prísadou aj prípravkov na zmäkčenie textilu, rôznych osviežovačov vzduchu alebo čistiacich prostriedkov. Pižmo mnohí poznáme aj pod pojmom mošus. Ale napadlo by ti túto zložku tých…

Recept na tekvicové rizoto trochu inak: Toto mu dodá šmrnc!

1

Tekvicová sezóna je v plnom prúde a ako v prípade cukiet, aj tekvice sa každá dobrá gazdinka snaží zužitkovať čo najlepšie, najzdravšie a najpestrejšie. Preto ti dnes prinášame návod na prípravu skutočnej tekvicovej lahôdky, ktorú si okamžite obľúbiš. Recept na tekvicové rizoto počíta s tekvicou hokkaido a ryžu, ako hlavnú zložku bežného rizota, dnes nahradíme bulgurom.…

TopDesať

PRED A PO: Tieto fotografie ťa chytia za srdce

0

V našich životoch sa dejú malé aj veľké zmeny. Dokonca tie malé si niekedy zaslúžia viac našej pozornosti, ako tie veľké. Tieto fotografie ťa chytia za srdce. Poukazujú na veci, ktoré sa veľmi rýchlo zmenili. Či už sú tie zmeny pozitívne, alebo negatívne, mali by sme pamätať najmä na to,…

Máš zlý deň? Nezúfaj, títo ľudia ťa určite tromfli

0

Máš dnes zlý deň? Nezúfaj! Títo ľudia ťa s určitosťou dokázali tromfnúť. A to v tak veľkom štýle, že pri týchto fotografiách zabudneš na svoje vlastné problémy. "Mám zlý deň." Fráza, ktorú mnoho z nás používa tak 5 - 6 krát do týždňa. Je pondelok, musím do práce, mám zlý deň.…

Svet bez moderných technológií: Takto vyzerala Európa v roku 1904

0

My v redakcii sa chopíme každej šance vidieť niečo, čo sme ešte nevideli. Napríklad staré, historické fotografie. Tie majú zaručene svoj šmrnc. Obzvlášť, ak ležali vyše 90 rokov bez povšimnutia a obzvlášť, ak ukazujú, ako vyzerala Európa v roku 1904, ešte ako svet bez moderných technológií. Pred 25 rokmi Bill…

Ľudské reflexy: 10 vecí, o ktorých ani nevieme, že ich robíme

0

Nezáleží na tom, akej farby je tvoja pokožka, alebo kde si sa narodil. Nezáleží ani na tom, či si bohatý, chudobný, mladý, alebo starý. Každý človek na svete má vrodené inštinktívne správanie, takzvané reflexy. Vedci ešte stále skúmajú reflexy a rozvíjajú rôzne hypotézy o ich funkcii. Mnoho inštinktov však naďalej zostáva evolučným tajomstvom.…

Šialenci zachytení na týchto bláznivých fotografiách

0

Šialenci - ľudia, ktorých môžeme stretnúť takmer kdekoľvek. Najčastejšie ich však stretávame na ulici. Zopár z nich taktiež nájdeme v práci a škole. No a ak takéhoto šialenca nevidíš, je veľmi pravdepodobné, že tým šialencom si práve ty. Tieto bláznivé fotografie ti dokážu, že šialenci sa nachádzajú takmer kdekoľvek. Títo…

Medveď ako masér, či presun budovy: 10 historických fotografií

0

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Ak by sme ti povedali, že niektorí kočovní cigáni mali na masáže zviera (konkrétne medveď), zrejme by si nám neuveril. Zrejme by si nám neveril ani vtedy, ak by sme ti opisovali presun budovy spred viac ako 30 rokov. Preto tu máme týchto 10…