Neprípustné zotrvávanie v nevedomosti a jej ospravedlňovanie

Vždy zbystrím pozornosť, keď sa napríklad v rozhlase hovorí o zásadných otázkach ľudského bytia. Keď sa hovorí trebárs o smrti a o tom, čo je po nej. Keď sa hovorí o Stvoriteľovi a o tom, či existuje alebo nie. Keď sa hovorí o utrpení alebo o zmysle života a podobne. Vždy však bývam z týchto debát sklamaný a rozčarovaný, pretože vo mne budia dojem, že v nich ani tak nejde o pátranie po pravde a po tom, akými veci naozaj sú, ale len o akési, na prvý pohľad obsažné, vyplnenie vysielacieho času. Že v nich nejde o snahu po preniknutí do hĺbky, až k samotnej podstate, ale je to len určité filozofovanie v rozmedzí obvyklej, všeobecne rozšírenej nevedomosti o najzásadnejších otázkach ľudského bytia.

Do podobných debát bývajú pozývaní rôzni hostia, preto odznievajú rôzne názory, avšak konečný záver býva spravidla vždy taký istý. Spočíva v konštatovaní, že ide o veci, ktoré sa my smrteľníci pred smrťou nedozvieme. Že je to všetko veľké tajomstvo, ktoré zostane pre nás navždy zahalené. Že tieto zásadné otázky nemôže tu na zemi nikto uspokojivo a pravdivo zodpovedať. Že všetky ľudské pokusy o to zostanú navždy neúspešné.

Priznám sa, že pri podobných štandardných záveroch takýchto filozofických a náboženských debát pociťujem doslova pobúrenie, lebo to nie je vôbec pravda. Lebo je to len pohodlná lož, ktorá má ľudí ukolísať v ich nevedomom duchovnom spánku, aby v ňom premrhali svoje pozemské životy, a nakoniec odišli na druhý svet v nevedomosti, nehodnej človeka.

Prirovnať túto nevedomosť k nevedomosti zvierat by bolo urážkou zvierat, pretože tie, vzhľadom k svojim možnostiam a schopnostiam, využívajú svojho potenciálu správne a naplno. Ale človek tak nerobí, lebo jeho povinnosťou je byť človekom vedomým. Človekom, ktorý má zodpovedané všetky kľúčové otázky vlastného bytia, a preto kráča svojim životom správne a vedome. A ako plne si vedomý toho, čo ho očakáva na druhom svete, odkladá svoje fyzické telo a vstupuje do ďalšieho štádia svojho bytia.

Keď napríklad chceme v živote vykonávať nejakú odbornejšiu prácu, musíme sa v tomto smere vzdelávať, a to na strednej škole, alebo potom ešte aj na vysokej škole. Stojí nás to teda veľa času i námahy.

Je však smutné a zarážajúce, že súčasní vzdelaní, inteligentní, erudovaní a rozhľadení ľudia nie sú ochotní vyvinúť ani len to najminimálnejšie úsilie na to, aby hľadali a našli odpovede na zásadné otázky, týkajúce sa ich vlastného bytia. V tomto smere ostávajú nevedomými, alebo v lepšom prípade kĺžu iba po povrchu. A svoju lenivosť vážne a intenzívne hľadať, až kým nenájdu, ospravedlňujú tým, že ako už bolo spomenuté, ide o tajomstvá, ktoré počas svojho života nedokážeme nikdy uspokojivo objasniť.

Ale tak to nemá byť! Veď nám bolo predsa jasne povedané, že kto hľadá nájde, kto prosí dostane a kto klope, tomu bude otvorené. A tiež nám bolo povedané, že to bude práve Pravda, ktorá nás vyslobodí. Jedine Pravda nás vyslobodí zo živočíšno materialistickej nevedomosti, nehodnej človeka.

Znamená to teda, že ten, kto naozaj vážne hľadá a úprimne sa snaží odhaliť najzásadnejšie otázky vlastného bytia, týkajúce sa smrti, zmyslu života, utrpenia, existencie Stvoriteľa a podobne, ten musí jedného dňa nájsť. Ten musí jedného dňa dospieť k správnym odpovediam, pretože Zhora, zo Svetla bolo učinené všetko preto, aby našiel. Aby nakoniec dospel k poznaniu Pravdy bytia a k odpovediam na všetky svoje otázky. Na zemi totiž bola ukotvená Pravda, obsahujúca a objasňujúca všetky odpovede.

Ale celé to funguje tak, že dopracovať sa k nej sú schopní iba tí, ktorí naozaj vážne hľadajú. Takí nakoniec aj nájdu, pretože tak je to zasľúbené. Ide tu o účinky zákona, pôsobiaceho v našom univerze. A síce, zákona rovnorodosti, na základe ktorého jedine svojou silnou a vážnou túžbou po Pravde môžeme nadviazať rovnorodý most k Pravde. Jedine po takomto moste sa môžeme k Pravde dostať. Jedine takýmto spôsobom ju môžeme nájsť.

A my ju máme nájsť! My máme vedieť! My máme mať jasno! Najväčšie tajomstvá vesmíru a ľudského bytia nie sú vôbec zahalené, ani skrývané! Sú odhalené a dostupné každému! Človek musí iba chcieť! Človek musí iba opravdivo hľadať, prosiť a klopať. Pravou túžbou po Pravde musí učiniť svoje vnútro Pravde rovnorodé, a na základe tejto rovnorodosti ju potom môže aj skutočne nájsť.

Ak teda zatiaľ nepoznáme mnohé odpovede neznamená to, že by neexistovali a neboli ľuďom dostupné. Znamená to iba, že nehľadáme, neprosíme a neklopeme s takou vážnosťou a intenzitou, aká je požadovaná vesmírnym zákonom rovnorodosti na to, aby sme mohli nájsť, aby sme mohli dostať a aby nám mohlo byť otvorené. Ľudia sú žiaľ v tomto smere laxní, ľahostajní a leniví. A pretože ich hľadanie nie je opravdivé, nenachádzajú! A pretože nenachádzajú, snažia sa svoju duchovnú lenivosť ospravedlniť tvrdením, že tieto veci zostanú pre nás vždy na zemi záhadou a nevysvetliteľným tajomstvom.

To ale Stvoriteľ nechce! Stvoriteľ chce mať vo svojom stvorení ľudí vedomých a znalých! Ľudí, vedome kráčajúcich vlastným bytím, ktorí majú pravdivo zodpovedané všetky zásadné otázky, a preto svoj pozemský život hodnotovo formujú a utvárajú v súlade s týmto poznaním. To ich vedie k šťastiu, radosti a mieru na zemi, i k vedomému, nebojácnemu vykročeniu do inej úrovne bytia po smrti.

Pravda nás vyslobodí! Človeče, splň podmienky vážneho hľadania, prosenia a klopania, ktoré od teba vyžaduje vesmírny zákon rovnorodosti a nájdeš, dostaneš a bude ti otvorené.

Ak ale ty sám tieto podmienky svojou vážnou túžbou po Pravde nenaplníš, nikdy nenájdeš, nedostaneš a nebude ti otvorené. Záhady vesmíru a ľudského bytia zostanú pre teba navždy záhadami, a ty v nevedomosti premrháš svoj život. V nevedomosti zomrieš a v nevedomosti a absolútnej nepripravenosti vstúpiš do novej reality bytia.

Nevedomosť bude tvojim vysvedčením! Vysvedčením toho, že si sa nikdy naozaj vážne neusiloval o pravdivé objasnenie toho najpodstatnejšieho v tvojom bytí, pretože veci oveľa menej podstatné boli pre teba dôležitejšie. Druhoradým veciam si dokázal venovať svoju pozornosť, svoj čas a svoje úsilie, ale Pravda a jej hľadanie ti za to nestálo. Pravda ťa nikdy nezaujímala do takej miery, aby prevýšila tvoj záujem o ostatné, predovšetkým materiálne veci.

A preto sa ti napokon môže stať, že pre tvoj chronický nezáujem budeš od Pravdy naveky odtrhnutý! Budeš oddelený od Pravdy a naveky zavrhnutý, ako nepotrebný stavebný kameň, ktorý sa nehodí do zdravej výstavby toho stvorenia, opierajúceho sa o Pravdu Božiu. Náš vlastný postoj a prístup k Pravde sa nám tak stane požehnaním, alebo prekliatím. Stane sa nám bránou k slobode, alebo bránkou k otroctvu.

V nijakom prípade preto neverte rečiam o tom, že zásadné otázky bytia majú pre nás zostať navždy tajomstvom. Tieto slová sú jedom a alibistickým ospravedlnením vlastnej duchovnej laxnosti, neschopnej a neochotnej vyvinúť takú mieru úsilia o nájdenie Pravdy, ktorá by na základe zákona rovnorodosti človeku umožnila túto Pravdu aj skutočne nájsť.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ivan Holek

O AUTOROVI

Mám rád cestovanie, dobré jedlo a víno, divadlo, svoje dve deti a niekoľko dobrých priateľov. Držím sa motta: „Život je ako oceán. Všetko dobré aj zlé, čo do neho hodíš, sa ti vráti.“ Fascinuje ma príroda, milujem ľudí a komunikáciu s nimi. Nebojím sa ísť aj na tenký ľad, keď je to potrebné. A práve o vnútorných prežitiach zo všetkých týchto svojich mnohostranných záujmov by som chcel písať vo svojom blogu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 199

Celkové hodnotenie: -4.43

Priemerná čítanosť: 1661

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu, ako aj úpravu v rámci odkladu splátok úverov

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk…

  Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov na riešenie problémov s chladnou hlavou

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami.…

  Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V je účinná na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné dáta z…

  EÚ prijala akčný plán pre integráciu a začlenenie migrantov na roky 2021 – 2027

  0icon

  Brusel 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, Thierry Monasse)   Európska komisia (EK) predstavila v utorok akčný plán pre integráciu a začlenenie na roky 2021 –…

  Mikas sa stretol s trénerom Molnárom z Extrémnych premien

  0icon

  Bratislava 24. novembra (HSP/Foto:Facebook)   Potom ako došlo v októbri k zatvoreniu fitnes centier sa na sociálnej sieti ozval známy tréner Maroš Molnár z relácie…

  Ako sa nestať poskokmi Bruselu? Stačí podporiť "prezieravejších" susedov v rámci V4

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Historik a publicista Vlastimil Vondruška, ktorý je zároveň jedným z najpopulárnejších českých spisovateľov súčasnosti, sa na svojom blogu…

  Marek Krajčí: Na oddlženie nemocníc by malo ísť v budúcom roku asi 575 mil. eur

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na oddlženie nemocníc v budúcom roku by malo ísť 575 miliónov eur. V utorok to na tlačovom…

  Robert Fico: Medzi kandidátmi na generálneho prokurátora nie je ani jeden, koho by chcel Smer podporiť

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Strane Smer-SD sa nepáči ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal líder…

  Prezidentka sa vyjadrila opatrne. Považovala by za správne, ak by bolo celoplošné testovanie dobrovoľné

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude rešpektovať ďalšie kolo celoplošného testovania obyvateľov Slovenska na koronavírus. Považovala by za…

  Aj po útokoch vo Viedni platí v SR druhý stupeň teroristického ohrozenia. Lazarov vysvetlil s čím súvisí

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)   V SR platí druhý stupeň teroristického ohrozenia aj po nedávnych útokoch vo Viedni. TASR to potvrdil hovorca ministerstva…

  TopDesať

  Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

  0 icon

  Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

  Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

  0 icon

  Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

  Smrť princeznej Diany: 1. časť

  0 icon

  V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

  Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

  0 icon

  Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

  Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

  0 icon

  Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

  Vo svete IT

  10 najlepších hororových filmov, ktoré aktuálne nájdete na Netflixe

  0 icon

  Hororových filmov môžeme nájsť tisíce, ale len máloktoré stoja v skutočnosti za pozretie. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko z nich, ktoré stoja za zvýšenú pozornosť. Pevne veríme, že vo výbere nižšie si nájde každý niečo, čo ho poteší. 1922 1922 je film, ktorý je…

  Nový Xiaomi Mi 11 Pro by mohol prísť s úchvatným WQHD+ displejom, čím sa vyrovná najdrahším konkurentom

  0 icon

  Nová vlajková séria Mi 11 od spoločnosti Xiaomi je pomaly ale isto na ceste, čo sa odráža aj na množstve informácií, ktoré sa dostávajú do povedomia leakerov, technologických redaktorov ako aj fanúšikov značky. O nadchádzajúcej sérii však stále nemáme exaktné informácie, čomu nedopomáha ani zverejnenie najnovších informácií odhalených priamo z…

  Mohlo by ľudstvo v budúcnosti osídliť Europu, jeden z mesiacov Jupitera?

  0 icon

  Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je na našej oblohe len drobnou bodkou svetla, ktorá je v porovnaní s inými, oveľa jasnejšími hviezdami, pomerne nevýrazná. Zároveň je to najmenší mesiac, ktorý bol objavený Galileom v roku 1610. Až koncom 19. storočia sa podarilo odhaliť jeho priemer, ktorý má približne 3100 km. S príchodom 60. rokov minulého…

  Google bude pravdepodobne čeliť ďalšiemu sporu. Stredobodom pozornosti je spôsob zberu údajov o používateľoch

  0 icon

  Po niekoľkých protimonopolných vyšetrovaniach, ktorým musí  Google aktuálne čeliť vo viacerých regiónoch sveta, prichádza ďalšie. Tentokrát na území Veľkej Británie. Na tému upozorňuje portál techxplore.com. Opäť raz dôvodom sú praktiky zbierania údajov o používateľoch. Podľa zverejnených dokumentov, britský protimonopolný dozorný úrad a Úrad pre hospodársku súťaž, začal preverovanie sťažnosti potom,…

  Facebook opravil závažnú chybu v Messengeri, ktorá umožňovala špehovanie používateľov

  0 icon

  Sociálna sieť Facebook v nedávnej minulosti opravila závažnú chybu v službe Messenger, ktorá umožňovala špehovanie používateľov. Išlo o špecifické povolenie, ktoré umožňovala útočníkovi získať nevyhnutné povolenia, aby mohol počúvať čo sa deje v okolí napadnutého používateľa prostredníctvom mikrofónu zariadenia. Na tému upozorňuje portál latesthackingnews.com. Chyba bola objavená v protokole WebRTC…

  Armádny Magazín

  Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

  0 icon

  Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

  Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

  0 icon

  Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

  Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

  0 icon

  Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

  USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

  0 icon

  USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

  Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

  0 icon

  Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

  Svetlo sveta

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

  Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

  0 icon

  Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

  Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

  0 icon

  Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

 • icon FOTO DŇA