Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 11. prednáška

Je to náhoda alebo vyššie riadenie, že práve v tomto čase „dobrovoľných“ testovaní som titulkoval prednášku kanadského psychológa Jordana Petersona, v ktorej sa okrem iného venuje aj tyranii na pracovisku? (Čo robiť, ak odo mňa zamestnávateľ vyžaduje veci, ktoré ma zahanbujú a robia slabým?) Tak či onak, Petersonove slová sadli viac ako čosi na šerbeľ, ale kto nemá záujem vypočuť si celú prednášku, konkrétnu 4-minútovú pasáž nájde v čase 2:12:12. Pre všetkých ostatných uvádzam krátky obsah zvyšku ďalšej zo série prednášok, v ktorých vykladá Bibliu moderným jazykom psychológie.

Peterson pokračuje príbehmi o Abrahámovi, konkrétne tým, v ktorom Boh prikazuje Abrahámovi, aby obrezal seba aj všetkých mužov z jeho domu. Peterson hovorí o obriezke ako o staršej podobe obety, je to vzdanie sa niečoho, čo je našou súčasťou. Niečo podobné môže človek dnes zažívať pri tetovaní, spája sa s tým bolesť a vďaka nej pamätáme na túto udalosť a stáva sa súčasťou našej identity. (Neznamená to však, že Peterson s tetovaním súhlasí.)

Ďalej si vypočujeme návod, ako chytiť opicu, prečo je dobré, že občas vznikajú lesné požiare, a ako rozmýšľal Sokrates v posledných chvíľach svojho života.

Po týchto intermezzách Peterson pokračuje príbehom o Abrahámovi a troch anjeloch-cudzincoch, ktorí za ním prišli. Peterson tu rozoberá dôležitý pojem cudzoty. Ako naložiť s vecami, ktoré sú nám cudzie?

Potom sa dostávame k situácii, keď Abrahám skúša Boha dotlačiť k tomu, aby nezničil mesto pre 50 spravodlivých, 40, 30, 20 až napokon 10. Petersona fascinuje, že s Bohom sa dá vyjednávať.

V ďalšom prichádzajú traja anjeli za Lotom, Abrahámovým synovcom, ktorý býva v Sodome a Gomore. Lot sa dostáva do konfliktu s miestnymi, ktorí chcú s cudzincami obcovať. Ukážka toho, čo sa stane, keď sa s cudzotou naloží nesprávne a keď nastane absolútny úpadok etiky a morálky. Pri úteku z mesta, ktoré sa Boh rozhodne zničiť, sa Lotova žena obzrie a premení sa na soľný stĺp. Petersonov výklad: „Žiadna nostalgia za katastrofou.“ Ja k tomu dodávam – aj keď sa to určite množstvu ľudí nebude páčiť – žiadna nostalgia za akoukoľvek totalitnou ideológiou, bez ohľadu na to, aké materiálne bohatstvo človeku priniesla. Kto sa bude obzerať, stuhne, nebude schopný pohnúť sa vpred a bude súčasné problémy riešiť starými spôsobmi, ktoré sú neúčinné.

Link na prednášku: https://www.youtube.com/watch?v=AMKiQRs3yPY

Prajem obohacujúce sledovanie.


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.