Korupcia farmaceutického priemyslu siaha v USA na najvyššie miesta. Politika a Big Pharma si pekne mydlia ruky a plnia vrecká. Toto je prvá časť príbehu, ktorý sa azda konečne prevaľuje. Americký prezident je konfrontovaný otázkami novinárov o grante pre biolaboratórium vo Wuhan, odkiaľ, zdá sa, či už náhodou alebo zámerne unikol súčasný koronavírus. Donald Trump odpovedá, že všetko sa práve prešetruje. Terčom obvinení je Dr. Anthony Fauci, hlavný epidemiológ, ktorý denne po boku prezidenta Trumpa stojí na tlačovkách k epidémii koronavírusu. Média od neho žiadajú, aby vysvetlil problematický grant.
Dr Fauci je riaditeľom Národného inštitútu zdravia pre alergie a infekčné ochorenia od roku 1984! Medicínsky výskum sa po epidémii SARS pohrával s rôznymi koronavírusmi, najčastejšie je samozrejme pre to dobrou zámienkou vývoj vakcín. Ten však dospel do takého štádia, že v roku 2014 za prezidenta Barracka Obamu vláda zakázala financovanie akéhokoľvek výskumu na koronavírusoch pre obavy z rizika nákazy. Napriek tomu Dr Fauci poskytol nepriamo grant 3,7 mil USD práve laboratóriu vo Wuhane. Granty pokračovali až do roku 2019, vrátane 700 tis. USD aj za éry prezidenta Trumpa. Tento rok bol udelený ďalší grant vo výške 3,7 mil USD na nasledujúcich 5 rokov…
Pred pár rokmi začala americká diplomacia v Číne upozorňovať na bezpečnostné problémy tohto laboratória a podozrenie z vývoja vírusu nebezpečného pre ľudí. Biolaboratórium vo Wuhane však malo skúmať práve možnosť zanesenie nákazy zo zvierat na mokrých trhoch. V roku 2017 vo svojom televíznom vystúpení Dr Fauci varoval novú vládnu administratívu pred „prekvapujúcou epidémiou“. Mohol to tušiť, alebo o tom vedel? Vláda USA to údajne už prešetruje, Američania sú naštvaní, že podľa slov bývalého primátora New Yorku, Rudi Guiliani, ktorý je momentálne poradcom prezidenta Trumpa, za vývoj vírusu ešte aj zaplatili.
Číňania však obvinili Američanov zo zanesenia vírusu do Číny počas vojenských olympijskych hier v novembri, čo ako prvý komunikoval hovorca čínskej vlády. Spája sa to so zatvorením Fort Derrick, vojenského laboratória v americkom Marylande v júli minulého roka. Fort Derrick zaznamenal dovtedy viacero únikov, bezpečnostné riziko predstavovala najmä nedostatočne vyriešená kanalizácia, pričom pracoval so smrteľnými vírusmi ako Ebola – celkom so 67 mikróbami a toxínmi. Mal 900 zamestnancov, pričom výskum robil pre štát, univerzity a farmaceutický sektor.
Čerstvé informácie priniesol časopis Newsweek: Desať rokov trvajúci medzinárodný program nazvaný Predict (predvídaj) financovala americká rozvojová agentúra USAID a ďalšie krajiny a z jeho rozpočtu 200 mil USD sa ušlo aj Wuhanskému laboratóriu. Ten sa posledné roky zaoberal práve výskumom na urýchlenie niektorých čŕt vírusov (spravidla zvieracích) s cieľom predvídania budúcej epidémie. V procese takého výskumu sa používajú techniky, aby z vírusu urobili ľudský patogén a navyše čím ľahšie šíriteľný. Národný inštitút zdravia, vedený Dr Faucim, financuje takýto výskum vo viac ako desiatke ďalších laboratórií vo svete. Ten však svetu neoblomne tvrdí, že vírus preskočil z netopierov na ľudí a určite nebol vyrobený v laboratóriu. Práve taký výskum však robia biolaboratória 4. stupňa vo svete, aby urýchlili prenos zvieracích vírusov na človeka. A ten na netopieroch robili vo Wuhane. Aj keby ten vírus bol umelý a potom prešiel urychľovacími mutáciami u laboratórnych zvierat, bol by nerozoznateľný od prirodzeného – vysvetľuje Newsweek.
Paradoxne ten istý Dr Fauci manažoval politickú reakciu na epidémiuv USA . Ešte v januári upokojoval média, že nejde o žiadne nebezpečenstvo pre Američanov a o pár týždňov nariadil karanténu pre USA, ktorú teraz odmieta zrušiť, lebo treba vraj čakať na vakcínu. Vďaka jeho epidemiologickým odporúčaniam, ktoré zavádzajú prestrašení guvernéri, sa ekonomika USA prepadáva, aj samotné zdravotníctvo krachuje. Nie pre nával, ale ako prinášajú najnovšie správy, pre pozastavené fungovanie počas epidémie, mnoho nemocníc sa bude musieť úplne zatvoriť natrvalo. Američania proti uzamknutiu vo väčšine štátov (len 10 ostalo otvorených) už verejne protestujú, či na verejných zhromaždeniach s odstupom alebo blokovaním celých ulíc vo svojich autách. Je čas začať protestovať aj proti stále natiahnutej ruke výskumníkov po vládnych grantoch. Ak ich výskum je tak potrebný, tak nech si ho zaplatí súkromný sektor.