… Spoločnosť premkol strach, ľudia sa cítia mizerne, čo bude ďalej? Utrpenie nám prináša strach z nepoznaného, strach z nejasných správ, strach zo smrti… Covid-19 nie je chrípka, to je fakt, je zákerný, zabíja pomerne rýchlo, aj mladších (nielen starých a polymorbídnych), nemáme naň prakticky žiadnu špecifickú liečbu (antivirotíká, vrátane remdesiviru, sa neprekázali účinné v zničení tejto “hnusoby”), dexametazón, imunomodulanciá, vitamíny- áno môžu pomôcť ale nedokážu vyliečiť.. A ešte aby som nezabudol plazma od rekonvalescentov (tú však už dostal Donald Trump, tak my ostatní sa moc netešme). Choroba si ide vlastnou cestou, nikto z nás nevie akú má imunitu, či má nejaký imunodeficit, ktorý môže prispieť k našej porážke v boji s koronavírusom. A naši seniori musia mať oprávnené obavy o svoje zdravie i životy, o nich sa musíme báť v prvom rade a bohužiaľ nič lepšie ako R-O-R (rúško – odstup – ruky) nemáme, samozrejme okrem pár bylinných lektvarov 🙂
Na prvú epidémiu Covid-19 sme neboli pripravení (tak ako celý svet), ochranné pomôcky- nula bodov (niekto si ale nakúpil zlaté tehličky). Prišla druhá vlna- už máme pomôcky, ale začína zlyhávať menežment chorých pacientov, zlyháva zdravotníctvo (a bude ešte horšie). Ale aby som nebol príliš pesimistický, infekcie, epidémie tu boli s nami vždy, zabíjali milióny ľudí, a budú to robiť znova a znova, ale my to prežijeme (ako ľudstvo:), len aby nám to Igor nepokazil… A tu spomenie práve to masívne testovanie- aj rizikových starých ľudí!- v jednej zatuchnutej miestnosti budú tisícky ľudí dýchať vydýchaný “covidový” vzduch a ak aj doposiaľ neboli chorí môžu sa chorými stať veľmi rýchlo… Tých 15 minút čakania na výsledok a klábosenia so známymi, ktorých už nevideli celé mesiace, pred ktorými sa doteraz poctivo ukrývali… Možno sa mýlim ale logistika výterov miliónov ľudi, čakanie na testy, zvážanie ľudí na testovanie môže do 2 týždňov po testovaní priniesť katastrofu z ktorej bude mať prospech jedine náš stále krachujúci penzijný systém (žeby cielená dôchodková reforma?)- možno tvrdý žart, ale ako ilustrácia dosť predstaviteľný. Epidemiologické výsledky pretestovania celej spoločnosti by boli úžasné, ale riskovať život seniorov, aby sa Igor zapísal do análov medicíny a konečne napísal skutočnú diplomovku, ktorú by citoval i The Lancet (aspoň van tajm). O senzitivite, špecificite sa už volačo hovorilo, nemám hodnoverné zdroje – to len Igor niečo hovoril o testoch- senzitivita 97%, špecificita 99%- úžasné- ale to vraj platí len pre symptomatických pacientov- tých už z diaľky poznať- kašlú, majú teplotu, sú unavení- a ak pracujú v zdravotníctve, či stretli coviďáka alebo boli na Orave na svadbe tak predtestová pravdepodobnosť že budú mať Covid-19 je obrovská- hraničiaca s istotou že človek má Covid-19 aj bez Igorovho testu (aj keby im test vyšiel negatívny!). Údajne má test senzitivitu v celkovej populácii (aj asymptomatických pacientov) cca 5O%- to znamená, že 50% pacientov s Covidom odhalíme, ale 50% nám ujde… Hurá, sme negatívny (falošne negatívny)- urobíme oslavu, odskočíme si na trhy do zahraničia a… A sme tam kde sme boli na začiatku.
Môžem sa mýliť, ak to vyjde a bude to mať prínos budem nadšený, ak to nevyjde tak to bude poriadne fiasko… Ešte stále je veľa nezodpovedaných otázok. Počkám si na vyjadrenia múdrejších (bohužiaľ Igore ignore). Ak by sa nám podarilo identifikovať niekoľko tisíc či desaťtisíce pozitívnych pacientov, ktorí by k následnej karanténe pristúpili zodpovedne malo by to zmysel. Potom by i štatistika čo sa týka mortality na Covid-19 vyzerala priaznivejšie. Nemám problém sa otestovať, ale čo keď vyjdem ako pozitívny, pôjdem do karantény aj s manželkou, deťmi, ale čo keď vyjdú tisícky pozitívnych zdravotníkov, policajtov, predavačiek, a všetci pôjdeme do karantény (tisíce)- systém bude na hrane krachu.. S testovaním celých oblastí ako je horná Orava sme mohli začať i skôr, možno aj tie svadby či výlety do Poľska na preddušičkové nákupy sme mohli obmedziť.
A jeden “totalitný” návrh- čo tak nosiť mesiac respirátory FFP2- všetci- kompletne, zavrieť hranice, totálne obmedziť kontakty- možno by to vyšlo, bohužiaľ úspech by to malo v Číne, Severnej Kórey, my ale máme demokraciu a viac ako 5 miliónov kvalifikovaných epidemiológov…