Ukazuje sa, že vládny kabinet I. Matoviča sa v oblasti zahraničnej politiky postavil jednoznačne na pozíciu obhajcu záujmov NATO a USA.

Minister obrany SR Jaroslav Naď, známi svojim obdivom k USA, vystupujúci ako bezvýhradný podporovateľ nášho členstva v aliancii NATO, ktorú považuje za ten najlepší spôsob a jedinú možnú garanciu našej bezpečnosti a prezentujúci sa ako nekompromisný kritik všetkého, čo nejakým spôsobom súvisí z aktivitami Ruskej federácie a jeho predstaviteľmi, nedávno, počas svojej návštevy Českej republiky prehlásil, že Ruská federácia na Slovensku vykonáva masívnu špionážnu činnosť. Súčasťou týchto špionážnych aktivít, o ktorých hovoril vo svojom rozhovore určenom pre noviny Respekt je vysielať na Slovensko pekné špiónky, úlohou ktorých je vykonávať tzv. stykovú činnosť. Podľa jeho vyjadrenia „Rusi sú veľmi aktívny, používajú množstvo inovatívnych prvkov. V rámci štruktúry ambasády majú rôznych nových špecialistov, ktorí sa navonok tvária, že sa starajú o hroby padlých sovietskych vojakov. Ale majú celkom iné, širokospektrálne úlohy na území celého NATO“. A ďalej vo svojom rozhovore poukazuje na tú skutočnosť, že „v poslednom období boli do týchto pozícií (teda ľudí určených na špionážnu činnosť – upresnenie autora článku) vybrané aj krásne ženy, ktoré robia veci, ktoré naozaj majú málo čo spoločné so starostlivosťou o hroby. Na Slovensku spadajú pod úrad pridelenca obrany, väčšinou majú diplomatický status. Snažia sa nadviazať spoločenské a politické kontakty. Chytajú v spoločnosti ľudí, s ktorými potom intenzívne komunikujú a realizujú stykovú činnosť“. Čo konkrétne chápať pod stykovou činnosťou J. Naď nekonkretizoval, takže nevieme či mal na mysli len nejaké bežné spoločenské kontakty (napr. spoločné večere, návštevu spoločenských a kultúrnych podujatí a pod.), alebo veľmi blízky vzťah (napr. sexuálne a milenecké kontakty), prekračujúci hranice bežných formálnych spoločenských stykov. Z jeho vyjadrení nie je jasné, koľko takýchto atraktívnych pracovníčok pôsobí na ruskej ambasáde, voči komu je zameraná ich tzv. styková činnosť, resp. z akého prostredia pochádzajú obete ich stykovej činnosti a pod. Žiadne konkrétne informácie, ktoré by hoci len v náznakoch potvrdzovali podozrenia ministra obrany SR v jeho rozhovore neodzneli, čo ma vedie k presvedčeniu, že ním prezentované názory je možné chápať len ako „povinnú proti ruskú rétoriku“, ktorá je pre tohto predstavitelia terajšej vládnej moci na Slovensku typická. Ak berieme do úvahy, že dievčatá a mladé ženy pochádzajúce zo slovanských národov (a v plnej miere to platí aj pre  mladé ruské ženy) patria k tým najkrajším a najsympatickejším ženám na svete, tak nie je žiadnym prekvapením, že takéto osoby môžu v rôznych pozíciách pôsobiť aj na veľvyslanectve Ruskej federácie.

Na každom veľvyslanectve, zvlášť ak sa to týka svetových mocností, pôsobí určitý počet ľudí (často sú to pomerne vysoké čísla), úlohou ktorých je získavať informácie o dianí v prijímajúcej krajine. Vyplýva to z funkcií, ktoré diplomacia plní a ktoré sú súčasťou činnosti diplomatického zboru. Jej dvoma základnými funkciami je, po prvé chrániť záujmy a presadzovať zámery svojho štátu a jeho vlády navonok, voči iným subjektom medzinárodného práva a po druhé, sledovať činnosť, záujmy a zámery iných štátov a prípustným, ale neraz aj neprípustným spôsobom zberať informácie a hatiť zámery iných štátov a ich vlád. Zberom týchto informácií, ich kompletizáciou, analýzou a vyhodnocovaním sa zaoberajú k tomu určení špecialisti, formálne pôsobiaci na rôznych úrovniach štruktúry zastupiteľského úradu a disponujúci statusom diplomata,  činnosť ktorých do značnej miery napĺňa znaky špionážnej činnosti. Zdroje týchto informácii sú trojakého druhu. Jednak sú to  otvorené, teda verejné zdroje, jednak zdroje polozatvorené, t. j. neverejné a nakoniec zdroje zatvorené, teda tajné, získavané špionážnou činnosťou prostredníctvom vytvorenej siete agentov, tajných spolupracovníkov a iných najatých odborníkov z rôznych oblastí života danej krajiny a ktorí, ako pravidlo sú aj jej občanmi. Vo väčšine prípadov, takto získavané informácie o danej krajine tvoria súčasť jej štátneho tajomstva, takže pre každú cudziu vládu takto získané informácie predstavujú veľmi dôležitý zdroj poznatkov o dianí a vývoji v sledovanom štáte, ako aj o zámeroch a cieľoch činnosti jeho predstaviteľov a štátnych inštitúcií.

Samozrejme, je rozdiel, resp. mal by byť rozdiel medzi diplomatickou činnosťou a špionážnou činnosťou. Avšak skutočnosť je taká, že často sa tá hranica medzi nimi cieľavedome ignoruje a prekračuje, čo znamená, že tak ako v minulosti, tak aj dnes integrálnou súčasťou činnosti zastupiteľského úradu každého štátu je aj získavanie informácií cestou špionážnej činnosti.

Určite, tak ako na veľvyslanectve Ruskej federácie na Slovensku a v iných štátoch, tak aj na ambasádach ďalších krajín, vrátane USA pôsobia špecialisti (a určite sa medzi nimi nájdu aj pekné špecialistky), zaoberajúci sa špionážnou činnosťou. Jedným z takýchto príkladov, potvrdzujúcim vyššie uvedený názor sú tajné maily a príkazy bývalej ministerky zahraničných vecí USA H. Clintonovej, uverejnené na stránkach Wikileaks, určené šéfom 36 ambasád, zastúpení a konzulátov USA, v ktorých ich žiada o zber informácii týkajúcich sa aj súkromného života a aktivít vedúcich predstaviteľoch OSN, vrátane jeho generálneho tajomníka Pan Ki Muna a ďalších svetových lídrov, vrátane nemeckej kancelárky A. Merkelovej. Samozrejme, že zberom týchto informácií sa nezaoberali samotní šéfovia diplomatických misií, ktorí touto činnosťou poverovali k tomu určených špecialistov, presnejšie povedané „diplomatov“, aktivity ktorých však s diplomaciou nemajú veľa spoločného. Ale, či sa to niekomu páči, alebo nie, sú jej integrálnou súčasťou.

Je všeobecne známym faktom, že každý štát, zvlášť, ak má snahu pasovať sa do pozície svetovej mocnosti zamestnáva na svojich ambasádach špeciálne vyškolených odborníkov zaoberajúcich sa špionážnou činnosťou. A netýka sa to len Ruskej federácie, ale každého štátu, vrátane našich terajších spojencov v NATO a Európskej únii. V prípade, že minister obrany SR J. Naď hovorí o aktivitách ruských špiónov a používaní nových, inovatívnych spôsobov a prostriedkov špionáže Ruskou federáciou na území Slovenska, bolo by korektné upozorniť aj na podobné aktivity tzv. „diplomatov“ pôsobiacich na zastupiteľských úradoch iných štátov, špionážna činnosť ktorých predstavuje pre Slovensko vážnu bezpečnostnú hrozbu. Takýto objektívny prístup k danej problematike u predstaviteľov terajšej vládnej garnitúry je však ťažko predstaviteľný, pretože je to vláda, ktorá je orientovaná jedným smerom, t. j. smerom prozápadným, potvrdením čoho je obsah a zameranie jej zahraničnej politiky, ktorá je plne v súlade so záujmami EÚ, NATO a USA. Bolo by zaujímavé vedieť prečo a pre aké inštrukcie ihneď po svojom víťazstve vo voľbách a zostavovaní vlády išiel I. Matovič na veľvyslanectvo USA v Bratislave. Bolo len otázkou času kedy terajšia vláda prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí I. Korčoka, ktorý je známi svojim obdivom a nekritickým pohľadom na aktivity USA v oblasti medzinárodných vzťahov uzná „legitimitu“ samozvaného prezidenta Venezuely a americkú bábku J. Guaíoda, čo je plne v intenciách postojov a záujmov USA. Ako správne poznamenal bývalý minister školstva SR J. Draxler (infovojna, dňa 3.7.2020) „jediný dôvod, prečo sme uznali tohto „venezuelského pučistu“ bol americký tlak, pričom vláda sa podvolila bez akejkoľvek diskusie“. Preto, podľa jeho mienky, „v zahraničnej politike tu panuje prísne vazalský princíp“. A môžeme očakávať, že neprejde veľa času a vláda I. Matoviča uzná medzinárodnoprávnu subjektivitu štátu Kosovo, ktorý bol vytvorený v rozpore s medzinárodným právom a ktorý oprávnene môžeme považovať za „výtvor“ geopolitických záujmov USA a jeho európskych spojencov na Balkáne.

Čo sa týka tvorby zahraničnej politiky Slovenskej republiky ako aj jej zahraničnopolitických aktivít je vidieť, že v porovnaní s minulosťou sa toho veľa nezmenilo. V predchádzajúcom období, teda v dobe existencie tzv. Sovietskeho mocenského bloku, ktorého sme boli členmi, sa zahraničná politika ČSSR, určovaná princípmi Brežnevovej koncepcie „obmedzenej suverenity“ členov východného bloku sa realizovala v súlade s geopolitickými záujmami vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Dnes pokračujeme v tejto tradícii s tým rozdielom, že sme zmenili svojho „mocenského šéfa“, ktorým už nie je súčasná Ruská federácia, ale NATO v čele s USA a jeho zahraničnopolitickými záujmami a cieľmi. V bežnej reči sa tomu hovorí: „Dostať sa z dažďa pod odkvap“.

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.

Košice

PODPORTE JEDINÉ NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Surmánek

O AUTOROVI

Bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý sa zaoberá otázkami politického vývoja a diania na Slovensku a vo svete.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 64

Celkové hodnotenie: 17.67

Priemerná čítanosť: 1781

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

Nastala chyba pri prenose, skúste obnoviť stránku

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Experti OSN vyzvali na nezávislé vyšetrovanie explózie v Bejrúte

  0icon

  Ženeva 14. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)   Ľudskoprávni experti OSN vo štvrtok vyzvali na okamžité a nezávislé vyšetrovanie ničivého výbuchu v libanonskej metropole Bejrút, informovala…

  Bielorusko sa rozhodlo prepustiť na slobodu tisíce ďalších zadržaných osôb

  0icon

  Moskva 14. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Tisíce osôb zadržaných v Bielorusku počas protestov, ktoré sa začali po nedeľných prezidentských voľbách, mali v priebehu piatkového rána…

  Slávna kráľovská minulosť Bratislavy opäť ožíva

  0icon

  Bratislava 14. augusta 2020 (HSP/Foto:BTB)   Už tento víkend si hlavné mesto opäť pripomenie slávnu kráľovskú minulosť a korunováciu kráľa Mateja. Na podujatí Bratislavské korunovačné…

  Okresná rada SNS Nitra prijala odvážne rozhodnutie pred snemom SNS

  0icon

  Nitra 14. augusta 2020 (HSP/Foto:Facebook-Slovenská národná strana)   Dňa 10. augusta 2020 zasadala Okresná rada SNS Nitra, ktorá prerokovala reformné opatrenia v súvislosti s najhorším…

  Fico odsúdil násilie voči demonštrantom v Bielorusku, ale aj všade vo svete. „V slávnych demokratických krajinách ako Francúzsko či Španielsko je bežné, že vás na nepovolených protestoch zmlátia ako žito“

  0icon

  Bratislava 14. augusta 2020 (HSP/Foto:SITA/AP Photo)   Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD sa vo štvrtok na tlačovej konferencii vyjadrili ku kauze prominentného právnika, ktorý v súčasnosti…

  Z vyše 100.000 odpisov z registra trestov malo záznam 1551 pedagógov

  0icon

  Bratislava 14. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zo 113.378 odpisov z registra trestov, ktoré spracovala v ostatných mesiacoch Generálna prokuratúra (GP) SR malo 1551 žiadostí pozitívny…

  Západ nedokáže urobiť nič ani v prípade, ak by Moskva anektovala Bielorusko

  0icon

  Minsk 14. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP)   Ukrajinské analýzy sa prikláňajú k tomu, že ak by sa Rusko rozhodlo riešiť z pozície sily aktuálne problémy v…

  "Zaplatíte draho": Pompeo varoval Lavrova pred ponúkaním odmien za zabitie amerických vojakov

  0icon

  Praha 14. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Pool)   Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že varoval svojho ruského kolegu Sergeja Lavrova,…

  Štátna tajomníčka Ingrid Brocková prijala ruského veľvyslanca Alexeja Fedotova

  0icon

  Bratislava 14. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Ingrid Brocková)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa v rámci série dlhodobo plánovaných…

  Blaha rátal s tým, že NAKA zastaví stíhanie vo veci červenej hviezdy

  0icon

  Bratislava 13. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Poslanec Národnej rady (NR) SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) rátal s tým, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zastaví trestné…

  TopDesať

  2 veľryby v zajatí nakoniec prepustili, more ucítili po 10 rokoch

  0 icon

  Po 30-hodinovej ceste po súši, vo vzduchu a po mori sa dve mladé veľryby bieluhy, ktoré boli niekoľko rokov atrakciou v akváriu v Šanghaji, dostali do nového domova. Veľryby pustili do chladnej morskej vody v rezervácii pri pobreží Islandu. Toto je prvýkrát, keď si tieto dva tvory namočili ňufáky do…

  Dizajn týchto výrobkov si na prvý pohľad zamiluješ

  0 icon

  Vďaka tvorivým ľuďom máme na svete stále nové a nové veci. Dnes sa zameriame na dizajn, pretože títo dizajnéri si dali na svojich dielach naozaj záležať. Dizajn sa netýka len samotných výrobkov, ale taktiež aj rodinných domov a komerčných budov. Práve vďaka dizajnérom máme na výber viacero variant, vďaka čomu sa…

  TOP10: Najneuveriteľnejšie školské tresty 2. časť

  0 icon

  Školy na celom svete zaviedli rôzne pravidlá, aby pomohli svojim študentom dodržiavať poriadok. Je to dosť podobné tomu, prečo vlády schvaľujú zákony. Majú zavedené určité pravidlá a zákony, ktoré udržujú spoločnosť v civilizácii a zároveň udržiavajú organizovanú komunitu. Štúdie ukázali, že ak ľuďom hrozia tresty, je menej pravdepodobné, že porušia pravidlá. Niektoré tresty udelené v…

  TOP10: Najbizarnejšie udalosti z histórie 1. časť

  0 icon

  História nám slúži rôznymi spôsobmi. Napríklad história predstavuje základnú časť kolektívnej pamäte. Jej príbehy poskytujú historický rozmer významu toho, kým sme a čo robíme. Štúdium histórie je tiež metódou na pochopenie súčasnosti. „Umenie“ histórie nám môže pomôcť porozumieť súčasným ľudským fenoménom, a to nielen skúmaním a objasňovaním ich pôvodu a vývoja. Existujú niektoré „príbehy“ z…

  Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Inšpiratívny príbeh spoločnosti Farbenfabriken vormals Friedrich Bayer. V rámci série článkov o fabrike Bayer vám prinášame príbeh troch mužov, ktorí viac – menej spoločnými silami priniesli ľudstvu liek, bez ktorého si dnes nevieme predstaviť svoje životy. Liek dostal názov Aspirin. Pohodlne sa usaďte. Pokračujeme. A presne tu…

  Vo svete IT

  5 desivých miest, ktoré môžeme nájsť vo vesmíre

  0 icon

  Vesmír je plný objektov, od ktorých by ste sa pravdepodobne chceli držať čo najďalej. Z portálu TopTenz sme pre vás vybrali 5 najdesivejších vesmírnych miest. Trappist-1 Táto sústava je momentálne našou najlepšou šancou nájsť planétu, podobnú Zemi. Vedci predpokladajú, že všetkých 7 planét by mohlo mať priaznivé podmienky, atmosféru a tekutú…

  Vedci nedávno pozorovali najrýchlejšiu hviezdu v našej galaxii

  0 icon

  Vedcom sa podarilo objaviť najrýchlejšiu hviezdu v našej galaxii. Je ňou S4714, ktorá sa nachádza v centre Mliečnej dráhy a obieha okolo supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*. Počas svojej orbitálnej púte dokáže dosiahnuť rýchlosť, ktorá sa môže rovnať zhruba 8% rýchlosti svetla. Po premene je to až neuveriteľných 24-tisíc kilometrov za sekundu. To…

  Riaditeľ Xiaomi prezrádza, či sa dočkáme nového Mi Mix smartfónu

  0 icon

  Hoci spoločnosť Xiaomi len niekoľko dní dozadu oficiálne predstavila nový smartfón Mi 10 Ultra, ktorý sa hneď dostal na vrchol rebríčku DXOMARK, tak aktuálna pozornosť sa pomaly, ale isto premiestňuje k produktovej rade smartfónov Mi Mix. Dočkáme sa modelu smartfónu Mi Mix 4? Áno! Portál androidauthority upozorňuje na slová generálneho…

  Čína najíma expertov z TSMC, ktorí im majú dopomôcť k tomu, aby neboli závislí od zahraničných partnerov

  0 icon

  Nie je žiadnym tajomstvom, že medzi Čínou a USA aktuálne prebieha vcelku veľký ekonomický konflikt, v dôsledku ktorého mnoho čínskych firiem „trpí“. Jednou zo spoločností, ktorá trpí týmto konfliktom pravdepodobne najviac, je Huawei, ktorý nemôže aktívne obchodovať s viacerými firmami vrátane technologického giganta TSMC, ktorý bol doposiaľ jedným z hlavných…

  Smartfóny Huawei bežiace bez podpory Google služieb tvoria na Slovensku vcelku veľký podiel predaných zariadení

  0 icon

  Spoločnosť Huawei netreba určite nikomu zvlášť predstavovať. Dôvodom je, že ide o jedného z najväčších výrobcov smartfónov na svete, ktorý za posledný kvartál v celosvetových predajoch dokonca preskočil aj Samsung, ktorý trhu dlhé roky dominoval. HMS zariadeniam sa vo svete vcelku darí Spoločnosť Huawei prostredníctvom tlačovej správy informuje verejnosť, že…

  Armádny Magazín

  Samotná myšlienka na čínsku zbraň je zločin - dusivá starostlivosť USA o Srbsko

  0 icon

  Srbsko, 14. august 2020 (AM) - Stačili púhe reči o tom, že vraj Srbsko kupuje čínske protivzdušné raketové systémy stredného doletu FK-3, ktoré však neboli potvrdené Ministerstvom obrany Srbska, aby sa USA hneď obrátili na Srbsko s varovaním pred rizikami súvisiacimi s nákupom čínskych zbraní a s radami, aby

  Českí vojaci budú bojovať proti terorizmu v Mali, Nigeri a Čade

  0 icon

  Česko, 13. august 2020 (AM)  - Senát v stredu schválil vládny návrh na vyslanie až šiestich desiatok českých vojakov na misiu do Mali, Nigeru a Čadu. Českí vojaci sa tam majú zapojiť do boja proti terorizmu. Návrh, ktorý v januári prijala vláda, musí po Senáte schváliť ešte snemovňa. Česká armáda už v Mali vojakov…

  Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu nominovalo externého poradcu pre ministra obrany

  0 icon

  Slovensko, 13. august 2020 (AM) - Minister obrany SR Jaroslav Naď má od 1. augusta 2020 nového externého poradcu pre oblasť obranného priemyslu. Je ním Ing. Peter Koreň, ktorého na túto pozíciu nominovalo priamo Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu (ZBOP). Šéf rezortu tak splnil sľub o prehĺbení spolupráce so združením aj…

  Tri MiG-31 naraz vzlietli, aby zachytili americký "RQ-4 Global Hawk"

  0 icon

  Rusko, 13. august 2020 (AM) - Ruské stíhacie lietadlá boli poslané do vzduchu po objavení amerického strategického prieskumného dronu RQ-4 Global Hawk neďaleko ruských hraníc. Podľa posledných správ sa nad Čukotským morom objavil americký stroj. Na jeho zachytenie boli zaslané tri stíhače MiG-31.   Podľa ruského Národného strediska

  Poslúchnu Američania ultimátum šéfov arabských kmeňov a odídu zo Sýrie?

  0 icon

  Sýria, 13. august 2020 (AM ) - V utorok v sýrskom Dajr az-Zaur prebehlo stretnutie šejkov a starešinov arabských kmeňov Al Uqaydat, ktoré uznalo koalíciu vedenú Spojenými štátmi plne zodpovednou za vraždy lídrov rôznych kmeňov v rovnomennej provincii. Proamerické sily SDF (Sýrske demokratické sily)

  Svetlo sveta

  Arcibiskup Orosch zakázal používať knihu pre deti: “Láske sa treba učiť.”

  0 icon

  V posledných mesiacoch sa na slovenský knižný trh dostala kniha s názvom “Láske sa treba učiť”, ktorá údajne veľmi citlivým a chápavým spôsobom informuje deti o troch základných prvkoch toho, že sme boli stvorení ako ľudia, ako muž a žena. Malým čitateľom sa v knihe predstavuje telo, emócie a biologická…

  Taliansko chce zvýšiť počet chemických potratov

  0 icon

  Talianský minister zdravotníctva podporuje uvoľnenie podávania potratových tabletiek v krajine. Podľa súčasne platnej legislatívy musí každá žena, ktorá podstúpi chemický potrat, kedy je dieťa zavraždené použitím chemikálií, zostať v nemocnici tri dni. Podľa advokátov zabíjania počatých detí, je práve táto lehota a potreba zostania v nemocnici prekážkou, ktorá spôsobuje, že…

  Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

  0 icon

  Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

  Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

  0 icon

  Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

  Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

  0 icon

  Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

 • icon FOTO DŇA