Luxemburský kompromis o hlasovaní v roku 1966

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je – každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie napĺňania predvolebných sľubov, poprípade plnenie vládnych programov – to všetko pre jediný cieľ, aby boli znovu a znovu zvolení. Všetko pre voliča – aspoň kým nepustí volebný lístok do urny….

Právo nehlasovať za tie časti plánu EÚ, ktoré sa neľúbia niektorým členským štátom, asi nikto nedoškriepi. Keď ide ale o 1 800 000 000 000 € – tak nervozita stúpa. Takéto zablokovanie, nesúhlasné volenie už prebehlo v EÚ viackrát. Neviem či sa nazývalo vydieraním, alebo inými názvami, ale dnes ide v kríze o financie a zachránenie štátnych rozpočtov.

Skrývanie uvedenej problematiky za právny štát, jeho princípy je neuveriteľne ľahkovážne hazardovanie s celou podstatou EÚ. Právny štát platí pre všetkých signatárov Zmluvy o založení EÚ. Už dnes, v čom je problém ?  

  • rozdielne vykladanie obsahu právneho štátu
  • nečakanie na právoplatný rozsudok – stačí len podozrenie z nedodržiavania 
  • jednohlasné hlasovanie zameniť za hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, dnes 15 členských štátov
  • trestať vlády znížením, alebo odobratím financií z EÚ
  • študenti, farmári a mimovládne organizácie môžu požiadať priamo EÚ o financie, suma bude odpočítaná zo sumy určenej pre konkrétny štát odkiaľ prišli žiadosti
  • kde skončia uvedené financie zobrané vládam konkrétnych štátov, v rozpočtoch tých 15 hlasov ktoré sankciu odsúhlasili ?

Luxemburský kompromis – čo to vlastne je ??

Pozrime sa do histórie EÚ :

rok 1966

 

Január 1.

EHS vstupuje do tretej a poslednej etapy prechodu na spoločný trh. To má za následok nahradenie jednomyseľného hlasovania väčšinovým systémom pri väčšine rozhodnutí Rady.

Už v roku 1966 boli so spôsobom hlasovanie všetci vyrozumení, Rada mala prejsť na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou.

20.

V Bruseli (Belgicko) sa koná spoločné výročné zasadnutie európskych inštitúcií. Rozhovory sa týkajú najmä dvoch inštitucionálnych problémov: spolupráce medzi Komisiou a Radou a väčšinových rozhodnutí Rady.

Ako vidíme, neustáli boj medzi Komisiou a Radov je už historický. Vždy pôjde o rozdelenie moci medzi národné štáty a EÚ. Dodnes to nie je vyriešené a ešte je to umocnené rozdeľovaním obrovskej sumy 1 800 miliárd EUR. Tu tiež nikdy nebudú všetci spokojní, ani s ich kompromismi. 

28. – 29.

Luxemburský kompromis. Francúzsko po sedemmesačnom uplatňovaní politiky “prázdnej stoličky” opäť zaujíma svoje miesto v Rade výmenou za zachovanie jednomyseľného hlasovania v prípade, že ide o významný záujem.

Francúzsko za vlády generála Charlesa de Gaulla nechcelo súhlasiť s hlasovaním väčšiny, presadzovalo jednohlasný súhlas. Dôvod ? Nesúhlasili so spoločnou poľnohospodárskou politikou ktorá podľa nich poškodzovala Francúzsko. Sedem mesiacov nechodili na rokovanie Rady – vznikol názov uplatňovania politiky “prázdnej stoličky”. 

Takto si vynútili zachovanie jednomyseľného hlasovania v prípade že ide o významný záujem.

Financie z EÚ sú určite z pohľadu Poľska a Maďarska významný záujem, hlavne ak by sa  hlasovaním kvalifikovanou väčšinou podstatne znížili.

Čo sa zmenilo za 54 rokov od tohto významného presadenia Francúzka ? Alebo si v EÚ nemáme myslieť o rovnosti všetkých štátov nič. Sú rovný a rovnejší ??

V4 skončilo smutne svoju púť – nechalo sa rozbiť zvnútra, pekne podľa plánu. Postoj Česka a Slovenska sa nedá ani pomenovať. Asi ako vyčkávací. po boji sa pridajú k víťazovi a budú profitovať. Možno ich voliči zvolia znovu na ich vytúžené pozície ! 

Marec

7.

Pán Alain Poher je zvolený za predsedu Európskeho parlamentu.

31.

Komisia dáva návrh Rade, týkajúci sa financovania spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), nezávislých príjmov Spoločenstva a širších právomocí Európskeho parlamentu.

Apríl

5.

Belgicko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

29.

Taliansko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

Máj

11.

Rada prijíma rozhodnutia a uznesenia upravujúce časový harmonogram a financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a stanovuje svoje ciele v iných oblastiach spoločného záujmu.

Jún

30.

Luxemburské veľkovojvodstvo ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

Október

25.

Holandsko ratifikuje Zmluvu, ktorou sa zriaďuje Rada a Komisia Európskych spoločenstiev.

November

28.

Koná sa spoločné zasadnutie európskych inštitúcií. Diskusia sa sústredí najmä na pokrok Spoločenstva smerom k hospodárskej únii a na budúce perspektívy.

Záverom – 

Ako vidíme o spôsobe hlasovania boli v EÚ stále protichodné názory. Kto vie či aj Francúzsko nazývali politici vydieračmi, alebo im to generál rázne vysvetlil.

 

Zdroj informácií :

 https://europa.eu/european-union/about-eu/history/1960-1969/1966_sk

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Miroslav Jurčo

O AUTOROVI

Aj v pozícii dôchodcu sa zaujímam o dianie v colnej únii EÚ. V každom odvetví sa dnes presadzujú úzko špecializovaní odborníci, tí presadzujú len svoj pohľad na problematiku - nedávajú fakty do súvislostí.
Preto sa pokúšam o zoradenie faktov do určitých logických súvislostí - výsledok je určitý pohľad na skúmaný problém.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 116

Celkové hodnotenie: 13.01

Priemerná čítanosť: 468

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Prebehla prvá a jediná živá diskusia medzi Korčokom a Pellegrinim. "Škodíte Slovensku!" Odznelo viacero útokov

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   V pondelok večer sa uskutočnil prvý a pravdepodobne aj jediný televízny súboj dvoch favoritov prezidentských volieb…

    MZVEZ: Slovensko podporuje prijatie ďalších krokov vedúcich k oficiálnemu začatiu prístupových rokovaní Moldavska do EÚ

    0icon

    V súvislosti s nadchádzajúcim zasadnutím Európskej rady M. Eštok informoval moldavskú partnerku, že Slovensko bude na zasadnutí podporovať čo najskoršie prijatie negociačného rámca pre Moldavsko…

    Ako skončia Lipšic a jeho ľudia? Už je známe, kde budú pracovať

    0icon

    Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) si v pondelok prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry (GP) SR, kde budú pôsobiť po zrušení…

    Čaputová rozumie rozhodnutiu českej vlády zrušiť plánované spoločné zasadnutie so slovenskou vládou

    0icon

    Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok neformálne navštívila Prahu. Položením venca si uctila obete decembrovej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK), pri ktorej…

    Čína súhlasila s účasťou na mierovom samite o Ukrajine vo Švajčiarsku

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Xinhua/Yan Yan) Aktualizované 18. marca 2024 Čína súhlasila s účasťou na mierovom samite o Ukrajine vo Švajčiarsku, uviedol čínsky veľvyslanec Wang…

    Matovič: "Nejde mi o to, aby som vyhral voľby v nedemokratickej súťaži"

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezident by mal podľa kandidáta na hlavu štátu Igora Matoviča robiť všetko pre to, aby spravodlivosť v štáte…

    Špirko: Vyšetrovanie, ktoré sa začalo po mojom trestnom oznámení, zastavili

    0icon

    Vyšetrovanie, ktoré sa začalo po trestnom oznámení prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Špirka pre sabotáž, je právoplatne zastavené. Týkalo sa vtedajšieho ministra vnútra Roberta…

    Smer napriek protestom stále vedie. Kto sa ocitol mimo hry? Viac prezradí najnovší prieskum

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Parlamentné voľby by v marci vyhral Smer-SD s podporou 23,4 percenta voličov. Na druhom mieste by skončilo Progresívne Slovensko…

    Redakčná rada CME deklaruje, že dozrie na Markízu

    0icon

    Redakčná rada skupiny CME deklaruje, že v televízii Markíza sa dodržiavajú žurnalistické štandardy a televízia ich uplatňuje nadpriemerne. Vyplýva to z vyjadrenia skupiny CME a…

    Západ a Kyjev urobili všetko pre Putinovo víťazstvo

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Voľby v Rusku dopadli výborne. Stovky pozorovateľov z celého sveta, rekordne vysoká volebná účasť, mimoriadne transparentné a pohodlné…

    FOTO DŇA