Odchod popredných funkcionárov z ĽS Naše Slovensko je potvrdením hlbokej krízy, v ktorej sa táto strana nachádza.

To, čoho sme boli neraz svedkami vo vývoji mnohých politických strán, zvlášť tých, bežne označovaných ako strany „vodcovského typu“ (a tých je na dnešnom Slovensku väčšina), sa odohralo aj v ĽS Naše Slovensko. Mám na mysli odchod dvoch jej vrcholových predstaviteľov (M. Uhríka a M. Mazureka) z predsedníctva tejto strany, ktorí, spolu s M. Kotlebom patrili dlhodobo k najvýraznejším a najznámejším predstaviteľom ĽS Naše Slovensko.

Ako príčinu svojho odchodu z predsedníctva strany (aj keď som presvedčený, že to nebola jediná príčina) uviedli svoj nesúhlas so zmenami v obsahu stanov strany a nedemokratický spôsob ich schvaľovania, čo podľa ich mienky vedie k centralizácii moci v rukách predsedu strany a prenosu väčšiny kompetencií na jeho osobu, čím sa, povedané slovami M. Mazureka predsedníctvo strany „stáva čisto proforma orgánom“, t. j. orgánom bez podstatného vplyvu na rozhodovanie o činnosti strany a jej ďalšom smerovaní. V podobnom duchu sa vyjadril aj europoslanec M. Uhrík, podľa ktorého „Po prijatí nových stanov členovia strany už definitívne stratili možnosť akokoľvek zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach ohľadne fungovania a smerovania našej strany“. Z tohto dôvodu sa pre M. Uhríka a M. Mazureka, ako aj pre ďalších členov predsedníctva a poslancov NR SR O. Ďuricu, M. Suju, M. Urbana a E. Kočiša stáva ich zotrvanie v tomto straníckom orgáne zbytočným a bezpredmetným. Neostalo len pri odchode niektorých z nich z predsedníctva strany, ale ako sa dalo predpokladať, všetci vyššie menovaní následne zrušili svoje členstvo v ĽS Naše Slovensko a s výnimkou europoslanca M. Uhríka vystúpili aj z poslaneckého klubu tejto strany v parlamente SR, v ktorom už budú pôsobiť len ako nezaradení poslanci. Týmto sa táto strana zapíše ako politický subjekt s veľmi nestabilným poslaneckým klubom, čo sa nevyhnutne prejaví na strate podpory zo strany jej sympatizantov a voličov ako aj straty jej povesti ako strany stabilnej a jednotne postupujúcej. Veď za desať mesiacov fungovania poslaneckého klubu ĽS Naše Slovensko v tomto volebnom období strana prišla o osem poslancov, čím sa jej klub z pôvodných sedemnásť členov znížil na terajších deväť poslancov. A to ešte nemusí byť konečné číslo. Nedá sa to nazvať inak ako fiaskom a prejavom vážnej vnútrostraníckej krízy odohrávajúcej sa v ĽS Naše Slovensko. Určujúci podiel viny na tomto stave nesie predseda strany, ktorý bol jedinou osobou a konečnou inštanciou pri schvaľovaní výberu a umiestňovania kandidátov (ale aj výberu asistentov poslancov) na kandidátske listiny, ako aj pri schvaľovaní dôležitých rozhodnutí v najvyšších orgánoch strany.

Nie som jasnovidec, nevidím do hlavy M. Kotlebu a neviem čítať jeho myšlienky, preto nebudem špekulovať o dôvodoch, ktoré ho viedli k tomu, že inicioval zmeny v stanovách ĽS Naše Slovensko. Zmeny, ktoré podľa vyjadrení M. Uhríka a M. Mazureka vedú k centralizácii moci a kompetencií do rúk predsedu strany. Pretože poznám oboch týchto, dnes už bývalých predstaviteľov strany, a pretože viem, že vždy konali a vystupovali v záujmoch ĽS Naše Slovensko a v intenciách jej programu, nie som náchylný uveriť tomu, že svojim postupom chceli túto stranu poškodiť, resp. že to bolo ich cieľom, aj keď je potrebné dodať, že odchod uvedených osobností z ĽS Naše Slovensko bude pre túto stranu predstavovať stratu a bude to mať negatívny dopad aj na jej stabilitu a jej ďalší vývoj.

Ako bývalý predseda krajskej organizácie ĽS Naše Slovensko v Košiciach a zároveň aj ako bývalý člen predsedníctva tejto strany veľmi podrobne poznám pôvodné stanovy, obsah ktorých som vždy považoval za racionálne sformulovaný a vyhovujúci potrebám  bezproblémového fungovania strany a všetkých jej organizačných štruktúr. A to hlavne a predovšetkým z toho dôvodu, že v nich boli veľmi účelne a jasne vymedzené a vyvážené kompetencie medzi predsedom strany, predsedníctvom strany, krajskými a okresnými organizáciami a ich predstaviteľmi. Preto považujem zmenu stanov, ako aj spôsob ich schválenia za aktivity, ktoré boli zbytočné, nepremyslené a v konečnom dôsledku aj kontraproduktívne.

Odchod mnohých známych osobností z ĽS Naše Slovensko (a nie je vylúčené, že aj ďalší poslanci, funkcionári strany a jej členovia budú nasledovať ich príklad) a následný vznik nového pronárodne a proslovensky orientovaného politického subjektu svedčí o vážnej vnútrostraníckej kríze,  v ktorej sa ĽS Naše Slovensko ocitá a výsledkom ktorej bude trieštenie vnútri členskej základne a následné oslabenie jej pozície na našej politickej scéne. Nemyslím si, že to v krátkodobom horizonte bude znamenať jej zánik, pretože v prípade, ak sa M. Kotlebovi podarí vyhnúť nástupu na výkon trestu v niektorom z našich nápravnovýchovných zariadení, bude vďaka svojej popularite a nespochybniteľnej autorite vnútri strany schopný zvládnuť túto krízu a udržať si pomerne veľkú časť členskej a voličskej základne. Ale to len v prípade, že stranu aj naďalej bude viesť v pozícii slobodného občana, t. j. ako poslanec NR SR, predseda poslaneckého klubu ĽS Naše Slovensko a jej predseda. To však neznamená, že prípadné (a už avizované) založenie nového politického subjektu odídencami z Kotlebovej ĽS Naše Slovensko, ktorý bude oslovovať časť členov a sympatizantov pôvodnej strany,  nebude viesť k strate časti jej členov, sympatizantov a voličov, následkom čoho sa jej percentá v prieskumoch verejnej mienky budú nevyhnutne posúvať smerom nadol. V konečnom dôsledku to môže viesť k tomu, že ĽS Naše Slovensko nemusí uspieť v najbližších voľbách do NR SR a nie je vylúčené, že sa v dôsledku toho zaradí k mimoparlamentným politickým subjektom s minimálnou šancou jej opätovného prieniku do NR SR. Je to škoda, pretože ĽS Naše Slovensko bola najvýznamnejšou pronárodne orientovanou silou na našej politickej scéne. Ostáva len dúfať, že avizovaný novovznikajúci politický subjekt sa vo svojej činnosti vyhne chybám, ktorých sa vo svojich aktivitách dopustila ĽS Naše Slovensko, že preberie po nej jej pronárodnú agendu, svojim programom osloví veľkú časť pronárodne cítiacich obyvateľov a zaujme dôležité postavenie medzi pronárodne orientovanými silami na Slovensku.

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 78

Celkové hodnotenie: 18.62

Priemerná čítanosť: 1653

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Vstup Slovenska do EÚ očami priameho účastníka prístupových rokovaní

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)   Prvého mája 2024 si pripomíname vstup Slovenska do EÚ a 20 rokov nášho pôsobenia v tomto spoločenstve. EÚ vznikla ako…

    Šimečka: Členstvo Slovenska v EÚ nie je garantované ani samozrejmé

    0icon

    Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) nie je garantované ani samozrejmé. Bez členstva by bola SR omnoho zraniteľnejšou a chudobnejšou krajinou. Na tlačovej konferencii k…

    Pellegrini: Budem robiť všetko pre to, aby SR bola plnohodnotným členom EÚ

    0icon

    Zvolený prezident SR Peter Pellegrini chce robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo plnohodnotným členom veľkej európskej rodiny. Zároveň deklaroval, že na prvom mieste preňho…

    Predseda vlády Robert Fico odpracoval nočnú zmenu v závode pri Topoľčanoch

    0icon

    Topoľčany 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Henrich Mišovič)   Predseda vlády Robert Fico oslávil 1. máj prácou a absolvoval nočnú zmenu z utorka na stredu…

    Schuster: Miesto Slovenska je v Európskej únii

    0icon

    Košice 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Roman Hanc)   Slovensko musí poznať svoje miesto vo svete, a to je v Európskej únii (EÚ). Pri príležitosti…

    UnHerd: kvôli krátkozrakosti elít zostane Západ v prípade vojny bez obrany

    0icon

    Brusel 1. mája 2024 (HSP/Unherd/Foto:TASR/AP-Axel Heimken)   Obyvatelia západných krajín nezoberú do rúk zbrane na obranu svojej vlasti, píše UnHerd. Štát prestal reagovať na ich…

    Susedské spory možno riešiť aj právnou cestou

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Susedské spory možno riešiť aj právnou cestou. Upravuje ich Občiansky zákonník, podľa ktorého má každý právo na to, aby…

    Blanár: Vstup do EÚ patrí k najvýznamnejším medzníkom samostatnosti SR

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR – František Iván)   Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ) patrí dodnes k najvýznamnejším medzníkom v dejinách našej samostatnej…

    Prezidentka: Všetci by mali mať príležitosti nájsť si pracovné uplatnenie

    0icon

    Bratislava 1. mája 2024  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Všetci by mali mať skutočné príležitosti nájsť si pracovné uplatnenie a dokázať sa postarať o seba…

    Po utorkovom požiari v Čani umiestnili v telocvični 45 ľudí

    0icon

    Čaňa 1. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Dokopy 45 ľudí, z toho 24 detí, umiestnili do miestnej telocvične po utorkovom (30. 4.) požiari provizórnych príbytkov v…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Milan Šupa

    Ivan Štubňa

    Gustáv Murín

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA