Zamestnanecké samosprávy

Ako vyzerá v ekonomickej demokracii zamestnanecká samospráva?
Činnosť všetkých výrobných podnikov demokraticky kontrolujú zamestnanci. Na rozhodovaní sa zúčastňujú priamo hlasovaním a takisto si volia vlastné vedenie so zachovaním princípu jeden člen samosprávy rovná sa jeden hlas. Rovnako sa podieľajú aj na rozdeľovaní hospodárneho výsledku. Takže, čím viac podnik prosperuje, tým viac si môžu členovia zamestnaneckej samosprávy rozdeliť.
Zamestnanci zodpovedajú za nerušený chod fabriky; za organizáciu práce, pracovnú disciplínu, technológie produkcie, aké sú výrobné náklady a ako sa rozdelí čistý zisk. Od podnikov sa nežiada rovnostársky rozdeľovať zisky. Rovnostárske zámery musia byť vyvážené vo vzťahu k potrebe motivovať a udržať dobrých pracovníkov. Najlepšie je vyššie odmeňovať vysokokvalifikovaných pracovníkov, služobne starších a pracovníkov, ktorí majú manažérsku zodpovednosť. Všetky rozhodnutia týkajúce sa týchto záležitostí sa budú robiť demokraticky.
Vo väčších fabrikách bude nevyhnutné rozdeliť kompetencie. Zvyčajným riešením všeobecného problému demokracie je reprezentatívnosť. Väčšina podnikov bude mať volené zamestnanecké rady. Manažment nemenuje štát a ani spoločenstvá akcionárov (ktoré v e.d. neexistujú).
Dôležitá praktická otázka vyplýva z jednej zásadnej veci – nevyhnutnosti poskytnúť správnu vyváženosť medzi manažérskou zodpovednosťou a autonómiou. Zodpovednosť bez autonómie vyvoláva bojazlivosť a paralyzuje schopnosti; autonómia bez povinnosti prináša despotizmus. Manažéri potrebujú primeranú autonómiu, aby mohli efektívne riadiť, ale nie až takú veľkú, aby mohli zneužívať pracovnú silu vo svoj prospech. Bez ohľadu ako fungujú vnútorné štruktúry, bezprostredná moc pochádza od zamestnancov podniku – jedna osoba, jeden hlas.
Pracovníci budú kontrolovať výrobný proces, nebudú ale vlastniť výrobné prostriedky. Tie sa považujú za kolektívne vlastníctvo spoločnosti. Pracovníci majú právo riadiť podniky, čo najúčelnejšie využívať základné prostriedky a rozdeľovať si medzi sebou celý čistý zisk.
Spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov sa prezentuje dvomi spôsobmi:
– Všetky firmy musia platiť dane zo základných prostriedkov, tie pôjdu do spoločenských investičných fondov. Pracujúci si v skutočnosti prenajímajú základné prostriedky od spoločnosti.
– Firmy sú povinné zachovávať hodnotu kapitálových účastín, ktoré im boli zverené. Musia udržiavať odpisový fond. Časť peňazí ostane bokom na opravy alebo na nahradenie existujúcich výrobných prostriedkov.
Ak sa podnik ocitne v hospodárskych ťažkostiach, zamestnanci môžu slobodne pristúpiť k reorganizácii jeho vybavenia, alebo si hľadať prácu inde. Nesmú predať kapitálové účastiny a výnos použiť ako príjem; výnos môže ísť len na nákup dodatočných výrobných prostriedkov. Firma ale môže znížiť svoju kapitálovú základňu, aby platila nižšie dane, tým že predá niektoré výrobné prostriedky. Zisk ale pôjde do národného investičného fondu, nie pracujúcim, pretože ide o vlastníctvo celej spoločnosti. V prípade, že firma nevytvorí stanovené minimum na obyvateľa, ktoré sa v podmienkach ekonomickej demokracie rovná minimálnej mzde, je povinná vyhlásiť bankrot. Zamestnanci si musia hľadať zamestnanie inde.
Firmu fungujúcu v ekonomickej demokracii nemožno pokladať za vec, ktorú sa dá predať alebo kúpiť, ale za spoločenstvo. Keď vstúpite do takéhoto podniku, dostanete plnoprávne občianstvo, máte zaručené právo na názor, rovnosť hlasov v rámci spoločenstva. Ak jednu firmu opustíte a prejdete do druhej, tieto Vaše práva sa jednoducho prenášajú. S právami je však spätá aj zodpovednosť, zodpovednosť platiť dane, zodpovednosť za správne využitie všetkých základných prostriedkov.
Viac o tejto téme sa môžte dozvedieť na stránke uvedenej v zdroji.
Zdroj: https://ekonomickademokracia.blogspot.sk/

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dávid Diczházy

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 26

Celkové hodnotenie: 11.9

Priemerná čítanosť: 1048

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Z Európy sa môže stať priemyselný skanzen. Zarážajúce informácie prichádzajú z Nemecka. Čo sa deje?

    0icon

    Berlín 20. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Uwe Lein)   Nemecký priemysel sa dostáva pod tlak. Finančná kríza 2008, bezbrehé tlačenie peňazí, inflácia, vysoké úrokové sadzby, Green Deal,…

    Zákaz homomanželstiev, operácii na zmenu pohlavia či pochodov. Gruzínsky parlament schválil zákon proti LGBT

    0icon

    Bratislava 20. septembra 2024 (HSP/ Civil.ge /oc-media.org Foto: Pixabay)   V utorok 17. septembra prijal gruzínsky parlament v treťom čítaní legislatívny balík anti-LGBT zákonov, ktorý…

    Putin má na stole najmenej tri akčné plány proti NATO na jeho území. NATO bude musieť čeliť zbraniam, o ktorých ani nevie

    0icon

    Moskva 20. septembra 2024 (HSP/Svpressa/Foto:Foto:TASR/AP-Kristina Kormilitsyna, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Zdá sa, že úder do hĺbky Ruska je pre NATO vyriešenou otázkou.…

    Európsky trh s elektromobilmi sa prudko prepadol. Výrobcovia bijú na poplach a adresujú tvrdé slová Bruselu

    0icon

    Bratislava 20. septembra 2024 (HSP/ BNN Bloomberg/ Euronews/ HD Times/ Foto:Pexels)   Európsky trh s elektrickými vozidlami sa minulý mesiac prudko prepadol, výrobcovia automobilov vyzvali…

    Premiér sa stretol s von der Leyenovou. Povzbudivé správy pre Slovensko

    0icon

    Desať miliárd eur z kohézneho fondu Európskej únie (EÚ) pre krajiny postihnuté záplavami považuje predseda vlády SR Robert Fico za "obrovskú pomoc". Výrazne to podľa…

    Policajná korupcia, starnúci detektív, aj vyšinutý sériový vrah (Filmové tipy na víkend)

    0icon

    Bratislava 20. septembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)   Pokiaľ nám cez víkend opäť nevyjde počasie (alebo sa náhodou nechystáte na nejaký protivládny protest spolu s hercami, ha-ha), je…

    Kosová vyčíta svojmu predchodcovi viaceré pochybenia. Šokujúce, koľko mu bolo preplatené za súkromné lety

    0icon

    Predsedníčka Súdnej rady SR Marcela Kosová vyčíta svojmu predchodcovi Jánovi Mazákovi viaceré pochybenia. Napríklad vytvorenie a expedovanie uznesení, ktoré neboli prijaté Súdnou radou, respektíve o…

    Fico prehovoril o zníženej DPH na základné potraviny. Takáč chce kontroly v celej agropotravinárskej vertikále

    0icon

    Bratislava 19. septembra 2024 (TASR/teraz/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Takáč avizoval, že ministerstvo pôdohospodárstva vykoná do konca tohto roka cenové kontroly v celej agropotravinárskej vertikále Vláda zorganizuje…

    Vo viacerých mestách ľudia vo štvrtok protestovali proti krokom vedenia Ministerstva kultúry

    0icon

    Vo viacerých mestách sa vo štvrtok večer protestovalo. Cieľom bolo vyjadriť podporu ľuďom v štrajkovej pohotovosti a odmietnuť kroky vedenia Ministerstva kultúry (MK) SR. Protestné…

    „K Zelenskému sa to nedostalo“. Poľsko má jasný plán a rozhodlo sa konať tvrdšie

    0icon

    Varšava 19. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Mark Schiefelbein, Pool)   Poľsko má v úmysle využiť svoje nadchádzajúce predsedníctvo EÚ na to, aby vyvinulo tlak na Ukrajinu a…

    FOTO DŇA