Zbavme sa rezignačného komplexu. Sme malí, ale nie slabí. Ako pôsobiť proti presile? Manévrový prístup vypekania 1.

Sériu článkov so zameraním na rozvoj strategického myslenia som sa rozhodol publikovať najmä z jedného dôvodu. Aby čo najširšia časť laikov bola schopná porozumieť pravidlám strategického myslenia z vojenstva, transformovateľného na mnohé civilné oblasti, na voľby, na boj s vírusom. Zámerom série blogov bude aspoň troškou prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho seba-podceňovania nás, malých národov.

Oslovujem tých, ktorí chcú byť oslovení, ktorí sa chcú niečo dozvedieť. Ostatní si môžu ušetriť krátenie dĺžky života svojou zlosťou tak, že to nebudú čítať. So záujemcami rád rozviniem diskusiu pri pamätníku porážky nafúkanej presily dobových výpalníkov nahnevanými slovensko-uhorskými sedliakmi vo Vozokanoch každoročne vždy poslednú augustovú nedeľu. Ak znovuzískame sloboduzbavíme sa strachu.

Hovorím o seba-podceňovaní v bolestínskom presvedčení, že sme odsúdení na šúchanie nožičkami a plnenie rozhodnutí iných, väčších, že nad nami musí naveky byť keď už nie Praha, tak dnes Brusel. A aby sme rozpoznali kolaborantov a uverili, že máme na to a vieme, ako ich poslať na smetisko dejín. Aby sme si ako národ dôverovali a nebáli sa sami seba. Veci treba zmeniť. K lepšiemu. Lebo zmena môže byť aj negatívna. To ľuďom totalitní a diktátorstvom posadnutí liberáli nehovoria. Práve o tom je ich zmena. Stačí sa pozrieť na „vyspelý Západ“ a chcieť vidieť to, čo ich sľuby spôsobujú, V mojej sérii budem písať o mechanizmoch ako s nimi vypiecť. Bude sa to týkať aj politickej scény a volieb.

Nič na svete mi nie je viac vzdialené, ako rezignačné uvažovanie. Pred zlom a hlúposťou nikdy a za žiadnu cenu nerezignujem. Aj za cenu osobných nevýhod. A na sebavedomie my Slováci máme aj historické dôvody. Nielen Bitku pri Vozokanoch z augusta 1652, ale aj Malú vojnu z marca 1939. A mnohé iné, buď naše, alebo cudzie poučenia a dôkazy, že pripraveným a odhodlaným šťastie žičí. COVID odhalil podlosť Bruselu.

Podceňovanie štúdia histórie, zdegenerovanej na výučbu dejín revolučného robotníckeho hnutia a na memorizovanie dátumov alebo papagájovanie cudzích interpretácií, bolo aj za socializmu trestuhodné. Pretože každý režim potrebuje vychovávať kvalitných, tvorivých a odvážnych a sebavedomých vojenských odborníkov a všeobecne lídrov komunít aj národa. Uvedomujúc si relatívnu malosť Slovenska a relatívne nevýhodné historické postavenie, treba hľadať spôsoby, ako sa môže malá sila brániť proti presile. Všetko v záujme zachovania štátuštátnosti.

V histórii môžeme nájsť príklady, ako vyhrať vojnu bez preliatej krvi, ktorá by mohla, v prípade malého štátu, znamenať sebazničenie. O to viac v čase, keď sa väčšina rodín skladá v priemere z menej ako dvoch potomkov. Alebo ako vynútené vojny neprehrať a neumožniť väčším dosiahnutie cieľov ich agresie. Malé národy nemajú dôvod na agresiu.

Hľadajúc príčiny úspešných operácií a ťažení malej sily voči presile, ale aj rýchlych pádov jedného z rovnocenných partnerov vojenského súboja a tiež dôvody mimoriadne nízkych vojnových strát na rôznej strane konfliktu, prirodzenou cestou je možné sa dostať k teórii tzv. „manévrových vojen“. Táto dáva odpovede na tieto otázky, a ktorá sa dá využiť nielen vo vojenstve, ale aj v politike, v obchode, v športe a v iných oblastiach života. Podstatou štúdia je pochopenie myslenia vojvodcov a ich tímov. Práve to je už desaťročia moje zameranie: štúdium myslenia.

Popri izraelských vojnách v druhej polovici 20. storočia starostlivý bádateľ objaví, že podobný spôsob vedenia vojnovej činnosti, ktorý je u nás z primitívnych ideologických dôvodov naďalej tabuizovaný, bol použitý na úspešné nemecké ťaženia v 2. svetovej vojne. Najmä Guderianove a Rommelove geniálne vojenské postupy. Rovnaké prístupy používa námorná pechota rôznych štátov, ktorá spravidla vždy bojuje proti presile a v nepriaznivých podmienkach. Použil ich Alexander Veľký Macedónsky. Použil ich kartáginský vojvodca Hannibal, uplatňoval ich aj Džingischán.

Učiť sa treba od každého a city, emócie, napríklad zúrivosť, zlosť, alebo nenávisť, do vedenia vojnovej činnosti určite nepatria. Veľký počet príkladov a veľmi presvedčivých argumentov od rôznych autorov sa uvádza v množstve publikácií, z ktorých časťou disponuje Akadémia ozbrojených síl. Z čias reformy vzdelávania v roku 2004.

Žiaľ, naši študenti aj vojenskí praktici sú naďalej vychovávaní v zajatí nátlakových spôsobov vedenia vojnovej činnosti, založených na tradičných sovietskych prístupoch. Pre objektívnosť treba uviesť, že aj viaceré západné armády sa kŕčovito pridŕžajú uvedených prístupov. Pre malú armádu vari neexistuje nič menej optimálne, ako nátlakový spôsob vedenia vojny (protiklad manévrového), ale súdny čitateľ iste nájde dôkazy v ďalšom texte a v ďalších pokračovaniach, nebudú len o teórii.

Nuž a 20 rokov po publikovaní štúdie musím skonštatovať, že Rusi si pod vedením Putina veľmi razantne a dôsledne osvojili manévrové prístupy. Na všetkých úrovniach, od taktickej, cez operačnú a vojensko-strategickú a dokonca aj na geostrategickej úrovni. Žiarivými príkladmi boli tak príklad Krymu, ako aj poslednej vojny v Čečensku, v Donbase, aj v Sýrii. Začiatok je vždy v definovaní realistických zámerov vojny. V tom „Západ“ tradične roky zlyháva. Už vopred dávam na známosť, že úprimne ignorujem penu na ústach strategických šarlatánov a ideologických manipulátorov po uvedených slovách. Mimochodom, okrem VVLŠ v Košiciach som všetky postgraduálne štúdiá absolvoval len na „Západe“. S jedným zásadným rozdielom v porovnaní s vešiakmi na generálske uniformy: absolvoval som ich ako nekompromisný slovenský vlastenec. Absolvoval som ich preto, aby som vedomosti priniesol na oltár našich národno-štátnych záujmov. A aby som získanými vedomosťami pomáhal chrániť svoju jedinú vlasť.

Pokračovanie v nasledujúcej časti.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Peter Švec

O AUTOROVI

Bez nacionalizmu, čiže vlastenectva, je každý politik len príživník z peňazí platcov daní a každý vojak len vešiak na uniformu.

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 263

Celkové hodnotenie: 28.53

Priemerná čítanosť: 1849

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Putin telefonicky hovoril s prezidentom Tadžikistanu

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Deň predtým Dušanbe vyzvalo svojich občanov, aby necestovali do Ruska, a protestovalo proti „zdôrazňovanému…

    Únia sa do takýchto citlivých vecí nemá čo starať!

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Europoslanec Milan Uhrík (Republika) vyzval vo svojom príspevku bruselských progresívcov, aby nechali potraty a kultúrno-etické otázky na národné…

    Prezidentka označila "horšiu správu"

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Slobodné médiá a demokracia sú od seba neoddeliteľné. Zastrašovanie médií a snaha o ich politické ovládnutie…

    Marek Eštok rokoval s alžírskym veľvyslancom, Slovensko chce rozvíjať spoluprácu v politickej a ekonomickej oblasti

    0icon

    Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok dnes (3. 5.) prijal v Bratislave mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Alžírskej demokratickej a…

    Vedenie GP má výhrady voči aktivitám Repu. Reakcia Lipšica na seba nenechala dlho čakať

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (HSP/Foto:TASR)   Bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na sociálnej sieti kritizuje vedenie Generálnej prokuratúry (GP) za to, že si na "disciplinárny…

    Štát uzavrel zmier s obeťami policajnej akcie vo Vrbnici z roku 2015

    0icon

    Slovenská republika uzavrela zmier s obeťami policajnej akcie vo Vrbnici z roku 2015. Dostanú finančné odškodnenie. Pred Európskym súdom pre ľudské práva (ESĽP) namietali porušenie…

    MZVEZ upozorňuje na tropický cyklón Hidaya v blízkosti Tanzánie a Kene

    0icon

    Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje na prítomnosť tropického cyklónu Hidaya v blízkosti pobrežia Tanzánie a časti Kene. Varuje, že v najbližších…

    Glück a Gašpar: Pozrite sa na to, Kolíková prichytená pri ďalšom klamstve

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (HSP/Facebook/ Foto: Screenshot Facebook Video)   Richard Glück a Tibor Gašpar (obaja SMER-SSD) sa v nedávnom videu rozprávali o dôvodoch, ktoré…

    Zistenia k publikácii MS sa majú riešiť na májovom zasadnutí Súdnej rady

    0icon

    O zisteniach ad hoc komisie zriadenej na preverenie informácií z publikácie o porušeniach princípov právneho štátu z dielne ministerstva spravodlivosti (MS) a Úradu vlády SR…

    Minister obrany poďakoval za príspevok Španielska do jednotky NATO na Slovensku

    0icon

    Bratislava 3. mája 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) poďakoval španielskej ministerke obrany Margarite Robles Fernández za príspevok krajiny do Mnohonárodnej…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Andrej Sablič

    Erik Majercak

    Marek Brna

    Matúš Pestrý

    Marian Kotleba

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA